Interfejs Metro UI w systemie Windows 8 zastąpiony wygodniejszym KDE z Linuksa
Alternatywa dla kafelków
Wraz z premierą systemu Windows 8 firma Microsoft forsuje swój autorski kafelkowy interfejs znany do tej pory jako Metro UI. Z pomocą osobom, którym niezbyt przypadł do gustu nowy interfejs, przychodzi środowisko graficzne KDE - znane bardzo dobrze użytkownikom Linuksa.
Windows 8 z każdą kolejną podglądową wersją coraz bardziej był integrowany z interfejsem Metro UI. Do tej pory jednak wielu użytkowników radziło sobie, omijając konieczność wykorzystania kafelków, jednak w wersji RTM owa funkcjonalność została zablokowana. Osoby, którym nie odpowiadał wspomniany interfejs z pewnością z takiej sytuacji były bardzo niezadowolone.
Specjalnie z myślą o nich użytkownik AcouBass przygotował materiał wideo z działania Linuksowego środowiska graficznego KDE w systemie Windows 8, zatytułowanego "KDE na Windows 8? - Kto jeszcze nienawidzi Metra?".
Środowisko graficzne KDE jest rozwijane od wielu lat i trafiało głównie do systemów Linux oraz innych alternatyw jak chociażby BSD. Środowisko przez lata swojego rozwoju zdobyło dużą popularność, a to dzięki wielu cennym funkcjom, innowacyjności, którymi nie może pochwalić się, żadne inne środowisko graficzne. KDE w swoich wydaniach miało również drobne, jak i większe wpadki, jednak z wydania na wydanie były one eliminowane.
Wraz ze wzrostem popularności środowiska powstała inicjatywa przeniesienia KDE na systemy Windows i Mac - jako nieoficjalne porty. Są one rozwijane od kilku lat, jednak wciąż ustępują zarówno funkcjonalnością i stabilnością oficjalnemu wydaniu. Mimo wszystko w miarę czasu mogą one stać się ciekawą alternatywą dla środowisk w systemie Windows, tym bardziej że ostatni interfejs Metro UI nie przypadł do gustu użytkownikom, a samo KDE przystosowuje się też do ekranów dotykowych.
Niedawno twórcy ogłosili wydanie KDE w wersji 4.9, jednak najnowsza wersja dla Windows jest wydaniem 4.8, mimo wszystko obecnie są prowadzone prace nad przeniesieniem najnowszej wersji 4.9 dla Windows. Aby skorzystać z wersji KDE 4.8 dla Windows należy pobrać specjalny instalator, w którym użytkownik określi wersję pożądanego środowiska, wybierze serwer źródłowy oraz wskaże potrzebne mu aplikacje i biblioteki, następnie instalator pobierze niezbędne elementy.
Pamiętajcie jednak, że KDE dla Windows jest wciąż w fazie rozwoju i może zawierać liczne błędy oraz działać niestabilnie.
Więcej o KDE:
- KDE 4.9 i KDE 4.8.5: pobierz popularne środowiska graficzne do systemu Linux
- KDE 4.7 - rewelacyjne środowisko graficzne dla Linuksa
- Spark: pierwszy tablet z interfejsem KDE Plasma Active
- Interfejs Plasma Active dla smartfonów i tabletów
- Linus Torvalds krytykuje Gnome 3, wybiera Xfce
- Facebook blokuje KDE i usuwa zdjęcia jego użytkowników
Źródło: UbuntuVibes, YouTube/AcouBass, KDE, inf. własna
Komentarze
49Dla użytkowników którzy będą i tak pirackiego systemu używać nie powinno to robić różnicy, dla mnie jednak mija się z celem wydawanie pieniędzy na oryginalny system i z miejsca go modyfikować "bo mi wygląd nie odpowiada".
Poczekam aż Microsoft pójdzie po rozum do głowy i sam od siebie wprowadzi alternatywny wygląd do Windows'a 8 albo dopiero w Windows'ie 9 czy jakby go nie nazwali.
Jestem pewien, że zmiana interface`u poprzedzona była bardzo dokładnymi badaniami zarówno rynku jak i ergonomii i psychologii. i są powodu dla których ms zdecydował się na taką zmianę - po prostu nie rozumiecie tego i już. zamiast poczekać i się przekonać to jedziecie dając wyraz swojemu ograniczeniu poznawczemu, niechęciom do zmian i wstecznictwu. Martwi mnie to bo będziecie w większości zarabiać na moją emeryturę.
Możliwe, że 8 przeciera szlaki, a osoby, które w życiu nie wiedziały innego interface`u niż opartego o pasek boczny przeżywają szok i występują typowe mechanizmy obronne (przed tym co niezrozumiałe) - ucieczka i agresja.
Zapowiada się ciekawa walka 8 miedzy a linuxem w najbliższej przyszłości
A zmiana interfejsu na KDE to największa głupota jaka powstała, od 5 lat korzystam z Linux na laptopie i nigdy nie udało mi się wytrzymać z KDE dłużej niż 2-3 dni, o ile sam się nie wywalał to był bardzo powolny i nie dało się na nim wygodnie pracować a nie mowie już o odpalaniu wielu programów naraz.