Nowe aplikacje Poczta i Kalendarz
Nowe aplikacje cechują się lepszą wydajnością niż ich poprzednicy, mają też usprawniony interfejs użytkownika, który pozwala na szybkie przełączanie się między pocztą i kalendarzem. Aplikacja poczty wspiera teraz gesty, dzięki czemu wiadomości można szybciej kasować, flagować, przenosić oraz oznaczać jako przeczytane lub nieprzeczytane. Poczta doczekała się też wielu funkcji znanych z programu Word, dzięki czemu można łatwo dodawać do wiadomości tabelki, obrazki oraz formatować tekst.
Nowości w Starcie, Pasku Zadań oraz Centrum Akcji
W nowej wersji systemu Windows 10 pojawił się czarny motyw systemu. Dodatkowo rozmiar Menu Start może być zmieniany. W aplikacji ustawień, w zakładce Personalizacja, można wybrać kolory wszystkich opisywanych tu elementów, jak też ich stopień przeźroczystości. Ostatnia opcja została dopiero dodana dla Menu Start oraz Paska Zadań. W Menu Start został też przesunięty przycisk wyłączania. Obecnie nie znajduje się on w jego prawym górnym, a w lewym dolnym rogu.
Poprawki w trybie Continuum
Pasek zadań został bardziej zoptymalizowany pod kątem tabletów. W trybie dotykowym przyciski Start, Cortana oraz Widoku Zadań są większe, dzięki czemu można w nie łatwiej trafić palcem. To samo tyczy się elementów w obszarze notyfikacji. W trybie tabletowym usunięte zostały też ikony aktualnie działających programów i aplikacji przypiętych do Paska Zadań. Dzięki temu czytelność interfejsu zwiększyła się. Możliwe jest ich przywrócenie z poziomu aplikacji ustawień. Możliwe jest też uruchamianie systemu bezpośrednio do trybu tabletowego. Dla urządzeń z ekranem mniejszym niż 10” opcja ta będzie wybrana domyślnie.
Zmiany w Widoku Zadań
Zmodyfikowano ikonę tego ekranu, jak też znajdujące się w nim przyciski zamykania zadań i miniatury poszczególnych aplikacji. Zmiany te są widoczne także po wciśnięciu kombinacji klawiszy Alt+Tab oraz skorzystaniu funkcji Snap Assist.
Nowości w wirtualnych pulpitach
Teraz można stworzyć nielimitowaną liczbę wirtualnych pulpitów i wygodnie przełączać się między nimi, nawet jeśli ich miniatury nie zmieszczą się na jednym ekranie.