Cechą charakterystyczną serwerów NAS Synology jest możliwość wykorzystania rozwiązania do przeróżnych funkcjonalności. Co prócz udostępniania plików, FTP, DHCP, LDAP oferuje DS916+? O tym można przekonać się odwiedzając Centrum pakietów.
Funkcjonalność pozwala na doinstalowanie do serwera NAS określonych narzędzi, usług czy nawet aplikacji. A co za tym idzie rozszerzenie możliwości urządzenia. Stale rosnąca liczba pakietów została podzielona na kilka kategorii:
- Zalecane – podstawowe narzędzia natywne Synology,
- Kopia zapasowa – narzędzia do tworzenia kopii zapasowych NAS-a, m.in. do chmury i na inny serwer NAS,
- Multimedia – tu znajdziemy kultowe Audio Station, Photo Station czy Video Station oraz przeróżne serwery do strumieniowania multimediów,
- Biznes – m.in. serwer CLoud Station, Directory Server, MailPlus. Jest również serwer RADIUS,
- Bezpieczeństwo – stacja kamer IP I pakiety antywirusowe,
- Narzędzia – mnóstwo przydatnych funkcjonalności w obsłudze serwera – m.in. CMS do zarządzania wieloma serwerami NAS, serwer Git, Mail Station, Serwer Proxy, Docker oraz serwer VPN czy WebDAV i CardDAV Server. A dodatkowo kilkadziesiąt aplikacji webowych CRM, HRM czy blogowych,
- Efektywność – tu m.in. aplikacja Note Station – zamiennik dla OneNote Czy Evernote, Download Station czy arkusz kalkulacyjny,
- Narzędzia dla deweloperów – moduły Java, Perl, PHP, Python, Ruby.
Oczywiście nie sposób wymienić wszystkich narzędzi, których jest ponad setka. Jakby tego było mało użytkownicy mogą tworzyć własne aplikacje oraz umieszczać je w repozytoriach. By poznać pełną listę wszystkich narzędzi, usług i aplikacji można odwiedzić stronę producenta pod tym adresem.
Jakie pakiety warto zainstalować? Wszystko zależy od preferencji użytkownika. Jeśli NAS będzie pełnił rolę udostępnienia plików, to prócz uprawnień warto skonfigurować usługę folderów domowych dla użytkowników oraz usługę chmury prywatnej Cloud Station. Dobrym dodatkiem do Cloud Station jest usługa Quick Connect pozwalająca na połączenie zdalne z NAS-em bez konieczności przekierowywania portów. Dodatkowo dzięki opcji Cloud Sync możemy synchronizować dane z wielu chmur publicznych.
Wykorzystując serwer dla zadań typowo administracyjnych prócz serwera DHCP czy LDAP warto skonfigurować serwer DNS. Kolejnym ciekawym pakietem jest serwer CMS. Dzięki niemu możemy zarządzać wieloma serwerami Synology z jednej konsoli administracyjnej.
Jeśli zależy nam na wysokiej dostępności to warto wykorzystać system klastra i narzędzie High Availability Manager. Pozwala ono na utworzenie z dwóch serwerów NAS system wysokiej dostępność. W przypadku awarii jednego z urządzeń drugie natychmiast przejmuje jego role.
By mieć kontrolę nad przepływającym ruchem sieciowym administrator może zainstalować serwer proxy. Pozwala on nie tylko na lepszą diagnostykę, ale również m.in. na przyspieszenie ładowania stron internetowych.
Zwiększenie kontroli i bezpieczeństwa to także domena pakietów serwer RADIUS i pakiety antywirusowe. Ten pierwszy pozwoli na kontrolowanie dostępu urządzeń i użytkowników do sieci LAN. Drugi zajmie się bezpieczeństwem przechowywanych plików skanując je pod kątem infekcji.
Multimedialne zastosowania NAS-a możemy rozbudować o wspominane stacje zdjęć, muzyki i filmów. Dodatkowo NAS obsługuje DLNA dzięki Serwerowi Multimediów. Z kolei użytkownicy produktów Apple mogą zainstalować Serwer iTunes. Pozwoli to nam scentralizować bibliotekę muzyczną i ograniczyć do minimum miejsce zajmowane przez pliki muzyczne.
Warto pamiętać, że DS916+ w odróżnieniu od swojego poprzednika pozwala na transkodowanie materiałów filmowych w rozdzielczości 4K i 30 klatek na sekundę. Zaś plusem stacji zdjęć, filmów i muzyki jest możliwość strumieniowania do innych urządzeń w sieci (np. do Chromecast czy AirPlay, Apple TV Xbox, DLNA).
DS.916+ to również administracja urządzeniem i dodatkowe funkcje, które uatrakcyjniają rozwiązanie. Po pierwsze porty USB, ich wykorzystanie zależy tylko i wyłączenie od nas. Od wsparcia kluczy HASP, możliwości udostępnienia urządzeń USB przez sieć, po drukarki, UPS-y na urządzeniach bluetooth, dyskach USB i adapterach WiFi kończąc. Ten ostatni element jest dość interesujący.
Po podłączeniu kompatybilnej karty sieciowej USB serwer NAS staje się prostym punktem dostępowym. Choć nie jest to jego jedyna funkcjonalność. Drugą opcją jest funkcja routera bezprzewodowego oraz możliwość podłączenia NAS-a do sieci LAN z użyciem połączenia WiFi. Wybór rozwiązania zależy od naszych potrzeb i można go skonfigurować w zakładce Łączność bezprzewodowa.
Kolejnym ciekawym narzędziem związanym z bezpieczeństwem, które obecne jest w serwerach Synology jest Doradca ds. zabezpieczeń. Aplikacja skanuje wszystkie elementy serwera NAS i wyświetla raport dotyczący potencjalnych luk w zabezpieczeniach. Całość dostępna jest w postaci przejrzystego raportu, pozwalającego na bezpośrednie ustawienie brakujących elementów. Jak działa Doradca ds. zabezpieczeń można zobaczyć na poniższym filmie.
Dodatkowe elementy bezpieczeństwa możemy również ustawić samodzielnie w aplecie Bezpieczeństwo. Synology został m.in. wyposażony we własną zaporę sieciową dzięki, której możemy skonfigurować reguły dostępu dla poszczególnych hostów w sieci wewnętrznej i sieci internet. W przypadku wielu prób nieudanego logowania dany adres IP może zostać dodany do zablokowanych.
W DS916+ znajdziemy także rozbudowany system monitorowania i powiadamiania. Prócz aplikacji Monitor zasobów, która w graficzny sposób prezentuje parametry NAS-a dodatkowo mamy jeszcze kilka innych możliwości kontroli serwera. Pierwszy z nich to powiadomienia za pomocą mail, SMS, push – na urządzenia mobilne. Jeśli to nam nie wystarczy możemy przejrzeć zawartość Centrum logów, gdzie DS916+ na bieżąco zapisuje najważniejsze zdarzenia systemowe.
Jeśli w sieci LAN wykorzystujemy monitorowanie SNMP, to z powodzeniem możemy do systemu monitorującego podłączyć również serwer NAS. Jest o tyle wygodne, że producent udostępnia bazę MIB dla SNMP. Wystarczy tylko skonfigurować połączenie w jednym z systemów monitorowania SNMP, np. PRTG.