Program łączy zdjęcia w panoramę już w czasie ładowania plików. Gdy proces się zakończy, od razu widzimy efekt końcowy
Strona WWW: research.microsoft.com | |
Niewielka liczba błędów przy łączeniu zdjęć Szybkie działanie, nawet przy dziesiątkach zdjęć źródłowych Możliwość eksportu panoram do interaktywnych formatów Deep Zoom i HD View | Niewielkie możliwości konfiguracji Mała liczba obsługiwanych algorytmów odwzorowań |
Obsługiwane platformy: Windows | Cena: darmowy |
Program Microsoftu jest zaprzeczeniem Hugina. Ma niewielkie możliwości konfiguracji, ale za to dysponuje niewiarygodnie skutecznym i szybkim algorytmem wyszukiwania punktów kluczowych na obrazach. Pozwala tworzyć zarówno zdjęcia wysokiej rozdzielczości - w wyniku połączenia zdjęć w jednej płaszczyźnie - jak i panoramy o odwzorowaniu sferycznym.
Image Composite Editor w dużym stopniu automatyzuje proces łączenia zdjęć. Wystarczy wskazać zdjęcia, a już podczas ich wczytywania następuje łączenie obrazu. Program na podstawie analizy obrazu wykrywa ruch aparatu i kąt widzenia, który został zarejestrowany na zdjęciach, i na tej podstawie dobiera odpowiednie odwzorowanie: sferyczne, cylindryczne lub płaskie. Gdy proces się zakończy, na ekranie widzimy gotowy do zapisania obraz panoramiczny. Wówczas wystarczy go skadrować, wybrać format i wyeksportować.
Ta sama panorama w odwzorowaniu sferycznym
Oczywiście po konwersji automatycznej można skorygować odwzorowanie, co pozwala wyeliminować ewentualne błędy. Można także określić docelową rozdzielczość panoramy. Domyślnie jest to 25 proc. oryginału, a opcjonalnie może być nawet 100 proc.
Zaletą Microsoft ICE jest także możliwość eksportu połączonych obrazów bezpośrednio do formatu Deep Zoom. To własnościowa technologia Microsoftu pozwalająca na stworzenie interaktywnej prezentacji w technologii Silverlight, pozwalającej płynnie zbliżać i oddalać widok, kręcąc kółkiem myszy (tak jak na Bing Maps). Idealnie nadaje się to do pokazywania panoram w bardzo wysokiej rozdzielczości, które powstały w skutek połączenia kilkudziesięciu lub kilkuset zdjęć. Jeśli panorama odzwierciedla sferę 180/360 st, można ją zapisać w innym własnościowym formacie: HD View, który ma cechy formatu Deep Zoom, z tym że odwzorowuje panoramę w perspektywie kulistej i pozwala się w niej "rozglądać", co daje zbliżony efekt do Street View na mapach Google. Poza tym panoramy możemy wyeksportować do innych typów plików bitmapowych (JPEG, TIFF, PNG).
Najważniejsze funkcje:
- W pełni automatyczne generowanie panoramy
- Kilka typów odwzorować do wyboru
- Eksport także do interaktywnych formatów przeznaczonych do prezentacji w sieci