Według deklaracji producenta Asus Transformer Prime potrafi odtworzyć następujące formaty/kodeki:
Obsługiwane formaty audio | Obsługiwane formaty wideo |
|
|
Wybór formatów powinien okazać się zupełnie wystarczający w czasie typowego użytkowania. Muzyki posłuchać możemy nie tylko w postaci w postaci popularnych „empetrójek” lub AAC, ale również OGG i lubianego formatu bezstratnego FLAC, który zapewnia najwyższą jakość. Niestety bezstratnego ALAC-a już nie odtworzymy, a szkoda, bo ten popularny jest wśród użytkowników iPodów nastawionych na najwyższą jakość odsłuchu.
Odtwarzanie audio
Interfejs odtwarzacza muzyki podzielony został na kilka ekranów – tutaj nie zmieniło się właściwie nic w odniesieniu do Androida Honeycomb. Pierwszy z nich pozwala na wybranie interesującego nas albumu. Okładki wyświetlają się w postaci "rzeki" przypominającej apple'owski Cover Flow. Animacje wykonują się płynnie, a zawartość albumów ładuje się błyskawicznie.
Po wybraniu albumu na ekranie wyświetla się lista utworów w nim zawartych, wraz z podglądem okładki, nazwą wykonawcy, albumu i oczywiście samych utworów. W dolnej części interfejsu wyświetla się pasek z linią czasu oraz podstawowymi przyciskami – skok w przód i w tył oraz odtwarzanie/pauza (przewijamy korzystając z linii czasu).
Trzecim i ostatnim ekranem jest główny interfejs odtwarzacza, gdzie wyświetlane są dane dotyczące utworu wraz z okładką albumu. U dołu ponownie widoczna jest linia czasu i podstawowe przyciski, a dodatkowo mamy też możliwość włączenia powtarzania (jeden utwór, wszystkie, losowo).
W prawym górnym rogu ekranu widoczne jest menu, które daje dostęp do prostego korektora dźwięku (z ustawieniami predefiniowanymi lub manualnymi) oraz dodatkowych efektów, takich jak podbicie basu i dźwięk przestrzenny.
Miniaturowy odtwarzacz pojawia się też w obszarze powiadomień, w prawym dolnym rogu interfejsu (po kliknięciu na ikonkę słuchawek lub na zegar).
Po zablokowaniu ekranu również będziemy mieli dostęp do podstawowych kontrolek i okładki albumu wraz z nazwą utworu i wykonawcy.
Warto wspomnieć też, że platforma ASUS @Vibe Music pozwala na słuchanie internetowych stacji muzycznych oraz dokonywanie zakupów.
Odtwarzanie wideo
Odtwarzacz wideo jest typowy dla Androida, czyli minimalistyczny. Możliwe jest tylko odtwarzanie, pauzowanie i przewijanie filmu oraz jego przesłanie na YouTube, WebStorage, przez Bluetootha lub pocztą elektroniczną.
Odtwarzaliśmy filmy Full HD (np. Big Buck Bunny), a nawet przekraczające tą rozdzielczość - np. Sintel, który standardowo ma 2048x872 px i musimy przyznać, ze jesteśmy pod wrażeniem płynności z jaką się animowały. Procesor Tegra 3 spisuje się pod tym względem wzorowo. Brakowało jednak możliwości otwierania napisów, a szkoda, bo tablet ma naprawdę duże możliwości multimedialne.
Problemów z płynnością nie powinniśmy zaobserwować, nawet jeśli producent wyda Transformera z nowym ekranem o podwyższonej rozdzielczości. Wszystkie kodeki deklarowane przez producenta jako obsługiwane faktycznie takie były. Co więcej, udało się uruchomić nawet filmy w formacie (uwaga!)... MKV. Ich jakość i płynność była znakomita, choć w jednym czy dwóch przypadkach odtwarzały się bez dźwięku (najprawdopodobniej wina błędnego kodeka audio).
Jeśli piszemy już o odtwarzaczu wideo warto nadmienić jedną ważną kwestię. Odrębna aplikacja o tej nazwie nie została zintegrowana z systemem, więc żeby otworzyć plik wideo musieliśmy skorzystać z bardzo przydatnego i całkiem udanego Menadżera plików lub aplikacji o nazwie Galeria.
Ciekawostki
Pulpit tabletowej wersji Androida 4.0 Ice Cream Sabndwich praktycznie do złudzenia przypomina ten znany z poprzedniego Transformera, który wciąż pracuje na wersji 3.2 Honeycomb. Można jednak dopatrzeć się różnic. Po pierwsze gdy przytrzymamy palec przez około sekundę w pustym miejscu pulpitu nie zostaniemy przeniesieni do galerii widżetów, tylko wyświetli się okienko zmiany tapety.
Do wyboru mamy szereg tapet animowanych (w tym 3 specjalnie przygotowane przez Asusa) oraz statycznych (6 przygotowanych przez Asusa).
Jeśli jednak wciąż szukamy widżetów, to musimy dotknąć przycisku aplikacji znajdującego się w prawym górnym rogu pulpitu, a następnie kliknąć zakładkę widżety u góry ekranu (lub opcjonalnie przewinąć w prawo wszystkie strony z aplikacjami).
Aby dodać widżet do pulpitu przytrzymujemy na nim palec przez około sekundę, po czym przeciągamy go na wybrany pulpit.
Część widżetów możemy powiększać lub zmniejszać dopasowując ich rozmiar do własnych preferencji.