Laptopy

Dla głodnych wiedzy: ewolucja netbooków w pigułce

przeczytasz w 1 min.

Za małe na smartphone'y, za duże na laptopy - netbooki to coraz popularniejsze komputery przenośne, nadające się do wykonywania prostych czynności. Oto kilka ważnych dat, które związane są z tymi maluchami.

1991: Psion 3

Ten komputer był bardziej zbliżony do zaawansowanego elektronicznego organizera niż do netbooka, niemniej pozwalał na uruchamianie kilku aplikacji, a nawet na łączenie się z internetem (za pomocą modemu). Miał też niewygodną klawiaturę, a o ekranie z podświetlaniem LED czy powłoką glare nie było mowy.


1996: Toshiba Libretto 20

Wyposażony w 6,1-calowy ekran Libretto 20 pracował z systemem Windows 95. W swoim czasie był dość imponującym komputerem i korzystał z procesora 486.


1998: Casio Cassiopeia

Pracujący pod kontrolą Windows CE 1.0 Cassiopeia korzystał z reagującego na dotyk ekranu LCD. Wyświetlacz pracował w rozdzielczości 480 x 240, a zastosowana w komputerze klawiatura była na tyle komfortowa, że nadawała się do wstukiwania krótkich tekstów. 


1999: Psion netBook

Komputer miał dotykowy 7,7-calowy wyświetlacz pracujący w rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Opcjonalnie mogliśmy do niego dokupić modem na PC Card, a wbudowany akumulator oferował - uwaga - 8,5 godz. pracy na jednym ładowaniu.


2000: HP Jornada 720

Jornada oferował długi czas pracy na baterii i był wyposażony w "mocny" procesor ARM. Ważył zaledwie 510 g, a jego 6,5-calowy ekran pracował z rozdzielczością 640 x 240 pikseli.


2007: Asus Eee PC

Wyposażony w 7-calowy ekran pierwszy Eee PC spotkał się z gigantycznym zainteresowaniem klientów, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Asus zaoferował niewielki i niezbyt wydajny komputer, ale za to ładny, bardzo tani i nadający się do przeglądania internetu.

Od tego czasu popularność netbooków rośnie. Obecnie - jeśli wierzyć badaniom DisplaySearch - udziały netbooków w rynku wszystkich komputerów przenośnych wynoszą niemal 20 proc.

Komentarze

67
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    GreQonE
    0
    Bardzo przyjemna recka, bardzo fajnie sie czytalo. Miodzio.
    • avatar
      Grzegorz Kubera
      0
      Jesli macie jakies pytania dot. netbookow, bardzo prosze zadawac. Ostatnio nie mysle o niczym innym, jak tylko o netbookach. ;-)

      G.
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        swietny przeglad, sam uzywam eeePC 901 od 7 miesiecy i dawno nie mialem tak swietnego urzadzenia, maly, idealny do pracy, dlugi czas pracy na baterii. Niektorym przeszkadza w nim klawiatura, po tygodniu przestaje sie na nia zwracac uwage.
        A z nowych urzadzen znalazlem ostatnio cos takiego Acer Aspire One 751H-52, 11,6" matryca 1366x768, atom z520, ponad 7godzin na baterii... wyglada na urzadzenie idealne, matryca w sam raz do ogladania filmow i www, duza wygodna klawiatura, dlugi czas pracy na baterii i cena nizsza niz msi u115. Tylko prawie nigdzie nie ma o nim wiecej informacji, recenzji... moze dodacie go do przegladu?
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          W krótkiej retrospekcji zabrakło świetnego, jak na swoje czasy, Atari PortFolio i przy okazji Toshiby Libretto można było także wsponieć wersje CT100-110 z ekranem 7.1"
          • avatar
            Baleryon
            0
            Po zobaczeniu tej Toshiby Libretto przypomniała mi się recenzja Toshiby T6600 sprzed "kilku" lat, która miała ekran też coś koło 9", procesor 486 DX/2 66, i co najlepsze, dało się w niej montować karty ISA pełnej wysokości (ale ciągle była "przenośna", z rozkładanym ekranem i "rączką" jak od walizki). Ot, taki ówczesny "laptop dla graczy".
            • avatar
              frenchkiss4u
              0
              Idealny to jest dell e4200 waży 1 kg - czyli mniej niż większość netbooków, ma matrycę 12 cali, core2duo o obniżonym zapotrzebowaniu na energie(10W), pamięć ddr3, dysk ssd i grafę na której może nie da się pograć, ale aero i filmy w wysokiej rozdzielczości obsłuży. Wszystko zamknięte w pięknej i wytrzymałej obudowie. Na allegro można go wyrwać za nieco ponad 3000. Drogo nie powiem, ale w tą stronę powinny iść małe komputerki, a nie jak w przypadku tego "crapu" netbooka, pseudowynalzku jako panaceum na czas kryzysu. Można robić dobre i małe (toshiba r700 sony vaio tz etc) Żeby jeszcze dało się robić dobre małe i tanie...

