QNAP QGD-1600P po podpięciu automatycznie zaczyna działać, jak każdy inny zarządzalny przełącznik – odpowiada za to system QSS (co rozwija się bezpośrednio do QNAP Switch System). Jednak dopiero po podpięciu do sieci naszego hosta zaczyna się prawdziwa magia, gdyż uzyskujemy dostęp do systemu QNAP QTS. Dokładniej rzecz biorąc w wersji 4.4.1, którą niedawno opisywaliśmy w naszym serwisie. Tutaj zatem skupimy się przede wszystkim na nowej aplikacji – QuNetSwitch.
Właśnie przy jej pomocy możemy zarządzać naszym przełącznikiem. Zaraz po uruchomieniu ukazuje nam się podsumowanie stanu urządzenia – możemy podejrzeć tutaj w formie graficznej, jakie porty są aktualnie używane i które z nich korzystają z zasilania PoE. Samo zasilanie w formie aktualizowanego na bieżąco wykresu można monitorować zarówno na stronie z podglądem, jak i w zakładce poświęconej PoE. Tutaj także możemy ustalić priorytet na dostarczaną moc oraz ograniczyć standard zasilania pomiędzy PoE/PoE+/PoE++ (ten ostatni oczywiście tylko na pierwszych 4 portach).
To jednak nie koniec możliwości zarządzania zasilaniem naszych urządzeń – możemy ustawić dla każdego gniazda bardzo precyzyjny harmonogram pracy – to świetna opcja np. w przypadku, gdy nie ma potrzeby, aby zasilać oświetlenie w ciągu dnia albo udostępniać sieć bezprzewodową poza godzinami pracy w obiekcie.
Dla każdego portu możemy też podejrzeć statystyki użycia (przepływ pakietów, bajtów, ale również błędy lub zgubione oraz odfiltrowane pakiety), a także ograniczyć ich parametry przepływu. W ostateczności nie ma też problemu, aby w dowolnej chwili którykolwiek z portów wyłączyć.
Jako że QGD-1600P jest przełącznikiem drugiej warstwy (L2), to oznacza, że operuje na adresach MAC, przez co dosyć łatwo o powstanie tak zwanych pętli (a wręcz są one oczekiwane przy tworzeniu połączeń redundantnych). QuNetSwitch pozwala jednak takie pętle wykrywać i chronić się przed zapętleniem pakietów.
Największą jednak zaletą przełączników zarządzalnych jest możliwość tworzenia sieci wirtualnych – ta funkcja już istniała w systemie QTS, jednak aplikacja QuNetSwitch pozwala na jeszcze lepsze zarządzanie takimi sieciami.
Naturalnie mamy też możliwość skonfigurowania funkcji QoS.
Zarządzać również możemy urządzeniami podpiętymi przez protokół LLDP.
Bardzo łatwo też jest zarządzać kopiowaniem pakietów na wskazane porty (port mirroring).
Nie zabrakło również innych, typowych dla zarządzanych switchów ustawień, jak filtrowania ruchu (IGMP Snooping), list kontroli dostępu (ACL), czy odczytu tabeli adresów MAC (z opcją nakładania limitów). Tutaj też możemy ustawić podstawowe parametry pracy przełącznika (adresy IP) oraz zmienić hasło oraz datę.
Zapraszamy teraz na kolejną stronę, gdzie sprawdzimy realny scenariusz zastosowania testowanego przełącznika.