Recenzja ASUS ROG Strix SCAR 17 SE – najszybszy laptop ASUSa i możliwe, że najszybszy laptop w ogóle!
Laptopy

Recenzja ASUS ROG Strix SCAR 17 SE – najszybszy laptop ASUSa i możliwe, że najszybszy laptop w ogóle!

przeczytasz w 31 min.

W połowie 2022 roku ASUS zapowiedział nowy flagowy model SCAR SE 17. Z obietnicy się wywiązał, a nam w końcu udało się tę bestię przetestować. Najszybszy mobilny procesor, najszybsza mobilna karta i nadal rozsądne wymiary i kultura pracy – jak oni to zrobili?!

ocena redakcji:
  • 4,6/5

Nieco wcześniej w tym roku mieliśmy okazję testować MSI Titan GT77 – potężną, ale również bardzo masywną jednostkę o zbliżonej do ASUS Strix SCAR 17 SE specyfikacji. Jakkolwiek ogromne wrażenie na nas zrobił ów Titan, to jednak w pamięci zapadł jako bardzo duży i ciężki sprzęt – stanowczo nie dla każdego, co potwierdziła również jego cena – 23 tysiące złotych. ASUS do tematu najmocniejszego laptopa na świecie podszedł od nieco innej strony i Strix SCAR 17 SE, pomimo iż skrywa Intel Core i9-12950HX oraz NVIDIA RTX 3080 Ti, faktycznie nadal wygląda jak laptop oraz jest odczuwalnie lżejszy. Ale czy jednocześnie oferuje równie wysoką albo i wyższą wydajność? To właśnie sprawdzimy w naszej recenzji.

ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - w ciemności
Jednego Strix SCAR 17 SE nie ukrywa – trudno o bardziej gamingowy wygląd.

ASUS ROG Strix SCAR 17 SE rozpieszcza nas dodatkami

Zanim przejdziemy do omówienia samego laptopa, koniecznie trzeba poświęcić nieco czasu na znacznie ponadprogramowy zestaw akcesoriów, jaki otrzymujemy razem z laptopem. Otóż w kartonie (którego wewnętrzny układ też daje do zrozumienia, że nabyliśmy produkt premium), poza laptopem i dosyć masywnym (1 kg, 180x85x35 mm) zasilaczem o mocy 330 W z klasyczną baryłkową końcówką, znajdziemy jeszcze jeden mniejszy zasilacz (0,3 kg, 75x75x30 mm) o mocy 100 W – tym razem korzystający ze złącza USB-C.

ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - zasilacze
Taki dodatkowy zasilacz świetnie sprawdzi się, gdy na laptopie nie chcemy grać, a zależy nam na redukcji ciężaru i rozmiaru sprzętu dźwiganego w torbie.

Ponadto ASUS dorzuca dwa wymienne elementy ozdobne obudowy. Można dokupić jeszcze inne lub skorzystać z ich wzorów do drukarek 3D, aby samemu sobie wydrukować taką ozdobę bardziej pasującą do naszego stylu. Podobnie unikatowym rozwiązaniem jest token NFC (nie mylić z NFT), który w fizycznej formie ma swoje miejsce z boku obudowy i w zależności od jego obecności można skonfigurować różne opcje dostępu i bezpieczeństwa (np. cała ukryta partycja dyskowa, widoczna tylko po włożeniu tokena). Intrygujące, przydatne oraz innowacyjne – a przy tym nadal utrzymane w gamingowej formie.

ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - wymienne fragmenty obudowy ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - Token
Token trzyma się na magnes, ale niestety nie ma otworu, aby np. umieścić go przy pęku kluczy.

Największą ciekawostką będzie jednak z pewnością dołączona w zestawie latarka na światło UV (ultrafioletowe). Po co to? – zapytacie. Otóż po to, aby móc sobie poświecić na pokrywę laptopa i dojrzeć, jak pięknie wtedy mienią się normalnie ledwo widoczne wzory :D To tak bardzo bez sensu, że aż nam się podoba – pasuje do absurdalnie drogiego sprzętu, jakim mimo wszystko jest omawiany tu laptop. Oczywiście ozdoby reagują na każdy typ światła UV, zatem grając np. w nocnych klubach będziemy się jeszcze bardziej wyróżniać.

ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - zdobienia uv
Kiedy zwyczajne RGB to za mało i trzeba myśleć „out of box”…

ASUS ROG Strix SCAR 17 SE jest nieco zbyt plastikowy jak na swoją cenę

Pora zabrać się za samego laptopa. Ten od razu po wzięciu do rąk daje znać, że do wyjątkowo mobilnych jednostek się nie zalicza. Waży równo 3 kg, a wymiarami (395x282x23-28 mm) jest nieco większy od typowych 17-calowych laptopów dla graczy. Jednocześnie jednak nie posiada o 5 cm wydłużonego kuperka na potrzeby zmieszczenia chłodzenia, jak miało to miejsce w MSI Titan GT77.

ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - front i tył
Pokrywa posiada na środku wypust ułatwiający jej otwieranie.

Pokrywa laptopa została wykonana ze stopu metali lekkich i z matowym czarnym wykończeniem, które niestety dobrze eksponuje odciski palców. Logo serii ROG, które znajdziemy na pokrywie, posiada konfigurowalne podświetlenie RGB, przy czym podświetlany jest tylko obrys logo (co wygląda bardzo dobrze). Dodatkowo w pokrywie zamontowano pasek RGB na spodniej krawędzi ekranu (gdy ten otworzymy) – tym podświetleniem również możemy sterować w aplikacji ASUS Armoury Crate. Zawiasy chodzą satysfakcjonująco płynnie, ale mogłyby być nieco sztywniejsze – maksymalne odchylenie matrycy to niespełna 130°.

ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - pokrywa
Bez aktywnego RGB wygląda nawet całkiem dystyngowanie.

Pod spodem czeka na nas plastikowa pokrywa podzespołów z bardzo dużą dozą gumowych zdobień (w tym cały jasnoszary fragment perforacji w jednym z narożników!), pełniących oczywiście rolę antypoślizgową, ale również ozdobną, jeżeli lubicie laptopa trzymać po zamknięciu „do góry nogami”. Tutaj również dojrzymy dwa z czterech głośników – w tym przypadku odpowiedzialne głównie za niskie pasmo.

ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - od spodu
Biały pasek obejmujący front i część boków laptopa to oczywiście kolejne RGB.

Po otwarciu pokrywy czeka na nas kolejna niespodzianka – nie tylko pulpit jest w całości plastikowy, ale dodatkowo część tego plastiku jest matowo-przeźroczysta, ujawniając pod spodem głównie niezbyt wyględny fragment konstrukcji (nie uświadczymy tu żadnych układów scalonych, co mogłoby uzasadnić takie rozwiązanie). Stanowczo nie doceniamy takiego wyboru stylu i materiału w tak drogim sprzęcie. Sztywność całej konstrukcji jest co najwyżej poprawna (choć jak na plastik to realnie całkiem dobra), a ponownie matowe wykończenie sprawia, że nie powinniśmy się rozstawać ze ściereczką z mikrofibry.

ASUS ROG Strix SCAR 17 SE oferuje niewiele więcej złączy niż ultrabooki

Jak już pewnie zwróciliście uwagę, ASUS wyprowadził część z portów z tyłu obudowy. To bardzo dobre rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku bardzo grubego przewodu zasilającego. Ogólnie wygodnie jest mieć kilka portów wyprowadzonych z tyłu. Ale nie wszystkie… A tymczasem ASUS najwyraźniej do tego właśnie dąży, gdyż szybki dostęp mamy tylko do dwóch złączy USB-A.

ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - złącza po lewej
Miło, że w ramach cięć dotyczących złączy nie zrezygnowano z miniJacka.

Żeby było „śmieszniej”, to nawet nie są to wyjątkowo szybkie złącza – ot, zupełnie standardowe USB 3.2 gen.1, zatem do 5 Gbps. Z drugiej strony nie umieszczono żadnego złącza, mimo że zdecydowanie miejsca nie brakowało. Ogólnie zatem do naszej dyspozycji mamy:

  • 1x Thunderbolt 4 (40 Gbps z DP 1.4a);
  • 1x USB-C 3.2 gen. 2 (10 Gbps z PD 100 W);
  • 2x USB-A 3.2 gen. 1 (5 Gbps);
  • 1x HDMI 2.1 (48 Gbps),;
  • 1x RJ45 (2,5 GbE);
  • 1x miniJack 3,5 mm (Combo);
  • 1x złącze zasilania.

Stety lub niestety, ładowanie przez USB możliwe jest tylko przez wolniejszy z portów USB-C, co oznacza wolniejszy transfer przy używaniu rozbudowanych stacji dokujących z obsługą Power Delivery. Z drugiej strony, jeżeli korzystamy z dołączonej ładowarki, nadal mamy dostęp do szybszego z portów. Pro-tip dla ASUSa – we flagowym modelu można by rozważyć ładowanie przez PD z obu portów…

ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - złącza z tyłu
Brak dedykowanego (mini)DisplayPort oraz przynajmniej jeszcze dwóch złączy USB-A to poważnie niedopatrzenie w tej klasie sprzętu.

Bardzo wygodna klawiatura i poprawny touchpad

Laptopy dla graczy często zaniedbują temat touchpada, traktując go jako zło konieczne (jedynym wyjątkiem od tej reguły są laptopy Razera z touchpadem, który równa się klasą z tym w produktach Apple). Nie inaczej jest w przypadku testowanego ASUSa – touchpad jest dosyć duży i gładki, nie posiada przesadnie dużej martwej strefy, ale wrażenia z jego użytkowania nie różnią się zbytnio od tych, jakie oferują laptopy za 3-4 tysiące złotych.

ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - touchpad
Gładzik oczywiście jest wielodotykowy i obsługuje gesty. W każdej chwili można go dezaktywować skrótem klawiszowym.

Klawiatura to z kolei zupełnie inna para kaloszy – jest nie tylko odpowiednio duża, aby dało się na niej wygodnie pisać, ale również posiada bardzo wyraźnie odczuwalny próg aktywacji, co docenią bardziej profesjonalni gracze. Układ jest wyspowy i udało się nawet zmieścić blok numeryczny. Podświetlenie (a jakże, pełne RGB) przebija się tylko przez opis klawiszy, choć tu należy zaznaczyć, że żadne z oznaczeń F1-F12 nie zostało podświetlone (podświetla się tylko ich dodatkowa funkcjonalność) – będziecie musieli się nauczyć kolejności występowania tych klawiszy na pamięć.

Całe podświetlenie można ze sobą oraz z dodatkowymi akcesoriami zsynchronizować w aplikacji ASUS Aura.

Dostajemy bardzo solidne głośniki i bardzo nieobecną kamerę

Nagłośnienie zaimplementowane przez ASUSa w Strix SCAR 17 SE naprawdę dobrze brzmi. Nie jest to może najlepiej grający laptop, jaki słyszeliśmy, ale realnie niewiele w tej kategorii można mu zarzucić – możliwe, że przydałoby się nieco większe natężenie (głośność) – nasze testy wykazały jedynie 81 dB dla maksymalnego ustawienia. Ogólnie jednak zarówno muzyka, jak i filmy, a także oczywiście gry brzmią na tych 4 głośnikach całkiem przyjemnie. Dzięki temu, że głośniki średnio-wysokotonowe umieszczono pod ekranem i są skierowane prosto w użytkownika, to dźwięk jest zaskakująco czysty.

ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - pulpit
Piękne, szczupłe ramki – wszystko to możliwe dzięki pozbyciu się kamerki internetowej…

Gorzej ma się sprawa z kamerą, której faktycznie ASUS znowu zapomniał dołożyć. Owszem, gracze i tak chętnie sięgają po lepsze niż typowo spotykane w laptopach kamerki, zwłaszcza jeżeli stać ich na laptopa za 20 tysięcy. Ale to nie powód, aby tego od nich wymagać. Gdyby taka wysokiej jakości kamera ASUS (na USB, którego przypominamy, jest bardzo limitowana ilość w tym laptopie!) była dołączona w zestawie, to byśmy nawet okiem nie mrugnęli, a tak niestety – dostajemy produkt wybrakowany względem powszechnie przyjętych standardów. Na pocieszenie dodamy, że obecne w laptopie mikrofony całkiem dobrze zbierają nasz głos – czysto i z dużej odległości.

Oprogramowanie ASUS Armoury Crate steruje wszystkim

Zanim przejdziemy do samych testów, to należy jeszcze przedstawić aplikację Armoury Crate – czyli innymi słowy panel sterowania laptopem, który robi znacznie więcej niż tylko to. Zasadniczo to aplikacja, która pozwoli nam spersonalizować zarówno wygląd na zewnątrz, jak wewnątrz laptopa, skatalogować nasze ulubione gry oraz dopasować do nich (oraz innych aplikacji) dedykowane profile wyświetlania (owszem – można sterować ustawieniami matrycy).

ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - Armoury Crate 1ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - Armoury Crate 2ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - Armoury Crate 3ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - Armoury Crate 4

Tutaj oczywiście też dowiemy się wszystkiego o parametrach pracy naszego sprzętu, a także będziemy mogli ręcznie je optymalizować (lub wybrać jeden z przygotowanych profili wydajności). Warto zaznaczyć, że ASUS nie oszczędzał na obecności MUXa dla grafiki, zatem możemy na stałe przepiąć matrycę do dyskretnej grafiki w celu zwiększenia wydajności (albo do zintegrowanego układu Intela w celu wydłużenia czasu pracy na baterii). Nie jest to jednak moduł aktywny, zatem po zmianie konieczny jest restart sprzętu. Trochę szkoda.

ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - Armoury Crate 5 ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - Armoury Crate 6 ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - Armoury Crate 7 ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - Armoury Crate 8

Specyfikacja testowanego laptopa ASUS ROG Strix SCAR SE 17

Procesor:Intel Core i9-12950HX;
5.0 GHz w trybie Boost;
30 MB cache L3;
16 rdzeni/24 wątki
Pamięć:32 GB DDR5 (2x16 GB 4800 MHz CL40)
Karta graficzna:Nvidia GeForce RTX 3080 Ti 16 GB GDDR 6;
175 W TGP;
zintegrowana Intel Iris Xe (32 UE)
Dysk:2x2 TB SSD M.2 NVMe PCIe gen 4.0 x4;
fabryczny RAID 0
System operacyjny:Windows 11 Pro
Klawiatura:wyspowa, nożycowa;
podświetlenie RGB
Touchpad:matowy, gładki, obsługa gestów, wielodotykowy
Ekran:17,3", 2560x1440px, 350 nit, 240 Hz, antyrefleksyjny;
maksymalny kąt odchylenia ekranu od pionu - 45°
Napęd optyczny:brak
Bateria:4-komorowa, Li-Pol, 90 Wh
Wymiary:395 x (Sz) x 282 (G) x 23-28 (W) mm
Waga:3 kg;
4 kg z zasilaczem
Materiały obudowy:aluminium (pokrywa) + plastik (reszta)
Komunikacja:Wi-Fi 6E 802.11 a/b/g/n/ac/ax;
Bluetooth 5.2;
2,5 GbE LAN
Złącza:2x USB typu A 3.2 gen.1;
1x USB typu C (Thunderbolt 4, DP 1,4);
1x USB typu C 3.2 gen. 2 (PD 3.0 100 W);
1x miniJack 3,5 mm (combo);
1x HDMI 2.1;
1x RJ45
Dodatkowe funkcje i
oprogramowanie:
token NFC;
4 głośniki 2 W;
2 mikrofony;
wymienne fragmenty obudowy
Cena w dniu testu:19 990 zł
Gwarancja:2 lata

ASUS ROG Strix SCAR 17 SE - HWInfo

Testy i pomiary najlepszej (naszym zdaniem) dostępnej dla tego modelu matrycy

ASUS nieco dziwnie segmentuje swoją ofertę laptopów. Dużo ostatnio pisaliśmy o ich zjawiskowej matrycy ASUS Nebula, która dostępna jest dla rodziny Zephyrus. Najwyraźniej ich topowy sprzęt dla graczy nie zasługuje na takie wypasy i najlepsze, co mogli tu zaoferować, to (i tak wyśmienita) matryca IPS 1440p z odświeżaniem 240 Hz. Jest też opcja z panelem IPS 1080p 360 Hz dla osób przedkładających szybkość gry ponad jej jakość, ale w praktyce i tak prawdziwego e-sporotwego monitora nie zastąpi, zatem nieszczególnie polecamy jej wybór.

ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - wizualizacja gamutu sRGB 
 ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - wizualizacja gamutu DCI-P3 ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - wizualizacja gamutu aRGB
Od lewej wizualizacje pokrycia gamutów: sRGB, DCI-P3 oraz Adobe RGB.

Nasze pomiary wykazały praktycznie pełne pokrycie przestrzeni kolorów sRGB oraz bardziej filmowej DCI-P3 (również stosowanej w grach). Wzorowo wypada fabryczna kalibracja – kolory są dokładnie takie, jak być powinny – przynajmniej w domyślnym profilu. Możemy bowiem wybrać jeden z kilku dodatkowych, które nieco modyfikują działanie matrycy, aby lepiej sprawdzała się w konkretnych scenariuszach (jak np. gry FPS ze znacznie jaśniejszym ustawieniem gamma).

ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - weryfikacja odwzorowania sRGB  ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - weryfikacja odwzorowania DCI-P3 ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - weryfikacja odwzorowania Adobe RGB
Od lewej weryfikacja odwzorowania (po kalibracji) gamutów: sRGB, DCI-P3, Adobe RGB (kliknij, aby powiększyć).

Panel wspiera HDR (włącznie z Dolby Vision), ale nie jest przy tym szczególnie jasny – nie odnotowaliśmy więcej niż 400 nit jasności, co raczej nie zdaje egzaminu przy odtwarzaniu treści w HDR. Pochwalić natomiast trzeba równomierność podświetlenia, choć jednocześnie w naszym modelu obecne było jego wyciekanie (przy krawędziach) - stanowczo w tak drogim sprzęcie powinno się takie wady wyłapywać jeszcze przed spakowaniem sprzętu.

ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - weryfikacja równomierności podświetlenia
Raport z badania równomierności podświetlenia - delta E.

ASUS określa czas reakcji panelu na 3 ms z aktywnym trybem Overdrive (aktywowany z poziomu aplikacji). Realnie średni czas jest bliższy 4 ms (oscylując między 2 ms a 6 ms), co i tak jest wyśmienitym wynikiem jak na monitor LCD oraz idealnie pasuje do 240 Hz odświeżania panelu – odświeżania, które przy okazji jest adaptacyjne, zatem nie uświadczymy rozrywania ekranu. Ten panel to stanowczo bardzo mocna strona testowanego laptopa, ale i tak pozostaje pewien niesmak, że ASUS nie zaoferował tu swojego najlepszego panelu Nebula.

Testy zasilania oraz czasu pracy na baterii nie dają powodów do dumy

Laptopy dla graczy nigdy nie słynęły z bardzo długiego czasu pracy na baterii, choć ostatnimi czasy konstrukcje oparte o procesory AMD Ryzen 6000 mocno ten stereotyp starają się naprostować. W tym przypadku jednak nie mamy procesora AMD, tylko najszybszy na rynku mobilnym Intel Core i9-12950HX – 16-rdzeniowego potwora o taktowaniu 5 GHz, którego dodatkowo wspiera najmocniejsza odmiana najszybszej (jeszcze przez chwilę) mobilnej karty graficznej NVIDIA RTX 3080 Ti. To nie mogło się dobrze skończyć dla baterii.

Pomiar czasu pracy na baterii

PCMark 10 - Gaming
maksymalna wydajność, aktywne Wi-Fi, jasność 100%
HP Spectre X360 14
(66 Wh)
  2:02 h
OMEN 16
(86 Wh)
 1:50 h
Victus by HP 16
(70 Wh)
 1:32 h
MSI Raider GE66-12UH
(99,9 Wh)
 1:28 h
MSI Crosshair 15 R6E
(90 Wh)
 1:25
Gigabyte AORUS 17 XE4
(99,9 Wh)
 1:24 h
MSI Titan GT77
(99,9 Wh)
 1:21 h
Lenovo Legion 7-16ACH
(99 Wh)
 1:10 h
ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
(90 Wh)
 1:08 h
Razer Blade 14
(61,6 Wh)
 1:06 h
Gigabyte A5 K1
(49 Wh)
 1:05 h
ASUS ROG Flow Z13
(56 Wh)
 1:03 h
  
PCMark 10 - Modern Office
tryb lepsza bateria, aktywne Wi-Fi, jasność 110-130 nit
HP Spectre X360 14
(66 Wh)
 15:06 h
Razer Blade 14
(61,6 Wh)
 9:02 h
OMEN 16
(86 Wh)
 7:12 h
ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
(90 Wh)
 6:16 h
ASUS ROG Flow Z13
(56 Wh)
 5:31 h
MSI Raider GE66-12UH
(99,9 Wh)
 4:54 h
MSI Titan GT77
(99,9 Wh)
 4:48 h
Victus by HP 16
(70 Wh)
 3:51 h
Gigabyte AORUS 17 XE4
(99,9 Wh)
 3:32 h
MSI Crosshair 15 R6E
(90 Wh)
 3:04 h
Gigabyte A5 K1
(49 Wh)
 3:02
Lenovo Legion 7-16ACH
(99 Wh)
 2:38 h
  
PCMark 10 - Video
 tryb lepsza bateria, offline, jasność ~200 nit, głośność 50%
HP Spectre X360 14
(66 Wh)
 14:02 h
Razer Blade 14
(61,6 Wh)
 8:21 h
OMEN 16
(86 Wh)
 7:19 h
ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
(90 Wh)
 5:56 h
MSI Titan GT77
(99,9 Wh)
 4:27 h
MSI Raider GE66-12UH
(99,9 Wh)
 4:16 h
Gigabyte AORUS 17 XE4
(99,9 Wh)
 3:56 h
Victus by HP 16
(70 Wh)
 3:06 h
MSI Crosshair 15 R6E
(90 Wh)
 3:00 h
ASUS ROG Flow Z13
(56 Wh)
 2:55 h
Gigabyte A5 K1
(49 Wh)
 2:53 h
Lenovo Legion 7-16ACH
(99 Wh)
 2:52 h
  
