Netbooki, niezależnie od wyników testów, nadają się do tego samego - prostych zadań, które wykonujemy każdego dnia.
Przeglądanie internetu, pisanie postów na blogu, odpisywanie na e-maile i sprawdzanie poczty, rozmowy tekstowe za pośrednictwem komunikatora, słuchanie muzyki, oglądanie filmów (oczywiście nie w jakości HD), praca z edytorem tekstu czy arkuszem kalkulacyjnym, katalogowanie plików - do wszystkich tych i podobnych prostych czynności nadaje się netbook. Każdy.
Komputery te różnią się jednak kilkoma istotnymi elementami. Pierwszym z nich jest ekran. Na rynku znajdziemy netbooki z różnymi ekranami. Obecnie najpopularniejszymi modelami są wersje z 10-calowymi matrycami, choć ciągle dużym zainteresowaniem cieszą się te z 8,9-calowymi. Powoli rozpoczyna się jednak nowy trend na większe ekrany, cechujące się przekątnymi 11,6 i 12 cali.
Ekrany netbooków to jednak nie tylko wielkość, ale także wykonanie. Podświetlanie diodami LED sprawia, że kolory są lepsze, a energochłonność - mniejsza. Na rynku znajdziemy też matryce matowe i z błyszczącą powłoką glare. Osobom zamierzającym kupić netbooka gorąco polecamy matowe wyświetlacze. Netbook to bowiem mały i poręczny komputer - aż prosi się, by go przenosić, zabierać w podróż, czy choćby do ogrodu lub na balkon. A tylko modele z matowymi ekranami zapewnią odpowiednio dobrą widoczność w terenie.
Równie istotnym elementem netbooka jest klawiatura. Bardzo dobrze, gdy ma 92 proc. wielkości tradycyjnej biurkowej klawiatury - większych nie udało nam się znaleźć. Klawiatura tego typu powinna się okazać wystarczająco dobra i komfortowa do wprowadzania adresów URL, rozmów tekstowych i pisania e-maili.
W netbookach trudno znaleźć dobry touchpad. Wszystkie są za małe i o wiele lepiej skorzystać z odrębnej myszy. Polecamy modele bezprzewodowe, które można łatwo przenosić.
Netbooki różnią się także jakością wykonania. Nie można liczyć na bardzo wysoką jakość (wyjątkiem są tutaj netbooki HP 2140 i 2133, które mają obudowy wykonane z aluminium), ale wykorzystywane przez producentów tworzywa sztuczne są na ogół dobre i sprawiają wrażenie trwałych.
Istotne jest ponadto wzornictwo netbooków. O gustach się nie dyskutuje, ale warto wspomnieć o obudowach. Producenci stosują często błyszczące pokrywy, na których - jeśli wybierzemy ciemną wersję kolorystyczną - widać wszelkie zabrudzenia i odciski palców. Warto zwracać na to uwagę przy zakupie, bo na zdjęciach netbook może wyglądać fantastycznie, podczas gdy w praktyce okaże się, że po kilku godzinach użytkowania nie prezentuje się już tak ładnie.
Netbooki nie mają napędów optycznych. Warto wziąć to pod uwagę, ponieważ dane będziemy musieli przechowywać przede wszystkim na twardym dysku i nie będziemy mieć możliwości nagrania ich na płytę. Jeśli nie masz pojemnego pendrive'a lub dysku zewnętrznego, zdecyduj się na netbooka z możliwie dużym "twardzielem". Polecamy modele 120- i 160-gigabajtowe.
Jeśli chodzi o dyski, warto wybierać netbooki wyposażone w modele oferujące prędkość 5400 obr./min. Nasze testy udowadniają, że wolniejsze dyski (4200 obr./min) oferują o wiele gorszą wydajność. A to odbija się na codziennym użytkowaniu, jak i na uruchamianiu się komputera.
Warto wspomnieć też o dyskach SSD instalowanych w netbookach. Są o wiele lepsze, ale są też drogie i niezbyt pojemne. Z punktu widzenia użytkownika chcącego kupić taniego mini-laptopa do prostych czynności, dyski SSD okazują się całkowicie nieopłacalne. Z drugiej zaś strony MSI Wind U115 Hybrid jest świetnym dowodem na to, że można użyć dysku SSD wyłącznie do przechowywania systemu i programów, a pliki niewymagające instalacji składować na tradycyjnym dysku twardym. Netbook MSI jest jednak bardzo drogi i nie jesteśmy do końca przekonani, czy lepszym wyborem byłby wówczas zakup pełnoprawnego laptopa. Ten zaoferowałby o wiele lepszy komfort pracy, ale nie mógłby działać na baterii niemal 13 godz. na jednym ładowaniu. Coś za coś.
Jeśli chodzi o same baterie, warto wybierać netbooka z 6-komorowym akumulatorem albo przynajmniej upewniać się, czy dany producent pozwala dokupić taki akumulator oddzielnie. Wersje 3-komorowe pozwalają średnio na 3 godziny pracy, podczas gdy 6-komorowe - na 5 lub 6 godzin. To duża różnica, do której warto dopłacić kilkaset złotych.
Wyposażenie netbooków nie zachwyca. Z drugiej strony zdecydowana większość komputerów tej klasy oferuje podstawowy i wystarczający zestaw wyjść/wejść. Podczas zakupu zwracajmy przede wszystkim uwagę na obecność D-Sub (pozwoli podłączyć zewnętrzny monitor lub projektor) oraz 3 portów USB (do netbooka podłączamy dużo peryferiów, m.in. mysz, głośniki).
Podsumowanie testów - wyróżnienia
Bardzo spodobały nam się netbooki MSI, zarówno U115 Hybrid, jak i U100 Plus. To dostatecznie wydajne komputery, wyposażone w dobre dyski, matowe ekrany i pracujące długo na baterii.
Świetny jest również Asus Eee PC 1000HE. Ma bardzo ładny design, oferuje długą pracę z dala od gniazdek elektrycznych, jak i wygodną klawiaturę i świetnej jakości matowy wyświetlacz.
Równie dobrym netbookiem jest Acer Aspire One. Podczas zakupu warto jednak zdecydować się na wersję z 6-komorową baterią (3-komorowa w testach) i większy ekran (w testach - 8,9").