Jak wygrać w konkursie fotograficznym - 5 reguł
Foto

Jak wygrać w konkursie fotograficznym - 5 reguł

przeczytasz w 4 min.

Trwa konkurs fotograficzny InFocus Awards 2019 zorganizowany z myślą o osobach, które lubią robić zdjęcia smartfonami Huawei. Jeśli jeszcze nie wiesz czy chcesz wziąć w nim udział, albo obawiasz się, że to coś nie dla Ciebie, przeczytaj ten tekst. Może rozwiać Twoje wątpliwości.

Decydując się na udział w konkursie fotograficznym musimy pamiętać, że celem takiego współzawodnictwa jest przede wszystkim dobra zabawa. A nietrudno o nią gdy konkurs wiąże się z tym co lubimy robić czyli fotografować smartfonem, a na liście nagród znajdziemy Huawei P30 Pro czy Matebooka 13, a także nagrodę finansową w wysokości 10000 euro. Szczegóły uczestnictwa w konkursie InFocus Awards 2019 przybliżamy w naszym materiale. Ci, którzy chcą ruszyć na skróty już teraz mogą skorzystać ze strony zgłoszeniowej do konkursu. Zgłoszenia można nadysłać do 11 sierpnia, a oceniać zdjęcia do 8 września 2019 roku.

Zanim ruszymy ze smartfonem w teren, umówimy się z modelką lub zaczniemy wertować internet w poszukiwaniu pomysłu, warto upewnić się czy takiego natchnionego zdjęcia lub serii fotografii już nie wykonaliśmy, a wtedy należy zajrzeć do Galerii w smartfonie. Nie spoczywajmy jednak na laurach. Ja zawsze sobie mówię, że moje najlepsze zdjęcie jeszcze nie powstało.

Spoglądając w ciemność
Spoglądając w ciemność - zdjęcie wykonane smartfonem Huawei P20 Pro

Są kategorie konkursowe, w których nowoczesne funkcje smartfonów Huawei, bedą dużym plusem. Jednak nie musi to być Huawei P30 Pro. Każdy posiadacz lub osoba, która ma dostęp do smartfona Huawei ma szanse na wygraną w konkursie. Bo najważniejszy zawsze jest ciekawy pomysł i wyczucie chwili. 

Poniżej kilka porad, pomocnych w wykonaniu takiego niepowtarzalnego zdjęcia.

Reguła 1 - warto wybrać typ fotografii, w którym czujemy się najlepiej

Konkurs InFocus Awards 2019 pozwala dodawać wiele fotografii wykonanych w trakcie różnych sesji fotograficznych. Warto pamiętać, że najlepiej skupić się na konkretnym typie fotografii. Wielu doświadczonych fotografów przyzna, że takie podejście ułatwia to doskonalenie warsztatu. Ale jak to pogodzić z zazwyczaj różnorodnym portfolio miłośnika fotografii smartfonowej? Otóż nawet w pozornie chaotycznym zbiorze zdjęć można dostrzec styl, który najbardziej nam odpowiada i po który najczęściej sięgamy.


Zdjęcia czarno-białe to także typ fotografii - zdjęcie wykonano Huawei P30 Pro

Sprawdźcie więc jakie fotografie najczęściej wykonujecie, jaki styl najczęściej towarzyszy zdjęciom, które wrzucacie na serwisy społecznościowe czy do galerii. To będzie wskazówka na czym warto się skupić. Ale nie rezygnujcie też ze zdjęć, bo pozornie nie pasują do naszego stylu. Wymogi kategorii konkursowych spełnią fotografie wykonane w różnych okolicznościach.

Na przykład portret nie musi mieć zawsze idealnie rozmytego tła. Czasem wręcz przeciwnie, to jego bogactwo, na pozór sugerujące inny typ fotografii, nada zdjęciu portretowemu charakter, który docenią członkowie jury. Możemy tez znaleźć się w miejscu, które odwiedzamy rzadko, a które urzeka swoim urokiem, w momencie, który zdarza się raz do roku. W takich miejscach i momentach warto zawsze fotografować.

Reguła 2 - ważne jest przesłanie i historia, która towarzyszy zdjęciom

Nie wystarczy by zgłoszone zdjęcie było dobre technicznie bez dodatkowej edycji, choć jest ona dopuszczalna, a czasem nawet wskazana. Nawet najbardziej zaawansowany system AI i znajomość reguł kompozycji (tym też należy się kierować) nie uczynią zdjęcia ciekawym, gdy zawartość zdjęcia nie jest powiązana z interesującym przekazem.

Dziki zachód europy - zdjęcie z Huawei P30 Pro
Dziki zachód Europy - zdjęcie wykonane smartfonem Huawei P30 Pro

Nie bądźcie bierni w poszukiwaniu historii zdjęciowej, w jej powstanie trzeba się zaangażować i poświęcić temu trochę czasu. Wyprawa w ciekawe miejsce, na przykład na koncert, cierpliwe czekanie na interesujący moment czy chwila poświęcona na ustawienie fotografowanych motywów, odwdzięczą się nam okazjami na bardzo dobre zdjęcia. Wystarczy tylko mieć pod ręką dobry smartfon, na przykład Huawei P30 Pro.

Wybierając zdjęcia, które chcecie zgłosić w konkursie zastanówcie się jak byście je opisali. Zamieńcie ten opis w krótki, ale intrygujący tytuł, z którego można wyczytać własnie to co chcecie przekazać. Być może oceniający dostrzeże nawet inne walory naszej fotografii niż my sami, ale wiążąc zdjęcie z historią będziemy mieli gwarancję, że kryje ono w sobie coś więcej niż wartość dokumentalną.

