Kiedy jakość podczas wideokonferencji ma znaczenie! Test Poly Studio R30
Poly Studio R30 to wideobar do małych salek konferencyjnych, który wprowadzać ma do spotkań online nową jakość. Jak sprawdza się w praktyce? Zobaczcie sami!
Poly Studio R30: wideobar, a nie kamerka!
Czym jest Poly Studio R30? To wideobar do małych salek konferencyjnych, który w kompleksowy sposób pozwala na przeprowadzanie wideorozmów i modnych dziś meetingów online w bardzo dobrej jakości. Urządzenie nie tylko rejestruje obraz w rozdzielczości 4K, ale zachwyca szeregiem możliwości sprawiających, że spotkania w sieci zyskują na jakości, ale i pewnej dynamice.
Już trzymając urządzenie w dłoni, po wyciągnięciu go z pudełka czuć, że nie jest to zabawka, że jest to poważny sprzęt o niemal korporacyjnym designie. Estetyka i funkcjonalność: tyle można powiedzieć o wykonaniu tego wideobara. Przyjemnej jakości tworzywo, głośnik na froncie pokryty miłym materiałem, bardzo estetyczna bryła. Poly Studio R30 na swój sposób nie rzuca się w oczy, zdobi salkę konferencyjną w subtelny sposób. Nawet sposób mocowania do ekranu za pomocą zmyślnego uchwytu wkręcanego w mocowanie statywowe jest rozwiązane bardzo estetycznie.
Specyfikacja Poly Studio R30
- Rozdzielczość kamery 4K
- Obiektyw szerokokątny 120 stopni
- 1x port USB 3.0 typu C (zgodny z USB 2.0)
- 2x porty USB 2.0 typu A
- Dodatkowe złącza: złącze zasilania, blokada bezpieczeństwa Kensington
- Urządzenie to sprzęt certyfikowany dla: Zoom Room i Microsoft Teams
- Łączność: Wi-Fi + Bluetooth
Co potrafi Poly Studio R30?
Co potrafi testowany przez nas wideobar Poly Studio R30? Praktycznie wszystko - cytując klasyka! A poważnie, w urządzeniu zaimplementowano kilka funkcji, które diametralnie zmieniają oblicze powszechnych dziś spotkań online, czy tam meetingów w żargonie korporacyjnym.
Poly Studio R30 potrafi automatycznie korygować warunki oświetleniowe, jak choćby balans bieli w pomieszczeniu, by zapewnić realne oddanie barw. W ustawieniach programu Poly Lens - absolutnie świetnego rozwiązania do sterowania wideobarem i nie tylko - możemy w zasadzie dowolnie skonfigurować nasz sprzęt, wpływając przy tym na to, jak realnie wyglądał będzie obraz z kamery. Możemy rozjaśnić cienie, poprawić kontrast - słowem doskonale i w niezwykle szerokim zakresie zoptymalizować obraz rejestrowany przez wideobar.
Absolutnie genialnym rozwiązaniem, które docenią osoby prowadzące prezentacje online, zwłaszcza dla tych wymagających klientów, jest automatyczne kadrowanie. Poly Studio R30 wynajduje w sali osobę wiodącą w konwersacji i skupia na niej swoją uwagę. Sposób kadrowania oraz szybkość pracy kamery i maksymalne przybliżenie możemy skonfigurować w ustawieniach. Efekty są rewelacyjne! Kiedy wszyscy uczestnicy biorą udział w spotkaniu Poly pokaże szeroki plan, a kiedy każdy po kolei wypowiada swoje kwestie - kamera kadruje po kolei, skupiając swoją uwagę na mówiącym. Będąc uczestnikiem spotkania rejestrowanego za pomocą Poly Studio R30 muszę powiedzieć, że lepszej symulacji rozmowy na żywo, ale odbywającej się online jeszcze nie doświadczyłem!
Kiedy obraz to nie wszystko!
Podczas wideokonferencji wysoka jakość wideo jest ważna, ale to dźwięk jest najważniejszy. W przypadku Poly Studio R30 można spokojnie stwierdzić, że twórcy tego sprzętu zdają sobie z tego doskonale sprawę. Wideobar wyśmienicie zbiera głosy uczestników meetingów, a co ważniejsze - zniekształca je w minimalnym stopniu. To sprawia, że nasz głos na wideorozmowie brzmi w sposób bardzo zbliżony do naszego naturalnego tonu. Oto coś leżącego poza zasięgiem kamer wbudowanych w ekrany laptopów czy tańszych sprzętów do wideokonferencji. Nawet przez niektóre telefony rozmawia się mniej przyjemnie niż poprzez R30, a to już coś znaczy. Zresztą głośniki wbudowane w urządzenie też są świetnej jakości i też bardzo naturalnie oddają głosy naszych rozmówców, co również zasługuje na brawa.
