Gamingowy monitor to nie tylko podświetlenie LED
Monitory

Gamingowy monitor to nie tylko podświetlenie LED

przeczytasz w 4 min.

Na przykładzie MSI Optix MAG274QRF-QD sprawdzamy, co (oprócz wielokolorowych LED) oferuje monitor przeznaczony przede wszystkim dla graczy.

Czy Optix MAG274QRF-QD to naprawdę gamingowy monitor?

Jeszcze kilka lat wstecz określenie sprzętu jako “gamingowy” nie funkcjonowało na tak szeroką skalę, jak obserwujemy to obecnie. Gaming jako taki rozwija się w zastraszającym tempie - to oczywiste, a gracze są świadomi tego, czego potrzebują i jakie specyfikacje rzeczywiście są w stanie umieścić dane urządzenie w grupie tych przeznaczonych do gier.

Niestety, rynek często wykorzystuje niewiedzę użytkowników oferując sprzęt, który tylko z nazwy nadaje się do konkretnego przeznaczenia. Czy tak samo jest w przypadku monitora dla graczy MSI? Przyglądając się 27-calowemu modelowi Optix MAG274QRF-QD - sprawdzimy czy jest tak gamingowy, jak twierdzi producent?

Kliknij tutaj, aby przejść do pełnej specyfikacji Optix MAG274QRF-QD.

Optix MAG274QRF-QD - tył

Kropki kwantowe Quantum Dot

Monitor Optix MAG274QRF-QD wykorzystuje technologię Quantum Dot. Przyznacie, że to określenie dla wielu użytkowników może brzmieć przynajmniej dziwnie. Czym tak właściwie są te kropki kwantowe? W skrócie - to mikroskopijnej wielkości cząsteczki (często można spotkać się z określeniem “nanokryształy”), które konwertują źródłowe światło na takie, które na wyjściu będzie dużo bardziej precyzyjne. W efekcie pozwala to na uzyskanie dużego nasycenia kolorów.

Barwy uzyskane dzięki wykorzystaniu tej technologii są zgodne z kinowym standardem o oznaczeniu DCI-P3.

Perfekcyjna kolorystyka i szeroka gama kolorów - między innymi tymi słowami producent opisuje Optixa.

No dobra, a jaką to ma rozdzielczość i odświeżanie?

Gracze, wybierając monitor, który przez najbliższe miesiące będzie wyświetlał ich poczynania we wszelkich grach zwykle kładą największy nacisk na rozdzielczość i częstotliwość odświeżania. Nic w tym dziwnego - to jedne z ważniejszych parametrów, które może ocenić nawet laik wchodzący w świat e-sportu i zastanawiający się, jaki monitor do gier wybrać.

W przypadku omawianego Optixa MAG274QRF-QD obie te cechy są bardziej niż zadowalające. Wysoka rozdzielczość WQHD (2560 x 1440) gwarantuje, że nawet najmniejszy szczegół podczas rozgrywki nie zostanie niezauważony.

Z kolei częstotliwość odświeżania na poziomie 165 Hz pozwala natychmiast zareagować na to, co dzieje się w grze. Jeśli monitor będzie wykorzystywany do pracy z konsolą - można nawet uznać, że te 165 Hz to za dużo. Najnowsze generacje konsol PlayStation 5Xbox Series X|S pozwalają przesłać obraz w maksymalnie 120 Hz. Ale nie ma co narzekać - lepiej za dużo, niż za mało, prawda?

Panel Rapid IPS (o proporcjach 16:9) zastosowany w tym modelu charakteryzuje się minimalnym czasem reakcji GTG wynoszącym tylko 1 ms. W przypadku “biurowych” zastosowań nie będzie to bardzo istotna cecha specyfikacji. Niska wartość opóźnienia będzie odczuwalna dla graczy podczas wyświetlania dynamicznych i kontrastowych scen. Efekt rozmycia w takich sytuacjach będzie praktycznie niezauważalny.

Optix MAG274QRF-QD - tyłOptix MAG274QRF-QD - przód

Brak “rozrywania ekranu” i zacięć

Monitor MSI Optix MAG274QRF-QD jest w pełni kompatybilny z technologią NVIDIA G-Sync, której poświęciliśmy osobny, wyczerpujący artykuł.

