Asus Lyra to bezprzewodowy zestaw typu Whole Home Mesh WiFi klasy AC2200. Pozwoli pokryć zasięgiem sieci 802.11ac duży obszar domu lub biura.
- bardzo dobra wydajność sieciowa,; - prostota konfiguracji,; - zaawansowane mechanizmy AiProtection,; - mechanizm QoS.
Minusy- brak możliwości konfiguracji sieci Lyra zdalnie z poziomu aplikacji mobilnej,; - dość wysoka cena.
Rozbudowa i poprawa zasięgu domowej sieci WiFi to czasami nie lada wyzwania. Tylko z pozoru proste. Jednak gdy przychodzi do wykonania instalacji okazuje się, że możemy napotkać na problemy związane z wydajnością, kompatybilnością czy w końcu konfiguracją urządzeń. A co w tej kwestii do powiedzenia ma Lyra – a dokładniej Asus Lyra? Czy Lyra oczaruje nas tak, jak lira oczarowała strażników Hadesu kiedy Orfeusz ratował Eurydykę?
Z mitologii greckiej wróćmy do czasów nam bliższych i bardziej przyziemnych. Przypadek: zasięg sieci WiFi w całym domu lub biurze. Kupujemy router z punktem dostępowym WiFi, uruchamiamy, konfigurujemy i okazuje się, że pokrycie sygnałem jest niedostateczne. Kilka metrów od routera możemy cieszyć się wydajną komunikacją. Im dalej, tym gorzej. Gorączkowe poszukiwania prowadzą do wielu rozwiązań. Jakich? Oto kilka przykładów:
- extendery, wzmacniacze sieci WiFi – adaptery, które podłączamy w miejscu gdzie mamy dostateczny sygnał sieci. Urządzenie odbierając sygnał wzmacnia go i przekazuje dalej.
- Adaptery PLC z WiFi – proste w użyciu urządzenia, które do komunikacji wykorzystują przewody energetyczne. Do pracy potrzebne są co najmniej dwa urządzenia. Dodatkowo adaptery posiadają wbudowany punkt dostępowy, który pozwoli na dystrybucję sieci WiFi
- Punkty dostępowe – jeśli posiadamy w domu sieć przewodową, to możemy zamontować punkty dostępowe w miejscu, gdzie sygnał jest zbyt słaby.
Wymienione rozwiązania są panaceum na słaby zasięg. Jednak do ich prawidłowego działania muszą być spełnione odpowiednie warunki. Wzmacniacze powinny być tego samego producenta, warto także pamiętać, że najtańsze z nich wzmacniając sygnał mogą powodować spadek wydajności (wykorzystywany może być ten sam układ radiowy zarówno do nadawania i odbierania).
W przypadku adapterów PLC również powinniśmy wykorzystać urządzenia tego samego producenta, a dodatkowo powinniśmy mieć na uwadze ograniczony zasięg działania i stan sieci energetycznej. W przypadku punktów dostępowych konieczne będzie konfigurowanie każdego z nich z osobna i posiadanie sieci przewodowej w obrębie rozszerzanego zasięgu.
Jeśli już uporamy się z odpowiednim zasięgiem to należy mieć na uwadze czynniki, które mogą zakłócać działanie sieci bezprzewodowej:
- ściany i inne przeszkody stałe (meble, drzwi, itp.)
- interferencje z innych urządzeń (bluetooth czy mikrofale)
- odległość od routera czy punktu WiFi
- interferencje pochodzące od innych sieci WiFi
- problem z ustawieniem jednego SSID dla całej sieci – niektóre repeatery nie pozwalają na użycie tego samego nagłówka sieci WiFi
- prawidłowy roaming pomiędzy urządzeniami dostępowymi.
A jakie podejście do tematu rozszerzenia zasięgu sieci wykorzystał Asus? Okazuje się, że rozwiązanie jest banalnie proste, nie tylko w konstrukcji ale i użytkowaniu. To system określany jako Whole Home Mesh WiFi. Technologia kratownicowa (mesh) w sieciach bezprzewodowych (i nie tylko) jest dobrze znana użytkownikom, którzy mieli okazję konfigurować takie systemy i doceniać ich zalety. W przypadku Asus Lyra nie mamy do końca do czynienia ze standardem IEEE 802.11s określającym działanie sieci mesh. Jednak sama funkcjonalność Lyra odzwierciedla działanie sieci kratownicowych:
- poszczególne węzły sieci WiFi komunikują się wzajemnie
- poszczególne węzły ustalają najkrótszą możliwą trasę do komunikacji pomiędzy hostami sieci
- sieć Whole Home Mesh WiFi zwiększa zasięg sieci bezprzewodowej z zachowaniem dobrej wydajności
- łatwe rozszerzanie sieci o kolejne węzły
- jeden nagłówek SSID i łatwiejszy roaming pomiędzy poszczególnymi nadajnikami
- sieć Whole Home Mesh WiFi będzie działać nawet jeśli któryś z punktów ulegnie awarii czy zostanie wyłączony.