Warto zwrócić również uwagę na funkcję Acoustic Fence. Czym ona jest i co potrafi? Po optymalnym jej skonfigurowaniu wycisza ona dźwięki i zakłócenia z tła. Podczas wideokonferencji, w której udział bierze kilkuosobowy zespół, jedna osoba może rozmawiać z klientem (wspólnikiem etc.), a reszta zespołu naradzać się między sobą za plecami głównego rozmówcy. I tu dzieje się cała magia - Poly analizuje scenę i sprawia, że słychać jedynie wspomnianego wiodącego rozmówcę, a szeptania i narady za jego plecami są skutecznie wyciszane.
Jak Poly Studio R30 sprawdza się w praktyce? Zapraszamy na wideo!
Intuicyjna obsługa i świetna aplikacja!
Wideobar Poly Studio R30 to przemyślany sprzęt i to nie tylko pod kątem funkcji czy jakości połączeń, reprodukcji dźwięku czy obrazu. To również urządzenie wdzięczne w obsłudze. Montaż na ekranie w sali konferencyjnej jest banalnie łatwy, podobnie jak podłączenie do komputera - sprzęt włącza się sam, a urządzenia z systemami Windows lub macOS wykrywają go automatycznie. Gdy uruchomimy takie aplikacje jak Zoom czy Microsoft Teams - również wykryją one połączone Poly Studio R30 i pozwolą na przesyłanie dźwięku oraz obrazu za pomocą wideobaru.
Na uwagę zasługuje również aplikacja do sterowania i konfiguracji R30 - Poly Lens. Jest bardzo rozbudowana, ale (co pozytywnie zaskakujące) naprawdę łatwa w obsłudze. Za jej pomocą błyskawicznie sprawimy, by wideobar R30 pracował tak, jak tego od niego oczekujemy, zarówno pod kątem obrazu, jak i dźwięku, a także dopasujemy takie aspekty pracy urządzenia, jak maksymalny zoom czy szybkość kadrowania.
Mało tego! Poly Lens to bardzo kompleksowa aplikacja, która nie ogranicza się do obsługi wyłącznie Poly Studio R30! Za jej pomocą możemy zarządzać całym sprzętem IT w organizacji dostarczonym przez Poly. Ułatwi to znacząco pracę działów IT.
Dla kogo Poly Studio R30?
Dla kogo stworzono Poly Studio R30? Nie jest to sprzęt dla freelancera, nie jest to wideobar do dużych przestrzeni i dużych sal konferencyjnych. Poly Studio R30 to sprzęt idealny do mniejszych salek konferencyjnych, w małych firmach, ale również i w korporacjach. Urządzenie świetnie odnajduje się podczas spotkań, w których uczestniczy od 2 do 6 osób. To świetne rozwiązanie także dla firm z sektora MSP z szeroko rozumianej branży IT, dla agencji kreatywnych czy marketingowych.
Dla firm aktywnie pracujących w modelu hybrydowym, gdzie spotkania online to codzienność, a ich jakość może realnie wpływać nie tylko na rynkowy sukces, ale na procesy wewnętrzne, usprawniając prace zespołowe nad projektami - Poly Studio R30 jest sprzętem wartym rozważania. Z drugiej strony, jeśli w danej firmie spotkania w sieci w międzynarodowym lub choćby ogólnopolskim wymiarze to nie tyle codzienność, co konieczność zapewniająca operacyjną stabilność - Poly Studio R30 jest urządzeniem, które warto uwzględnić w budżecie na zbliżające się wydatki. Poly Studio R30 jest dostępne w dystrybucji Exclusive Networks Poland.
Plusy:
- dobre wykonanie
- wysoka jakość audio i wideo
- świetne funkcje, jak np. Acoustic Fence
- możliwość pełnego dopasowania charakterystyki pracy urządzenia
- intuicyjna obsługa
- doskonała aplikacja Poly Lens
Minusy:
- nienajniższa cena
Artykuł powstał we współpracy z firmą Poly
Komentarze
6PS: dla następnych czytelników - to chyba ok. 4000zł.
Do korpo gdzie są pokazywane tablice, rysunki koncepcyjne które nie zawsze w formie elektronicznej można przesłać, się nada.
Nie zmienia to faktu że nikt z czytelników lub prawie nikt, nie jest targetem tego testu/reklamy.
Nie ten target panowie z benchmark!