Pulsometr
Asus ZenWatch ma wbudowany pulsometr. Wystarczy, że przyłożymy dwa palce do czarnej ramki otaczającej wyświetlacz, a zegarek zmierzy użytkownikowi tętno. Oczywiście funkcja ta wymaga wcześniejszej instalacji i uruchomienia odpowiedniej aplikacji, takiej jak np. darmowa Google Fit.
Niestety ja nie mam pozytywnych doświadczeń z tym sensorem. W połączeniu ze smartfonem Samsung Galaxy Note 4 dawał wyniki w miarę trafne (góra kilkanaście procent różnicy w stosunku do „profesjonalnych” opasek fitness), ale w połączeniu z Asusen ZenFone 2 mylił się bardzo mocno. Pomiary były ponad dwukrotnie za wysokie! Zamiast około 70 uderzeń serca na minutę ZenWatch pokazywał 160-200 uderzeń.
Permanentna inwigilacja
Do osiągnięcia pełnej funkcjonalności smartwatcha z Androidem Wear wymagane jest włączenie usługi Google Now. Trzeba pamiętać o tym, że będzie ona skanowała prywatne informacje użytkownika, które później będą wyświetlane w kartach na ekranie smartwatcha i smartfona.
Przykładowo jeśli linie lotnicze wyślą na Waszą skrzynkę poczty Gmail kartę pokładową w postaci pliku PDF, to Google automatycznie ją rozpozna, przeskanuje i wyświetli na zegarku (i telefonie) informacje o locie. Jest to oczywiście przydatne, bo mamy pod ręką np. godzinę wylotu, terminal, bramkę itp., ale… trzeba pogodzić się z tym, że wujek Google zna nasz każdy ruch. ;)
W kartach Google now wyświetla się też mnóstwo innych informacji, takich jak prognoza pogody dla danej lokalizacji, interfejs odtwarzacza muzycznego wraz z prostymi kontrolkami, informacje o natężeniu ruchu na trasie do pracy lub z pracy do domu, przypomnienia, rezerwacje hotelowe, śledzenie przesyłki itd.
Karty przełączamy ruchem palca w pionie na wyświetlaczu dotykowym. Opcjonalnie możemy też użyć funkcji przełączania ruchem nadgarstka. Ta druga metoda jest jednak bardzo niedoskonała i niekomfortowa w użyciu.
Ustawienia systemowe
W ustawieniach Androida Wear 5.1.1 znajdziemy przede wszystkim regulację jasności wyświetlacza, wielkość czcionek, łączność Bluetooth, tryb ciągłego wyświetlania interfejsu, tryb samolotowy, zabezpieczenie „screen lock” i opcje ponownego uruchamiania, wyłączania i przywracania ustawień fabrycznych.
Zdalne wyzwalanie migawki aparatu
Dzięki aplikacji Remote Camera możemy zdalnie za pomocą zegarka uruchomić aparat w smartfonie i wyzwolić migawkę lub rozpocząć nagrywanie (zarówno z tylnej, jak i z przedniej kamerki). Niestety Remote Camera działa tylko ze smartwatchem Asus ZenWatch.
ZenWatch Manager
Jest to alternatywna aplikacja służąca do zarządzania smartwatchem Asusa. Pozwala włączyć funkcję odblokowywania smartfona w chwili gdy smartwatch zbliży się do niego (połączy się przez Bluetooth). Oprócz tego znaleźć można tutaj kompas (bardzo nieprecyzyjny), latarkę (świecący ekran zegarka), funkcję odnajdowania smartwatcha w pokoju poprzez włączenie w nim wibracji oraz powiadomienie o pozostawieniu smartfona (utracie łączności z nim).
Również w tym programie można wygodnie przeglądać, ustawiać i aktywować różne tarcze zegarka.
Podsumowanie
Asus ZenWatch jest moim zdaniem w ścisłej czołówce najładniejszych smartwatchów. Elegancki, smukły, metalowy ze skórzanym paskiem i dobrym wyświetlaczem. Pasuje zarówno do garnituru, jak i do T-shirta.
Co mnie zawiodło? Przede wszystkim krótki czas pracy na pojedynczym naładowaniu, wynoszący około 2 dni. Co prawda jest on typowy dla większości zaawansowanych smartwatchów, ale w sumie nie jest to żadne wytłumaczenie. Poza tym jest jeszcze pulsometr, który działa nieprawidłowo z niektórymi modelami smartfonów.
(ZDJĘCIE)
System Android Wear 5.1.1 działa na ZenWatchu dość sprawnie i oferuje kilka przydatnych funkcji, ale wymaga aktywacji usługi Google Now, która będzie szperała w mailach i kalendarzach użytkownika do woli. Coś za coś. W zasadzie smartfony z Androidem robią to samo…
Czy warto go kupić?
Jeśli koniecznie potrzebujesz smartwatcha, to zastanów się na co stawiasz. Wolisz żeby był ładny, funkcjonalny, czy tani? Jeśli cena ma być możliwie najniższa rozważ kupno Goclevera Chronos Eco. Jeśli stawiasz na maksymalną funkcjonalność, a cena nie gra większej roli, to zdecydowanie lepszy będzie Samsung Gear S. Jeśli jednak wybierasz prestiżowy, elegancki wygląd, to Asus ZenWatch będzie bardzo godny polecenia.
Ocena końcowa:
- bardzo elegancka stylistyka;
- smukły i dobrze wykonany;
- wodoszczelność IP55;
- solidny pasek z włoskiej skóry;
- łatwa wymiana paska na standardowy (22 mm);
- wbudowany pulsometr;
- dobry wyświetlacz AMOLED;
- dość płynne działanie systemu Android Wear 5.x;
- dość krótki czas pracy na baterii;
- błędy w działaniu pulsometru
Komentarze
9Pewnym ułatwieniem byłoby bezprzewodowe ładowanie, ale nie jestem przekonany, aby było to właściwe rozwiązanie krótkiego czasu pracy na baterii.
Nie uważam że to się nie sprzeda, wręcz przeciwnie, będą chętni, bo niektórzy lubią mieć dużo gadżetów. Jak dla mnie nie przedstawia to żadnej użytecznej wartości, poza wskazywaniem godziny. Niestety czas pracy na baterii powoduje, że daleko temu do prawdziwego zegarka.