- 3Dmark Vantage GPU Score PERFORMANCE ~ 12000-12600 punktów
- 3Dmark Vantage GPU Score HIGH ~ 5800-6300 punktów
- zalecany zasilacz: 500W (HD5850), 550W (GTX285)
W przedziale do 1000 zł teoretycznie powinniśmy dostać nową, bardzo wydajną kartę ATI/AMD z serii HD 5850. Niestety, jako że mamy do czynienia z rynkową nowością, często - w zależności od sklepu - musimy przygotować kolejne 100-150zł.
Sama specyfikacja konstrukcji jest zbliżona do GeForce'a GTX 285. Pomimo większej ilości jednostek procesorowych (288 vs 240 SP), nieco słabiej wypada tu przepustowość pamięci. Architektury obydwu kart są jednak całkowicie różne, dlatego teoretyczną wydajność trzeba poddawać weryfikacji w popularnych grach. Tu, jak pamiętamy, nowy Radeon jest kartą odrobinę wydajniejszą i raczej (dzięki obsłudze DirectX 11) bardziej przyszłościową.
Karcie Radeon HD 5850 nie brakuje zalet. Mamy tu przecież układ wykonany w procesie 40 nm, bardzo efektywnie działające pamięci GDDR5 kolejnej generacji (5 Gbps) oraz - wzorem układów GT200b NVIDII - rewelacyjnie prezentujące się zaawansowane zarządzanie energią (27 W w trybie spoczynku – dezaktywacja nieużywanych w danym momencie jednostek przetwarzających). Jeżeli dodamy do tego elastyczne tryby wielomonitorowego wyświetlania Eyefinity oraz obsługę nowych API (DirectX11, DirectCompute11, OpenCL, OpenGL 3.2), możemy być pewni słuszności zakupu.
Trzeba wiedzieć, że stosunkowo dużo gier lepiej współpracuje z architekturą kart GeForce, a ostatnie hity wspiera niedostępną dla Radeonów technologię przetwarzania fizyki (PhysX). Jednocześnie będzie to już jedyna linia obrony najmocniejszego na dzień dzisiejszy jednoprocesorowego GeForce'a GTX 285.
Dzięki ostrej polityce cenowej ATI/AMD, karty GF 285 o standardowej pojemności pamięci 1 GB staniały o około 200-250 zł. Opłacalność ich zakupu, mimo że na tle nowego Radeona wydaje się nieco dyskusyjna, wciąż nie jest najgorsza. Nie ma przecież tytułu, który mógłby ją w większym stopniu zmusić do kapitulacji. Dzięki 512-bitowej magistrali pamięci, 80-ciu jednostkom TMU oraz dużej ilości procesorów SIMD, kartę tę wciąż możemy określić mianem segmentowego potwora wydajności. Jeżeli zastanawiasz się właśnie, czy zdecydować się na GTX 285, rezygnując z HD 5850, bądź też na odwrót, przemyśl tę sprawę bardzo dokładnie. Najmniej problemów będą miały osoby, które w jakimś sensie identyfikują się z daną firmą. W takim układzie udając się na zakupy najbardziej palące dylematy pozostawimy w domu.
ASUS Radeon HD 5850 1 GB – mocniejszy i nowocześniejszy odpowiednik GeForce'a GTX 285. Ogromny potencjał w 3D, cicha praca oraz niewielki pobór energii w spoczynku to zauważalne zalety konstrukcji referencyjnej. Model proponowany przez ASUS-a wyróżnia się najlepszym potencjałem O/C (funkcja Voltage Tweak).
ASUS GeForce GTX 285 1 GB Matrix – karta z serii Republic of Gamers, zbudowana z wysokiej jakości podzespołów oraz 240-procesorowego rdzenia GT200b. Jej zauważalne zalety to dobre możliwości O/C oraz nietuzinkowy i efektowny system chłodzenia ASUS Matrix. Stosunek wydajności do ceny jest tu jednak nieco słabszy od konkurencyjnego Radeona HD 5850.