              PS Drogi Benchmarku może tak teścik małych laptopików, ale za to mocnych?
              • avatar
                ZyGmUnTXXL
                0
                Dobry tekst z dobrym podejściem do tematu.

                Moim zdaniem netbooki miały kiepski start - 7 cali, kiepskie procesory celeron 0,9Ghz i mało przemyślane zastosowanie. Teraz sytuacja zaczyna się powoli rozwijać w dobrym kierunku.

                Zauważyłem, że komputerowych laików interesuje często zakup netbooka, ale mają kompletnie złe podejście do tematu. Po pierwsze chcą, aby to był ich podstawowy sprzęt komputerowy. Po drugie nie wiedzą w zasadzie po co go potrzebują - ot żeby mieć. Po trzecie mają kiepskie rozeznanie rynku - dla nich firmy takie jak MSI czy Lenovo są jak z kosmosu wyrwane. Oni słyszeli tylko o HP i ewentualnie o dziwo o ASUS'sie. Msi to przede wszystkim producent płyt głównych do pctów - czyli części, których pochodzenie jest całkowicie obojętne dla nabywców hipermarketowych składaków. Lenovo to już kompletnie abstrakcyjna marka - nie ma reklamy w tv ani na bilbordach - nie znamy marki. A po 4 nie mają zielonego pojęcia co to znaczy komfort pracy.

                Co do mojego spojrzenia na netbooki to wygląda ono mniej więcej tak :
                - 7,8,9' calowe matryce to strzał w stopę. Są one za małe do komfortowej pracy. Oczywiście znajdą się osoby, dla których będą one wystarczające, ale wg mnie 10' to absolutne minimum, a przejście na 12' to krok w dobrą stronę, aczkolwiek te 12' to powinna być już jednak górna granica. Oczywiście matowa i na Oledzie.
                • avatar
                  spoxxx
                  0
                  dla mnie zabraklo w zestawieniu samsunga nc10
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Pozytywnie oceniałem Netbooki do czasu, kiedy się oko w oko nie spotkałem z HP Mini Note... Pal licho już prędkość żółwia ale okazało się, że pionowa rozdzielczość 600 px to po prostu za mało i część aplikacji nie mieściła się na ekranie. Do tego wieczne problemy z wystającym z boku modemem umts.

                    Teraz już wiem, że moje minimum dla takiego sprzętu to: szybsze CPU niż jedno-rdzeniowy ATOM, ekran min 1024x800, szybki dysk, wbudowany modem umts i bateria na co najmniej 6 godzin (realnie z odpalonym umts). W innym przypadku lepiej zainwestować w jakąś zaawansowaną komórkę ;)
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Witam, tak się akurat składa, że od dłuższego czasu jestem użytkownikiem lenovo s10 (wersja czarna) i czytając powyższą recenzję autora muszę stwierdzić, że jest ona wycose nierzetelna. A więc:
                      "Obudowa jest wykonana z wypolerowanego plastiku, który jednak nie jest aż tak błyszczący jak w niektórych netbookach, dzięki czemu nie widać na niej odcisków palców."
                      Nieprawda. Zewnętrzna strona klapy choć nie jest pokryta plastikiem błyszczącym powoduje powstawanie odcisków palców, dłoni, które są zdecydowanie widoczne.
                      "Waga 1,0 kg"
                      Nieprawda. Najlżejsze modele z rodziny ideapad S ważą 1,1 kg (->sseries_techspecs_031809.pdf).
                      "Netbook Lenovo jest cichy. Wprawdzie w obciążeniu słychać już pracę systemu chłodzenia, ale nie będzie to znacząco dokuczać - nie jest zbyt głośne."
                      Nieprawda. O wadliwym systemie chłodzenia stosowanym przez lenovo można poczytać na forach użytkowników s10:
                      http://forums.lenovo.com/lnv/board/message?board.id=IdeaPad_Netbook&thread.id=795
                      "Lenovo IdeaPad S10S pracował tylko ponad 3 godz. w trakcie typowego użytkowania."
                      Po kilku miesiącach użytkowania muszę stwierdzić, że ów przeciętny czas nie przekracza 2h na baterii 3-kom.
                      "Świetny, jak na netbooka, jest za to touchpad."
                      Prawdą jest jedynie to, że ma chropowatą powierzchnię. Problem polega na tym, że lenovo nie jest w stanie dostarczyć sensownych sterowników do niego. Ponadto przyciski są horrendalnie twarde. Praca z nimi to zdecydowanie nei jest przyjemność.
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        cd s10:
                        "Użytkownik otrzymuje do niego oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych danych, które również jest dobrej jakości"
                        To oprogramowanie jest skrajnie niefunkcjonalne. Dość powiedzieć, że wprowadzimy zmiany w partycjach na dysku i możne je w całości wyrzucić do kosza. O jego przydatności także można poczytać na forach s10.
                        Zgodzę się tylko z opinią dotyczącą ekranu i częściowo klawiatury (że jest źle rozwiązana, ale nie w sensie o którym pisze autor).

