Laptopy

Netbooki: przegląd rynku, testy 7 modeli, 10 przydatnych programów i ewolucja!

przeczytasz w 3 min.

Są małe, tanie i zaskakująco przydatne. Netbooki sprawiły, że drogie laptopy ultraprzenośne z wielu powodów przestały się opłacać. Zapoznaj się z naszym przeglądem rynku i testami 7 modeli. Zainstaluj

Są małe, tanie i zaskakująco przydatne. Netbooki sprawiły, że drogie laptopy ultraprzenośne z wielu powodów przestały się opłacać. Jednak na rynku nieustannie pojawiają się nowe modele i coraz częściej okazuje się, że jesteśmy nimi rozczarowani. Zdaje się, że niektórzy producenci zapomnieli czym miały być te niewielkie komputery, czemu miały służyć i - być może najważniejsze - jak powinno się je promować i w konsekwencji sprzedawać.

Zainteresowanie netbookami rośnie również w Polsce, ale wiele osób nie do końca jest przekonanych, do czego powinno się używać netbooka i jakie są granice możliwości tych komputerów.

Przetestowaliśmy kilka netbooków, ale zanim przejdziemy do samych testów, zachęcamy do zapoznania się z przeglądem rynku. Dowiecie się przydatnych informacji na temat netbooków, poznacie ich słabe i mocne strony, a przede wszystkim - zyskacie pewność, czy chcecie kupić komputer tej klasy, czy może rozsądniejszym wyborem będzie decyzja o przygotowaniu kilkuset złotych więcej, aby cieszyć się pełnowymiarowym i bardziej wydajnym laptopem.

Czym jest, a raczej powinien być netbook?

Ukuty przez Intela termin "netbook" nie do końca mówi, czego powinniśmy oczekiwać od tej klasy komputerów. Wyposażono je w sieci bezprzewodowe i mogą łączyć się z internetem, ale to potrafi obecnie każdy laptop.

W oryginale "netbook" to przede wszystkim komputer mały, bardzo lekki i relatywnie tani. Pod względem wymiarów jest o połowę lub 1/3 mniejszy od tradycyjnego laptopa i waży ok. kilograma.

Cechy te sprawiły, że netbooki zdeklasowały laptopy ultraprzenośne, które były lekkie i małe, adresowane głównie do osób często podróżujących. W dodatku netbooki dłużej pracują na baterii, czyniąc modele ultraprzenośne przesadnie drogimi i wręcz bezużytecznymi, ponieważ - co wynika z badań serwisu CNET - ok. 90 proc. podróżujących posiadaczy laptopów deklarowało, że używa ich do prozaicznych zadań, więc nie potrzebują wydajnych maszyn, jakimi są modele ultraprzenośne. 

W porównaniu do laptopów ultraprzenośnych, netbooki są najzwyczajniej w świecie tanie. Bardzo, bardzo tanie, a cena ma ogromne znaczenie przy zakupie dla większości klientów. Ale co z wydajnością, systemem operacyjnym, pojemnością dysku i wielkością ekranu? Co z innymi komponentami, które mają przecież znaczenie podczas codziennego użytkowania?

Netbooki - przynajmniej początkowe modele - nie oferowały zbyt wiele. Były tworzone z myślą o ludziach, którzy potrzebują drugiego komputera. Drugiego, czyli takiego, którego można zabrać w podróż i używać w formie zaawansowanego kalkulatora, narzędzia do pisania e-maili, przeglądania stron internetowych czy słuchania muzyki (przez słuchawki, bo zintegrowane głośniki oferowały mizerną jakość dźwięku). Netbooki miały być zapasowym komputerem, którego można bez obaw wziąć na balkon, na piknik, a nawet do łóżka, nie specjalnie przejmując się przy tym, czy coś może mu się stać. Nikt nie powinien używać netbooka w roli głównego komputera, ponieważ jest to niewygodne.

 

Klienci nie wiedzą co kupują?

Zamiast zapasowego, netbooki coraz częściej wybierane są jako główne komputery. Coraz częściej nieświadomie. Ludzie rozczarowują się możliwościami mini-laptopów, tracąc przy tym zaufanie do producentów.

Według badań firmy analitycznej NPD Group, która przepytała 600 dorosłych Amerykanów będących posiadaczami netbooków, aż 58 proc. z nich rozczarowało się tymi komputerami. Ludzie kupują netbooki wychodząc z założenia, że będą podobne do "notebooków". Jako że są znacznie tańsze, klienci mają świadomość, że będą gorsze, ale... nie aż tak.

Tradycyjne laptopy mają przede wszystkim większe ekrany, pełnowymiarowe klawiatury, bardziej pojemne twarde dyski i więcej pamięci RAM. Są zatem nie tylko o wiele wydajniejsze, ale także oferują wygodny komfort pracy, co jest niezbędne gdy chcemy spędzać przy komputerze kilka godzin dziennie.

- Firmy niezbyt dobrze promują netbooki - powiedział Stephen Baker, analityk z NPD. - Ponieważ konsumenci uważają, że mogą ich używać jak typowych notebooków.

Podczas promocji netbooków często pomijana jest informacja, że powinny pełnić rolę drugiego komputera, nie zaś maszyny, przy której można pracować przez długie godziny każdego dnia.

 

Co o netbookach myślą czytelnicy benchmark.pl

Z myślą o tym artykule przygotowaliśmy sondę dotyczącą netbooków. Większość czytelników deklaruje, że nie ma i nie zamierza kupować netbooka. Nic dziwnego - większość z nas nie potrzebuje drugiego, zapasowego komputera. W zupełności wystarcza nam jeden desktop lub laptop.


Oddano 264 głosy

Na drugim miejscu, jeśli chodzi o ilość głosów, znalazła się odpowiedź "nie, ale zamierzam kupić". Głównie dla tych osób przygotowaliśmy niniejszy artykuł. Jest on również dla tych użytkowników, którzy wybrali odpowiedź "nie wiem czym jest netbook".

Co warte wzmianki, także na naszym wortalu znalazły się osoby, które kupiły netbooka i rozczarowały się jego możliwościami.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login