W tym krótkim teście skupiliśmy się na pakiecie LibreOffice (czas instalacji, czas pierwszego uruchomienia, otwieranie prezentacji Impress) oraz komforcie przeglądaniu stron internetowych.
Instalacja pakietu LibreOffice 5.1
[s] mniej = lepiej
Core m3 | 52 |
Atom x5 | 173 |
Pierwsze uruchomienie pakietu LibreOffice 5.1
[s] mniej = lepiej
Core m3 | 10 |
Atom x5 | 26 |
Przeglądanie stron internetowych na materiale wideo wygląda bardzo podobnie, ale wersja z Core m3 oferuje odczuwalnie większy komfort pracy - mocniejszy procesor i układ graficzny robi swoje. Szybkość otwierania prezentacji Impress jest również znacznie szybsza, podobnie jak arkuszy Excell, chociaż tu różnice oczywiście nie są takie duże i są liczone w kilku sekundach.
Intel Compute Stick - przyszłość komputerów biurowych?
Komputery do biura nie muszą być demonami wydajności. Tu kluczowym elementem jest cena i energoszczędność. Ceny klasycznych komputerów biurowych w obudowie desktop zaczynają się od około 1200 zł.
Intel Compute Stick w nowej wersji z Atomem x5 to wydatek rzędu 650 zł - być może nie oferuje takiego komfortu pracy jak biurkowy komputer, ale do podstawowych zadań jest wystarczający. Oczywiście do komputera należy doliczyć też koszt monitora, klawiatury i myszki.
Nowocześniejsza i wydajniejsza wersja z Core m3 (która oficjalnie nie zadebiutowała jeszcze w Polsce) potrafi kosztować ponad 400 dolarów, ale oferuje zbliżoną wydajność do taniego komputera biurkowego i nieprawdopodobnie małe zużycie prądu.
Czy tak właśnie będą wyglądać biurowe komputery w przyszłości? Jeśli tylko ceny szybszych modeli Intel Compute Stick z procesorami Core m spadną z pewnością staną się bardzo ciekawą alternatywą do klasycznych "biurkowców". Na razie podatek od nowości może nieco odstraszać potencjalnych odbiorców.
Intel Compute Stick STK1AW32SC - ocena końcowa:
- miniaturowe rozmiary i niewielki pobór energii
- wyraźnie ulepszona wersja w stosunku do pierwszej generacji
- Wi-Fi w wersji a/c
- 1 x USB 3.0 i 1 x USB 2.0
- slot kart microSD (do 128 GB)
- Windows 10 (ale w wersji 32-bit)
- wyższa cena od poprzedniego modelu
Intel Compute Stick STK2M3W64CC - ocena końcowa:
- miniaturowe rozmiary i niewielki pobór energii
- znacznie wydajniejszy procesor Core m3 i zintegrowana grafika Intel HD 515
- 4 GB pamięci RAM i 64 GB dysk eMMC
- Wi-Fi w wersji a/c
- 3 x USB 3.0 (w tym dwa w ładowarce)
- slot kart microSD (do 128 GB)
- 64-bitowa wersja Windows 10
- w niektórych zastosowaniach dysk może być wolniejszy niż w modelu z Atomem
- cena
Komentarze
7Jedynie minus za to, że w wielu monitorach trzeba go podłączyć za pomocą kabelka, bo złącza HDMI są tak umieszczone, że nie zmieści się taki komputerek wpięty bezpośrednio w monitor.
Brix/NUC ma więcej złącz i będzie miał lepszą wydajność, choć od nich lepiej ma wypadać nowy berberone ASRocka gdzie zamontujemy dowolny procek na podstawkę LGA1151,
ASRock się chwalił że i3 wypadł lepiej niż laptopowa wersja i7 montowana w NUC i mogę w to uwierzyć
oby ASRock zamontował w tym kadłubku ciche chłodzenie