Każdy na komputerze trzyma jakieś multimedia. Dopóki ich ilość jest niewielka to nie jest to problemem. Jednak gdy w miarę czasu zdjęć, filmów i muzyki zaczyna przybywać, to dochodzimy do wniosku, że warto było by nad nimi w końcu zapanować. Tu z pomocą przychodzą nam różne aplikacje do katalogowania multimediów, dzięki którym nie tylko posegregujemy nasze zbiory, ale również ułatwimy sobie ich przeszukiwanie, a nawet zbudujemy bazę danych uzupełnioną o dodatkowe, pobrane z internetu informacje. Oprócz tego aplikacje te mogą z powodzeniem zastąpić nasze stare odtwarzacze, dzięki czemu biblioteki multimediów staną się narzędziem podręcznym.
iTunes |
Dzięki aplikacji iTunes od Apple zapanujemy nad swoimi zbiorami muzyki. W programie możemy nie tylko katalogować nagrania i sortować je, dzięki czemu zawsze szybko znajdziemy szukany utwór, ale również odtwarzać muzykę, nagrywać płyty CD i słuchać radia internetowego.
Program pozwala również na konwertowanie plików audio pomiędzy wieloma formatami. Ciekawa jest funkcja Share & Stream, dzięki której w legalny sposób podzielimy się ze znajomymi swoją muzyką, nadając ją strumieniowo. Program współpracuje również z serwisem iTunes MusicStore, w którym to możemy kupować muzykę i wideo. Niestety sklep nie jest dostępny na terenie Polski, co zostawia poważną lukę w funkcjonalności aplikacji.
Data Crow |
Dzięki Data Crow uporządkujemy wszystkie nasze zasoby. Za jej pomocą utworzymy bazę danych posiadanych na dysku i innych dyskach wymiennych. Aplikacja pozwala na skatalogowanie nie tylko muzyki, ale również filmów, oprogramowania, obrazów, a nawet e-booków.
Program współpracuje z takimi serwisami jak IMDB czy Amazon, pobierając z nich informacje, którymi opisuje każdy dodany do biblioteki plik. Dzięki temu oprócz wiedzy jakie multimedia znajdują się w naszych zbiorach będziemy mogli poczytać o nich dodatkowe informacje. W aplikacji możemy również sprawdzić wiele zaawansowanych parametrów plików oraz wyeksportować zgromadzone opisy do formatów PDF i HTML.
Songbird |
Songbird to ciekawe połączenie kilku elementów. Pierwszym z nich jest odtwarzacz muzyczny, obsługujący między innymi pliki MP3, AAC, OGG, FLAC, WMA. Drugim elementem jest biblioteka utworów, w której znaleźć możemy odtwarzane przez nas piosenki.
Trzecim ważnym elementem jest sklep internetowy. Możemy w nim wyszukiwać utwory muzyczne, przesłuchać ich część i kupić jeśli nam się spodoba. Czynność tą ułatwia wbudowana przeglądarka internetowa oparta na silniku Firefoxa. Aplikacja posiada też kilka innych smaczków, jak rozbudowany mikser, dostępne skórki i wsparcie dla wtyczek. Niestety twórcy muszą jeszcze popracować nad mniejszym zużyciem zasobów systemowych.
Winamp |
Kiedyś Winamp był znanym odtwarzaczem muzyki. Dziś dalej jest znany, jednak ewolucja sprawiła, że stał się on wygodnym narzędziem do katalogowania muzyki połączonym z odtwarzaczem multimediów. Funkcje bazodanowe i muzyczne połączone w jednej aplikacji czynią Winampa ciekawym programem.
Jednym z okien aplikacji jest tak zwana biblioteka. Możemy tam dodawać muzykę, katalogować ją, dodawać okładki czy sprawdzać różne statystyki dotyczące poszczególnych piosenek. Winamp oferuje również narzędzie do zgrywania i nagrywania płyt AudioCD, a także zapewnia wsparcie dla wielu urządzeń przenośnicy, takich jak iPod.
Windows Live Photo Gallery |
Aplikacja Windows Live Photo Gallery to program dedykowany katalogowaniu zgromadzonych na naszych dyskach twardych zdjęć i innych obrazów. Możemy tworzyć foldery i kategorie zdjęć oraz przeglądać zgromadzone dane. Otrzymujemy również dostęp do wielu filtrów, dzięki którym sortować możemy zdjęcia według daty, nazwy i innych kryteriów.
Program ma całkiem rozbudowane zaplecze do wymiany zdjęć. Możemy udostępniać swoje fotografie i przeglądać zdjęcia opublikowane przez znajomych. Ciekawa jest również opcja znakowania osób. Pozwala ona na przetworzenie zaznaczonej na zdjęciu twarzy jakiejś osoby i wyszukanie jej na innych obrazach. Aplikacja pozwala również na podstawową edycję fotografii.