Jej zastosowanie pozwala zniwelować występowanie niepożądanego zjawiska określanego mianem tearingu, czyli “rozrywania ekranu”. Problem ten wynika z braku wystarczającej synchronizacji między generowaniem obrazu, a wyświetlaniem go na ekranu.

Wykorzystanie NVIDIA G-Sync jest elementem definicji gamingowych monitorów. Zero migotania, zacięć, czy wspomnianego rozdzierania ekranu - gracze naprawdę to docenią.

HDR Ready i Night Vision

Jasność wynosząca 300 nitów oznacza, że Optix MAG274QRF-QD nie posiada certyfikatu HDR. Użytkownicy muszą zadowolić się technologią HDR Ready, która mimo wszystko i tak poprawia jakość wyświetlanego obrazu poprzez regulowanie kontrastu i cieni. Ma to zapewniać bardziej realistyczny wygląd w porównaniu z monitorami, którym brak HDR.

Jeśli już o cieniach mowa - monitor gamingowy MSI oferuje system nazwany Night Vision. Ma on swoje zastosowanie w scenach lub elementach scen, które są ciemne. Każdy obszar, który dla gracza może być problematyczny w odbiorze zostanie rozjaśniony. Nieważne, czy będzie to cały wyświetlany w danym momencie obraz, czy tylko jego fragment - widoczność z włączonym Night Vision będzie usprawniać rozgrywkę w świecie pełnym ciemności i mroku.

Aplikacja Gaming OSD

Dedykowana aplikacja pozwala na konfigurację w sposób przystępny dla każdego. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi z opisami każdej możliwej do samodzielnej konfiguracji funkcjonalności gracz może stworzyć własny zestaw ustawień wyświetlania w zależności od gry. Oczywiście - każdy z nich można zapisać na liście i wybierać między różnymi, kiedy zajdzie taka konieczność. Żeby było jeszcze szybciej - do zmiany trybu można użyć klawiszy skrótu.

Aplikacja MSI Gaming OSD Aplikacja MSI Gaming OSD

“Bebechy” zadowalające, a jak na zewnątrz?

Oczywiście pierwsze, o czym należy wspomnieć to podświetlenie monitora. Wielokolorowe LED wpisały się już chyba na dobre w kulturę gamingu. Trudno w tym momencie znaleźć urządzenie, które mimo przeznaczenia do e-sportu nie posiada żadnego świecącego elementu.

W Optix MAG274QRF-QD również znalazło się miejsce na pasek LED. Trzeba jednak przyznać, że nie jest on bardzo “nachalny” i nie świeci z mocą tysiąca gwiazd. MSI Mystic Light (bo tak nazwano system podświetlenia) jest w tym przypadku drobnym dodatkiem, którego światło jest miękkie i rozproszone. Będzie zatem tworzyć małą poświatę z tyłu urządzenia. Jej kolor można zdefiniować z poziomu smartfona lub aplikacji Mystic Light.

Oprócz wybrania jednego wyświetlanego koloru - można uruchomić przenoszenie kolorów z obecnie uruchomionej gry. Natomiast w czasie przerwy od grania monitor może podświetlać się w rytm odtwarzanej muzyki.

Jednak nie samymi “światełkami” gracz żyje. W kwestii tego, co znajdziemy na zewnątrz monitora na uwagę zasługuje wbudowane złącze USB Type-C, które może zasilić podłączone do niego urządzenie (do 15W).

Optix MAG274QRF-QD - złącza

Optix MAG274QRF-QD pozwala na regulację pochylenia w zakresie od -5° do 20°, wysokości od 0 do 100 mm, przekręcenia od -75° do 75° oraz rotacji od -90° do 90°. Kombinacji jest zatem wiele. Oprócz tego, że pozwala to na dostosowanie ułożenia nawet dla najbardziej wymagających graczy - takie regulacje oznaczają, że monitor w szybki sposób można ustawić w pionie, co może przydać się w pracy (rozwiązanie np. dla programistów).

Gracze, którym marzy się stworzenie stanowiska z kilkoma monitorami będą zadowoleni z bezramkowej obudowy. Nie oznacza to oczywiście, że ramki nie ma. Jest, ale na tyle wąska, że przy ułożeniu kilku urządzeń obok siebie - nie będzie ona istotnie wpływać na jakość odbioru obrazu.