                        PS. Przez pewien czas interesował mnie Dell 1210, w którego opisie też widzę luki, np. pochwała za ciche chłodzenie. Oczywiście, że jest ono ciche, ponieważ Dell zastosował chłodzenie pasywne w tym modelu. Nie widzę ani słowa o wadach chipsetu tego modelu, który nie pozwala rozszerzyć pamięci RAM ponad 1GB. No i tego, że Dell zaprzestał już produkcji tego modelu jako nietrafionego pod względem użytkowym (lepsza recenzja tego modelu na notebookreview.com).

                        Suma summarum tekst bardzo słaby, powierzchowny i często wręcz niezgodny z prawdą.

                        pzdr.
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          Artykuł godny uwagi. Niektórym może się przydać.
                          Używałem przez jakiś czas netbooka asus eee pc 900 i do chodzenia w necie fajna rzecz. Szkoda tylko że są mało wydajne :/
                          • avatar
                            supermario
                            0
                            A gdzie samsung ze swoim NC ???
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              Są małe, tanie i zaskakująco przydatne. Tanie z której strony gówno za 900zł powinny kosztować nie więcej niż 500zł bo na tyle można wycenić ich możliwości.
                              • avatar
                                mgkiler
                                0
                                "Obecnie - jeśli wierzyć badaniom DisplaySearch - udziały netbooków w rynku wszystkich komputerów przenośnych wynoszą niemal 20 proc."

                                No ta, tylko ze ja znam tylko 1 osobe ktora ma netbooka. U mnie na roku na uczelni jeden student ma netbooka.
                                To gdzie te 20%?

                                Natomiast co 3ci moj kumpel ma Linuxa. A statystyki mowia ze 1%.

                                Powalone te statystyki.
                                • avatar
                                  Konto usunięte
                                  0
                                  Bardzo fajny artykuł
                                  Czy istniała by możliwość podobnego zestawienia, dotyczącego jednak netbooków wyposażonych w ekran dotykowy.
                                  Moim zdaniem jest to wysoce wymagana funkcjonalność oczekiwana szególnie przez kilentów biznesowych.
                                  • avatar
                                    Konto usunięte
                                    0
                                    Przy HP Compaq autor napisal:
                                    "Lewy [Ctrl] jest najdalej wysuniętym klawiszem po lewej stronie, dzięki czemu osoby przyzwyczajone do klawiatur biurkowych nie powinny narzekać, że omyłkowo wciskają klawisz [Fn] + [C] lub [Fn] +[V], chcąc skopiować lub wkleić jakieś dane. Często bowiem zdarza się, że klawisz funkcyjny [Fn] wędruje na samą krawędź klawiatury, wymieniając się miejscem z [Ctrl]."
                                    Szkoda ze autor konsekwentnie (dla wszystkich netbookow) nie uznal za stosowne opisac wystepowania klawisza Fn. MSI Wind U100 ma wlasnie najbardziej wysuniety w lewo klawisz Fn. Uzywam Winda U100 od pol roku i uwazam za chyba najwieksza wade tego komputera. Nijak nie idzie sie przyzwyczaic zwlaszcza jak sie korzysta z desktopa z normalna klawiatura i z Winda. Szlak mnie juz trafia jak mam co skopiowac lub wkleic. Probowalem juz juz remapowan klawiatury ale z tym klawiszem sie nie daje.
                                    • avatar
                                      Grzegorz Kubera
                                      0
                                      Być może to i racja - mogłem bardziej nastawić się na [Fn]. Niemniej trudno mi uwierzyć, że NAPRAWDĘ nie możesz się przyzwyczaić? Mnie to zajęło 4 dni. :)

