- 3Dmark Vantage GPU Score PERFORMANCE ~ 6200-7000 punktów
- 3Dmark Vantage GPU Score HIGH ~ 4000-4500 punktów
- zalecany zasilacz: 450W
W związku z wrześniową premierą kart Radeon HD 5000, producent przestawił swoje moce przerobowe na wytwarzanie układów i referencyjnych płyt PCB pod najnowsze konstrukcje. Pierwszy kwartał będzie więc ostatnim dzwonkiem do zakupu kart wyposażonych w układy starszej generacji. Nie zdziwcie się także, jeżeli oprócz RV770, również kart opartych na RV790 trzeba będzie szukać już tylko w zapasach magazynowych i na rynku wtórnym.
Obecnie trudno o zakup ciekawszej wersji Radeona HD 4850 – szaleństwo świątecznych zakupów spowodowało, że niejednokrotnie zmuszeni jesteśmy brać praktycznie wszystko, co nawinie się pod rękę. Niestety sytuacja z zakupem kart tego typu będzie coraz gorsza i może się niebawem okazać, że ostatnią deską ratunku będą aukcje internetowe.
We wspomnianym przedziale można dostać Radeona z nowej serii HD 5750. Karty te, pomimo nieco mniejszej ilości jednostek wykonawczych, dzięki nowocześniejszej architekturze, wyższym zegarom taktującym i zastosowaniu bardzo szybkich pamięci GDDR5 (4,6 Gbps) stały się poważną i zarazem bardziej przyszłościową alternatywą także dla wydajnego GeForce'a GTS250.
HiS Radeon HD5750 1GB IceQ+ - bardzo dobra, ale jeszcze nieco za droga autorska propozycja Radeona HD 5750 firmy HiS. Świetny cooler z serii IceQ+, wysoka jakość oraz komplet wyjść łącznie z DisplayPort to jej mocne strony. Niestety opłacalność zakupu stoi pod znakiem zapytania, gdyż w znacznie niższej kwocie możemy nabyć wybywające z rynku ostatnie sztuki znacznie wydajniejszego Radeona HD 4870.
Druga ze wspomnianych kart (GeForce GTS250) będzie ciut wydajniejsza, ale też patrząc z perspektywy zapotrzebowania na energię (konieczny mocniejszy zasilacz), samych gabarytów, wyższej temperatury pracy czy generowania hałasu, nieco mniej "kulturalna".
W stosunku do kart ATI/AMD, mocną stroną GTS-ów jest lepsze wsparcie, a tym samym wydajność w grach z programu "... meant to be played" - a tych obecnie nie brakuje. Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, są także możliwości jej wykorzystania w autorskich zastosowaniach CUDA/PhysX.
ASUS GeForce GTS 250 1GB Dark Knight – efektywny moduł chłodzenia z serii Dark Knight, wydajna sekcja zasilania oraz wysoka jakość wydają się wystarczającą zachętą. Warto zwrócić uwagę na dobre możliwości O/C, ale też i nieco obniżone w stosunku do konstrukcji bazowej taktowanie pamięci: 1 GHz (efektywnie 2 GHz).
Twintech GeForce GTS 250 1GB – jedna z ciekawszych konstrukcji wykorzystujących GTS-a 250. Wydajny, dwuwentylatorowy system chłodzenia zapewnia dobry obieg powietrza zarówno wokół samego układu, jak i pamięci oraz sekcji zasilania. Podobnie jak propozycja ASUS-a, karta polecana do overclockingu.