Pobierz: GOM Player |
Niezbędnik Windows 7: | |
Kolejna aplikacja: |
GOM Player jest odtwarzaczem plików multimedialnych, który wyróżnia się bardzo rozbudowanymi możliwościami konfiguracyjnymi oraz szeroką gamą obsługiwanych formatów audio-wideo.
Na pierwszy rzut oka jest to „plejer” jakich wiele - ładny, nowoczesny interfejs, przemyślane rozmieszczenie przycisków i szereg standardowych przycisków. Gdy jednak przyjrzymy się dokładniej okazuje się że ta prosta, elegancka powłoka kryje pod sobą potężne możliwości.
GOM nie tylko potrafi otworzyć większość z popularnych formatów, ale co najważniejsze – obywa się przy tym bez dodatkowych zewnętrznych kodeków, co daje mu ogromną przewagę nad „tradycyjnymi” odtwarzaczami. Jeśli zdarzy się sytuacja, że „plejerowi” zabraknie właściwego kodeka, natychmiaast poinformuje nas o tym i udostępni przekierowanie do strony na której będziemy mogli go pobrać. Plusem jest też możliwość uruchomienia niekompletnych lub uszkodzonych plików wideo oraz odtwarzanie strumieniowych mediów internetowych.
Główny interfejs składa się z okna, w którym wyświetlany jest obraz wideo oraz dolnego obszaru podzielonego na kilka części funkcjonalnych. Zaczynając od góry widzimy tutaj pasek „postępu” (wraz z informacją cyfrową), który informuje użytkownika, w którym miejscu na linii czasu znajduje się obecnie odtwarzanie. Po jego prawej stronie mamy do dyspozycji mały suwak do regulacji głośności.
Niżej, po lewej stronie znajdują się kolejno: duży przycisk PLAY uruchamiający odtwarzanie lub je pauzujący, STOP (zatrzymanie odtwarzania), COFNIJ (skok do poprzedniego pliku) oraz DALEJ (skok do następnego pliku). Część centralna zajęta jest przez szeroki pasek, który stanowi tło dla różnych przydatnych informacji tekstowych, takich jak dane nadawane „na żywo” z internetu czy informacja o aktualnej pozycji na linii czasu (podczas „przewijania” plików audio i wideo). Poniżej dodany został skrót otwierający menu ustawień („Preferences”).
Po prawej stronie odnajdziemy trzy okrągłe przyciski, z których pierwszy służy do otwierania nowych plików, drugi daje dostęp do panelu sterowania (o którym za chwilę), a trzeci otwiera playlistę.
Wszystkie pozostałe opcje oferowane przez niniejszy odtwarzacz dostępne są po kliknięciu na logo „GOM”, umieszczone w górnym lewym rogu interfejsu lub po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na obszarze odtwarzania.
Najwygodniejszym sposobem otwierania nowych plików umieszczonych na dysku twardym jest zaproponowany przez twórców Easy Browser, do którego dostęp uzyskujemy klikając na logo GOM i wybierając opcję „Open”, a następnie „Easy Browser...”. Poruszając się po menu głównym szybko zauważyć można, że bardzo wiele funkcji i opcji ma przypisany unikalny skrót klawiaturowy. Jest ich naprawdę bardzo wiele, a próba zapamiętania wszystkich zakrawałaby na rekord Guinnessa, więc radzimy zapamiętać tylko te opcje, z których najczęściej korzystamy (na przykład Easy Browser: Ctrl+I).
Okienko „browsera” może nie wygląda najatrakcyjniej, ale jest bardzo funkcjonalne. Można je w sposób komfortowy obsługiwać za pomocą samej klawiatury bezprzewodowej siedząc na kanapie na drugim końcu pokoju. Czcionki są duże i czytelne, co jest ukłonem w stronę osób często oglądających filmy na telewizorze podłączonym do komputera. Rozmiar okna Easy Browsera można dopasować do własnych preferencji. Największą rozdzielczością jest 1920x1080, czyli Full HD.
Drugą funkcją na którą warto zwrócić szczególną uwagę jest „Control Panel”, czyli panel sterowania, który daje szybki dostęp do opcji przydatnych często w trakcie odtwarzania. Znajdziemy tam cztery zakładki: Video, Audio, Subtitle i Control. W pierwszej dostosujemy jasność, kontrast, nasycenia, opcje Pan&Scan oraz dokonamy zrzutu (zapisu) wybranej klatki filmu do formatu JPG lub BMP. Zakładka druga to głównie korektor graficzny dźwięku (equalizer) z kilkunastoma ustawieniami fabrycznymi.
W trzeciej zakładce skonfigurujemy rozmiar napisów, ich położenie w pionie poziomie, dostosujemy czas pojawiania się tekstu oraz opcjonalnie wybierzemy inny język napisów. Ostatnie pole, czyli „Control”, pozwala ustawić szybkość odtwarzania (domyślnie, wolno, szybko), przeskoczyć w czasie o wybraną wartość i ustanowić „pętlę”. W pole „Start” wpisujemy wtedy czas od którego ma rozpocząć się odtwarzanie pętli, a w pole „End” czas zakończenia.
