Testujemy drugi najlepszy monitor 2022 roku – iiyama G-Master GB2790QSU-B1 Gold Phoenix
Monitory

Testujemy drugi najlepszy monitor 2022 roku – iiyama G-Master GB2790QSU-B1 Gold Phoenix

przeczytasz w 10 min.

Monitory iiyama G-Master znane są z oferowania graczom możliwie najlepszego stosunku ceny do wydajności. Regułę tę potwierdza model GB2790QSU-B1 Gold Phoenix z odświeżaniem na poziomie 240 Hz w rozdzielczości 1440p. Sprawdzamy, czy jest tak dobry, jak go malują!

ocena redakcji:
  • 4,8/5

Artykuł powstał we współpracy z firmą iiyama, która dostarczyła monitor na czas testów.

Opisywany monitor wpadał nam już w oko pod koniec zeszłego roku, kiedy to nominowaliśmy go w plebiscycie najlepszych produktów 2022. Nie spodziewaliśmy się jednak, że zdoła on uzyskać aż tak wysokie poparcie czytelników, aby pobić nowe monitory QD-OLED! Nie pozostało zatem nic innego, jak monitor ściągnąć na testy, aby przekonać się osobiście, na co go stać.

iiyama G-Master GB2790QSU - zawartość zestawu
W zestawie z monitorem iiyama GB2790QSU otrzymujemy komplet kabli – DP, HDMI, USB i zasilający.

iiyama GB2790QSU odznacza się zgrabną konstrukcją, ale nie kosztem ergonomii

Monitor otrzymujemy w dobrze zabezpieczającym go kartonie i z fabrycznie już przymocowaną nogą, do której wystarczy przymocować podstawkę. Proces ten nie wymaga używania żadnych narzędzi, gdyż podstawa posiada już wbudowaną śrubę dokręcaną palcami. Jej kształt przypomina literę „Y” zwróconą górą w stronę użytkownika. Rozpiętość ramion to niespełna 48 cm, podczas gdy głębokość to 25 cm – oznacza to, że monitor ten bez problemu i komfortowo zmieścimy nawet na najmniejszych biurkach.

iiyama G-Master GB2790QSU - podstawka
Podstawkę wykonano z metalu i nie posiada żadnych dodatkowych zdobień.

Za prowadzenie kabli z panelu odpowiada plastikowy klips umieszczony z tyłu nogi. Pomieści on komplet fabrycznych przewodów, ale to głównie dlatego, że te nie są szczególnie opasłe. Nasz redakcyjny przewód DisplayPort zajął w zasadzie połowę przestrzeni na prowadzenie kabli, tak że poza kablem zasilającym i USB więcej już się nie zmieściło.

iiyama G-Master GB2790QSU - uchwyt na kable
Nie jest to może najlepszy sposób na prowadzenie kabli, ale skoro działa, to trudno narzekać.

Jako że mamy do czynienia z modelem „GB”, to (w przeciwieństwie do modeli z samym „G”) możemy regulować na fabrycznej nodze nie tylko pochylenie (3° do przodu i 18° do tyłu), ale również wysokość (13 cm) oraz obrót (pivot w prawo). Jedyne, czego w tym przypadku zabrakło, to obrotu matrycy w lewo/prawo, ale mając na uwadze, że mówimy tu o panelu IPS, a te odznaczają się wyśmienitymi kątkami widzenia, to nie jest to szczególnie dokuczliwe.

Przy okazji widać tutaj, jak zgrabnie wygląda profil monitora.

iiyama G-Master GB2790QSU - pivot
Funkcję pivot docenią osoby, które poza grami zajmują się np. kodowaniem lub pracą z tekstem.

iiyama G-Master GB2790QSU Gold Phoenix stawia na stonowany wygląd – jak zwykle

Jakość wykonania obudowy stoi na wysokim poziomie. Plastiki są dobrze spasowane i całość prezentuje się bardzo spójnie oraz nowocześnie. Od przodu monitora mamy niemalże bezramkową konstrukcję – krawędzie boczne oraz górna mają zaledwie kilka milimetrów grubości, gdyż znaczą ich część ukryto pod powłoką matrycy (aktywna część matrycy zaczyna się około 8 mm od krańca obudowy). Dolna krawędź jako jedyna jest wyraźnie zaznaczona (25 mm wysokości).

iiyama G-Master GB2790QSU - od frontu
Po odklejeniu naklejki z oznaczeniem modelu na monitorze pozostaje tylko logo producenta (w centralnej części dolnej ramki) oraz opis przycisków OSD (po prawej).