Asus Lyra to jeden z wielu przedstawicieli system Whole Home Mesh WiFi. Na rynku od jakiegoś czasu każdy szanujący się producent sprzętu sieciowego do użytku domowego i SMB posiada w swojej ofercie mniej lub bardziej zaawansowany zestaw. Warto tu wymienić chociażby Linksys Velop, Netgear Orbi, TP-Link Deco czy Google WiFi.
Jak wygląda taki zestaw i na co możemy liczyć? Do prawidłowego działania systemu Whole Home Mesh WiFi potrzebne będzie co najmniej dwa urządzenia w zestawie. Jedno z nich pełni rolę koncentratora, który będzie routerem i elementem zarządzającym całym systemem. Kolejne urządzenie możemy traktować jako „satelitę” (punkt węzłowy). Jego zadaniem będzie komunikacja z koncentratorem oraz rozszerzenie jego zasięgu.
Czy my nie znamy takiej konstrukcji z repeaterów? Tak. Zasada działania jest taka sama. Jednak różnica tkwi w wykorzystaniu układów radiowych Asus Lyra. Każde z urządzeń wykorzystuje aż 3 układy radiowe. Dwa w paśmie 5 GHz w standardzie 802.11ac i jedno w paśmie 2,4 GHz. O zasadzie działania powiemy nieco później. Zestaw, który otrzymaliśmy do testów zawiera 3 urządzenia, z których każde może być stacją nadawczą (koncentratorem) lub satelitą (adapterem zdalnym).
Jak wiele urządzeń można w ten sposób podłączyć? Asus rekomenduje używanie maksymalnie 5 urządzeń Lyra w jednej sieci. Lyra może obsłużyć jednocześnie do 60 urządzeń klienckich. Zestaw 3 urządzeń pokryje zasięgiem teren o powierzchni ponad 550 metrów kwadratowych. Z kolei 2 urządzenia mogą poprawić zasięg sieci na powierzchni do ponad 370 m2.
A co znajdziemy w zestawie? W dość dużym pudełku producent umieścił:
- 3 urządzenia Lyra,
- przewód sieciowy RJ-45,
- podręcznik „szybkiej instalacji”,
- 3 zasilacze zewnętrzne. I tu UWAGA! Na zdjęciach widzimy urządzenia z amerykańskimi wtyczkami (NEMA typ A). Bez obaw – zestawy europejskie zawierają wtyczkę typu C.
Zasilacz w wersji amerykańskiej - w Polsce dostępny jest zestaw z wtyczkami typu C
Asus Lyra to bardzo ciekawie wyglądające urządzenia. Swym wyglądem przypominające podsufitowe punkty dostępowe. Podobnie jak większość punktów, konstrukcja wykonana jest z białego tworzywa z logo producenta na froncie. Kompaktowe wymiary – okrągły kształt o wymiarach 149,8 x 149,8 x 49,5 mm umożliwią umiejscowienie Lyra w dowolnym miejscu – zarówno na biurku, jak i na ścianie. Z tyłu znajdziemy otwory na kołki i haki. Frontowy panel po włączeniu zasilania jest jednocześnie wielokolorowym wskaźnikiem. Kolor podświetlenia i migania określa stan pracy urządzenia.
Z boku ulokowano wnękę do podłączenia zasilacza oraz dwa gniazda Ethernet. W przypadku Lyra pełniącego rolę koncentratora (jednostki głównej), jedno z gniazd służy do podłączenia Lyra do internetu, do drugiego można podłączyć komputer lub przełącznik sieciowy. W przypadku jednostek zdalnych obydwa porty mogą posłużyć do podłączenia urządzeń z użyciem przewodu sieciowego.
Lyra posiada jeszcze 2 przyciski sprzętowe. Na spodniej ścianie znalazł się przycisk reset. Na boku znajdziemy przycisk parowania. Po naciśnięciu przycisku na koncentratorze i satelicie możemy błyskawicznie sparować nowe satelity z systemem Lyra.
Wspomnieliśmy już o tym, że Lyra posiada 3 układy radiowe. Trochę skłamaliśmy. Jest ich cztery. Jednak po kolei. Urządzenia Lyra można określić jako konstrukcję typu router. Elementem obliczeniowym jest WiSoC Qualcomm IPQ4019 - czterordzeniowa jednostka ARM Cortex A7 o taktowaniu 717 MHz mająca do dyspozycji 256 MB pamięci RAM i 32 MB pamięci flash. WiSoC Qualcomma IPQ4019 jest odpowiedzialny za transmisję danych w sieci 2,4 (abgn) oraz 5 GHz (ac). W paśmie 2,4 GHz Lyra transmituje dane z szybkością do 400 Mb/s, z kolei w standardzie 802.11ac Wave2 – paśmie 5 GHz to szybkość 867 Mb/s.