Specyfikacja MSI Optix MAG274QRF-QD

 MSI Optix MAG274QRF-QD
Przekątna ekranu27"
Rozdzielczość ekranu2560 x 1440 (WQHD)
Częstotliwość odświeżania165 Hz
Czas reakcji1 ms GTG
Rodzaj matrycyLED, Rapid IPS
Jasność300 nitów
Kąt widzenia178° w poziomie / 178° w pionie
Format obrazu16:9
Kontrast statyczny1 000:1
Kontrast dynamiczny100 000 000:1
Liczba wyświetlanych kolorów1,07 mld
Rozstaw pikesli (Pixel pitch)0,2331 x 0,2331 mm
Porty wideo1x Display Port (1.2a) / 2x HDMI (2.0b) / 1x Type C
Porty USB2x USB 2.0 Type A / 1x USB 2.0 Type B
Porty audio1x wyjście słuchawkowe
Szerokość614.9 mm
Wysokość532.7 mm
Głębokość206.7 mm
Regulacja pochylenia-5° do 20°
Regulacja wysokości0 do 100 mm
Regulacja przekręcenia-75° do 75°
Regulacja rotacji-90° do 90°
Pobór mocy32W

Generalnie rzecz biorąc - monitor Optix MAG274QRF-QD można nazwać gamingowym. Wysoka wartość częstotliwości odświeżania, niski czas reakcji, czy też rozdzielczość WQHD zdecydowanie posłużą graczom podczas e-sportowych zmagań.

Trudno w specyfikacji Optixa doszukać się cechy, która dyskwalfikuje go z kategorii urządzeń dla graczy. Zapewnienia producenta polegają na prawdzie i z całą pewnością można stwierdzić, że MAG274QRF-QD jest dobrą opcją zakupową dla graczy, którzy dysponują budżetem co najmniej ok. 2200 zł.

Materiał powstał w ramach współpracy z marką MSI.

Źródło: msi.com

Warto zobaczyć również:

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Damiano1302
    3
    O, w końcu coś napisaliście o nim. Tbh to jest najlepszy monitor do użytku mieszanego (granie/praca graficzna). Używam go i jestem zdumiony jego funkcjonowaniem. Moim poprzednim monitorem był EIZO Foris FS2434. Różnica jest duża i moim zdaniem opłaca się go kupić za te 2,5k pln, choć sam monitor często ma też przeceny na 2,2k pln. Jedynym jego problemem jest jego dostępność. Nie jest aż tak źle jak z kartami graficznymi, ale te monitory szybko się wyprzedają. Przeważnie można je kupić przez max 1 tydzień, a potem trzeba czekać ok. 3 tygodnie na ponowną dostawę do sklepów. Więc trzeba go kupić jak najszybciej się da, jeżeli chce się go bardzo kupić.
    • avatar
      z3us_pl
      -1
      Monitor super ale szkoda, że nie wygięty. Mam poprzednią wersję z 144hz i wygiętą (już drugi model MSI w ostatnich latach) i wygięcie jak dla mnie "must have". Zupełnie inny odbiór gry,
      • avatar
        szymcio30
        -3
        Zobaczymy ile z tej reklamy będzie zgodne po realnym teście. Poza tym co za brednia "Jeśli monitor będzie wykorzystywany do pracy z konsolą - można nawet uznać, że te 165 Hz to za dużo"
        PS5 nie obsługuje 1440p wiec można co najwyżej uzyskać 120 Hz 1080p!!!. I jeszcze jedno PS5 uruchamia tryb 120 Hz tylko wtedy, gdy uruchomi się grę, która go używa. W przeciwnym razie zawsze działa z częstotliwością 60 Hz
        • avatar
          k3tchup
          0
          widzę, że dostępny nawet za 2000 zł, co prawda brakuje dopisku QD, ale chyba nie ma jakiś bliskich krewnych ? :)
          • avatar
            Ahura
            0
            ee tam, drogo
            • avatar
              fallen
              0
              Należałoby wspomnieć, że większość użytkowników tego monitora uskarża się wadę fabryczną zastosowanego w tym modelu panelu, która po kilkunastu/kilkudziesięciu godzinach użytkowania objawia się w postaci nierównego podświetlania (lewa część ekranu ciemniejsza) i nierównego wyświetlania barw (również lewa część ekranu). Ale to nieważne, prawda? Przecież ma LEDy!

              Witaj!

              Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
              Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

              Połącz konto już teraz.

              Zaloguj przez 1Login