PCMark 10 - Idle
tryb oszczędzania baterii, offline, jasność 0%
HP Spectre X360 14
(66 Wh)
 21:06 h
ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
(90 Wh)
 12:22 h
Razer Blade 14
(61,6 Wh)
 11:07 h
OMEN 16
(86 Wh)
 8:50 h
MSI Titan GT77
(99,9 Wh)
 8:45 h
ASUS ROG Flow Z13
(56 Wh)
8:43 h
MSI Raider GE66-12UH
(99,9 Wh)
 7:21 h
Gigabyte AORUS 17 XE4
(99,9 Wh)
 5:05 h
Victus by HP 16
(70 Wh)
 4:27 h
Lenovo Legion 7-16ACH
(99 Wh)
 3:42 h
Gigabyte A5 K1
(49 Wh)
 3:39 h
MSI Crosshair 15 R6E
(90 Wh)
 3:20 h

Jakże wielkie było nasze zaskoczenie, gdy okazało się, że jednak czas pracy na baterii depcze po piętach modelom ze wspomnianymi procesorami AMD, znacznie przekraczając to, co uzyskaliśmy podczas testów podobnej konfiguracji od MSI (Titan GT77) – za wyjątkiem może faktycznie grania na baterii, ale tu raczej nikt nie oczekuje zachowania innego niż w przypadku komputera z podpiętym UPS.

Laptopa ładuje się do 50% w 30 minut – to wybitnie dobry wynik dla baterii o pojemności 90 Wh!”

Pobór energii podczas grania z podpiętym zasilaniem już tak bardzo nie zachwyca. Zasilacz o mocy 330 W stanowczo ma co robić i sam przy tym też się potrafi nagrzać. Z drugiej strony, to nadal znacznie tańsze (w kontekście zużycia energii) granie niż nawet na średniej klasy PC.

Pomiar zużycia energii przez laptopa ASUS ROG Strix SCAR 17 SE

Spoczynek 62 W
Obciążenie renderem CPU 135 W (167 W peak)
Obciążenie grą 263 W (280 W peak) 

Kultura pracy jest wyśmienita, dopóki nie aktywujemy turbo…

Chłodzenie w laptopie ASUS ROG Strix SCAR 17 SE to prawdopodobnie największa jego zaleta, choć zdecydowanie nie jest idealne. Trzeba jednak ASUSowi oddać, że realnie zdołał zaprojektować układ odbierający stale ponad 220 W energii w klasycznie wyglądającym laptopie. Udało się to osiągnąć za sprawą nie tylko jeszcze bardziej niż w poprzednim modelu rozbudowanej komory parowej (pokrywającej praktycznie wszystkie wydające ciepło elementy procesora i karty graficznej), ale również dzięki zastosowaniu ciekłego metalu w roli przewodnika ciepła między rdzeniem a komorą parową. Tak intensywny transfer zwyczajnie nie byłby możliwy z użyciem standardowej pasty termoprzewodzącej.

ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - układ chłodzenia
Masywna komora parowa odbiera ciepło z komponentów i przekazuje je dalej do radiatorów - to pozwala znacznie odchudzić laptopa. 

Całość odebranego ciepła z laptopa wyrzucają dwa duże wentylatory, które niestety niedostatek swojej liczebności (przypominamy – Titan GT77 od MSI miał 4 wentylatory!) muszą nadrobić prędkością obrotową, co oznacza wyższy poziom hałasu (bo tak trzeba dźwięk pracy tego laptopa określić). Tak jak już wspominaliśmy – laptop posiada kilka trybów pracy chłodzenia i pełną wydajność oferuje tylko w trybie turbo, który rozkręca wentylatory bardzo blisko maksymalnej prędkości obrotowej. Ręcznie ustawiając wszystkie suwaki na maksymalną pozycję można jeszcze nieco więcej mocy wykrzesać z laptopa, ale wentylatory chodzące na 100% są już naprawdę nieznośne…

Pomiar głośności pracy laptopa ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
[dBA], mniej = lepiej

Cichy 38,5
Wydajny 43,4
Turbo 50,0
Manualnie (100%)(...) 57,4

Okazuje się natomiast, że tryb Performance jest całkiem kulturalny. Realnie cichszy od większości laptopów gamingowych (które testowaliśmy) pracujących w tak nazwanym trybie. W czym tkwi haczyk? Otóż ASUS powinien ten tryb nazwać raczej zbalansowanym, jako że od trybu turbo różni się drastycznie limitem mocy procesora, a co za tym idzie - jego taktowaniem. Karta graficzna również nieco zwalnia i sumarycznie laptop praktycznie spada półkę wydajnościową niżej…

ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - badanie throttlingu podczas gry

Nieco lepiej sprawa wygląda, gdy obciążymy tylko procesor (np. renderingiem) – tutaj chłodzenie radzi sobie nawet na niższych obrotach i spadek taktowania nie jest aż tak odczuwalny. W takim przypadku nawet tryb cichy spisuje się całkiem dobrze, a w tym trybie laptop faktycznie jest cichy.

ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - badanie throttlingu przy rendeorwaniu na CPU

Co ciekawe, mimo widocznych na wykresach bardzo wysokich temperatur podzespołów, sama obudowa nie ma problemów z przegrzewaniem się – ciepło bardzo sprawnie jest przenoszone w obszar wentylatorów i dalej wypychane poza obudowę. W praktyce laptop najcieplejszy jest, gdy nic nie robi i wentylatory ledwo co się obracają. Podczas pełnego obciążenia klawiatura robi się wręcz chłodna w dotyku.

Badanie temperatury obudowy w spoczynku:

ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - badanie temperatur obudowy w spoczynku
Na niebiesko średnia temperatura danego obszaru, a na pomarańczowo jego najwyższy odczyt.

Badanie temperatury obudowy przy renderowaniu na CPU:

ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - badanie temperatur obudowy podczas renderu na CPU
Na niebiesko średnia temperatura danego obszaru, a na pomarańczowo jego najwyższy odczyt.

Badanie temperatury obudowy podczas gry:

ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - badanie temperatur obudowy podczas gry
Na niebiesko średnia temperatura danego obszaru, a na pomarańczowo jego najwyższy odczyt.

Ostatecznie o ile imponuje nam, że ASUS poradził sobie z tak mocnymi podzespołami w tak standardowych rozmiarów obudowie, to jednak jesteśmy rozczarowani poziomem hałasu, jaki SCAR 17 SE generuje, gdy chcemy całą tę moc w pełni wykorzystać w grach. Inwestycja w słuchawki z ANC jest tu raczej obowiązkowa (w zasadzie ASUS mógłby takowe dołączać w zestawie jako gratis - wówczas byśmy się hałasu laptopa nie czepiali ;)).

Jak najmocniejszy laptop ASUSa radzi sobie w grach?

Testy w grach przeprowadziliśmy w dwóch trybach – turbo i performance – pierwszy pokazuje pełnię możliwości testowanego laptopa, a drugi realną wydajność, jaką oferuje bez konieczności używania stoperów do uszu. Wyniki porównaliśmy do wcześniejszych testów na m.in. MSI Titan GT77, przy czym należy pamiętać, że wykonywane one były na starszych sterownikach i starszych wersjach gier.

