Jedną z dziedzin, która w ostatnich latach nabiera coraz większego tempa rozwoju, są sieci bezprzewodowe. Dla wielu osób mogą być one bardzo przydatną a niekiedy nawet jedyną alternatywą, dzięki które
Jedną z dziedzin, która w ostatnich latach nabiera coraz większego tempa rozwoju, są sieci bezprzewodowe. Dla wielu osób mogą być one bardzo przydatną a niekiedy nawet jedyną alternatywą, dzięki której będzie możliwość kontaktu z innymi użytkownikami lub z Internetem. Przez wielu jednak jest ona traktowana jako "nowinka" i raczej nie jest planowane w najbliższej przyszłości skorzystanie z jej usług. Tempo, w jakim pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania (transfery, zasięg, bezpieczeństwo) może to jednak zmienić. Szczególnie w ostatnich miesiącach praktycznie codziennie można znaleźć informację, która nawiązuje do tego tematu. Serwis benchmark.pl postanowił przyjrzeć się tym urządzeniom i dokładnie sprawdzić, jakie oferują możliwości. Pierwszy artykuł z tej serii poświęcony będzie wyłącznie urządzeniom bezprzewodowym tworzącym lokalną sieć. Będą to zarówno punkty dostępowe (Access Point, AP), bezprzewodowe karty PCI jak i adapter korzystający z portu USB. W teście tym jako priorytet postawiliśmy dokładne pomiary przepustowości przy różnych odległościach pomiędzy urządzeniami. Sprawdzimy również stabilność pracy, gdyż w przypadku urządzeń sieciowych jest ona bardzo pożądana. Czyli w zasadzie to, o co najczęściej pytają osoby chcące zbudować własną sieć bezprzewodową. Nie pominiemy również kwestii bezpieczeństwa, gdyż jest o czym mówić (a raczej napisać) w przypadku sieci bezprzewodowych, nawet jeśli jest to sieć lokalna.
Wprowadzenie do Wi-Fi
Bezprzewodowa sieć lokalna to komputerowa sieć komórkowa, w której dane są wysyłane i odbierane nie przewodami, lecz drogą radiową. Sieci takie są coraz powszechniej wprowadzane w domach, biurach oraz w miejscach publicznych, takich jak porty lotnicze, kawiarnie i budynki uniwersyteckie. Nowatorskie sposoby wykorzystywania technologii WLAN ułatwiają użytkownikom pracę i komunikowanie się. Większa mobilność, wynikająca z braku okablowania i innych elementów infrastruktury stacjonarnej, okazała się dla wielu użytkowników cenną zaletą. W sieci bezprzewodowej można używać tych samych aplikacji, co w sieci stacjonarnej. Karty sieci bezprzewodowej używane w laptopach i komputerach biurkowych obsługują te same protokoły, co karty sieci Ethernet.
Technologia Wi-Fi (ang. Wireless Fidelity) pozwala połączyć ze sobą komputery na dość niewielkie odległości, ale bez użycia jakichkolwiek kabli (skrętka, koncentryk czy światłowód). Jako medium transmisyjne wykorzystywane są tu fale radiowe korzystające z pasma 2.4 GHz, które na całym świecie zarezerwowane są dla urządzeń nielicencjonowanych. Ponieważ maksymalne uzyskiwane odległości mogą dochodzić do kilku kilometrów (dotyczy domowych zastosowań bez profesjonalnych anten) sieć taką możemy zaliczyć do sieci lokalnej LAN (Local Area Network). W związku z tym, że komunikacja odbywa się drogą radiową sieć taką oznaczono w skrócie jako WLAN (WLAN - Wireless Local Area Networks).
Elastyczność uzyskaną dzięki zastosowaniu różnych bezprzewodowych komponentów sieciowych doceniają zwłaszcza użytkownicy komputerów przenośnych. W ten sposób, bez uciążliwego kładzenia kabli, możemy tworzyć całe sieci łączące wielu użytkowników. Ta zaleta jest szczególnie kusząca dla wszelkiego rodzaju firm, gdzie często zachodzi potrzeba zmiany miejsca pracy przy ciągłej łączności z siecią.
Technologia ta znajduje wiele zastosowań, a korzystają z niej, między innymi:
- pracownicy firm, którzy wymagają mobilności w obrębie przedsiębiorstwa, lub chcących rozbudować swoją tradycyjną sieć przewodową;
- właściciele lub dyrektorzy firm, którzy stają przed koniecznością częstych zmian okablowania sieci LAN w obrębie firmy lub określonego obszaru;
- firmy, które nie mogą zbudować przewodowej sieci LAN. Przyczyną mogą być ograniczone finanse lub konstrukcja budynku (stara budowla, dzierżawiona lub jest to tylko przejściowa lokalizacja);
Aby rozszerzyć funkcjonalność i zasięg, punkty dostępowe mogą być połączone i pełnić funkcję centralnego węzła topologii gwiazdy, jednocześnie wykonując mostkowanie do sieci Ethernet.
Coraz bardziej popularne są tzw. "hot spot-y", które oferują dostęp do Internetu na znacznie szerszym obszarze. "Hot spot" możemy znaleźć już na większości lotnisk (także niektórych polskich), hotelach, restauracjach czy w innych publicznych miejscach gdzie w jednym czasie przebywa znaczna ilość osób, które mają ochotę skorzystać z dostępu do sieci. Na terenie naszego kraju w prawie każdym większym mieście można już znaleźć miejsca, gdzie będziemy mogli za pomocą urządzeń wyposażonych w Wi-Fi połączyć się z Internetem. Nas stronie www.wi-fizone.org znajdziemy trochę informacji o hot-spotach znajdujących się w naszym kraju (słabo aktualizowane).
Na popularność WLAN wpływają trzy czynniki: pasmo które nie wymaga licencji, nie wygórowany koszt instalacji oraz w miarę wysoka przepustowość. Warto zwrócić uwagę na ten pierwszy warunek, czyli brak wydatków na licencję dla pasma 2.4 GHz. Na rynku telefonii trzeciej generacji (3G), operatorzy w Europie Zachodniej na same licencje musieli wydać ponad 100 miliardów euro. Wynika z tego również inna zaleta, brak opłat wejściowych dla nowego operatora, co może bardzo dobrze wpłynąć na rozwój rynku Wi-Fi. Jak przewidują analitycy z firmy Gartner, do początku 2008 roku już ponad 90% wszystkich PDA i notebooków będzie standardowo wyposażonych w układy umożliwiające łączność poprzez WLAN.