Elementem składowym IPQ4019 jest również gigabitowy przełącznik sieciowy oparty o QCA8072, który stosowany jest m.in. w TP-Link Deco czy Linksys Velop. Warto podkreślić, że WiSoC wykorzystany w Asus Lyra jest dość popularnym komponentem sprzętowym w konstrukcjach Whole Home Mesh WiFi. Ta sama jednostka obliczeniowa i układy radiowe zostały zaimplementowane w rozwiązaniu Linksysa (Velop), Netgeara (Orbi) oraz TP-Linka (Deco).
Trzeci układ radiowy został oparty o SoC Qualcomm Atheros QCA9886 MU-MIMO. To rozwiązanie umożliwia komunikację w paśmie 5 GHz (802.11ac – Wave2) z szybkością do 867 Mb/s. Podobnie jak w przypadku IPQ4019 tak i QCA9886 znajdziemy w Orbi, Velop czy Deco.
Dlaczego aż 3 układy radiowe? Odpowiedź jest bardzo prosta - wydajność komunikacji. By mógł działać system mesh urządzenia powinny komunikować się ze sobą nawzajem. Teoretycznie mogłby to robić z wykorzystaniem jednego układu radiowego. Skutowałoby to jednak znaczącym zwolnieniem transmisji danych. Dlatego Lyra wykorzystuje jedną z częstotliwości 5 GHz do transmisji pomiędzy adapterami, z kolei drugi układ 5 GHz oraz układ 2,4 GHz służą już do obsługi transmisji urządzeń.
I na koniec poprawmy niepełne informacje przekazane na początku. Chodzi o liczbę układów radiowych. Jest ich cztery a nie trzy. Czwarty z układów to komponent Atheros AR3012-BL3D. Do czego on służy? To chipset Bluetooth 4.0. W początkowej fazie konfiguracji przyda się do zestawienia połączenia z Lyrą.
Podsumowując w kilku słowach Asus Lyra:
- system Whole Home Mesh WiFi
- praca w 3 pasmach radiowych: 2,4 GHz – 400 Mb/s, 5 GHz – 867 Mb/s, 5 GHz – 867 Mb/s
- urządzenia klasy AC2220
- do 5 urządzeń w jednej sieci
- rozszerzenie zasięgu sieci WiFi
- jeden nagłówek SSID dla całej sieci
- sieć gościnna
- QoS, AiProtection i kontrola rodzicielska
Poniżej prezentujemy pełniejszą specyfikację urządzenia (każde z urządzeń Asus Lyra posiada taką samą konfigurację. Które z nich pełnić będzie rolę koncentratora decydujemy sami.
Asus Lyra – specyfikajca
Porty | LAN 1 x 10/100/1000 Mb/s, LAN/WAN 1 x 10/100/1000 Mb/s |
Przyciski | reset, parowanie |
Zasilanie | b.d. |
Wymiary (SxGxW) | 149,8 x 149,8 x 49,5 mm |
Waga | b.d. |
Typ anteny | 7 anten wewnętrznych |
Standardy bezprzewodowe | IEEE 802.11b/g/n 2,4 GHz do 400 Mb/s, 2 x IEEE 802.11ac 5 GHz do 867 Mb/s, Bluetooth |
Częstotliwość pracy | 2,4 GHz, 5 GHz |
Prędkość transmisji | 2,4 GHz - 400 Mb/s, 2x 5 GHz - 867 Mb/s |
Funkcje transmisji bezprzewodowej | router z WiFi, punkt dostępowy, extender |
Bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowej | Szyfrowanie WPA-PSK2, Personal |
Typ połączenia WAN | ethernet |
DHCP | Klient DHCP, serwer DHCP |
Funkcja Quality of Service | TAK |
Przekierowanie portów | TAK |
DDNS | TAK |
VPN Pass-Through | TAK |
Kontrola dostępu | kontrola adresów MAC, harmonogramy włączania/wyłączania dostępu do internetu, kontrola pasma, kontrola rodzicielska |
Zabezpieczenia zapory sieciowej | TAK, dodatkowy pakiet AiPrevention |
Protokoły | Obsługa IPv4, IPv6 |
Udostępnianie urządzeń USB | NIE |
Zarządzanie | zarządzanie zdalne, zarządzanie poprzez aplikację Lyra |
Funkcja Guest Network | TAK - dla pasma 2,4 GHz |
Inne funkcje | Server VPN |
Zawartość opakowania | 3 adaptery Lyra, 3 zasilacze, przewód sieciowy, dokumentacja |
Udostępnianie urządzeń USB | NIE |
Wymagania systemowe | Microsoft Windows 98SE, NT, 2000, XP, Vista, Windows 7 lub Windows 8, Windows 10, MAC OS, NetWare, UNIX lub Linux |
Na kolejnych stronach sprawdzimy jak Lyra zagra w sieci!