Coraz chętniej polskie firmy decydują się na outsourcing systemów biznesowych, które są dla nich podstawowym narzędziem wspomagającym pracę przedsiębiorstwa. Oferta poznańskiej firmy BCC w zakresie outsourcingu systemu SAP obejmuje hosting aplikacji, administrację systemów, wsparcie serwisowe oraz serwis aplikacyjny, czyli zdalne wsparcie dla użytkowników w obsłudze tego narzędzia. Serwis aplikacyjny obejmuje wsparcie pracy użytkowników SAP, obsługę problemów oraz wsparcie procesów biznesowych.
Infrastruktura dla biznesu
Dla firm oznacza to możliwość przeniesienia wszystkich funkcji i procesów – od utrzymania aplikacji, przez ich rozwój i serwis po wsparcie dla pracowników – do zewnętrznego centrum obsługiwanego przez dostawcę usługi outsourcingowej. Co kryje się za tymi pojęciami?
SAP on BCC Cloud to usługa, która polega na wdrożeniu środowiska SAP w wydzielonej chmurze prywatnej uruchamianej w centrum danych BCC, która gwarantuje odpowiedni poziom dostępności i bezpieczeństwa systemów. Wszystkie obszary związane z utrzymaniem SAP, pracami rozwojowymi czy roziwązywaniem problemów można powierzyć zewnętrznemu zespołowi administratorów i konsultantów SAP.
Chmura obliczeniowa
Chmura obliczeniowa to kolejny trend, który będzie napędzał rozwój IT w polskich przedsiębiorstwach. Z badania „Branża Teleinformatyczna – Trendy i Wyzwania” przeprowadzonego przez firmę Kapsch BusinessCom wynika, że Polska przoduje w regionie pod względem wykorzystania technologii cloud computing. „31% polskich firm korzysta z zasobów informatycznych w chmurze (średnia wszystkich badanych krajów wynosi 27%), a 30% kierowników działów IT w Polsce planuje w ciągu następnych trzech lat przenieść część swoich zasobów informatycznych do chmury obliczeniowej” – można wyczytać z informacji przedstawionych przez firmę Kapsch [2,3].
Oktawave to polska chmura obliczeniowa, w ramach której możesz uruchamiać, przetwarzać i przechowywać zasoby informatyczne – strony internetowe, aplikacje biznesowe i rozwiązania korporacyjne, duże zbiory danych itd. Zasoby te udostępniane są w modelu infrastruktury na żądanie (IaaS), która umożliwia stworzenie kompletnego środowiska IT (serwery, pamięć masowa, sieć wirtualna) w kilkadziesiąt sekund, bez potrzeby inwestycji we własny sprzęt. Tym, co wyróżnia usługi chmury obliczeniowej jest sposób rozliczania, za rzeczywiście wykorzystane zasoby. Taki elastyczny model rozliczeń gwarantuje łatwość dostosowywania zasobów do zmieniających się potrzeb przedsiębiorstwa.
Zgłoszenia serwisowe do Comarch
Comarch, producent oprogramowania dla biznesu, w obszarze outsourcingu oferuje usługi związane z obsługą procesów oraz infrastruktury IT klientów (Comarch IT Outsourcing), dostosowaniem środowisk informatycznych do nowych wymagań biznesowych i technicznych (Comarch IT Integration) oraz zapewnieniem ciągłości działania systemów o znaczeniu krytycznym oraz ich przywracaniem do stanu sprzed awarii.
W ramach Comarch IT Outsourcing firma zapewnia kompleksową obsługę klienta w obszarze informatyki, włączając w to obsługę użytkowników końcowych, administrację siecią, serwerami i bezpieczeństwem oraz zarządzanie procesami IT. Usługa Comarch Service Desk zapewnia pojedynczy punkt kontaktu dla użytkowników końcowych, pod którym mogą uzyskać pomoc w rozwiązaniu problemu lub utworzyć zgłoszenie serwisowe, przekazywane do drugiej linii wsparcia lub dostawcy zewnętrznego (jeśli wymagane).
Paweł Jakub Dawidek, dyrektor ds. technicznych w firmie Wheel Systems; www.wheelsystems.com
Badania przeprowadzone przez BCC [5] pokazują, że w perspektywie trzech najbliższych lat aż 1/3 polskich firm rozważa wprowadzenie outsourcingu części lub całości usług IT. Rozwiązanie takie zapewnia szereg korzyści, wystarczy wspomnieć choćby o redukcji kosztów czy fakcie, że zlecając tego rodzaju usługi na zewnątrz, infrastrukturą IT będzie opiekować się cała grupa specjalistów. Outsourcing niesie jednak poważne zagrożenia bezpieczeństwa informacji, a praktyka pokazuje również, że zewnętrzni konsultanci nie zawsze w pełni rzetelnie wykonują swoją pracę, zwłaszcza, jeśli nie ma narzędzi do ich kontroli.
Bez odpowiednich zabezpieczeń firma może stracić kontrolę nad poufnością wrażliwych informacji, zwłaszcza, kiedy nie wie, jakie czynności przeprowadzają zewnętrzni konsultanci. Często udziela się im pełnych uprawnień do administrowanego systemu, nie mając pewności czy przy okazji wykonywania zleconych zadań, nie instalują np. złośliwego oprogramowania albo pozyskują informacji, które stanowią o przewadze konkurencyjnej danego przedsiębiorstwa.