Reguła 3 - skupcie się na haśle "Odkryj nieodkryte piękno"

Fotografujemy z myślą o konkursie, z myślą o uzyskaniu ciekawych zdjęć. Szanse, że zdjęcia wykonywane od niechcenia, tak zwane pstryki, będą interesujące są niewielkie. I nie należy tu mylić tak zwanego pstrykania wszystkiego co się rusza z umiejętnością szybkiej oceny sceny pod kątem jej fotograficznej wartości. Ostatnie stwierdzenie brzmi jak zalecenie, którego realizacja wymaga wieloletniego doświadczenia. Istotnie, ale wystarczy nawet kilka dni fotografowania ze skupionymi myślami, by dostrzec w otoczeniu więcej niż widzimy na co dzień. Spójrzcie się na poniższe zdjęcie.

Samotnik
Tylko pozornie okolica jest pusta - fotografia wykonana smartfonem Huawei P30 Pro

Zdjęcie ze Street View
To samo otoczenie z innej perspektywy (źródło: Google Street View)

Bo najpiękniejsze potrafi być to co jest nieprzewidywalne. Najlepiej tę ideę wyraża to hasło "Odkryj nieodkryte Piękno", które jest przesłaniem konkursu InFocus Awards 2019. Gdy już odkryjecie to co chcemy pokazać, pamiętajcie by zdjęcie i jego interpretację odpowiednio dopasować do kategorii konkursowej i przesłania całego konkursu InFocus Awards 2019.

Reguła 4 - czasem najlepsze rezultaty dają najprostsze środki

Zdjęcia zgłaszane i nagradzane w konkursach to często fotografie wykonane podczas dalekich podróży, odpowiednio zaaranżowane. Jednak nie myślcie, że jedynie angażowanie wielkich środków daje szanse na fotografie godne nagrody. Najlepiej tłumaczy to sam ekspert, czyli Marcin Tyszka, który dowodzi, że proste elementy modyfikujące światło jak folia termiczna, potłuczone szkło, papierki po cukierkach, wystarczą by nadać artystyczną głębię zdjęciom. 

Poniżej przykłady z sesji, w której Marcin używał tylko smartfona, prostych akcesoriów i wyobraźni. Fotografowani byli influencerzy Huawei Karolina Pisarek i Damian Kordas. Taką sesję możecie zrobić u siebie w domu, nie trzeba jechać na drugi koniec świata.

Karolina Pisarek smartfon Damian Kordas smartfon
Damian Kordas mąka Karolina Pisarek lustro

Reguła 5 - pamiętajcie o tym, o czym każdy fotograf powinien pamiętać

  • Smartfon powinien być zawsze pod ręką - poświęćmy chwilę na opanowanie skrótów umożliwiających szybkie wykonanie zdjęcia, zgłębmy oprogramowanie aparatu i przetestujmy wczesniej tryby dedykowane, bo być może to one przydadzą się w realizacji naszych planów.
     
  • Niewielki smartfonowy statyw potrafi być bardzo przydatny mimo iż smartfony takie jak Huawei P30 Pro radzą sobie i bez jego pomocy. Dzięki niemu możemy nie tylko stosowac bardzo długie czasy ekspozycji, ale też spokojnie planować ujęcie nie trzymając wciąż smartfona w dłoniach
     
  • Jeśli smartfon pozwala na zmianę ogniskowej tak jak Huawei P30 Pro, spróbujmy różnych ustawień, ale przede wszystkim stosujmy optyczne krotności zoomu - zdjęcia konkursowe mimo wszystko oceniane są też pod kątem jakości i możliwości ich późniejszej prezentacji
     
  • Pozbawiony rozpraszających elementów wycinek zdjęcia może być bardziej interesujący niż całość. To dozwolone działanie w przeciwieństwie do nieuczciwego retuszowania fotografii i usuwania części motywów z obrazu.
     
  • Pod ręką warto mieć dodatkowe źródło zasilania. Akumulator każdego smartfona ma tę cechę, że potrafi rozładować się w najmniej oczekiwanym momencie gdy fotografujemy dużo.
     
  • Cierpliwość i poświęcenie fotografującego są nieodłącznym elementem w dążeniu do interesujących efektów zdjęciowych.
     
  • To co widzimy w danej chwili, to co widzi smartfon, może być mniej atrakcyjne niż to co czujemy naszą fotograficzną duszą. Nie rezygnujmy z tego powodu z fotografowania. Zdjęciom warto dać szanse, gdyż podobnie jak wino dojrzewają z czasem. A dozwolone w konkursie InFocus Awards 2019 drobne korekty kolorystyczne (zwiększenie nasycenia czy kontrastu) mogą nadać fotografii nowy wyraz.
     

God mode
Odbicie twarzy, zdjęcie wyświetlone na ekranie czy może podgląd selfie na żywo? Oto jest pytanie - zdjęcie wykonane Huawei P30 Pro

 

Nawet jak nie wygramy w konkursie zabawa będzie przednia

Wygrać w konkursie fotograficznym nie jest łatwo. Napisałem to jako osoba, która miała okazję być po każdej stronie barykady, jako członek jury, jako uczestnik konkursu i jego laureat. Konkurencja w fotograficznych zawodach bywa zacieklejsza niż w biegach sprinterskich.

Jednak już sam udział w konkursie należy potraktowac jako wygraną. Przede wszystkim dzięki temu, że zmobilizowaliśmy się do kreatywnego wykorzystania aparatu w naszym smartfonie, poczuliśmy radość z fotografowania i zgłębiliśmy kilka tajemnic smartfona, które wcześniej nie były nam znane.

fot: Karol Żebruń, Marcin Tyszka (sesja z twarzami)

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    0
    Fajny artykuł Karolu. :)

    Witaj!

    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

    Połącz konto już teraz.

    Zaloguj przez 1Login