Wyniki testów w benchmarkach oraz pomiary czasu pracy na baterii znajdują się w rankingu laptopów.
Wydajność ogólna
Wydajność 3D
Wydajność Gry
Czas pracy na baterii
Pobór energii
Jakość ekranu
Wydajność dysku
Ocena recenzenta
Wyniki szczegółowe Acer Aspire One AO1-131
Wydajność
Acer Aspire One AO1-131 wyposażono w procesor Intel Celeron N3050. To dwurdzeniowy układ generacji Skylake o bazowym taktowaniu 1,6 GHz, które w trybie Turbo może zwiększyć się do 2,16 GHz. Jest to układ bardzo energooszczędny, a jego TDP wynosi 6 W. Poza niskim apetytem na energię odznacza się także ograniczoną wydajnością. Tego jednak spodziewałem się przystępując do testów, więc nie było to dla mnie wielkim zaskoczeniem. W teście Cinebench uzyskałem wynik 0,7 pkt. Z procesorem zintegrowany jest układ graficzny Intel HD Graphics.
Wydajność tego zestawu sprawdziłem rzecz w benchmarkach - wyniki znajdują się powyżej. Dodam tylko jeszcze szybki test w benchmarku 3D Mark. Jak można się było spodziewać, nie są powalające. Powtórzę jednak - Cloudbook nie został stworzony z myślą o wyświetlaniu skomplikowanych animacji, czy obsłudze programów graficznych. To proste urządzenie o takich właśnie możliwościach.
Nie mniej jednak płynność pracy komputera pozostawia sporo do życzenia. W zasadzie trudno tutaj mówić o możliwościach obsługi bardziej zaawansowanych aplikacji niż przeglądarka internetowa, czy proste programy biurowe. Ba, zdarza się nawet dość często, że kilka jednocześnie otwartych kart w przeglądarce potrafi przyprawić laptopa o zadyszkę.
Dysk twardy
Miejsca na przechowywanie danych nie ma tutaj zbyt wiele. Mamy do dyspozycji jedynie dysk flash eMMC o pojemności 32 GB. Faktyczna ilość dostępnego miejsca jest jeszcze mniejsza - wynosi ok. 20 GB. Jeśli potrzebujemy więcej miejsca konieczne będzie skorzystanie ze slotu na karty SD.
Ekran
Acer Aspire One AO1-131 wyposażono w ekran o przekątnej 11,6 cala i rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Plusem jest zastosowanie matowej matrycy, która przydaje się w mocno oświetlonych pomieszczeniach, czy w trakcie pracy na świeżym powietrzu - nie powstają na niej irytujące odblaski. Sama jakość obrazu jest poprawna, mimo że kąty widzenia są dość wąskie.
Maksymalna zmierzona kolorymetrem jasność wyniosła nieco ponad 230 cd/m2. Nie jest to rewelacyjny wynik, ale w praktyce wystarcza aby zapewnić wystarczającą czytelność obrazu w każdych okolicznościach.
Czas pracy
Cloudbook jest laptopem nastawionym na mobilność. Dlatego wytrzymałości baterii była jednym z kluczowych elementów, które chciałem sprawdzić w trakcie testów. W trybie maskymalnego oszczędzania energii akumulator (przygaszony ekran, tryb samolotowy) rozładował się po niespełna 10 godzinach. Przy włączonym Wi-Fi, jasności ustawionej w połowie skali realny czas pracy to ok. 6,5 godziny, a przy maksymalnym obciążeniu podzespołów bateria wyczerpie się po ok. 3,5 godziny.
Kultura pracy
Pod względem kultury pracy Cloudbook wypada dobrze. Ponieważ mamy do czynienia z chłodzeniem pasywnym, nie ma tutaj wentylatorów. Oznacza to, że laptop pracuje praktycznie bezgłośnie, co jest dużym plusem.
Zapowiedzi producenta o niskich temperaturach są jednak niestety nieco przesadzone. Lewa część panelu roboczego potrafi rozgrzać się nawet do 47 stopni Celsjusza, co jest już wyraźnie odczuwalne. W trybie spoczynku temperatury utrzymują w okolicach 30 stopni Celsjusza lub nieznacznie poniżej tego poziomu.