                                      G.
                                      • avatar
                                        arkadikoss
                                        0
                                        "Za małe na smartphone'y, za duże na laptopy" - chyba miało być odwrotnie? ;) Za artykuł 5 ;) Pozdrawiam.
                                        • avatar
                                          Warrk
                                          0
                                          Ciekawy tekst, dosyc dlugi ale zawiera opis duzej ilosci modeli. Jak juz zostalo wspomniane miejscami brakuje konsekwencji w ocenie netbookow (np. klawiatura) jednak ilosc zawartych informycji jest bardzo duza za co musze pochwalic autora.
                                          Brakuje mi troche testow wydajnosciowych MSI Hybrid na dysku SSD, i ewentualnie oceny czy wydajnosc bardzo spada po zapelnienu napedu (czy da sie w jakis sposob zaaplikowac TRIM ?).
                                          Co do Avast'a - czy nie lepiej byloby polecic program ktory w minimalnym stopniu obciaza komputer np - Avira Antivir (wprawdzie nie ma interfejsu po polsku ale jest od Avasta znacznie 'lzejszy' i szybszy)?
                                          • avatar
                                            Konto usunięte
                                            0
                                            Po pierwsze:
                                            Asus Eee PC 1000HE ma układ graficzny Intel GMA 950 (a nie GMA500).

                                            2. Może wypadałoby wspomnieć, że MSI Wind U100 Plus ma opcję szybkiego podkręcania ( na nowym BIOSIe) procesora poprzez kombinację klawiszy nawet do 2GHz, ale tylko przy zasilaniu "z gniazdka".

                                            3. Można by dodać, że na nowych sterownikach (tylko dla Visty/Win7) układ Intel GMA 500 obsługuje sprzętowo Aero, wprowadza akcelerację 3D oraz dekodowanie video HD (720p, a 1080p dla niskich bitrate). Na starych sterach można sprzętowo odtwarzać wideo 720p bez zauważalnych przestojów (z procem Z530 1,6GHz). Źródło:
                                            http://portablemonkey.com/article/new-intel-gma-500-driver-improves-video-performance/

                                            4. Cała platforma Atom N270 + GMA 950 [Mobile Intel® 945GSE Express Chipset with 82801GBM I/O Controller Hub (ICH7M)] ma TDP 11,8 W (a nie 8W, jak sugeruje autor). Cała platforma Poulsbo, czyli Atom Z530 + GMA 500 [Intel® SCH US15W Chipset with I/O Controller] ma TDP 4,3W (czyli prawie 3 rzy mniej, anie 2). Poza tym lwią część mocy pobiera wyświetlacz, mimo, iż ma podświetlenie LED. Źródło:
                                            http://ark.intel.com/chipset.aspx?familyID=35553
                                            http://ark.intel.com/chipset.aspx?familyID=35443

                                            5. Do waszej ewolucji netbooków dorzuciłbym Sharpa Actius MM20 (rok 2003/2004), prekursora dzisiejszych netbooków w takiej wersji jak teraz są, a nie smartbbooków opartych o ARM.
                                            http://reviews.cnet.com/laptops/sharp-actius-mm20/4505-3121_7-30800836.html
                                            • avatar
                                              Konto usunięte
                                              0
                                              Co do wyboru aplikacji - całkiem niezłe propozycje, osobiście polecam Google Chrome, zwłaszcza dla tych którzy męczą się z Internet Explorerem,a Firefox im się czasami przycina.

                                              Dla tych co chcą odtwarzać filmy HD 720p polecam CoreAVC (MPC-HC) lub CorePlayer. Do filmów HD z YouTube - orbit downloader, a następnie odpalenie pliku FLV w odtwarzaczu z CoreAVC.
                                              Więcej:
                                              http://portablemonkey.com/article/720p-video-playback-on-netbooks/

                                              Do szybkiego przetaktowania Atoma (niestety bez zmiany napięcia) polecam SetFSB. Ja na swoim Samsungu NC10, który ma strasznie okrojony BIOS (= 0 podkręcania), wyciągam stabilne 1,72 GHz, czyli ledwo 8%, ale zawsze to coś.