Z tyłu monitora nie uświadczymy żadnych gamingowych udziwnień ani podświetlenia RGB. Na szczycie wymalowano logo iiyama i to byłoby na tyle (logo serii G-Master umieszczono na szczycie nogi). Warto zaznaczyć, że fabryczną nogę możemy odkręcić i w jej miejsce zamocować dowolny uchwyt w standardzie VESA 100x100. Gdybyśmy monitor chcieli używać w bardziej publicznej przestrzeni, to możemy go dodatkowo przypiąć z pomocą blokady Kensington.

iiyama G-Master GB2790QSU - z tyłu
Monitor posiada wbudowany zasilacz, co tłumaczy dosyć obszerną wyspę z elektroniką.

iiyama G-Master GB2790QSU Gold Phoenix nie szczędzi przesadnie na złączach

Zaglądając pod spód monitora ujrzymy panel ze złączami. Nie ma ich nadzwyczajnie wiele, ale można powiedzieć, że są wszystkie, na których powinno zależeć graczom. Łącznie do dyspozycji mamy:

  • DisplayPort 1.4a (2560x1440 px @ 240 Hz);
  • HDMI 2.0 (2560x1440 px @ 144 Hz);
  • USB-B (3.2 gen. 1);
  • 2x USB-A (3.2 gen. 1);
  • miniJack 3,5 mm (wyjście na słuchawki).

W takim przypadku jedynym słusznym sposobem podłączenia komputera okazuje się złącze DisplayPort. Niemniej HDMI można użyć, aby podpiąć dodatkowo np. konsolę lub laptopa, z których od czasu do czasu korzystamy. Miło widzieć, że iiyama postanowiła nie oszczędzać na hubie USB i ten faktycznie jest obecny.

iiyama G-Master GB2790QSU - złącza
Złącze zasilania umieszczono po drugiej stronie.

Monitor posiada wbudowane głośniki – konkretnie dwa, po 2 W każdy. Ich brzmienie jest dokładnie takie, jakiego spodziewalibyśmy się po głośnikach w monitorze dla graczy. Czyli w zasadzie po prostu jest i można się tymi głośnikami ratować w awaryjnych sytuacjach. Znacznie lepiej jednak skorzystać z wyprowadzonego z tyłu złącza na słuchawki (aby nie ciągnąć do nich kabla np. z komputera, który leży pod biurkiem.

iiyama G-Master GB2790QSU Gold Phoenix to również rozbudowane OSD z nieco archaicznym sterowaniem

Pod dolną krawędzią odnajdziemy sześć przycisków odpowiadającym wspomnianym wcześniej podpisom funkcji OSD na owej dolnej belce. Przyciski są identyczne w dotyku i rozstawione w takich samych odstępach, przez co nie tak trudno jest wcisnąć przycisk zasilania znajdujący się zaraz obok przycisku Enter… Nie jest to może najgorszy sposób zarządzania OSD, z jakim się spotkaliśmy, ale do ideału, za jaki uznajemy prosty joystick, sporo brakuje.

iiyama G-Master GB2790QSU - przyciski sterowania osd
Przyciski działają sprężyście i nie są irytująco głośne w obsłudze.

Jeżeli jednak już przywykniemy do obsługi OSD przyciskami, to okazuje się ono (tradycyjnie dla monitorów iiyama) wyjątkowo rozbudowane, a przy tym intuicyjnie rozplanowane. Dodatkowo część klawiszy pełni funkcje skrótów zanim przejdziemy do właściwego menu, co znacznie ułatwia np. przełączanie gotowych profili obrazu lub regulację głośności.

iiyama G-Master GB2790QSU - skróty osd
Zanim ukaże się pełne rozbudowane menu, możemy szybko wybrać, do jakich ustawień chcemy się od razu dostać.

Warto jednak zaznaczyć, że część funkcji blokuje używanie innych. Nie możemy np. korzystać jednocześnie z adaptacyjnego odświeżania i stroboskopowego podświetlania (co jest dosyć typowym ograniczeniem), ale również nie możemy regulować jasności i kontrastu żadnego z predefiniowanych profili obrazu – to już bardzo duże ograniczenie, zakrawające o niedopatrzenie ze strony producenta.

iiyama G-Master GB2790QSU - OSD
Do dyspozycji mamy 3 profile, które możemy dowolnie sami skomponować pod nasze potrzeby.

