Muzyka od setek lat towarzyszy człowiekowi. Przyjęło się twierdzić, że odtwarzacze muzyki, obok komunikatorów i przeglądarek internetowych, to jedne z najczęściej używanych programów. Standardowo powinny pozwalać nam na odtwarzanie naszych zbiorów bez względu na zastosowany format pliku. Ważna też jest możliwość tworzenia playlist, z których odgrywane będą kolejne piosenki. Jednak dzisiejsze aplikacje oprócz tych funkcji udostępniają nam też dodatkowe narzędzia do tagowania piosenek, ich ripowania oraz katalogowania. Jeśli zas chcielibyśmy ulubiony kawałek przyciąć i ustawić na dzwonek, to bardzo przyda nam się odpowiedni edytor. Wahacie się nad wyborem? Więc zapoznajcie się z tą kategorią.
AIMP |
AIMP to doskonała alternatywa dla jednego z najpopularniejszych odtwarzaczy plików muzycznych, Winampa. Podobnie jak u konkurenta nie zabrakło tu obsługi wielu formatów muzycznych, możliwości tworzenia playlist oraz zmiany wyglądu programu poprzez skórki. Dodatkowo przejrzysty interfejs ułatwia obsługę aplikacji.
Funkcjonalność programu rozszerzać możemy przez wiele dostępnych wtyczek. AIMP oferuje też kilka innych standardowo wbudowanych dodatków, jak zmiana formatów plików dźwiękowych, edycja tagów, ripowanie płyt CD czy rejestrowanie dźwięku. Odpowiedzialny za to kod zawarty jest jednak w oddzielnych aplikacjach, co powoduje wyjątkowo niskie użycie zasobów systemowych (maksymalnie do 10MB pamięci RAM).
Audacity |
Dzięki programowi Audacity będziemy mogli edytować pliki dźwiękowe, przy funkcjonalności na podobnym poziomie jak w wielu płatnych aplikacjach. Program obsługuje formaty MP3, WAV, AIFF, Ogg Vorbis i inne. Audacity pozwala na nagrywanie dźwięku z różnych źrodeł, jego edycję oraz import lub eksport do obsługiwanych formatów.
Ścieżki edytujemy poprzez stosowanie postawowych operacji, takich jak kopiowanie, wycinanie i wklejanie na graficznie przedstawionej próbce. Czasem edycja przypomina bardziej układanie klocków, na które pocięte została oryginalna ścieżka. Oprócz tego próbki możemy miksować, poprawiać, usuwać szumy, zmieniać ich głośność oraz dodawać wiele wbudowanych efektów i jeszcze więcej tych, które wnoszą dodatkowe wtyczki VST i LADSPA.
Foobar2000 |
Foobar to bardzo ciekawy program. Nie prezentuje się on zbyt imponująco, jednak sam autor mówi, że najbardziej zależy mu na jakości dźwięku. I tak właśnie jest. Wiele osób twierdzi, że spośród wszystkich odtwarzaczy Foobar cieszy najlepszymi wrażeniami odsłuchowymi. Wszystko dzięki zastosowanemu w nim oryginalnemu, wewnętrznemu przetwarzaniu danych.
Foobar charakteryzuje też ogromna rzesza fanów, która odesłała w niepamięć jego największą wadę, czyli nieciekawy wygląd. W sieci dostępne jest wiele skórek, które potrafią całkowicie i nie do poznania zmienić wygląd programu. Pobrać też możemy dużo ciekawych wtyczek, które rozszerzają funkcjonalność programu.
MP3 Skype Recorder |
MP3 Skype Recorder to prosta aplikacja realizująca to, z czym nie mogą poradzić sobie inne rejestratory dźwięku. Dzięki programowi będziemy mogli rejestrować nasze rozmowy za pośrednictwem komunikatora Skype. Nagrane zostaną kwestie wypowiadane zarówno przez nas jak i przez naszego współrozmówcę.
W programie oczywiste jest również wyjątkowo niskie użycie zasobów oraz prosta obsługa. Aplikacja może być uruchomiona podczas startu systemu, działa w tle i automatycznie rozpoczyna nagrywanie po rozpoczęciu rozmowy.