                                              Jeśli ktoś chce grać w gierki polecam GMABooster, który przetaktowuje zegar układu graficznego GMA 950 z domyślnych 166 MHz do 400 MHz. Recka: http://www.tweaktown.com/articles/2750/gmabooster_improving_intel_gma_igp_netbook_performance/index.html

                                              Zapomniałem dodać, że szybkie prztaktowanie w MSI Wind U100 zwiększa także ilość pamieć współdzielonej układu graficznego nawet do 224 MB (dla 2GB RAM), a nowsza wersja biosu jeszcze bardziej przyspiesza kompa - 30% (@2GHz, 2GB RAM) wzrostu w 3DMark03.
                                              • avatar
                                                orbital
                                                0
                                                1. Czy są jakieś netbooki z HDMI, oprócz DELL Mini 1010?
                                                2. Czy z rozdziałką 1024x600 strony www trzeba przewijać od lewa do prawa?
                                                • avatar
                                                  Konto usunięte
                                                  0
                                                  Przy U115 HYBRID MSI, nalezaloby wspomniec, ze nigdzie go juz nie kupimy(a przynajmniej nie powinnismy), bo dostal nakaz od Microsoftu do znikniecia z rynku

                                                  ORBITAL, np. N10J z hybrydowym ukladem graficznym i HDMI.
                                                  • avatar
                                                    Konto usunięte
                                                    0
                                                    czytajac komentarze widze nadal ludziom sie cos pomyliło i niewiedza ze netbok ma byc tylko do internetu i prostych spraw.
                                                    Niewiem dlaczego w zestawieniu nie podaliscie modelu
                                                    Asus Eee PC 1000H kosztuje on obecnie 1300zł i jak czytałem w nie jednym tescie wychodzi ze jest on najlepszym netbookiem obecnie narynku z najlepsza ceną.Róznice miedzy drozszym o Asus Eee PC 1000He jest praktycznie tylko o 0,6mhz i lepsza bateria ktora dziala godzine dłuzej a koszt około 300zł wiecej .Według mnie kompletnie nieoplacalny.
                                                    Potrzebuje akurat cos malego do zgrywania z kamery plików a taki netbok bylby idealnym magazynem i dodatkowo jeszcze internet :)
                                                    • avatar
                                                      ZeTek
                                                      0
                                                      Przydałby się przegląd laptopów skoro mamy już netbooków.
                                                      • avatar
                                                        Konto usunięte
                                                        0
                                                        Może ktoś napisać wrażenia z użytkowania, czy da się na tych netbookach używać: MS Office 2007 (Word+Excel+Powerpoint), Thunderbird, Firefox, GG, filmiki AVI oraz filmy z DVD (zewnętrzny napęd USB). Jakie jest obciążenie procesora w % przy tego typu aplikacjach, ile da radę działać naraz, czy przycina się na czymś z powyższych, itp.
                                                        Suche benchmarki niestety nie dają żadnych istotnych informacji ;)
                                                        • avatar
                                                          Konto usunięte
                                                          0
                                                          Nieprawda, że nie nadają się całkowicie do gier. Na moim acerku one bez problemów i z dobrym frameratem gram w np: UT 2004, ultra pinball, kurki wodne i wiele innych starszych tytułów, oczywiście na minimalnych ustawieniach. Crysis niestety nie pójdze :)
                                                          • avatar
                                                            Konto usunięte
                                                            0
                                                            Wszystko co wymieniłeś chodzi bezproblemowo na Acerze One. Nie sprawdzałem DVD ale myślę, że też pójdzie.
                                                            • avatar
                                                              Konto usunięte
                                                              0
                                                              Błyszczący ekran typu glare w Acerze One ma nie tylko wady.hahaha a to dobre .producenci robia to co jest dla nich wygodniejsze albo to co lepiej sie sprzedaje marketingowo!!
                                                              W stacjonarnym kompie mam NEC-a z powłoką glare i jest rewelacyjny. rewelacyjna to jest twoja głupota.
                                                              a netboku przeszkadza szczegulnie bo został stworzony do tego by posługiwac sie nim poza domem atam odbłyski odbicia powoduja ze albo nic wogle niewidac albo mozna sie ostro wkurzyc.

                                                              Witaj!

                                                              Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                                                              Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                                                              Połącz konto już teraz.

                                                              Zaloguj przez 1Login