Intel Compute Stick STK1AW32SC (Intel Atom)
W stosunku do ubiegłorocznej wersji wprowadzono tu sporo ulepszeń. Przede wszystkim zastosowano tu nowszą wersję procesora Atom. Dodatkowo otrzymaliśmy do dyspozycji kolejny port USB i to w wersji 3.0. Na koniec zamiast układu sieciowego Realteka, który sprawdzał się raczej średnio, otrzymaliśmy tu Intel Dual Band Wireless AC 7265. Całkiem nieźle.
Nie podoba z kolei nam się cena odświeżonej wersji. Około 650 zł w porównaniu do 500 zł za starszą wersję, to znacząca zmiana cenowa.
Intel Computer Stick STK2M3W64CC (Intel Core m3)
Znacznie wydajniejszy procesor i zintegrowany układ graficzny, więcej pamięci RAM, pojemniejszy dysk, więcej portów USB 3.0 (chociaż część z nich umieszczono na zasilaczu) i jeszcze lepszy układ sieciowy. To prawdziwie nowa generacja komputerków tej wielkości.
Nie podoba nam się tylko jedno - że zastosowany (większy) dysk, jest (w większości przypadków) mniej wydajniejszy niż w tańszej wersji z Atomem. Cena? Oficjalna w Polsce nie jest jeszcze znana, ale na Amazon.com można kupić ten model za około 380 dolarów. Auć. Nowy model z Atomem i Windows 10 to wydatek rzędu 150 dolarów.
Intel robi dobrą robotę - sukcesywnie ulepsza i zwiększa możliwości swoich urządzeń Compute Stick. Już na wersji z Atomem można spokojnie edytować dokumenty, przeglądać internet czy oglądać filmy, ale komfort pracy ze Stickiem w wesji Core m3 bardzo wyraźnie poprawia komfort pracy - można nawet pokusić się o uruchomienie gier bardziej wymagających gier niż dajmy na to, League Of Legends. Niestety, trzeba za to odpowiednio zapłacić.
To nie koniec ofensywy, bowiem w zanadrzu czai się jeszcze model STK2mv64CC - wyposażony w procesor Core m5. Podobnie jak Core m3 charakteryzuje się 2 rdzeniami / 4 wątkami, jednak bazowe taktowanie zwiększa się z 900 MHz do 1,1 GHz, a turbo z 2,2 GHz do 2,8 GHz. Maksymalne taktowanie zintegrowanej grafiki Intel HD 515 zmienia się w stopniu minimalnym (50 MHz więcej w trybie turbo).
Intel Compute Stick STK1AW32SC - ocena końcowa:
- miniaturowe rozmiary i niewielki pobór energii
- wyraźnie ulepszona wersja w stosunku do pierwszej generacji
- Wi-Fi w wersji a/c
- 1 x USB 3.0 i 1 x USB 2.0
- slot kart microSD (do 128 GB)
- Windows 10 (ale w wersji 32-bit)
- wyższa cena od poprzedniego modelu
Intel Compute Stick STK2M3W64CC - ocena końcowa:
- miniaturowe rozmiary i niewielki pobór energii
- znacznie wydajniejszy procesor Core m3 i zintegrowana grafika Intel HD 515
- 4 GB pamięci RAM i 64 GB dysk eMMC
- Wi-Fi w wersji a/c
- 3 x USB 3.0 (w tym dwa w ładowarce)
- slot kart microSD (do 128 GB)
- 64-bitowa wersja Windows 10
- w niektórych zastosowaniach dysk może być wolniejszy niż w modelu z Atomem
- cena
Komentarze
16Faktycznie ;)
Co do m3 to niestety zbyt wysoka cena. Możliwości a i owszem - ciut większe -, ale okupione nieproporcjonalnie wyższą, nieusprawiedliwioną ceną. Bo polityka finansowa Intela nie jest tutaj żadnym usprawiedliwieniem. Zostanie im tych sticków w magazynach to może pójdą po rozum do głowy.
Podsumowując:
jedno i drugie throttluje
jedno i drugie piszczy wiatrakiem
jedno i drugie nie odtwarza 4k
jedno i drugie wymaga zbyt dużego kompromisu, dystansu i wyrozumiałości ze strony kupującego