MSI Titan GT77-12UHS - pomiar wydajności w grach
[FPS], 2560x1400 px, najszybszy tryb pracy, więcej = lepiej

Cyberpunk 2077
(Ultra, Ultra RT
+ DLSS Q)
MSI Titan GT77
(i9-12900HX + RTX 3080 Ti)
 53
 42
ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
(Turbo)
(i9-12950HX + RTX 3080 Ti)
 53
 40
ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
(Performance)
(i9-12950HX + RTX 3080 Ti)
 50
 38
ASUS Zephyrus Duo 16
(R9 6900HX + RTX 3080 Ti)
 45*
 36*
MSI Raider GE66 
(i7-12700H + RTX 3080)
 44
 33
Lenovo Legion 7
(R7 5800H + RTX 3080)
 42*
 32*

 
 ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
(Turbo)
(i9-12950HX + RTX 3080 Ti)
 70
 49
Dying Light 2
(Ultra, Wysoki RT
+ DLSS Q )
MSI Titan GT77
(i9-12900HX + RTX 3080 Ti)
 69
 50
ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
(Performance)
(i9-12950HX + RTX 3080 Ti)
 69
 48
ASUS Zephyrus Duo 16
(R9 6900HX + RTX 3080 Ti)
 64*
 43*
MSI Raider GE66 
(i7-12700H + RTX 3080)
 63
 45

 
Far Cry 6
(Ultra, RT ON)
MSI Titan GT77
(i9-12900HX + RTX 3080 Ti)
 83
 72
ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
(Turbo)
(i9-12950HX + RTX 3080 Ti)
 81
 72
ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
(Performance)
(i9-12950HX + RTX 3080 Ti)
 78
 71
MSI Raider GE66 
(i7-12700H + RTX 3080)
 78
 70
ASUS Zephyrus Duo 16
(R9 6900HX + RTX 3080 Ti)
 70*
 56*

 
Horizon:
Zero Dawn

(Ultra + TAA )
MSI Titan GT77
(i9-12900HX + RTX 3080 Ti)
 109
 85
ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
(Turbo)
(i9-12950HX + RTX 3080 Ti)
 109
 84
ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
(Performance)
(i9-12950HX + RTX 3080 Ti)
 108
 81
ASUS Zephyrus Duo 16
(R9 6900HX + RTX 3080 Ti)
 96*
 66*
MSI Raider GE66 
(i7-12700H + RTX 3080)
 93
 67
Lenovo Legion 7
(R7 5800H + RTX 3080)
 91*
 61*
Legenda/  średni FPS 
/  1% Low FPS
*testy w 2560x1600 px

Nawet w trybie turbo nie udaje się dogonić MSI Titan. Te wyniki, a także analiza taktowania oraz temperatur ukazana wcześniej dają powód do podejrzeń, że jednak procesor w konstrukcji ASUSa jest niewystarczająco dobrze chłodzony. Osiągi w grach, które głównie bazują na karcie graficznej, wypadają podobnie co na Titanie albo nawet ciut lepiej (ASUS fabrycznie wyżej ustawia taktowanie boost), ale gdy tylko gra więcej wymaga od procesora, to wydajność zaczyna się oddalać od tego, co widzieliśmy na laptopie MSI. Niemniej, wydajności nadal mamy tu pod dostatkiem nawet do tych najbardziej wymagających tytułów. Na koniec jeszcze sprawdziliśmy, jak ASUS ROG Strix SCAR 17 SE radzi sobie z najnowszymi, dopiero co wydanymi grami w swojej natywnej rozdzielczości, ale już tylko w trybie "zdatnym do użytkowania", czyli Performance.

MSI Titan GT77-12UHS - pomiar wydajności w grach
[FPS], 2560x1440 px, tryb performance, więcej = lepiej

Assassin's Creed: Valhalla
(Najwyższe, TAA)
104
 55
Spider-Man: Miles Morales
(Ultra + max RT + DLSS Q)
 51
 34
A Plague Tale: Requiem
(Ultra + DLSS Q)
 54
 42
Elden Ring
(Maksymalne)
81
47
Wiedźmin 3: Dziki Gon 4.0
(Ultra+, max RT)
 35
25
Legenda  średni FPS
  1% Low FPS

Najnowsze tytuły, za wyjątkiem może "odświeżonego" o Ray Tracing Wiedźmina (oraz nietestowanego Portal, który od sprzętu wymaga jeszcze więcej) oferują stanowczo wystarczającą wydajność, aby w najwyższych ustawieniach i w natywnej rozdzielczości sobie bardzo przyjemnie pograć. Taki stan rzeczy powinien się utrzymać pewnie do końca zbliżającego się 2023 roku, a potem pozostanie nam zwiększanie poziomu DLSS albo redukcja części ustawień graficznych. Zawsze można też zmienić laptopa na SCAR 17 SE z 2023 roku ;) 

Testy syntetyczne – sprawdzamy wydajność ogólną ASUS ROG Strix SCAR 17 SE

Testy jak zwykle rozpoczynamy od pakietu Futuremark, w tym testów wydajności 3D w nomen omen 3DMarkach. Tu ponownie wyniki na wykresach nie były wykonywane na jednakowych sterownikach, wersjach systemu oraz samej aplikacji, jednak nadal oferują pewien pogląd na sytuację.

3d mark time spy

3D Mark - Time Spy
[punkty] wynik ogólny

MSI Titan GT77
Intel Core i9-12900HX, GeForcce RTX 3080 Ti
16 GB, TGP 175 W
 13 849
ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
Intel Core i9-12950HX, GeForcce RTX 3080 Ti
16 GB, TGP 175 W
 13 405
Dream Machines RX3080-17PL38
Intel Core i9 11900K, GeForce RTX 3080
12689
MSI Raider GE66-12UH
Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3080
TGP 150 W
 12628
Lenovo Legion 7 
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3080
TGP 165 W
 12262
Gigabyte AORUS 17 XE4
Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3070 Ti
TGP 130 W
 11187
ASUS Strix SCAR 17 G733
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
10986
Lenovo Legion 5 Pro 
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3070
TGP 140 W
 
10701
MSI Crosshair 15 R6E
 Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3070
TGP 140 W
 10208
Razer Blade 14
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
TGP 100 W
9945
Acer Nitro 5
Intel Core i7-11800H, GeForce RTX 3070
TGP 100 W
 9685
Gigabyte A5 K1
AMD Ryzen 5 5600H, RTX 3060
TGP 130 W
 8486
Victus by HP 16
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3060
TGP 95 W
 7938
OMEN 16
AMD Ryzen 7 5800H, Radeon RX6600M
TGP 100 W
 7795
HP Omen X 2s
Intel Core i7-9750H, GeForce RTX 2080 Max-Q
7076
Asus ROG Strix Hero III G531GW-ES013
Intel Core i7-9750H, RTX 2070
6440
Hyperbook SL504
Intel Core i7-9750H, GeForce RTX 2060
6182
ASUS ROG Zephyrus G14 GA401IV
AMD Ryzen 9 4900HS, GeForce RTX 2060 Max-Q
 6051
Asus FX505DU
AMD Ryzen 7 3750H, GeForce GTX 1660 Ti
5046
Dream Machines G1650-15PL61
Intel Core i5-10300H, GeForce GTX 1650 4GB
3624
Acer Swift 5
Intel Core i7 1165G7, Intel Xe
1514

