Aplikacje biurowe są bardzo ważne. Czasem przydają się jedynie do zanotowania czegoś, ale częściej za ich pomocą możemy tworzyć dokumenty, prezentacje, arkusze kalkulacyjne czy bazy danych. Wszystko to najczęściej kojarzy nam się z komercyjnym pakietem Microsoft Office, ale możemy to otrzymać również za darmo. Niektóre witryny oferują to wszystko nawet bez instalacji jakiegokolwiek oprogramowania na naszym komputerze, jedynie za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Ciekawe są również internetowe aplikacje, dzięki którym możemy trzymać nasze pliki w internecie i z każdego miejsca na świecie za pośrednictwem urządzeń przenośnych tworzyć szybkie notatki. Opcji jest naprawdę wiele.
Evernote |
Aplikacja Evernote pozwala na gromadzenie różnego rodzaju danych w postaci krótkich notatek. Program pozwala na zbieranie plików dowolnego formatu. Zapisywane są one na komputerze i równolegle na stworzonym przy darmowej rejestracji koncie internetowym. Dzięki temu dostępne one są z dowolnego miejsca na świecie.
Evernote udostępnia narzędzia, dzięki którym łatwiej będzie nam gromadzić dane. Program może przechwytywać zrzuty ekranowe, obrazy, dokumenty, dźwięki i tekst, nawet w postaci zapisków wykonywanych myszką. Zbierane materiały mogą być przez nas odpowiednio otagowane. Potem są dodatkowo przetworzone przez program, co tym bardziej sprzyja uporządkowaniu. Aplikacja działa nie tylko na wszystkich systemach operacyjnych, ale również na komórkach i smartfonach, umożliwiając dostęp do naszych notatek z każdego miejsca na świecie.
Backpack |
Program BackPack jest bardzo podobny do aplikacji Evernote. Pozwala na gromadzenie różnego rodzaju notatek tekstowych i graficznych, również tych zapisywanych ręcznie. Różnica jest jednak taka, że Backpack jest aplikacją w pełni internetową i nasze dane zapisywane są tylko na serwerach należących do twórców programu.
Notatki przechowywane są na tak zwanych stronach z informacjami. W obrębie jednej strony umieszczać możemy nielimitowaną ilość informacji. Nasze strony da się eksportować do formatu XML, a zmiany na nich śledzić poprzez użycie RSS. Ciekawa jest również funkcja powiadamiania e-mailem o zaplanowanych terminach. Program jest darmowy, jednak podobnie jak w przypadku Evernote możemy wykupić konto Premium, które daje nam kilka dodatkowych funkcji czy więcej przestrzeni.
Google Docs |
Google Docs to internetowy edytor dokumentów zapisanych w popularnych formatach Microsoft Office, OpenDocument, RTF, CSV i innych. Pozwala na zapisanie plików na naszym koncie, a następnie ich edycję z każdego komputera podłączonego do internetu. Umożliwia również ich magazynowanie, zarządzanie nimi i udostępnianie innym użytkownikom.
Dzięki witrynie możemy otwierać i edytować każdy rodzaj pliku bez zakupu programów, z których one pochodzą. Google Docs oferuje wiele opcji edycji, porównywalne z tymi dostępnymi w desktopowych aplikacjach. Serwis umożliwia kooperowanie z wieloma osobami w tworzeniu dokumentów. Usługa jest wciąż rozwijana, dzięki czemu zyskuje nowe opcje i lepsze odzwierciedlanie edytowanych plików.
Jarte |
Jarte to idealne wyważenie pomiędzy aplikacją z pakietu Microsoft Office - Wordem - a popularnym i dostępnym w każdym systemie Windows - WordPadzie. Tak właściwie jest to WordPad, bo twórcy na nim bazowali, jednak rozwinięty on został o kilka dodatkowych funkcji znanych z pakietu Office.
Aplikacja jest doskonała dla osób, które chcą lekkiego i niezbyt łakomego na zasoby systemowe edytora, ale oferującego całkiem spory wahlarz funkcji do formatowania tekstu i tworzenia układów. Jest to idealny program dla dziennikarzy i ludzi, którzy często piszą krótkie artykuły, w których nie wykorzystują większości umieszczonych w pakiecie Office funkcji, jednak od których wąski zakres narzędzi WordPada wymaga wielu wyrzeczeń.