Laptopy gamingowe z kartami GeForce GTX 700M - mobilna rozrywka bez kompromisów
Gamingowe laptopy potrafią być wydajne ale i energooszczędne, zależnie od potrzeb dzięki technologii NVIDIA Optimus. A nadto mają niewielkie rozmiary.
Zwykle premiera kart graficznych zbiega się w czasie z premierą wyposażonego w nie sprzętu komputerowego. NVIDIA pozwoliła nam pokazać oficjalną specyfikację najwydajniejszej serii GPU dla notebooków GeForce GTX 700M jeszcze przed oficjalną premierą laptopów. Producenci nie wytrzymali presji i wbrew zapowiadanej na dziś dacie zaczęli powoli oficjalnie wypuszczać kolejne modele. Najdłużej wstrzymywał się ASUS z modelem ROG G750. Oto pierwsze zdjęcia na żywo laptopów MSI, Toshiba, Acer i Razer oraz pierwsze wrażenia.
O technologiach, które trafiły do notebooków wraz GPU GeForce GTX 700M, już wspominaliśmy. Warto przypomnieć jeszcze o NVIDIA Optimus, którą bardzo dobrze znamy, ale NVIDIA uważa, że teraz jest ona jeszcze lepsza niż kiedykolwiek. Kilka statystyk - liczba modeli notebooków z technologią Optimus wzrosła o 50%, a wśród modeli z GPU GTX 700M stosowana jest w 90% przypadków.
Wydajność platformy Intel Core 4 generacji nie jest znacząco lepsza od poprzedniej, gdy polegamy tylko na CPU. Wzrosła wydajność zintegrowanego GPU, ale w mniejszym stopniu niż możliwości mobilnych układów. O konieczności stosowania zintegrowanej grafiki ma świadczyć liczba niegrywalnych tytułów na zintegrowanej grafice Intela. W poprzednich latach było to około 43%, teraz (mowa o tytułach z 2012 roku uruchamianych na GPU HD4600/Iris5100), odsetek ten wynosi 50%.
Acer V3 - waży sporo, bo 3,2 kilograma, ale i oferuje niemało. Na przykład ekran 17,3 cala o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, procesor Intel Core i7-4702MQ, GPU GeForce GTX 760M, 8 GB pamięci RAM oraz dysk HDD 1 TB.
Decydując się na komputer do gier z procesorem Intel Haswell, możemy być w 99% pewni, że trafi nam się maszyna z GPU GeForce GTX 700M. Publicznie dostępne testy wskazują, że GPU GeForce GTX 780M jest szybsze niż układ AMD HD 8790M w rozdzielczości Full HD w benchmarku 3DMark Fire Strike. Model GeForce GTX 770M jest o 55% szybszy niż poprzednia generacja, a GTX 760M szybszy o 30%.
W przypadku kart z serii GT, czyli o znacznie mniejszym potencjale gamingowym, te różnice są mniejsze, co między innymi przekłada się na nieco mniejszą przewagę nad zintegrowanym GPU w procesorach Intel Haswell, niż miało to miejsce w przypadku GPU GT 600M i Intel Ivy Bridge.
Razer Blade - wyposażony w procesor Intel Core i7, grafikę GeForce GTX 765M z 2 GB VRAM, pamięć 8 GB RAM i dysk 256 GB SSD i dodatkowo 750 GB HDD. Ekran LCD ma 14 cali przekątnej i rozdzielczość 1600 x 900 pikseli.
Po demonstracji układów GeForce GTX 700M mogliśmy zobaczyć notebooki Acer, Asus, MSI, Razer wyposażone w to GPU. Wrażenie - takie gry jak Tomb Raider czy Bioshock: Infinite działały płynnie. To jednak subiektywna opinia, a dobór gier nie był optymalny. Aby to potwierdzić przetestujemy je niedługo w naszej redakcji. Komputery faktycznie są coraz smuklejsze, aczkolwiek trudno to zauważyć patrząc się na wprost wyświetlacza LCD. Tego przecież nie da się zmniejszyć.
Dopiero przyglądając się z boku widać, że efektywniejsze wykorzystaniem energii przez CPU i GPU niż w poprzednich generacjach notebooków, znajdują odzwierciedlenie w grubości obudowy modeli. Opisywany już Razer Blade ma 16,8 mm grubości, o ponad milimetr mniej niż Apple MacBook Pro Retina, a jego waga jest minimalnie mniejsza - 1,88 kilograma. To jednak może niedługo się zmienić, gdyż Apple już zapowiada, nową generację MacBooków Pro.
MSI GE 40 - wyposażony w procesor Intel Core i7-4702MQ, grafikę GeForce GTX 760M, pamięć 8 GB RAM, dysk mSATA 128 GB SSD i dodatkowo 750 GB HDD. Ekran LCD ma 14 cali przekątnej i rozdzielczość maksymalnie 1920 x 1080 pikseli.
Z kolei MSI w GT70 nie przykładało się znacząco do zmniejszenia grubości obudowy, a postawiło na wyszukane kształty, za to MSI GE40 jest już smukły podobnie jak najnowszy wariant Acer Aspire V3. Nie ulega wątpliwości, że pojęcie mobilny gaming nie musi wiązać się z pękatymi kształtami, a rozróżnienie na podstawie tego kryterium pomiędzy notebookiem biznesowym a rozrywkowym jest coraz trudniejsze. Przykładem jest ASUS ROG G750. Choć o charakterze maszyn z serii Republic of Gamers i bardzo wydajny, to mniejszy niż zeszłoroczne najmocniejsze modele.
ASUS ROG G750 - wyposażony w GPU GeForce GTX 760M, GTX 770M lub GTX 780M i ekran o maksymalnej rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Pozostałe parametry to - procesor Intel Core i7-4700MQ, pamięć 16 GB RAM, dysk 128 GB SSD plus 750 GB HDD.
Opisywane przez nas notebooki to jedne z najmocniejszych wariantów. W sklepach mogą pojawić się również słabiej wyposażone, a zarazem tańsze modele. Chodzi tu zwłaszcza o rozdzielczość ekranu LCD i typ procesora.
Czy gamingowe notebooki to komputery, które nie mają już żadnych wad? Na to jeszcze musimy poczekać. Jedna rzecz jeszcze pozostaje, zapewnienie odpowiedniej wydajności akumulatora podczas pracy na maksymalnych obrotach. A przez nie rozumiemy, wyciśnięcie siódmych potów z podzespołów podczas gry w najbardziej wymagające gry w Full HD.
Źródło: NVIDIA, inf. własna.
Komentarze
11W takim razie zapraszam do mnie. Toshiba Qosmio X505 - 5,5 kg :)
Litości, nic nie zapowiadali jeszcze, konferencja za 8 dni dopiero.