Specyfikacja testowanego monitora iiyama G-Master GB2790QSU-B1

Przekątna:27"
Proporcje:16:9
Rozdzielczość:2560 x 1440 px
Czas reakcji:1 ms (MPRT) 
Maksymalne odświeżanie:240 Hz
Obsługiwane kolory:8 bit (16,7 mln)
Jasność:400 cd/m2 
Podświetlenie:krawędziowe W-LED
Kontrast:1000:1 (typowy);
80M:1 (dynamiczny)
 Typ matrycy:Fast IPS (matowa)
Regulacja ułożenia:pochylenie 3° w dół i 18° w górę;
wysokość 130 mm
Głośniki:2 x 2 W
Porty:1x HDMI 2.0;
1x DisplayPort 1.4;
1x USB 3.2 typu B pierwszej generacji;
2x USB 3.2 typu A  pierwszej generacji (DC 5 V, 900 mA);
1x wyjście na słuchawki (miniJack 3,5 mm)
Synchronizacja:Free Sync Premium
HDR:tak, HDR400
Inne funkcje:dynamiczny kontrast (ACR);
Low Blue Light;
LFC;
FlickerFree (poza trybem MBR);
PiP/PbP;
X-Res;
głębia czerni;
Kensington-lock
Zakrzywienie matrycy:brak
Kąty widzenia:178/178
Podświetlenie RGB:brak
Waga:5,5 kg z podstawką 
Wymiary
(szerokość x wysokość x głębokość):
614 x 409.5 (539.5) x 256 mm z podstawką;
614 x 367 x 46 mm bez podstawki
Standard VESA:tak, 100x100
W zestawie dodatkowo:1x przewód HDMI;
1x przewód DisplayPort;
1x przewód USB 3.0 typu B
Kolor:czarny 
Pobór energii:0,5 W w spoczynku;
33 W typowo (Klasa 2021 F)
Gwarancja:3 lata D2D;
30-dniowa gwarancja zera martwych pikseli
Cena w dniu testu:2249 zł

iiyama G-Master GB2790QSU - włączony
Cienkie ramki z pewnością dodają stylu.

Monitor iiyama G-Master GB2790QSU Gold Phoenix wyróżnia się stanowczo szybkością matrycy

To, co dla graczy najważniejsze, to oczywiście szybkość monitora i pod tym względem testowana iiyama wręcz wykracza poza nasze oczekiwania. Panel oferuje odświeżanie na poziomie 240 Hz (osiągalne tylko przez złącze DisplayPort!), które realnie jest w stanie spożytkować za sprawą bardzo szybkiej reakcji pikseli matrycy Fast IPS. Nasze testy wykazały, że nawet w najgorszym przypadku czas reakcji oscyluje w okolicy czasu, jaki monitor posiada na odświeżenie pikseli (4,17 ms), a w najszybszym trybie Overdrive czas ten się skraca do średnio mniej niż 2 ms (niestety kosztem znacznego powidoku).

Pomiar czasu reakcji GTG
mniej = lepiej

Czas odświeżania 240 Hz 4,17 ms
Overdrive Off 0%
4,3 ms
Overdrive 1 0,4%
4,0 ms
Overdrive 2 1,0%
3,6 ms
Overdrive 3 2,4%
3,4 ms
Overdrive 4 14,1%
2,8 ms
Overdrive 5 53,2%
2,3 ms
Legenda: średni błąd (over/undershot) GTG
 średni czas reakcji piksela GTG

W praktyce najlepiej sprawdza się właśnie domyślny tryb „3”, oferując średnio 3,4 ms czasu GTG. Jeżeli to jednak dla Was zbyt mało i chcecie widzieć każdy detal otoczenia podczas nagłego zwrotu o 180° w grze FPS, to warto dodatkowo odpalić MBR (Motion Blur Reduction). Funkcja ta wygasza podświetlenie obrazu pomiędzy kolejnymi cyklami odświeżania – im wyższy poziom tej funkcji wybierzemy, tym dłużej obraz zostanie wygaszony. Pozwala to niemal całkowicie pozbyć się smużenia nawet w najszybszym w ruchu (przykładowo nie ma problemów, aby odczytać tekst, gdy ten w ciągu jednej sekundy przesuwa się z lewej do prawej krawędzi ekranu!).