Tego typu ryzyko można jednak wyeliminować. Odpowiedzią na nie jest FUDO, autorskie rozwiązanie Wheel Systems, które pozwala na monitorowanie pracy na serwerach firmowych bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania na urządzeniach pracowników czy chronionych systemach. System zapewnia monitoring, rejestrację i audyt zdalnych sesji administracyjnych, porównywalny z posiadaniem stałego podglądu monitora użytkownika zdalnego. Pozwala to w trywialny sposób ustalić, kto i kiedy pobrał dany plik czy skasował jakiś dokument lub korespondencję. W przypadku włamania rozwiązanie to pozwala znacznie uprościć postępowanie i ograniczyć koszty, a zapisywane nagrania mogą służyć, jako dowód w sądzie. Dzięki prowadzonej w czasie rzeczywistym rejestracji i analizie zachowań można też szybko reagować na podejrzane działania, których przyczyną możę być aktywność zewnętrznych konsultantów lub złośliwe oprogramowanie działające na słabo zabezpieczonych komputerach pracowników.
Monitoring sesji zdalnych nie tylko poprawia bezpieczeństwo, ale może także pomóc ograniczyć wydatki. Po instalacji FUDO w jednym z ministerstw poddano analizie zapisy sesji z pracy zewnętrznych konsultantów. Okazało się, że mimo wystawiania faktur przez usługodawcę za pełny wymiar pracy konsultantów, zapisy sesji jednoznacznie pokazywały, że praca wykonywana była w dużo mniejszym wymiarze czasowym. Wdrożenie zwróciło się w tym przypadku w mniej niż pół roku.
Zarządzanie wydrukami
W kontekście outsourcingu IT warto wymienić usługi wynajmu i dzierżawy sprzętu informatycznego. Przykładem mogą być urządzenia wielofunkcyjne (drukarka, skaner, ksero, faks), które dystrybutor oddaje do wyłącznej dyspozycji klienta. Taka umowa użyczenia zawiera pewne elementy umowy outsourcingowej, bowiem kwestie związane z utrzymaniem i konserwacją urządzenia, jego serwisem oraz dostarczeniem materiałów eksploatacyjnych (tonery, papier) spoczywają na dostawcy sprzętu.
Korzyści z outsourcingu
Outsourcing IT przynosi firmom wielu korzyści w obszarze finansowym i biznesowym. Do najważniejszych zalet biznesowych zalicza się możliwość skupienia się na podstawowej działalności, poprawę jakości usług IT oraz bezpieczeństwa danych, a także dostęp do najnowszych technologii i wiedzy, bez ponoszenia kosztów inwestycji, w tym rozwiązań, które ze względu na skalę prowadzonej działalności i możliwości finansowe byłyby niedostępne dla firmy w tradycyjnym modelu.
Z danych przedstawionych przez firmę Kapsch BusinessCom wynika, że „zadowolenie z firm outsourcingowych jest wysokie, a 22% badanych określa je jako “bardzo wysokie”. Głównym argumentem na korzyść outsourcingu, który pojawia się w wypowiedziach kierowników działów IT, jest potencjalna poprawa jakości (42% “zdecydowanie się zgadza”, a 37% “się zgadza”) [2,3].
W ujęciu finansowym outsourcing pozwala przenieść koszty z części CAPEX (nakłady inwestycyjne) do części OPEX (koszty utrzymania systemów). Outsourcing IT zapewnia stały, znany poziom kosztów, jednak, decyzja o zwolnieniu pracowników działu informatyki i powierzeniu ich zadań zewnętrznej firmy nie zawsze oznacza obniżkę wydatków ponoszonych na IT. Outsourcing informatyczny gwarantuje możliwość pozyskania do obsługi i prowadzenia projektów wysokiej klasy specjalistów z różnych dziedzin informatyki, jednocześnie ograniczając problemy związane z wynagradzaniem, motywacją czy odejściem pracowników zatrudnionych na etacie.
Plany na przyszłość
Z „Badania usług IT” przeprowadzonego pod koniec 2013 roku wśród polskich i zagranicznych firm działających w Polsce przez BCC wynika, że 56% badanych korzysta z usług outsourcingu do regularnej administracji częścią/całością systemów [5].
Jednocześnie 38% ankietowanych rozważa outsourcing całości lub części systemów informatycznych w ciągu najbliższych 3 lat [5]. Autorzy dokumentu zauważają, że poza czynnikami finansowymi „dużą rolę w procesie decyzyjnym outsourcingu odgrywają czynniki o charakterze strategicznym, wynikające z preferencji lub ograniczeń danej firmy, sektora gospodarki lub innych uwarunkowań.” To ważne, że nie tylko koszty, ale także możliwość zwiększenia jakości usług informatycznych stanowią kryterium wyboru usług outsourcingu, zamiast tworzenia własnych rozwiązań IT.
Literatura:
[1] http://www.sekwencja.org/2014/06/outsourcing-recepta-na-wzmocnienie-polskich-firm/
[2] http://www.kapsch.net/pl/kbc/Press/pr_20140225?lang=pl-PL
[3] Branża Teleinformatyczna – Trendy i Wyzwania Biznesowe; Kapsch 2014
[4] Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2014; Raport Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL)
[5] http://www.bcc.com.pl/akademia-lepszego-biznesu/badanie-rynku-uslug-it.html
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!