Specyfikacja karty w programie GPU-Z: |
Zobacz zdjęcia karty: |
Parametry pracy i temperatura podczas obciążenia: |
Aplikacja GPU-Z nie do końca potrafiła rozpoznać nowy układ graficzny NVIDII - błędnie zostały odczytane parametry pracy (default clock). Karta graficzna ASUS ma niższe parametry pracy niż zaleca NVIDIA. Tak, jak pisaliśmy w części ze specyfikacją techniczną, standardowo układ GT 430 powinien mieć 700/900 MHz, natomiast testowany egzemplarz pracował z prędkością 700/800 MHz. Takie parametry podaje również sam producent w swoich materiałach prasowych
Różnica w taktowaniu pamięci wynosi jednak zaledwie 100 MHz (efektywnie 200 MHz) i podejrzewamy, że wpłynie w marginalny sposób na uzyskiwane wyniki. Na pokładzie prezentowanej karty graficznej znajdziemy 1 GB pamięci DDR3 128 bit.
Pudełko karty jest niewielkie, przynajmniej w stosunku do mocniejszych akceleratorów GeForce. Po jego otwarciu znajdujemy powód ku temu: GeForce GT 430 jest kartą graficzną o naprawdę niewielkich wymiarach. Oprócz karty producent dostarcza dwa dodatkowe śledzie o niskim profilu, płytę CD z instrukcjami obsługi w formie elektronicznej (PDF), nośnik ze sterownikami i instrukcję obsługi.
ASUS GeForce GT 430 swoją budową bardzo przypomina wersje referencyjne. Jedynymi zmianami, jakie poczynił producent, jest pokolorowanie PCB na niebieski kolor i zmiana chłodzenia.
Długość opisywanej karty graficznej wynosi zaledwie 15 cm, z czego mogą być zadowoleni ci, którzy planują budowę niewielkiego komputera do odtwarzania multimediów. W niewielkiej obudowie GeForce GT 430 zmieści się bez problemu. Natomiast w przypadku ASUS-a GeForce GT 430 należy wziąć poprawkę na wysokość radiatora, przez który karta zajmuje w komputerze dwa sloty.
System chłodzący samą budową przypomina ten, który wymyśliła NVIDIA i stosuje go w referencyjnych kartach GT 430. ASUS postanowił ten cooler nieco powiększyć. Wspomniany przed chwilą radiator jest dużo większy w stosunku do standardowego i wystaje poza krawędzie płytki drukowanej. Malutki wentylatorek o średnicy 40 mm, pomimo niewielkich łopatek, nie powodował dużego hałasu podczas testów. W czasie pracy w systemie operacyjnym, kiedy układ graficzny ma za zadanie wyświetlać płaski obraz na monitorze, szum powietrza generowany przez chłodzenie był praktycznie niesłyszalny. Podobnie w grach. Jest cicho i komfortowo.
Wydajność systemu chłodzącego jest dobra. Procesor graficzny pod obciążeniem osiągał temperaturę ok. 58 stopni C.
Śledź karty graficznej ASUS GeForce GT 430 został wyposażony w złącza: DVI, HDMI i D-Sub. Akcelerator nie wymaga dodatkowego zasilania, nie trzeba więc podpinać dodatkowych przewodów 6 PEG.