Organiczne elementy w pamięciach
Mieliśmy okazję opisywać różne koncepcje pamięci masowych. Jednak nie tak niezwykłe jak ta, wykorzystująca połączenie łososiowego DNA i cząstek srebra. Nowatorska pamięć jest to nośnik typu WORM, czyli pozwala na jednorazowy zapis i wielokrotny odczyt.
Pamięć WORM (write-once-read-many) to typ nośnika, który zapewnia maksymalny stopień bezpieczeństwa dla zapisywanych danych. W tej technologii produkowane są na przykład karty pamięci Flash, które wykorzystuje się w kryminalistyce. Zdjęcia, które wykonano aparatem i zapisano na pamięci WORM, nie da się bowiem podrobić.
Nieulotna pamięć wykorzystująca DNA łososia została skonstruowana przez zespół złożony z pracowników politechniki z Karlsruhe, którzy zajmują się praktycznymi zastosowaniami nanostruktur, oraz Narodowego Uniwersytetu Sting Hua na Tajwanie.
Cząstki srebra zatopione w DNA łososia
Nowatorska pamięć zbudowana jest z bardzo cienkiej warstwy biopolimeru, którym w tym przypadku jest DNA łososia. Z tą warstwą zintegrowano cząsteczki srebra, a następnie całość umieszczono pomiędzy elektrodami. Do zapisu informacji wykorzystywane jest światło ultrafioletowe. Po naświetleniu pamięci, zawarte w niej atomy srebra grupują się w nanocząsteczki, które są nośnikiem informacji.
Pamięć cechuje próg przełączania pomiędzy stanami OFF i ON (0 i 1) na poziomie ponad 2,6 V.
Naukowcy zauważyli podczas testów, że po dokonaniu zapisu, czyli przejściu do stanu ON komórki pamięci, pozostaje ona w nim już na stałe. Dane można więc zapisać, ale tylko jednokrotnie. Nie jest możliwe nadpisywanie.
Jakie korzyści płyną z opracowania takiej pamięci? Autorzy odkrycia sugerują zastosowanie w nowatorskich przyjaznych biologicznie urządzeniach bazujących na DNA (niekoniecznie łososia). Rozwiązanie może przydać się podczas prac nad pamięciami optycznymi, a także w zastosowaniach wykorzystujących plazmony.
Więcej o niezwykłych pamięciach:
- IBM: atomowe nośniki pamięci w zasięgu ręki - bit z 12 atomów żelaza
- Superszybkie pamięci Hybrid Memory Cube
- Pamięci flash i dyski SSD z memrystorami w 2013 roku
- Pamięć komputerowa o konsystencji galaretki
- IBM: pamięć 100 razy szybsza od modułów flash
Źródło: Applied Physics Letters
Czy już zagłosowałeś w plebiscycie na Produkt Roku? Na pewno masz swój ulubiony produkt i markę. Weź udział!
Komentarze
16Czyli jest to WORM, ale na poziomie pojedynczych bitów, a nie na poziomie całego układu, czy choćby słów.