Panorama Tokio o rozdzielczości 180 gigapikseli: zobacz ogrom miasta
Giga panorama wykonana z wieży Tokyo Tower we wrześniu 2012 roku za pomocą lustrzanki Canon 7D i 400 mm obiektywu.
Pamiętacie zapewne naszego newsa o widoku Tokio na żywo, który tworzony jest z pomocą kilkunastu lustrzanek Nikon D3s z tarasu obserwacyjnego Tokyo Skytree. Tym razem w wykonaniu 180 Gpix panoramy pomocna okazała się wieża Tokyo Tower, kształtem przypominająca połączenie wieży Eiffela z moskiewską wieżą Ostankino. Bardzo szczegółowe zdjęcie pokazuje jak dużą i gęsto zabudowaną aglomeracją jest stolica Japonii.
Giga panoramę wykonał fotograf Jeffrey Martin za pomocą lustrzanki Canon EOS 7D i 400 mm obiektywu o jasności f/5,6. Z jednej strony takie szkło zapewnia bardzo precyzyjny obraz, a z drugiej wymaga wykonania znacznie większej liczby zdjęć niż w przypadku, gdy stosowany byłby obiektyw o szerszym polu widzenia. Panorama została złożona dzięki pomocy stacji roboczej Fujitsu Celsius R920 (6 rdzeniowe CPU, 192 GB RAMu i 4GB GPU). Plik wymiany sięgał rozmiarem 1,5 terabajta, a rozmiary pojedynczych plików nawet 100 GB.
Kliknij na obraz powyżej by obejrzeć 180 Gpix panoramę Tokio.
Kliknij na obraz by obejrzeć inną 45 Gpix panoramę na której widać wieżę Tokyo Tower.
By ten niezwykły widok mógł powstać konieczne było wykonanie wpierw czterech oddzielnych panoram, z których każda pokazywała jedną z czterech stron Tokio. Potem te obrazy złożono w pełny sferyczny obraz. Warto jednak zwrócić uwagę na słowa autora panoramy, który przypomina, że cały obraz nigdy nie został zapisany jako pojedynczy plik.
Łącznie wykorzystano około 10 tysięcy zdjęć, których przetwarzanie trwało 12 tygodni. Same zdjęcia wykonano w ciągu 6 godzin co daje około 2-3 sekund na fotografię. Panorama nie jest rekordowa, ale z pewnością należy do ciekawszych zdjęć tego typu, podobnie jak opisywany przez nas widok Dubaju.
Zapewne ciekawi was jak powstają takie zdjęcia. Pokażemy to na przykładzie rekordowej panoramy o rozdzielczości 320 Gpix z widokiem Londynu. Zautomatyzowana głowica fotograficzna dedykowana wykonywaniu panoram sferycznych, którą widać na filmie, to Clauss Rodeon VR Head ST. Szybkość pozycjonowania aparatu z jej pomocą, pozwala teoretycznie na wykonywanie więcej niż jednego zdjęcia na sekundę.
Źródło: 360gigapixels.com
Komentarze
24super to wyglada, szkoda ze nikogo w oknach nie moge znalesc :P
Swoją drogą - next time Nikon D800 ze szkłem 600mm i jazda... będzie można oglądać przez pół roku ;-)
I te małe cmentarzyki poutykane między domami.