Pomiar czasu reakcji MPRT
Profil domyślny, Overdrive 3, odświeżanie 240 Hz

MBR Off 1,5 ms
 491 nit
MBR 1 1,35ms
446 nit
MBR 4 1,15 ms
 271 nit
MBR 7 0,8 ms
 118 nit
Legenda: średni czas reakcji piksela MPRT
 jasność  (więcej = lepiej)

Niestety taki tryb pracy monitora ma też swoje ciemne strony – jak na przykład mniejsza jasność szczytowa samego podświetlenia, większe zmęczenie oczu przy dłuższych sesjach z uwagi na migotanie oraz oczywiście zablokowane odświeżanie. W tym ostatnim przypadku możemy wybrać między 144 Hz a 240 Hz (oczywiście na DP, w przypadku HDMI do wyboru mamy tylko 144 Hz). Niemniej dla osób nastawionych na bezwzględną rywalizację zalecamy używanie trybu MBR na poziomie 4. Powyżej tego poziomu widoczny staje się już duplikat obrazu, a do tego obraz jest już mało komfortowo przyciemniony.

iiyama G-Master GB2790QSU to monitor, który spokojnie możemy polecić do gier e-sportowych, ale jednocześnie nadal oferuje wyśmienitą jakość obrazu w grach nastawionych na oprawę graficzną

Dobrą wiadomością jest to, że aktywując MBR, jednocześnie blokujemy Overdrive na pozycji „3”, dzięki czemu nie uświadczymy powidoków w tym trybie. W praktyce odczuwalny skok szybkości panelu odczujemy dopiero wybierając jeden z najnowszych modeli z panelami OLED 240 Hz, jednak te kosztują nadal wielokrotnie więcej i narażone są na różne wady wieku dziecięcego.

Porównanie Overdrive 3 (przesuń suwak w prawko) z Overdrive 5 (przesuń suwak w lewo).

Bardzo niski input lag dodatkowo wspomaga wymagających graczy

Testowany monitor wykazał się opóźnieniem przetwarzania sygnału (input lag) na poziomie 2,8 ms, gdy korzystamy z natywnej rozdzielczości w trybie MBR. Rezygnacja z podświetlenia stroboskopowego i aktywowanie adaptacyjnego odświeżania podnosi ten czas minimalnie do 2,9 ms. To oczywiście pomiar nieuwzględniający samego czasu generowania obrazu, zatem w przypadku adaptacyjnego odświeżania realny input lag będzie się wahać od 24 ms (48 Hz) do 6,1 ms (240 Hz).

iiyama GB2790QSU Gold Phoenix zadziała też w trybie G-SYNC Compatible

Testowany monitor posiada certyfikat AMD FreeSync Premium, co oznacza, że z kartami AMD Radeon można liczyć nie tylko na adaptacyjne odświeżanie, czyli wyświetlanie pełnych klatek na ekranie, jak tylko te skończą się renderować, ale również na kompensację zbyt niskiego FPS (LFC), poprzez zwielokrotnienie klatek, gdy odświeżanie miałoby spaść poniżej 48 Hz. Dodatkowo, pomimo braku stosownego certyfikatu, nie ma on problemów ze współpracą z kartami NVIDIA GeForce w trybie G-SYNC Compatible – tu jednak konieczne będzie skorzystanie z przewodu DisplayPort. Podczas testów nie napotkaliśmy na żadne anomalie w działaniu tej funkcji, choć oczywiście nie wspiera ona LFC.

iiyama G-Master GB2790QSU - NVIDIA G-SYNC Compatible
Brak certyfikatu nie oznacza, że funkcja G-SYNC nie będzie działać - w tym przypadku działa w 100%.

