ASUS ZenWatch - test eleganckiego smartwatcha
Akcesoria do telefonów

ASUS ZenWatch - test eleganckiego smartwatcha

przeczytasz w 2 min.

ASUS ZenWatch to smartwatch, który rozmiarami i eleganckim wyglądem nawiązuje do klasycznych zegarków. Działa pod kontrolą systemu Android Wear.

Ocena benchmark.pl
  • 4/5
Plusy

- bardzo elegancka stylistyka; - smukły i dobrze wykonany; - wodoszczelność IP55; - solidny pasek z włoskiej skóry; - łatwa wymiana paska na standardowy (22 mm); - wbudowany pulsometr; - dobry wyświetlacz AMOLED; - dość płynne działanie systemu Android Wear 5.x;

Minusy

- dość krótki czas pracy na baterii; - błędy w działaniu pulsometru

Miałem już okazję testować smartwatche tanie i proste, takie jak Goclever Chronos Eco, bardziej zaawansowane - np. LG G Watch R oraz prawdziwe kombajny, takie jak Samsung Gear S. Żaden z nich nie był jednak tak elegancki jak Asus ZenWatch.

Producent postanowił wysłuchać opinii ludzi, których nie zadowoliły dotychczasowe konstrukcje. Wiele negatywnych opinii pod adresem "sprytnych zegarków" było kierowanych nie pod adresem funkcjonalności, lecz właśnie wyglądu. Smartwatch powinien być na tyle elegancki, by móc go założyć na spotkanie biznesowe, ale z drugiej strony na tyle uniwersalny, by nie wyglądał dziwnie nawet na siłowni.

Asus ZenWatch - widok izo

Elegancki i dobrze wykonany

ZenWatch to zdecydowanie jeden z najładniejszych smartwatchów na rynku. Jego obudowa (koperta) wykonana jest w całości z metalu, w dodatku dwukolorowego. Przód i tył są srebrne, a pasek na krawędziach bocznych opisany został przez Asusa jako „rose gold”, czyli coś w rodzaju różanego złota. Komponuje się on idealnie z jasnobrązowym paskiem z naturalnej skóry pochodzącej z Włoch.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by ten pasek wymienić. Odpowiednio dobrana bransoleta metalowa lub pasek płócienny też będą wyglądały świetnie. Powinniśmy szukać paska pod mocowanie o szerokości 22 mm. Wymiana jest bardzo prosta - wystarczy użyć małego suwaka.

Asus ZenWatch - zapięcie

Smukły jak zwykły zegarek

Ile milimetrów grubości ma Twój zegarek? Sądzisz, że jest cieńszy od ZenWatcha? Ja zmierzyłem grubość zegarków należących kilku osób z naszej redakcji - najcieńszy z nich miał 8,5, a najgrubszy 14 mm. Testowany smartwatch Asusa według moich pomiarów (suwmiarką!) miał 9,6 mm, więc absolutnie nie musiał się wstydzić porównania do klasycznych czasomierzy.

Smartwatch świetnie leży na nadgarstku i bez problemu mieści się pod mankietem eleganckiej koszuli. W połączeniu z odpowiednią tarczą na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie zwykłego zegarka - i tak powinno być!

Asus ZenWatch - widok z boku

Przód w większości przykryty jest delikatnie zaokrąglonym szkłem Gorilla Glass 3. Muszę przyznać, że w czasie testu udało mi się je zarysować w czasie normalnego, codziennego użytkowania. Sądzę jednak, że nie jest to wina samego szkła, lecz mocy uderzenia. Przyszłym użytkownikom szczerze polecam kupno folii ochronnej.

Wyświetlacz AMOLED - idealny do smartwatcha

Na co dzień używam jednego z najtańszych smartwatchów z Androidem, czyli LG G Watch (bez „R”). Nie próbuję go nawet porównywać do ZenWatcha pod względem stylistycznym, bo dzieli je po prostu przepaść. Muszę jednak wspomnieć o jednej, bardzo ważnej rzeczy, a jest nią technologia wykonania wyświetlacza.

LG G Watch (Motorola Moto 360 również) wyposażony jest w wyświetlacz LCD, który wymaga podświetlenia LED'owego. W praktyce oznacza to, że cała powierzchnia wyświetlacza podświetlana jest bez przerwy przez cały dzień - nawet gdy interfejs jest „przygaszony”.

Jakie są wady? Po pierwsze na takim wyświetlaczu nie da się uzyskać idealnej czerni. Gdy patrzymy na zablokowany ekran wieczorem lub w słabym oświetleniu domowym, to kolor czarny będzie tak naprawdę szary. Po drugie ciągłe podświetlenie diodami bardziej obciąża baterię.

Asus ZenWatch - z tel

W Asus ZenWatch ma na szczęście wyświetlacz AMOLED, w którym podświetlają się pojedyncze grupy pikseli, a nie cała powierzchnia ekranu. Przykładowo jeśli na przygaszonym wyświetlaczu wyświetla się godzina 16:47, to tylko te znaki zużywają energię z akumulatorka, a cała reszta jest czarna i nieaktywna.

Czas pracy

Sama bateria jest dość mała. Ma około 375 mAh pojemności. Jak długo można pracować na pojedynczym naładowaniu? Cóż… Asus ZenWatch wytrzymuje tyle co większość typowych, zaawansowanych konkurentów, czyli niewiele. Realnie można oczekiwać około 2 dni użytkowania. To wciąż wynik niedostateczny.

Asus ZenWatch na ręce

Ładowanie odbywa się za pomocą dołączonej, małej stacji dokującej połączonej z ładowarką za pomocą kabla micro USB.

Podstawowa specyfikacja:

Wyświetlacz1,63”, AMOLED, 320x320 px, dotykowy
SzkłoGorilla Glass 3
Obudowa/kopertametalowa
WodoszczelnośćIP55
Pasekskórzany
Sensorypulsometr, akcelerometr
Procesor1,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 400, 4 rdzenie
Pamięć RAM512 MB
ŁącznośćBluetooth 4.0, port micro USB (w stacji ładującej)
MikrofonTAK
System operacyjnyAndroid Wear 5.1 (lub nowszy)
Bateriaok. 375 mAh
Wagaok. 75 g
Wymiary (Dł/Sz/Wy, dane producenta)51 x 39,9 x 9,4 mm

Przejdź na kolejną stronę recenzji by dowiedzieć się więcej na temat funkcji systemu.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login