Na podstawie smartfona LG Nexus 5 z systemem Android 4.4 KitKat sprawdzamy który runtime spisuje się lepiej w benchmarkach - ART, czy Dalvik.
Jedną z nowszych opcji w Androidzie 4.4 KitKat jest drugi, alternatywny Runtime, czyli "Czas wykonywania". Obok domyślnego Dalvika mamy do czynienia z nowym: ART (Android RunTime). Jego wybór może mieć pozytywny wpływ na szybkość działania systemu i aplikacji.
ART zmienia schemat uruchamiania programów. Zamiast kompilatora JIT (Just-In-Time) w którym programy muszą w początkowej fazie przebrnąć przez interpreter, ART wykorzystuje kompilator AOT (Ahead-Of-Time). Kod Java kompilowany jest do kodu maszynowego, dzięki czemu aplikacja może funkcjonować jako natywna.
Optymalizacje zainstalowanych już programów trwać mogą kilka lub nawet kilkanaście minut, ale wykonywane są jednorazowo (przy pierwszym restarcie). W praktyce poprawę pracy systemu docenić można bardziej na słabszym sprzęcie, a Nexus 5 na którym przeprowadzaliśmy testy do słabych raczej nie należy. Pytanie więc - czy różnica będzie istotna?
Używanie ART'a według naszych obserwacji ma pozytywny wpływ na ogólny komfort obsługi, ale w czasie codziennego użytkowania różnice w porównaniu do Dalvika były znikome. Z tego właśnie powodu postanowiliśmy przeprowadzić kilka testów syntetycznych w popularnych benchmarkach, takich jak 3DMark, AnTuTu oraz GFXBench. Oto jakie rezultaty otrzymaliśmy.
3DMark (Ice Storm Unlimited) - TOTAL
Dalvik
17952
ART
16244
3DMark (Ice Storm Unlimited) - Graphics
Dalvik
17925
ART
17423
3DMark (Ice Storm Unlimited) - Physics
Dalvik
18048
ART
13133
3DMark (Ice Storm Unlimited) - Graphics test 1 (fps)
Dalvik
92,9
ART
92,6
3DMark (Ice Storm Unlimited) - Graphics test 2 (fps)
Dalvik
67,1
ART
64,1
3DMark (Ice Storm Unlimited) - Physics test (fps)
Dalvik
57,3
ART
41,7
AnTuTu 4 - TOTAL SCORE
Dalvik
26687
ART
22344
GFXBench 3.0 – Manhattan
Dalvik
9,6
ART
9,2
GFXBench 3.0 – Manhattan (offscreen)
Dalvik
8,5
ART
8,4
Jak widać na powyższych wykresach zmiana czasu wykonywania (runtime) z klasycznego Dalvika, na nowego ART'a nie tylko nie powoduje zwiększenia wydajności, ale wręcz lekki jej spadek. Najdziwniejsze jest jednak to, że nie przekłada się to ani trochę na pogorszenie komfortu obsługi smartfona.
Wręcz przeciwnie - czas uruchamiania systemu Android 4.4 był w przypadku ART'a krótszy o 1-2 sekundy. Niektóre aplikacje użytkowe również uruchamiały się odrobinę (np. 0,5 s) szybciej. Jeszcze ciekawszy będzie fakt, że przesiadając się na ART'a liczyć możemy na wydłużenie czasu pracy na jednym naładowaniu baterii. Różnice ponownie są subtelne, ale w ciągu dnia testowy LG Nexus 5 pracował kilkadziesiąt minut dłużej przy tym ustawieniu. Najwyraźniej ART zmniejsza obciążenie procesora.
Czy przesiadkę uznajemy więc za opłacalną? Odpowiedź brzmi: tak. Pod warunkiem jednak, że nie należymy do tych osób, którym bardziej zależy na cyfrowych wynikach testów, niż na realnym komforcie użytkowania. ART jest wciąż we wczesnej fazie rozwoju, więc czas pokaże jak ten runtime zostanie rozwinięty i jaki wpływ będzie miał na cały ekosystem Androida.
Najgorszy problem jest taki, że cześć widgetów po przejściu na ART odmówiła współpracy. Więc póki co zostaje z Dalvikiem.
QraJr
1
Takie artykuły były popularne 3 miesiące temu.
Na ART po prostu apki szybciej się odpalają co jest chyba najważniejsze a dla mnie na pewno ważniejsze od pktów w jakimś benchmarku.
marek
0
Może jakieś dokładniejsze testy czasu pracy na baterii?
Konto usunięte
0
Dla mnie jest tylko jeden ale ogromny minus który zmusza mnie do powrócenia do Dalvika.Aplikacje powiększyły mi się do takiego stopnia że nie miałem ani jednego bite-a.
Witaj!
Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.
Komentarze
4Na ART po prostu apki szybciej się odpalają co jest chyba najważniejsze a dla mnie na pewno ważniejsze od pktów w jakimś benchmarku.