Pliki graficzne to wyjątkowo potraktowany format danych. Aplikacje służące do ich podglądu pozwalają oprócz tego na ich edycję, retusz i katalogowanie. Umożliwiają też one na wykonywanie wielu seryjnych zadań, dzięki czemu przyśpieszają naszą pracę, szczególnie gdy działamy na dziesiątkach lub setkach zdjęć. Wyjątkowy jest również format PDF. To szczególnie popularne w internecie rozszerzenie dla dokumentów. W sieci odnaleźć możemy wiele aplikacji do podglądu i tworzenia tych plików. Podobną sytuację zaobserwujemy dla archiwów, jednak tu obie te funkcje połączone zostaną w jednym programie do zarządzania plikami skompresowanymi. Przydatne będą również menedżery plików, posiadające często więcej wbudowanych funkcji niż Explorator Windows oraz witryny, które pomogą nam w opanowaniu tych wszystkich rozszerzeń i pozwolą na ich swobodną zamianę.
Adobe Reader |
Adobe Reader to bezpłatna przeglądarka plików zapisanych w formacie PDF. Zaletą tego formatu jest idealne odwzorowanie oryginalnego dokumentu, z którego plik został stworzony. Możemy mieć pewność, że zachowane w tym formacie dane na każdym komputerze wyglądać będą tak samo, bez względu na używany system operacyjny i oprogramowanie.
W nowej wersji aplikacji zauważalnie poprawiono szybkość działania. Oprócz tego dodano wsparcie dla multimediów, dzięki czemu będziemy mogli odtwarzać filmy i animacje Flash zagnieżdżone w dokumentach. Poprawiony został również wygląd programu, dzięki czemu jest on bardziej przejrzysty i wygodniejszy w użyciu.
» Pobierz program
Foxit Reader |
Foxit Reader to kolejna przeglądarka plików PDF. To co odróżnia go od konkurencyjnego Adobe Reader to zauważalnie szybsze działanie i mniejsze rozmiary. Wszystko dzięki pozostawieniu tylko najważniejszych opcji przydatnych przy przeglądaniu dokumentów zapisanych w tym popularnym formacie.
Aplikacja oferuje większość funkcji znanych z Adobe Reader. Pozwala ona oczywiście na odczyt dokumentów, ich druk, wyszukiwanie, oferuje możliwość kopiowania tekstu i zdjęć, a także ingeruje się z przeglądarką Internet Explorer. Dzięki Foxit Reader będziemy mogli otwierać też kilka dokumentów równocześnie, co zrealizowane zostało nieco wygodniej niż u Adobe.
FreeCommander |
Program FreeCommander to darmowy menedżer plików, który z powodzeniem może być używany zamiast Windowsowego Explorera. Aplikacja opiera się standardowo na dwóch panelach, pomiędzy którymi przerzucać możemy pliki oraz z nich je wywoływać.
FreeCommander oprócz standardowych opcji służących do zarządzania danymi obsługuje również pliki skompresowane, ma wbudowane narzędzie do bezpowrotnego usuwania plików, posiada wbudowaną przeglądarkę grafiki oraz wbudowanego klienta FTP. Aplikację cechuje również niewielki rozmiar i możliwość uruchomienia jej na każdym komputerze po umieszczeniu jej na dysku wymiennym.
IrfanView |
IrfanView to jeden z najpopularniejszych, darmowych programów do podglądu plików graficznych. Jego siła tkwi głównie w stopniu rozbudowania. Chociaż aplikacja używana jest głównie do otwierania zdjęć, to może też z powodzeniem odtwarzać filmy i płyty VideoCD.
Przeglądarka pozwala standardowo po dwukrotnym kliknięciu myszką na podgląd zdjęć w dużym formacie. Oprócz tego możemy też zarządzać folderami z plikami ukazanymi w postaci miniaturek. IrfanView umożliwia też podstawową edycję plików, również w automatycznym trybie działając na wielu obrazach na raz. Przydatne jest również narzędzie do przechwytywania zrzutów ekranowych. Funkcjonalność programu rozwijać możemy o wiele dostępnych pluginów, które dodatkowo rozszerzają nasze możliwości.