Powróćmy na chwilę do standardu sieci 802.11n. Podstawowa szybkości transmisji w tym przypadku z wykorzystaniem jednej anteny wynosi 150 Mb/s. By poprawić szybkość przesyłania danych producenci zwielokrotnili liczbę anten w routerach do trzech. Co przekłada się na zwiększenie liczby 150-mbitowych strumieni i osiąganie szybkości do 450 Mb/s (a przy odpowiednich konfiguracjach nawet do 600 Mb/s).
Tak w dużym uproszczeniu wygląda technologia 802.11n z wykorzystaniem MIMO, to dzięki niej możliwy jest wzrost wydajności sieci WiFi. Podobnie sytuacja przedstawia się w standardzie 802.11ac. Tu podstawowy strumień danych może być transmitowany z szybkością 433 Mb/s. Zwielokrotnienie liczby strumieni daje teoretyczną przepustowość do 1300 Mb/s i w pierwszej wersji standardu 802.11ac nie przeskoczymy tej wartości. Co najwyżej dołożymy do tego mechanizmy formowania wiązki (beam forming), poprawiające stabilność transmisji i skupienie transmisji w kierunku odbieranego sygnału.
Jak więc poradzić sobie ze zwiększeniem wydajności sieci WiFi 802.11ac, a jednocześnie móc komfortowo korzystać ze wszystkich urządzeń domowych bez obawy o „dławienie się” eteru? Poczekać miesiące na zapełnienie się rynku produktami MU-MIMO? Niekoniecznie. Otóż Broadcom wpadł na bardzo ciekawy pomysł i rozwiązał problem dość prosto – to technologia Broadcom XStream, którą znajdziemy w Nighthawk X6 ale również w D-Linku DIR-890L. Cóż to takiego? Mamy do czynienia z urządzeniami standardu 802.11ac klasy AC3200.
Oznacza to, że urządzenie posiada dwa niezależne układy radiowe dla pasma 5 GHz oraz jeden dla 2,4 GHz. Wygląda dość prosto jednak we wnętrzu kryje się ciekawa architektura. Wspomnieliśmy już wcześniej o architekturze obliczeniowej bazującej na BCM4709A0. Jednak obsługę sieci WiFi zajął się inny SoC Broadcoma - BCM43602. A dokładniej 3 procesory Cortex R4 o taktowaniu 320 MHz. Każdy CPU odpowiada za obsługę określnego pasma sieci bezprzewodowej (1 x 2,4 GHz, 2 x 5 GHz), a dystrybucja sygnału odbywa się z użyciem 6 anten.
Zaraz zaraz, ale przecież strumieni jest dziewięć. Tak. Z tym, że 3 anteny transmitują sygnał zarówno w paśmie 2,4 jak i 5 GHz, zaś pozostałe 3 tylko w paśmie 5 GHz. By całość zagrała powinna zostać uzupełniona technologią SmartConnect. Mechanizm, w którym dystrybuowana jest jedna lub dwie sieci WiFi, a router sam decyduje do którego układu radiowego podłączyć dane urządzanie klienckie. I tak np. wolniejsze urządzenia standardu 802.11ac mogą zostać podłączone do jednego z układów 5 GHz, zaś te szybsze do drugiego.
Z kolei smartfony i tablety posiadające tylko obsługą 802.11n podłączone zostaną do pasma 2,4 GHz. Jak to wygląda w praktyce? Na poniższym ekranie widzimy 3 karty sieciowe podłączone do routera. Pierwsza z nich to typowy przedstawiciel klasy AC1200 - Intel 7260AC, dwie ostatnie to urządzenia D-Link DWA-192 (klasa AC1900). Jak widać mechanizm SmartConnect podłączył mniej wydajne urządzenia do jednego z układów radiowych, z kolei DWA-192 do drugiego układu.
A jak to wygląda w X6? O tym za chwilę na początek uruchamiamy router stosując klasyczną procedurę konfiguracyjną. Podłączamy port WAN routera do łącza internetowego, z kolei do jednego z portów LAN podłączamy komputer, który będzie służył do konfiguracji routera. Można również posłużyć się tabletem lub smartfonem, podłączając się do sieci WiFi dystrybuowanej przez Netgera.
Oprogramowanie Netgear genie w prosty i przystępny sposób pomaga przy konfiguracji routera, dodatkowym plusem jest obsługa w języku polskim. Jeśli uzyskamy połączenie z internetem router od razu zaproponuje pobranie najnowszej wersji oprogramowania układowego. Po całym procesie aktualizacji i konfiguracji możemy cieszyć się dostępem do sieci internet, siecią LAN oraz zabezpieczoną siecią WiFi. Cały proces (bez aktualizacji) zajmuje dosłownie 4-5 minut.
Rozwiązanie Netgear genie nie jest w przypadku Nighthawka nowością. Producent przeprojektował interfejs i w urządzeniach typu routery, repeatery czy punkty dostępowe znajdziemy ujednolicony wygląd. Jest w R8000 ale znajdziemy go również w poręcznym routerze PR2000. W przypadku Netgeara X6 interfejs został podzielony na dwie sekcje: Podstawowe i Zaawansowane.