3D Mark - Port Royal
[punkty] wynik ogólny

ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
Intel Core i9-12950HX, GeForcce RTX 3080 Ti
16 GB, TGP 175 W
 8487
MSI Titan GT77
Intel Core i9-12900HX, GeForcce RTX 3080 Ti
16 GB, TGP 175 W
 8432
Lenovo Legion 7 
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3080
TGP 165 W
 7890
Dream Machines RX3080-17PL38
Intel Core i9 11900K, GeForce RTX 3080
 7743
MSI Raider GE66-12UH
Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3080
TGP 150 W
 7532
ASUS Strix SCAR 17 G733
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
6925
Gigabyte AORUS 17 XE4
Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3070 Ti
TGP 130 W
 6812
Lenovo Legion 5 Pro 
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3070
TGP 140 W
 6584
Razer Blade 14
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
TGP 100 W
 6508
MSI Crosshair 15 R6E
 Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3070
TGP 140 W
 6070
Gigabyte AERO 17 HDR YC
Intel Core i9-10980HK, GeForce RTX 3080
6060
Acer Nitro 5
Intel Core i7-11800H, GeForce RTX 3070
TGP 100 W
 5791
Gigabyte A5 K1
AMD Ryzen 5 5600H, RTX 3060
TGP 130 W
 5088
Hyperbook NH5 (2021)
Intel Core i7-10870H, GeForce RTX 3060
TGP 80 W
4828
Victus by HP 16
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce ,RTX 3060
TGP 95 W
 4512
OMEN 16
AMD Ryzen 7 5800H, Radeon RX6600M
TGP 100 W
 3641

Wyniki w zasadzie pokrywają się z tymi z gier – Titan pozostaje Titanem, oferując bezkompromisową wydajność (przy wyższej kulturze pracy). Testowany STRIX jednak nie pozostaje wcale daleko w tyle, zwłaszcza zważywszy na znacznie mniejszy układ chłodzenia (a co za tym idzie wagę i ogólne wymiary). Rodzi się pytanie, czy taki status utrzyma się również poza grami – ostatecznie to ASUS posiada mocniejszą odmianę procesora Intel Core i9.

PCMark 10

PC Mark 10
[punkty] wynik ogólny

MSI Titan GT77
Intel Core i9-12900HX, GeForcce RTX 3080 Ti
16 GB, TGP 175 W
 8357
ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
Intel Core i9-12950HX, GeForcce RTX 3080 Ti
16 GB, TGP 175 W
 8096
ASUS ROG Flow Z13 + ROG XG Mobil
Intel Core i9-12900H, GeForce RTX 3080 16 GB
TGP 150 W
 7919
Dream Machines RX3080-17PL38
Intel Core i9 11900K, GeForce RTX 3080
7872
Gigabyte AORUS 17 XE4 
Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3070 Ti
TGP 130 W
 7790
ASUS Zephyrus Duo 15 GX551
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080 Max-Q
7456
ASUS Strix SCAR 17 G733
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
7390
MSI Raider GE66 
Intel Core i7-12700H + GeForce RTX 3080 8 GB
TGP 150 W
 7344
ASUS ROG Flow Z13
Intel Core i9-12900H, GeForce RTX 3050 Ti 4 GB
TGP 40 W
 7202
ASUS ROG Zephyrus Duo 15 GX5550L
Intel Core i9 10980HK, RTX 2080S Max-Q
7198
Lenovo Legion 7 
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3080
TGP 165 W
 7097
MSI Crosshair 15 R6E
 Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3070
TGP 140 W
 7055
Lenovo Legion 5 Pro 
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3070
TGP 140 W
 7038
Razer Blade 14
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
TGP 100 W
6814
OMEN 16
AMD Ryzen 7 5800H, Radeon RX6600M
TGP 100 W
 6802
Asus ROG Zephyrus S GX502GV
Intel Core i7-9750H, RTX 2060
6376
Dream Machines G1660Ti-17PL26
Intel Core i7-9750H, GTX 1660 Ti
6282
Gigabyte A5 K1
AMD Ryzen 5 5600H, RTX 3060
TGP 130 W
 6231
Asus FX505DU
AMD Ryzen 7 3750H, GTX 1660 Ti
5399
Acer Swift 5
Intel Core i7 1165G7, Intel Iris Xe
4868
Acer Swift 3
AMD Ryzen 7 4700U, iGPU Radeon (Vega 7)
4803
Lenovo Yoga C940
Intel Core i7-1065G7, Intel Iris Plus
4665
Acer Aspire 5
Intel Core i5 1135G7, Intel Iris Xe
4382

ASUS ROG Strix SCAR 17 SE - crossmark
Crossmark to test weryfikujący głównie codzienne, biurowe i biznesowe zastosowania sprzętu - karta graficzna nie ma tu znaczenia.

Wyniki testu CrossMark - wynik ogólny
[pkt], na czerwono wynik "wydajności", na zielono "kreatywności", a na żółto "reakcji", więcej = lepiej 

Desktop PC
Core i7-12700KF, RTX 3060 12GB,
64 GB RAM 5200 MHz,
1 TB SSD PCI-E 4.0 x4
 2129
1927 / 2422 / 1949
MSI Titan GT77
Core i9-12900HX,  RTX 3080 Ti 16 GB
64 GB DDR5 4000 MHz
2 TB SSD PCI 4.0x4
 2111
1953 / 2317 / 2015
Intel NUC Dragon Canyon 12th
Core i9-12900, RTX 3060,
64 GB RAM 3200 MHz,
1 TB SSD PCI-E 3.0 x4
 1982
1844 / 2208 / 1781 
MSI Raider GE66 
Core i7-12700H,  RTX 3080 8 GB
32 GB DDR5 4800 MHz
1 TB SSD PCI 4.0x4
 1938
1800 / 2125 / 1836
ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
Core i9-12950HX, RTX 3080 Ti
64 GB DDR5 4800 MHz
4 TB SSD NVMe PCI-E 4.0
 1929
1756 / 2230 / 1657
ASUS ROG Flow Z13
Core i9-12900H, RTX 3050 Ti 4 GB
16 GB DDR5 5200 MHz
1 TB SSD  PCI 4.0x4
 1928
1777 / 2196 / 1669
Gigabyte AORUS 17 XE4
Core i7-12700H,  RTX 3070 Ti,
16 GB DDR4 3200 MHz,
1 TB SSD PCI 4.0 x4
1918
1854 / 1970 / 1960
MSI Crosshair 15 R6E
Core i7-12700H,  RTX 3070,
32 GB DDR4 3200 MHz,
1 TB SSD PCI 4.0 x4
1810
1766 / 1885 / 1725
MSI Creator P50
Intel Core i7-11700, RTX 3060
64 GB DDR4 3200  MHz
1 TB SSD PCI-E 3.0x4
 1452
1486 / 1495 / 1238
Desktop PC
Core i7-10700, RTX 3080,
32 GB RAM 3600 MHz
1 TB SSD PCI-E 3.0 x4
1389
1330 1541 / 1158
Huawei MateBook 14s
Core i5-11300H, Intel Iris Xe80,
16 GB RAM
1350
1379 1336 / 1308
Lenovo Legion 7
Ryzen 7 5800, RTX 3080,
16 GB RAM
 
