Szczerze? Najchętniej wystawiłbym ją w gablotce i przyglądał się z niemym podziwem. To naprawdę świetnie wykonana płyta formatu mATX, dodatkowo imponująco wyposażona. Dzięki aktualizacji UEFI BIOS Maximus XI Gene dołączył do grona płyt, które obsługują RAM o podwójnej pojemności - co pozwala przy dwóch bankach RAM zainstalować 64 GB pamięci.
Fajnym patentem jest karta rozszerzeń DIMM.2, która zwiększa ilość gniazdek M.2 do czterech, co pozwala stworzyć naprawdę zakręcone konfiguracje - pamiętajmy jednak, że wtedy ograniczamy przepustowość slotu PCIe x16.
Mamy tu również pięć portów USB 3.1 Gen 2, z czego cztery na tylnym panelu (4 x A i 1 x C) i możliwość wyprowadzenia piątego na przód obudowy.
Podkręcanie? Jak najbardziej. Mamy tu zarówno rozbudowaną sekcję zasilania, jak i dwa gniazdka 8-pin do zasilania procesora i RAM. No i oczywiście chipset Z390, który nie narzuca nam żadnych ograniczeń co do OC.
Za slotem DIMM.2 znajdziemy całe mnóstwo zabawek dla overclockerów - przełączniki MemOK! II, LN2 Mode, QLED, Slow Mode czy przyciski ReTry (hard reset) i SlowMode (redukcja mnożnika procesora do x8). Plus - punkty pomiarowe zasilania oraz wyświetlacz diagnostyczny.
Dodajmy do tego całe mnóstwo gniazdek wentylatorów (trzy "klasyczne" 4-pin i trzy tzw. Full Speed do ekstremalnego OC), jak i również dedykowane do AIO czy pompki wodnej (Water Pump+). Są tu i inne rozwiązania, które przydadzą się maniakom wodowania.
No i oczywiście nie zapomnijmy o podświetleniu AURA, audio ROG Supreme FX, czy Wi-Fi ac plus Bluetooth 5.0 w standardzie. Sporo tego.
To z pewnością jedna z najlepszych płyt mATX z podstawką LGA 1151 na rynku. Nie sposób jednak nie wspomnieć o bardzo wysokiej cenie - średnio zapłacimy za nią około 1500 zł, chociaż można ją znaleźć w cenie 100 zł niższej lub wyższej.
No drogo, drogo, ale... spójrzcie na nią. Czyż to nie jest piękny i funkcjonalny kawałek sprzętu?
ASUS ROG Maximus XI Gene - ocena końcowa
- wysoka jakość wykonania
- przygotowana dla overclockerów i entuzjastów
- topowy chipset Z390
- obsługa RAM o podwójnej pojemności do 4800 MHz
- dwa gniazdka M.2 (z radiatorem) + dwa dodatkowe na karcie rozszerzeń DIMM.2
- wzmocniony slot PCIex 16
- cztery porty USB 3.1 Gen 2 na tylnym paneli (w tym jeden typu C)
- Wi-Fi ac (MU-MIMO) i Bluetooth 5.0
- audio SupremeFX
- podświetlenie AURA Sync
- wysoka cena
- HDMI w wersji 1.4b
Komentarze
8Ot kolejny producent kolejny raz testuje jak bardzo może zrobić w jajo kupującego....
Wirus Apple ??? ;P