Wiele pulpitów
Bardzo pożądaną przez użytkowników systemu Windows funkcją było dodanie wirtualnych pulpitów. Do tej pory, by skorzystać z takiej możliwości, trzeba było zainstalować jedną z dystrybucji Linuksa lub odpowiednią aplikację, która dodawała taką funkcję.
Teraz by zwiększyć dostępną przestrzeń roboczą, konieczne jest wybranie znanej z Windows Visty kombinacji klawiszy Win + Tab. Wówczas wyświetlony zostanie ekran umożliwiający przełączanie się między aplikacjami oraz pulpitami.
Od ekranu wyświetlonego po naciśnięciu kombinacji Alt + Tab będzie się on różnił tylko przyciskiem dodania nowego pulpitu.
Gdy klikniemy w niego, kolejne pulpity będziemy mogli dodawać za pomocą kafelka znajdującego się po prawej stronie od ostatniego wygenerowanego pulpitu. Jest to rozwiązanie wadliwe, ponieważ po stworzeniu 11 pulpitów (przy ekranie o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli) przycisk znajduje się poza ekranem i zasięgiem myszki.
Trudno to jednak uznać za coś karygodnego. W końcu kto będzie chciał używać równie dużej liczby pulpitów jednocześnie?
Dodatkowo poruszając się po wspomnianym ekranie będziemy mogli najpierw przełączać się miedzy pulpitami, a następnie między aplikacjami uruchomionymi na każdym z nich.
Przy okazji warto opisać też zmiany na ekranie przełączania się między aplikacjami. Teraz jest on płaski, a na jego całej powierzchni wyświetlają się miniatury okien wyświetlanych programów. Możemy się między nimi przełączać za pomocą myszy lub klawiatury.
Jeśli wywołamy je za pomocą skrótu Alt+Tab konieczne będzie trzymanie klawisza Alt w trakcie wyboru programu, w przeciwnym razie okno się wyłączy.
Jeżeli z kolei użyjemy kombinacji klawiszy Win+Tab, można ją swobodnie puścić, a okno wyboru wówczas zostanie cały czas otwarte.
Jeszcze bardziej minimalistycznie i użytecznie
Tryb klasyczny stał się teraz jeszcze bardziej minimalistyczny niż do tej pory. W eksploratorze systemowym królują teraz proste, płaskie interfejsy wyposażone w możliwie najmniejsze ilości różnego rodzaju ikon.
Zrezygnowano tu z jakichkolwiek przeźroczystości, dzięki czemu system nie tylko prezentuje się ładnie, ale ma też bardzo małe wymagania sprzętowe. Wyjątkiem od tej reguły jest wyłącznie półprzeźroczyste Menu Start, pod którym da się zauważyć fragmenty okien aktualnie uruchomionych programów.
Bardzo ciekawie prezentują się nowe funkcje Snap. Do tej pory umożliwiały one błyskawiczne dopasowanie okna aplikacji do całego lub połowy ekranu za pomocą uderzenia oknem o górną lub boczną krawędź pulpitu.
Teraz możliwe jest uruchomienie nawet czterech aplikacji na jednym ekranie za pomocą uderzeń w odpowiednie rogi. Oprócz tego system sam podpowiada, jaki sposób aplikacje powinny zostać ułożone, by praca z nimi była najbardziej efektywna.
Centrum powiadomień
Jedną z najbardziej oczekiwanych funkcji Windows 10 było centrum powiadomień. Mimo to zabrakło go w pierwszej wersji Windows 10 Technical Preview (Build 9841) i pojawiło się dopiero w pierwszej dużej aktualizacji o oznaczeniu Build 9860.
Centrum powiadomień można włączyć klikając w ikonę karty znajdującą się po prawej stronie paska zadań. Wówczas wyświetli się nam okno, w którym zobaczymy najnowsze powiadomienia pochodzące z różnego rodzaju aplikacji, poczty oraz kalendarza.
Po wejściu w ustawienia komputera możliwe jest wyłączenie możliwości wysyłania powiadomień dla poszczególnych aplikacji oraz ustawienie godzin, w których nie będą wyświetlane jakiekolwiek notyfikacje.
Jest to bardzo przydatne narzędzie, bez którego nie może obyć się żaden nowoczesny system mobilny. Tym bardziej dziwne jest, że zabrakło go w Windows 8, a Windows Phone 8 zyskał je zaledwie kilka miesięcy temu.
Rozwiązanie to zbiera informacje przede wszystkim z aplikacji kafelkowych. Dlatego nawet jeśli nie używamy kafelkowej wersji Skype’a czy Facebooka, warto je zainstalować. Wówczas powiadomienia z tych programów będziemy mieć pod ręką i być może z czasem zaczniemy ich regularnie używać.
Obsługa centrum powiadomień jest bardzo prosta, dokładnie tak jak w innych systemach operacyjnych. Po otwarciu go możemy kasować ujrzane powiadomienia przeciągając je w za pomocą myszy w prawo lub skorzystać z przycisku, który skasuje wszystkie wyświetlane powiadomienia za jednym zamachem.