1310
1315 1397 / 1067
Gigabyte A5 K1
Ryzen 5 5600H, RTX 3060
16 GB DDR 4 3200 MHz
512 GB SSD PCI-E 3.0 x4
 1302
1316 1371 / 1082
HP Spectre X360 14
Core i7-1165G7, Intel Iris Xe96
16 GB RAM
1280
1261 1453 911
OMEN 16
AMD Ryzen 7 5800H, Radeon RX6600M
16 GB DDR4 3200 MHz
512 GB SSD PCI 3.0
1260
1232 / 1370 / 1046
MSI PRO DP21-11M
Core i5-11400, UHD730
8 GB RAM
1207
1296 1201 991
ASUS Expert Book
Core i3-10110U, Intel UHD
8 GB RAM
 691
791 588 744
Lenovo V14-ADA
Ryzen 3 3250U, Vega 3
8 GB RAM
 631
725 549 630
HP G8 255
Athlon Gold, Radeon Graphics
8 GB
 600
690 522 / 599
ASUS Vivobook Go 15
Intel Celeron N4020
 320
414 241 / 347

Syntetyczne testy, zarówno PCMark10, jak i CrossMark nie wypadły pomyślnie dla ASUSa – strata 5% może i nie wydaje się duża, ale świadczy o lepszym zbalansowaniu podzespołów w przypadku MSI (lub lepszym zarządzaniu pracą procesora) – być może istotną rolę odgrywają też pamięci – MSI wybrało niżej taktowane (4000 MHz) moduły z niższym opóźnieniem (CL32), podczas gdy ASUS postawił na standardowe taktowanie (4800 MHz) z równie standardowym opóźnieniem (CL40). Powodu można się również dopatrywać w dysku – MSI postawiło na jeden ekstremalnie szybki dysk, podczas gdy ASUS wybrał opcję macierzy RAID 0 z dwóch bardziej standardowych dysków NVMe PCI-E 4.0 (które razem oferują oszałamiające prędkości liniowego zapisu/odczytu, ale mniej imponującą szybkość wykonywania losowych operacji).

ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - test SSD 3DM

ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - test SSD PCM10

Z pewnością nie można odmówić takiej konfiguracji prędkości zapisu i odczytu liniowego – tylko, że te wartości na wiele się nie zdają w codziennych zastosowaniach, zatem to faktycznie może być powód różnic w testach ogólnych na korzyść Titana. Niemniej to nadal diabelnie szybka konfiguracja dysków.

ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - test AS SSD ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - test Crystal Disk Mark

Testy w zastosowaniach profesjonalnych potwierdzają wcześniejsze wnioski

Przechodzimy już do realnych testów w aplikacjach użytkowych (graficznych i projektowych), jakie testuje pakiet SPEC oraz nasza własna procedura. Ostatecznie tak szybki sprzęt nadaje się nie tylko do grania, ale może równie dobrze na siebie samego zarobić (w rękach wprawionego zawodowca). W tym przypadku testy prowadziliśmy tylko w trybie Performance, jako że w takich zastosowaniach wycie wentylatorów w trybie turbo jest w naszej opinii nieakceptowalne.

Laptop:ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
Core i9-12950HX
RTX 3080 Ti 16 GB (175 W)
19 990 zł
MSI Titan GT77-12UHS
Core i9-12900HX
RTX 3080 Ti 16 GB (175 W)
23 490 zł
ASUS ROG
Zephyrus Duo 16

Ryzen 9 6900HX
RTX 3080 Ti 16GB (150 W)
19 999 zł
MSI Vector GP76-12U
Core i9-12900H
RTX 3080 8 GB (165 W)
12  990 zł
Gigabyte AORUS
17 XE4

Core i7-12700H
RTX 3070 (130 W)
10 349 zł
Cinebench R20
Single Core:
680743616730687
Cinebench R20
Multi Core:
62148706588371426367
Cinebench R23
Single Core:
17831911158018991790
Cinebench R23
Multi Core: 
16 47322 33315 13817 41316 496
Blender (CPU)
BMW [minuty]:
2:31.591:53.922:51.092:29.303:14.78
Blender (GPU Optix)
Barcelona [minuty]:
1:05.981:06.471:13.071:09.581:15.89
OctaneBench 2020:416417428.25397.83383.74
V-Ray 5 [vs]
(CPU):
11 55415 01110 75511 7309481
V-Ray 5 CUDA [vp]
(GPU + CPU):
16001727150517091571
V-Ray 5 RTX [vr]
(GPU):
19171912184017731759
7-Zip [MIPS]78 82796 63979 45577 97367 888

Wyniki testów z pakietu SPECviewperf 2020

Laptop:ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
Core i9-12950HX
RTX 3080 Ti 16 GB (175 W)
19 990 zł
MSI Titan GT77-12UHS
Core i9-12900HX
RTX 3080 Ti 16 GB (175 W)
23 490 zł
ASUS ROG
Zephyrus Duo 16

Ryzen 9 6900HX
RTX 3080 Ti 16GB (150 W)
19 999 zł
MSI Vector GP76-12U
Core i9-12900H
RTX 3080 8 GB (165 W)
12  990 zł
Gigabyte AORUS
17 XE4

Core i7-12700H
RTX 3070 (130 W)
10 349 zł
3DSMax 07 (FHD):148.81155.71146.65104.85108.15
Catia 06 (FHD):77.5880.7073.0671.9970.06
Creo 03 (FHD):107.76115.7495.65102.31104.61
Energy 03 (FHD):26.8328.8126.5527.6626.21
Maya 06 (FHD):416.84463.04436.66306.52409.84
Medical 03 (FHD):35.3236.6736.5633.8132.27
SNX 04 (FHD):24.3625.9921.8322.9022.81
Solidworks 05 (FHD):288.83305.95286.00246.67263.36

Wyniki testów z pakietu SPECWorkstation 3.1

Laptop:ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
Core i9-12950HX
RTX 3080 Ti 16 GB (175 W)
19 990 zł
MSI Titan GT77-12UHS
Core i9-12900HX
RTX 3080 Ti 16 GB (175 W)
23 490 zł
ASUS ROG
Zephyrus Duo 16

Ryzen 9 6900HX
RTX 3080 Ti 16GB (150 W)
19 999 zł
MSI Raider GE66 
Core i7-12700H
RTX 3080 8 GB (150 W)
14  790 zł
Lenovo Legion 7
Ryzen 7 5800H
RTX 3080 (165 W)
10 290 zł
Media and Entertainment3.834.433.663.433.08
Wynik CPU:2.973.672.752.842.43
Wynik grafiki:4.544.864.533.743.95
Wynik dysku:6.937.126.955.565.35
Product Development:3.794.352.922.972.23
Wynik CPU:3.794.522.533.001.83
 Wynik grafiki:1.621.681.561.391.34
Wynik dysku:9.2910.068.426.166.77
Life Sciences:3.564.143.423.22.27
Wynik CPU:3.644.172.883.172.10
 Wynik grafiki:5.115.275.374.934.88
Wynik dysku:2.323.183.682.151.32
Energy:4.154.933.243.472.77
 Wynik CPU:3.584.372.652.932.27
 Wynik grafiki:5.565.865.415.465.73
Wynik dysku:6.476.905.345.153.64
 General Operations:2.973.072.682.582.10
 Wynik CPU:2.062.231.861.981.64
Wynik dysku:8.977.938.115.634.46
Financial Services:3.285.723.533.163.07

Testy nie chcą wyjść inaczej – procesor często dławiony do 50 W nie ma wielkiego pożytku ze swojej specyfikacji. Pewnym rozwiązaniem byłoby ustawienie ręcznej krzywej chłodzenia (oprogramowanie na to pozwala), aby pozwolić na nieco dłuższe utrzymywanie wysokiego taktowania bez rozkręcania jeszcze w pełni wentylatorów. Finalnie jednak ASUS ROG Strix SCAR 17 SE raczej zawodzi w zastosowaniach „poza grami”, do których ewidentnie nie został zaprojektowany. Owszem – nadal oferuje tu ogromną wydajność, ale nie na tyle dużą, aby uzasadnić swój koszt i zwyczajnie zdarza mu się przegrywać z konkurencją wyposażoną w lepiej zaopiekowane Core i7-12700H. 

