Huawei CarFi to samochodowy router, który łączy się z siecią komórkową 4G LTE i rozsyła Internet do wszystkich pasażerów przez WiFi. Oto jego recenzja.
szybka łączność komórkowa 4G LTE; hotspot WiFi, możliwość podłączenia 10 urządzeń jednocześnie; stabilne działanie; wbudowany port USB do ładowania smartfona; bardzo prosta konfiguracja i obsługa; obsługa za pomocą smartfona (aplikacja HiLink); możliwość podłączenia dodatkowej anteny;
MinusyHuawei CarFi – Internet w samochodzie
Stały dostęp do Internetu w samochodzie bywa przydatny. Oczywiście jeśli jeździcie sami i korzystacie tylko ze smartfona, to wystarczy włączyć w nim transmisję komórkową i po kłopocie. Niekiedy bywają jednak takie sytuacje, że to nie wystarcza.
Dobrym przykładem jest dłuższa podróż w gronie rodziny lub wyjazd służbowy ze współpracownikami. Wtedy zwykły hotspot w smartfonie może nie wystarczyć. Po pierwsze dlatego, że nie zawsze zapewni odpowiednią szybkość połączenia do kilku osób jednocześnie, a po drugie dlatego, że obciąża smartfona (a to może właścicielowi się nie spodobać).
Dlatego powstał właśnie Huawei CarFi – niewielki router WiFi, do którego wkładamy kartę SIM i podłączamy do gniazdka zapalniczki w samochodzie. Łączy się on z szybką siecią komórkową 4G LTE i rozsyła Internet nawet do 10 osób jednocześnie. Nadaje się więc zarówno do użytku w typowych samochodach osobowych, jak i mniejszych busach.
Możemy z nim bezprzewodowo połączyć kilka laptopów, tabletów, a nawet (w razie potrzeby) smartfonów.
Jakość wykonania
Huawei CarFi (E8377) to nieduży router składający się z wtyczki do gniazda 12 V w samochodzie oraz górnej, rozszerzonej części w której znajduje się przycisk włączający, antena i oczywiście slot dla karty micro SIM.
Na nóżce znajduje się też naklejka z identyfikatorem sieci i domyślnym hasłem. Warto je sobie zapisać lub zrobić zdjęcie, gdyż naklejkę łatwo jest uszkodzić. Dodatkowo w opakowaniu są też dwie naklejki z nazwą i hasłem, które można przykleić np. w schowku w samochodzie.
Pod zaślepką oprócz slotu jest też małe złącze dla dodatkowej, zewnętrznej anteny. Jest ona opcjonalna, ale może przydać się w chwili, gdy próbujemy połączyć się z szybszą siecią komórkową na obszarze o słabszym zasięgu.
U góry z boku wbudowano też wyjście USB. Podłączymy do niego zwykły przewód USB i naładujemy smartfona. W praktyce Huawei CarFi to więc nie tylko router, ale też ładowarka samochodowa.
Konfiguracja i działanie
Proces konfiguracji jest bardzo prosty. Po włożeniu karty SIM i umieszczeniu routera w gnieździe 12 V wystarczy przytrzymać przycisk na górze i urządzenie włączy się.
Teraz w smartfonie wyszukujemy sieć WiFi utworzoną przez router i łączymy się z nią podając domyślne hasło.
Teoretycznie możemy od tej chwili korzystać już z łączności internetowej, ale zdecydowanie polecam instalację na smartfonie programu Huawei HiLink. Pobierzemy go za darmo ze sklepu Google Play (Android) oraz App Store (iOS).
Nazwę i hasło można zmienić w przyszłości w ustawieniach aplikacji HiLink.
Podstawowym zadaniem aplikacji na smartfona oprócz zmiany ustawień jest także zarządzanie podłączonymi z routerem urządzeniami oraz kontrola zużycia pakietu danych.
Szybkość transmisji danych sprawdziliśmy na obrzeżach dużego miasta. W sieci Orange uzyskaliśmy zazwyczaj 30-35 Mb/s. Nawet gdy podzielimy tę prędkość na kilka urządzeń, to wciąż będziemy w stanie w miarę wygodnie korzystać z Internetu – np. sprawdzać pocztę, korzystać z kalendarza Google, pracować na dokumentach w chmurze i wysyłać/odbierać drobne pliki. Połączenie było stabilne. Nie spotkałem się z przypadkami rozłączania jednego z urządzeń.
Podsumowanie
Zakup routera Huawei CarFi najbardziej opłacalny jest wtedy, gdy w samochodzie korzystało będzie z niego kilka osób (kilka urządzeń) jednocześnie. Dlatego dobrym pomysłem jest kupno dużego pakietu danych na danym numerze komórkowym. Przy średnim obciążeniu powinno to być przynajmniej 10 GB miesięcznie, a przy wyższym 25 GB lub więcej. Koszt zakupu routera nie jest bardzo duży – wynosi nieco ponad 200 zł. W skali roku więcej wydamy na utrzymanie pakietu internetowego.
CarFi spisywał się w teście pozytywnie. Przede wszystkim był bardzo prosty w instalacji i obsłudze (zarządzanie z poziomu smartfona). Po drugie można było połączyć z nim 10 różnych urządzeń i jednocześnie korzystać na nich z Internetu. Po trzecie opisywany router nie stanowi dużego wydatku finansowego, a może okazać się bardzo przydatny w czasie wyjazdu służbowego (praca w samochodzie) lub długiej podróży w gronie przyjaciół i rodziny. Jeśli często jeździcie samochodem w kilka osób i Wasze auto nie ma własnego routera WiFi, to Huawei CarFi jest godny polecenia.
Ocena końcowa:
- szybka łączność komórkowa 4G LTE
- hotspot WiFi, możliwość podłączenia 10 urządzeń jednocześnie
- stabilne działanie
- wbudowany port USB do ładowania smartfona
- bardzo prosta konfiguracja i obsługa
- obsługa za pomocą smartfona (aplikacja HiLink)
- możliwość podłączenia dodatkowej anteny
Komentarze
13A odnośnie cen jeden z dostawców oferuje np. autoodnawialny pakiet na kartę (bez abonamentu, bez zobowiązań) za 29zł miesięcznie, w tym nielimitowane rozmowy kom/stac, nielimitowane sms i 5gb internetu... no chyba, że ktoś naprawdę dużo korzysta podczas jazdy lub dzieciaki oglądają YT a jedzie się na wakacje.
jak zamawiasz sprzęt u nich w sklepie internetowym to masz 14 dni na zwrot i przez ten czas łącze chodzi znacznie szybciej,
już to wypróbowałem kilka razy
!@#$%^&*
2. czy mozecie opisac jak działa w praktyce gdy jest na stałe w gnieździe. Czy po uruchomieniu auta modem uruchamia sie samoczynnie i zaczyna rozsylać sieć automatycznie?