HTPC: pasywne chłodzenie, małe gabaryty, budowa low-profile, HDMI
Coraz większa popularność zestawów HTPC/Media Center przekłada się na zwiększone rynkowe zapotrzebowanie na karty o budowie niskoprofilowej (low-profile). Celem zminimalizowania poboru energii, przy budowie kart tego typu stawia się także na użycie niskonapięciowych układów GPU oraz pamięci o obniżonych wymaganiach prądowych.
Jako że głównym kryterium przy doborze urządzenia do HTPC jest możliwie szerokie wsparcie dla multimediów w nowoczesnych formatach HD, karty powinny dobrze sobie poradzić również ze sprzętową obróbką kodowania H.264/AVC, Windows Media Video (WMV), MPEG2 oraz VC-1.
Biorąc pod uwagę specyfikację, od nowoczesnej karty budżetowej wymaga się obsługi API DirectX w wersji przynajmniej DX10/10.1. Zapewnia to optymalną pracę w systemach Windows Vista i 7 (interfejs Aero), a w przypadku gier pisanych pod kątem wykorzystania tego środowiska daje też teoretyczną możliwość uruchomienia danego tytułu.
Wydajność w grach 3D w przypadku karty skierowanej do tak specyficznych zastosowań (autonomiczny komputer do multimediów) nie stanowi jednak priorytetu. O wiele bardziej istotnym kryterium doboru takiej konstrukcji wydaje się typ zastosowanych wyjść sygnałowych (HDMI, DVI, S-video, D-sub, a nawet DisplayPort) oraz wydajność i głośność zastosowanego chłodzenia.
Ze względu na małe wymiary komputera HTPC (płyty micro-ATX, micro-ITX), wskazanym byłoby także, aby karta była jednoslotowa i oferowała kompaktowe chłodzenie. Należy również pamiętać, że nie zawsze idzie to w parze z możliwością zastosowania pasywnego radiatora o tak małych gabarytach. Dobranie odpowiedniego typu chłodzenia w przypadku „kina domowego” będzie mieć znaczenie, jednak nie należy tego za bardzo wyolbrzymiać. Obecnie dostępne karty referencyjne z aktywnym chłodzeniem nie generują przecież dużo hałasu. Wyjątek mogą stanowić te, w których nie znajdziemy choćby programowego kontrolera obrotów, a na to przy cięciu kosztów często można się naciąć.
Co można polecić w segmencie kart niskoprofilowych?
Do niedawna były to Radeony HD 3450 oraz GeForce'y 8400GS. Teraz ich miejsce zajęły karty bardziej nowoczesne. W przypadku NVIDII chodzi o serie 9400GT/9500GT (G100/GT120 w produktach OEM) oraz nowe G210 i GT220. ATI proponuje natomiast Radeona HD 4350 lub HD 4550 oraz - już niebawem - zgodne z najnowszym API DX11 Radeony HD 5450 i HD 5500.
MSI GeForce G210 512 MB – stosunkowo nowoczesny układ GT218, wysoka jakość elementów (Military Class), wystarczająco wydajne pasywne chłodzenie oraz natywne wyjście HDMI stanowią zauważalne zalety niskoprofilowej i budżetowej propozycji MSI.
Palit GeForce 8400GS 512 MB – chyba najtańsza obecnie karta o budowie niskoprofilowej. GeForce 8400GS Palita zawiera wszystko to, czego wymaga się dziś od tego typu konstrukcji. Układ G96 ma szerokie wsparcie dla nowoczesnych formatów HD wideo. Nie pogardzimy także złączem HDMI, czy relatywnie cichym wentylatorkiem.
ASUS Radeon HD 4350 512 MB – pasywnie chłodzone zgrabne maleństwo ASUS-a wykorzystuje układ RV710. Na karcie znajdziemy złącza HDMI, doczepiane gniazdo D-Sub (co w tego typu konstrukcjach stało się już chyba standardem), a także 512 MB pamięci DDR2 oraz specjalizowaną jednostkę UVD2.
Najlepszy stosunek możliwości do ceny oferują obecnie dwie karty: Radeon HD 4350 oraz GeForce G210. Obydwie konstrukcje sprawdzą się doskonale w roli budżetowej podstawki multimedialnej, cechując się jednocześnie dodatkowym potencjałem w środowisku 3D (oczywiście tylko w razie potrzeby). Warto również brać pod uwagę nieco lepsze wsparcie G210 dla części materiału wideo zapisanego w formacie H.264/AVC.