Lista odtwarzania, jaką dysponuje GOM Player jest bardzo prosta, ale funkcjonalna. Główne przyciski jej interfejsu znajdują się na dole. Pliki dodajemy klikając „ADD”, usuwamy klikając „DEL”, przycisk „SEL” służy do odwracania aktualnego zaznaczenia, „SORT” posortuje alfabetycznie wszystkie multimedia, a „LIST” pozwoli użytkownikowi otworzyć i zapisać playlisty. Nie zabrakło też przycisków „Repeat” (powtórz wszystko), i „Shuffle” (odtwarzanie losowe).
W czasie odtwarzania filmów możemy przejść do trybu pełnoekranowego klikając na odpowiedni przycisk umieszczony w górnym, prawym rogu interfejsu głównego (jeśli okno programu GOM Player jest aktywne wystarczy nacisnąć klawisz Enter na klawiaturze).
Ilość zaawansowanych ustawień jakie oferuje użytkownikowi odtwarzacz GOM wymagałaby napisania prawdziwej encyklopedii. Opcji konfiguracyjnych jest bez liku, ale wśród nich znalazło się kilka takich, na które należy zwrócić szczególną uwagę.
W zakładce „General” dostosujemy na przykład zachowanie myszki, dodamy własne skróty klawiaturowe i zmienimy wygląd (skórkę) „plejera”.
„Playback” pozwoli ustawić jak odtwarzana ma być zawartość płyt DVD. Dostosujemy tu język menu głównego, ścieżkę audio i język napisów. Do wyboru mamy język polski, choć sam GOM Player nie funkcjonuje w naszym języku. Wybierzemy również od jakiego punktu ma startować płyta lub plik DVD (zawsze od początku, od ostatniego punktu, pytaj za każdym razem).
Nie zabrakło też możliwości ustawienia skoku w czasie (Time Jump). Na przykład pojedyncze naciśnięcie strzałki w prawo (na klawiaturze) to standardowo 10 sekund, Ctrl+strzałka to już 60 sekund, a Shift+strzałka daje skok o 300 sekund do przodu. Wartości te dostosowywać możemy praktycznie dowolnie.
Zakładka „Subtitle” to głównie ustawienia napisów. Bez problemu dostosujemy typ czcionki, jej rozmiar, kolor, obrys, cień, wygładzanie, pozycję i marginesy.
Wśród opcji „Video” najciekawszymi okazały się funkcje poprawiające jakość obrazu wideo. Chodzi tu mianowicie o redukcję artefaktów poprzez zastosowania tak zwanego „deblockingu”. Filtr ten w sposób zaawansowany wygładza pliki wideo o małej rozdzielczości (np. 640x480), tak aby po rozciągnięciu na pełen ekran Full HD nie było na nich widać dużych pikseli (bloków, artefaktów). Deblocking działa skutecznie, przy okazji minimalizując ryzyko utraty detali obrazu.
Drugim „poprawiaczem” jest deinterlacing, czyli proces usuwania przeplotu z obrazu wideo (zamiast ciągu przeplatających się obrazów wyświetlana jest naraz pojedyncza, pełna klatka).
Zakładka „Audio” daje między innymi możliwość ustawienia odtwarzania dźwięku przestrzennego. Wybierzemy tutaj konfigurację głośników (np. 5.1), uruchomimy opcjonalną kompresję dźwięku, lub zwiększymy siłę sygnału.
Dzięki opcji „Filter” dostosujemy działanie kodeków zintegrowanych z odtwarzaczem GOM. Wybierzemy też, które formaty będą odtwarzane za pomocą kodeków wbudowanych.
Ostatnia zakładka - „Others”, pozwoli wybrać, które rozszerzenia plików multimedialnych będą domyślnie otwierane programem GOM Player, a także określić rozmiar i lokalizację bufora dla usługi Video On Demand (VOD).
GOM Player jest doskonałym, bardzo rozbudowanym odtwarzaczem, który nadaje się zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych użytkowników. Jest on bardzo prosty w obsłudze, ale oferuje nieprzebrane bogactwo ustawień i bardzo szeroką funkcjonalność. Aplikacja potrafi być jednak dość zasobochłonna, zwłaszcza gdy uruchomimy wiele „ulepszeń” obrazu podczas odtwarzania filmów Full HD. Odtwarzacz działa jedynie w postaci 32-bitowej.
Dlaczego warto używać:
- prosta obsługa
- nowoczesny i czytelny interfejs
- bogactwo funkcji
- szerokie możliwości konfiguracyjne
- wysoka stabilność działania
- obsługa wielu formatów multimedialnych