Dzięki takiemu rozwiązaniu nawet użytkownik z niewielką znajomością sieci LAN poradzi sobie z odpowiednia konfiguracją routera. Nie musi on zaglądać do zakładki Zaawansowane. W zupełności wystarczą elementy z podstawowej części interfejsu. A znajdziemy tu m.in. Mapę sieci z parametrami ustawień i stanem usług.
Zakładka Internet to elementy połączenia internetowego. Router obsługuje zarówno statyczną jak i dynamiczną adresację IP, połączenia VPN oraz PPPoE. Dodatkowym udogodnieniem jest obsługa sieci IPv6. Została ona jednak kryta w sekcji zaawansowanej.
Zakładka Sieć bezprzewodowa zawiera konfigurację parametrów sieci WiFi zarówno dla pasma 2,4 jak i 5 GHz. Ustawimy w niej nazwy sieci, typ zabezpieczeń (WPA2-PSK, WPA-PSK oraz WPA/WPA2 Enterprise), kanał, szybkość oraz decydujemy czy włączamy Smart Connect. Tu warto na chwilę się zatrzymać.
By mechanizm działał prawidłowo, obydwie sieci nadające w paśmie 5 GHz muszą posiadać taką samą nazwę oraz taki sam typ zabezpieczeń oraz hasło. Warto zwrócić uwagę (o czym nie wspomnieliśmy wcześniej), że Smart Connect obsługuje pasmo 5 GHz dla „dolnych” oraz „górnych” kanałów. Dzięki temu możliwa jest znacznie sprawniejsza obsługa urządzeń bezprzewodowych i zwiększenie wydajności transmisji.
Do obsługi smart Connect Netgear w X6 podszedł w dość specyficzny sposób. Mechanizm obejmuje jedynie sieci 5 GHz. Z kolei sieć 2,4 GHz stanowi odrębną sieć bezprzewodową. W przypadku D-Linka DIR-890L mechanizm Smart Connect łączy w sobie wszystkie 3 sieci WiFi.
Będąc w temacie sieci bezprzewodowej warto podkreślić, że prócz dystrybucji 2 SSID dla sieci macierzyste j możemy również skorzystać z dobrodziejstw sieci gościnnej. Funkcjonalność jest przydatna w momencie gdy nasi goście w domu chcą skorzystać z dostępu do internetu a my niekoniecznie mamy ochotę podawać im hasło do naszej sieci macierzystej. W sekcji Gościnny dostęp do sieci możemy skonfigurować 3 sieci gościnne z odrębnymi hasłami. Mechanizm oferuje dodatkowo aktywację komunikacji pomiędzy użytkownikami sieci gościnnej i naszą siecią domową. Zabrakło niestety harmonogramów wyłączania/włączania funkcji.
Sekcja Podłączone urządzenia to informacja dotycząca komputerów, notebooków, tabletów czy innych urządzeń sieciowych, które zostały podłączone do routera przewodowo bądź bezprzewodowo. Nie znajdziemy w tej sekcji możliwości np. rezerwacji adresów IP na podstawie adresu MAC. Ekran pełni raczej funkcję informacyjna. Sam mechanizm konfiguracji sieci LAN (adresacja, maska itd.) oraz rezerwacje adresów IP znajdziemy w sekcji Zaawansowane.
Coraz większa liczba urządzeń w sieci LAN oraz rosnące zapotrzebowanie na transmisję danych do i z internetu, wymusza na producentach domowego sprzętu sieciowego implementację rozwiązań znanych z urządzeń korporacyjnych. Jedną z nich są mechanizmy kształtowania i priorytetowania ruchu sieciowego QoS. W Nighthawku funkcja ta nazwana została Dynamic QoS i opiera się o szybkość łącza internetowego i jest całkowicie automatyczna. Wystarczy określić parametry łącza, a router sam dostosuje priorytet ruchu sieciowego dla danego typu transmisji.
Dla przykładu – nada wyższy priorytet i przydzieli niezbędne pasmo dla gier czy strumieniowania multimediów. Z kolei ruch P2P czy FTP zostanie oznaczony niższym priorytetem. Mechanizm został oparty o reguły pobierane z serwera Netgear. Baza reguł powinna zostać pobrana z internetu, jednak najświeższa jej wersja pochodzi z 2015 roku.
Dodatkowym elementem sieci bezprzewodowych, który można aktywować w sekcji Zaawansowane są mechanizmy WMM (Wireless Multimedia). To element standardu 802.11e, który nadaje wyższy priorytet m.in. dla strumieniowania multimediów w odróżnieniu od reszty ruchu sieciowego.
Netgear dość ciekawie zrealizował mechanizmów kontroli rodzicielskiej opierając całość na OpenDNS i zewnętrznej aplikacji Netgear genie (dostępna na komputery Windows, Mac, iOS oraz Android). Pozwala ona po zalogowaniu się do konta OpenDNS na konfigurowanie odpowiedniego poziomu zasad kontroli i dostępu do niedozwolonych treści.
Możemy wybierać spośród 4 poziomów lub samodzielnie dostosować kategorie kluczowe. Po zastosowaniu zmian w aplikacji Netgear genie możemy doprecyzować , które komputery i w jakim stopniu będą objęte kontrolą rodzicielską. Dodatkowo jeśli wejdziemy na stronę https://netgear.opendns.com możemy opracować reguły filtrowania (również ich ramy czasowe) oraz zastosować konto obejścia, które pozwoli na dostęp do stron filtrowanych bez konieczności zmiany reguł.