Czy warto kupić laptopa ASUS ROG Strix SCAR 17 SE?

Czytając recenzję mogliście pewnie odnieść wrażenie, że laptop ASUSa wypadł słabo w naszych testach – nic bardziej mylnego! Wyniki obiektywnie są wyśmienite i to generalnie niesamowicie szybki, całkiem zgrabny oraz do pewnego momentu nawet kulturalny laptop. Nawet jego stylistyka może się podobać, choć to już oczywiście kwestia gustu. Wszystko jednak rozbija się o cenę, a ta zwyczajnie nie zostawia miejsca na nawet najmniejsze kompromisy, których jednak sporo się doszukaliśmy.

ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - RGB + UV
RGB nie jest nachalne, a nawet jeżeli by nam przeszkadzało, to można je wyłączyć lub przestawić na neutralny, jednolity kolor.

Przykładowo matryca, mimo że wyśmienita i w zasadzie jedna z najlepszych, jakie testowaliśmy, to jednak nie ta zupełnie najlepsza z oferty ASUSa. Chłodzenie owszem wyśmienicie radzi sobie z odprowadzeniem ciepła, jakie generują nawet te ekstremalnie topowe podzespoły, ale robi to kosztem bardzo wysokiego natężenia dźwięku pracy wentylatorów. Dyski i pamięci również nie zostały dobrane (w naszym modelu) z zupełnie najwyższej półki, nawet jeżeli i tak są niesamowicie szybkie. A wisienką na torcie jest brak kamery internetowej i skromna ilość złączy.

ASUS ROG Strix SCAR 17 SE to niebywale szybki, zgrabny i widowiskowy laptop – w tym roku jednak nie udało mu się zdobyć korony najszybszego laptopa dla graczy

Poza już wspomnianymi „prawie idealnymi” zaletami, w testowanym laptopie podobało nam się to, jak długo potrafi pracować na baterii w trybie biurowym lub podczas oglądania filmów. Docenić trzeba również poziom, w jakim możemy laptopa spersonalizować – zarówno fizycznie przez wymienne fragmenty obudowy albo scenariusze pracy podświetlenia, jak i programowo przez oskryptowanie działania tokena NFC. Dużym plusem jest też obecność dodatkowego, mniejszego zasilacza.

ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE - w ciemności
Zielony pasuje do karty NVIDIA :)

Ostatecznie, za blisko 20 tysięcy złotych otrzymujemy jednego z najszybszych laptopów, jakiego obecnie może sobie wymarzyć wymagający mobilności gracz. Jeżeli aspekt mobilności jest ważniejszy od czystej wydajności, to w zasadzie będzie to obecnie najlepszy wybór w tym segmencie cenowym. W przeciwnym razie raczej skłanialibyśmy się ku dopłacie 3-4 tysięcy do MSI Titan GT77, który jest bardziej bezkompromisową propozycją.

Opinia o ROG Strix SCAR 17 SE G733CX-LL021X

Plusy
  • Ogromna wydajność w grach (jak na laptopa),
  • równie wysoka wydajność w programach profesjonalnych,
  • bardzo dobra matryca QHD 240 Hz z G-Sync Compatible i namiastką HDR,
  • niesamowicie wydajny układ chłodzenia,
  • bardzo dużo opcji personalizacji wyglądu,
  • zaskakujący czas pracy na baterii, jak na taką specyfikację,
  • sprzętowy MUX grafiki,
  • rozsądne rozmiary i waga (jak na tę wydajność),
  • niskie temperatury obudowy pod obciążeniem,
  • wyjątkowo przyjemnie brzmiące nagłośnienie,
  • wygodna klawiatura z dodatkowymi przyciskami,
  • token NFC do personalizacji zachowania laptopa,
  • dwa zasilacze w zestawie (jeden mniejszy z USB-C).
Minusy
  • Chłodzenie jest bardzo głośne w najwydajniejszym trybie,
  • w każdym trybie procesor się przegrzewa i przez to znacznie zwalnia,
  • brak kamerki internetowej,
  • słabe podświetlenie matrycy (tylko ~350 nit) i problemy z jego wyciekaniem,
  • trochę za dużo plastiku, jak na ten segment cenowy.

Nasza ocena ASUS ROG Strix SCAR 17 SE w segmencie laptopów dla entuzjastów:

92% 4.6/5

  • Wyróżnienie "Dobry Produkt" - benchmark.pl
  • Wyróżnienie "Super Wydajność" - benchmark.pl
  • Wyróżnienie "Super Wydajność 3D" - benchmark.pl
  • Wyróżnienie "Super Design" - benchmark.pl


Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Virtus
    10
    Laptop jest zbyt cienki i dlatego układ chłodzenia nie wyrabia. Wydając 20 tys. zł na komputer oczekuję, że będzie pracował bez zbijania taktów w grze.
    • avatar
      Xemek
      6
      + niesamowicie wydajny układ chłodzenia,

      - w każdym trybie procesor się przegrzewa i przez to znacznie zwalnia,

      Czy to pisało dziecko? XD
      • avatar
        Dragonik
        6
        Ostro zajeżdża odpustową tandetą.
        • avatar
          digitmaster
          4
          laptop fabrycznie wypuszczony z wadą - raid0. Jeden dysk pada i wszystkie dane idą w niebyt. To po pierwsze. Po drugie tytuł wprowadza w błąd. To na pewno nie jest prawdopodobnie najszybszy laptop. Widać że autor nie zna rynku. Wydajniejsza konkurencja jest, tylko pytanie kto się na nią zdecyduje. Co to za konkurencja? Dell Precision 7770 w najmocniejszej konfiguracji, która jest wyposażona w RTX A5500, czyli układ w zdecydowanej większości testów bardziej wydajny niż 3080Ti. Ma 4 porty M.2 PCIe 4.0, opcję rozszerzenia gwarancji do 60 miesięcy realizowaną on-site i za dodatkowe ~400 zł gwarancję od przypadkowych uszkodzeń.
          • avatar
            JaYmZ
            1
            Bardziej mi odpowiada MSI Titan GT77, choć jego cena również jest wywalona w kosmos.
            Ale co kto lubi i czego oczekuje od lapka.
            • avatar
              IksKwadrat
              0
              Ja przy zmianie laptopa nie rozważałem Asusa właśnie przez brak kamerki. Fajnie, że jest wydajny, ale nie odbędziesz przez niego rozmowy o pracę/ połączysz się na uczelnię.
              • avatar
                pablo11
                0
                Żeby była równowaga w przyrodzie. Najszybsze laptopy też najszybciej się psują. Przez co nie warto ich kupować.
                • avatar
                  kkastr
                  0
                  Może kiedyś zrobią ładną obudowę, ale ostatnie lata nie napawają optymizmem.

                  Witaj!

                  Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                  Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                  Połącz konto już teraz.

                  Zaloguj przez 1Login