Wydajność
Autorska karta oferuje w większości testowanych tytułów wydajność zbliżoną do pełnego GeForce'a GTX 1060. Różnica zazwyczaj zamyka się w 5-6% na korzyść tego ostatniego. Mała ilość pamięci dało o sobie znać jedynie w dwóch tytułach, ale nawet w ich przypadku Asus GeForce GTX 1060 3 GB Dual OC osiągnął zadowalające rezultaty.
Podręcanie
Jak na autorską konstrukcję przystało posiada ona fabrycznie podniesiony zegar rdzenia. Jeśli do tego dodać dość agresywnie ustawiony zegar GPU Boost to zgodnie z przewidywaniami potencjał dalszego, ręcznego podręcania jest niewielki. Po takim zabiegu w najnowszej odsłonie Wiedźmina zyskaliśmy dodatkowe 2 kl/s.
Kultura pracy
Uproszczona konstrukcja (względem kart z serii Strix) bez większego problemu poradziła sobie z lekko odchudzonym GTX 1060. W spoczynku karta jest praktycznie niesłyszalna (30 dBA), a pod obciążeniem umiarkowanie cicha (40 dBA). Nie są to może jakieś spektakularne wyniki, ale dla większości użytkowników będą akceptowalne.
Opłacalność
Testowaną kartę Asusa można obecnie nabyć za około 1100 zł. Jest to o około 100 zł więcej niż przyjdzie nam zapłacić za najprostsze konstrukcje (wariant mini) wyposażone w ten sam układ. Za podobne pieniądze można nabyć konkurencyjnego Radeona RX 480 (4 GB), który przekrojowo jest jednak nieco wolniejszy od tej karty, pod warunkiem, że mówimy tutaj wyłącznie o zabawie w rozdzielczości FullHD.
Dla kogo
Asus GeForce GTX 1060 3 GB Dual OC podobnie jak i wszystkie konstrukcje oparte na tym układzie zalicza się konstrukcji ze średniej półki wydajnościowej. Jako taki więc skierowany jest do użytkowników, którzy chcą grać w najnowsze tytułu przy wysokim, a często nawet i bardzo wysokich poziomie detali w rozdzielczości FullHD. I przy takich założeniach jest to z pewnością propozycja godna rozważenia.
Ocena końcowa
- przekrojowo dobra wydajność w grach (FullHD)
- fabrycznie podkręcona
- przyzwoity system chłodzenia
- 3 GB VRAM to w zasadzie minimum na dziś
Komentarze
15I teraz proszę mi powiedzieć jak RX480 ma konkurować tutaj z czymkolwiek skoro wykastrowany 1060 w takiej postaci jak wyżej dalej go przegania. Jak on miał konkurować z normalnym pelnym 1060 to ja nie wiem. Nie dość ze chłodniej to jeszcze zużycie energii o wiele nizsze niż u konkurencji, choć trzeba być sprawiedliwym i powiedzieć sobie wprost - wynika to tylko i wyłącznie ze skopanych sterownikow AMD przez co narzut na CPU jest wyższy i energii idzie o wiele więcej (łatwo to każdy może sprawdzić kto posiada dwie dowolne karty - AMD i NV).
Podobno chodza plotki ze future proof w DX12 będzie wydajniejszy - no jakoś tego nie widać jak do tej pory.
Osoba decydująca się na 1050Ti nie będzie miała 4790K. Prędzej jakaś i5 czy nawet i3.
Zastanówcie się w przyszłości jak będziecie robić podobne testy słabszych GPU czy CPU.