Wysoka jakość obrazu to kolejna istotna zaleta monitora iiyama GB2790QSU Gold Phoenix

Zastosowany przez iiyamę panel Fast IPS o przekątnej 27” i rozdzielczości 2560x1440 px może się poszczycić nie tylko wyśmienitą szybkością, ale również bardzo szerokim pokryciem popularnych gamutów kolorów. W praktyce mowa tutaj o blisko 90% pokrycia filmowego gamutu DCI-P3 i w zasadzie pełne pokrycie standardowej przestrzeni barw (sRGB). Panel jest uczciwie 8-bitowy (16,7 mln kolorów), co w typowej konsumpcji treści bardzo rzadko wypada gorzej od paneli 10-bitowych.

iiyama G-Master GB2790QSU - pokrycie gamutów
Nieczęsto w tym segmencie trafia się monitor, który jest jak testowana iiyama - zarówno szybki, jak i odpowiednio barwny.

iiyama G-Master Gold Phoenix GB2590HSU-B1 - wizualizacja pokrycia gamutu sRGBiiyama G-Master Gold Phoenix GB2590HSU-B1 - wizualizacja pokrycia gamutu DCI-P3iiyama G-Master Gold Phoenix GB2590HSU-B1 - wizualizacja pokrycia gamutu Adobe RGB
Od lewej wizualizacja pokrycia kolejno gamutów sRGB, DCI-P3 oraz Adobe RGB (kliknij, aby powiększyć).

Producent przygotował 5 predefiniowanych profili obrazu, które (jak już wspomnieliśmy) nie pozwalają na modyfikację większości parametrów. Do tego mamy 3 profile użytkownika, w których możemy zapisać ustawienia pod bardziej specyficzne scenariusze. Gotowe profile prezentują się bardzo dobrze – nie ma ich nadmiaru, który mógłby dezorientować, ale jednocześnie te, które są, faktycznie znacząco się od siebie różnią i dobrze pasują do typów gier, na podstawie których zostały zatytułowane.

Pomiar predefiniowanych profili ustawień obrazu

Pomiar\Profil
ustawienie jasności:
Default
85%
Sport
90%
FPS
100%
RTS/RPG
70%
Tekst 
50%
Standard
85%
Jasność maksymalna:269 cd/m2337 cd/m2491 cd/m2231 cd/m2213 cd/m2260 cd/m2
Luminacja czerni:0,229 cd/m20,321 cd/m20,466 cd/m20,219 cd/m20,203 cd/m20,248 cd/m2
Kontrast:1054:11052:11053:11053:11051:11051:1
Gamma:2.241.861.711.532.122.13
Punkt bieli:6220 K6261 K6338 K6206 K6205 K6223 K
sRGB ΔE*00
(średnia/maks.):
2.67 / 7.975.13 / 14.08.05 / 17.37.95 / 17.22.51 / 6.882.47 / 6.73
DCI-P3 ΔE*00
(średnia/maks.):
2.47 / 6.735.09 / 14.78.40 / 16.37.27 / 16.62.72 / 8.092.67 / 7.94

Pomiary działania pozostałych ustawień (profil default)

Pomiar\ProfilCiepły/
Naturalny/
Zimny
Gamma 
1/2/3
Low Blue
1/2/3
ECO
1/2/3
Jasność maksymalna:259/224/204
cd/m2
N/D207 / 131 / 74
cd/m2
204 / 149 / 104 cd/m2
Luminacja czerni:0,244 cd/m2N/D0,245 cd/m20,192 / 0,142 / 0,100 cd/m2
Kontrast:1061 / 917 / 837:1N/D842 / 536 / 302:1~1050:1
Gamma:2.151.73 /2.23 / 2.522.15 / 2.17 / 2.18~2.13
Punkt bieli:6241 / 7360 / 8376
K
N/D6260 / 6163 / 5799
K
~6200 K

Obraz na domyślnych ustawieniach całkiem dobrze oddaje naturalną biel (nieco może wpadając w cieplejsze jej odcienie). Zmierzony kontrast 1050:1 to wynik minimalnie ponad normę dla paneli IPS i nie pozwala uniknąć typowych dla takich matryc efektów srebrzenia czerni – stanowczo nie jest to optymalny wybór do oglądania filmów w środku nocy. Fabryczna kalibracja stoi na przyzwoitym poziomie, przynajmniej jak na monitor dla graczy, tylko w profilu domyślnym oraz tym okraszonym mianem „Tekst”. Po kalibracji i profilowaniu matryca pokazuje, na co faktycznie ją stać, osiągając perfekcyjne wyniki odwzorowania dla sRGB i niemal perfekcyjne w przypadku DCI-P3.

MSI G274QPF-QD - odwzorowanie sRGB po kalibracjiMSI G274QPF-QD - odwzorowanie DCI-P3 po kalibracjiMSI G274QPF-QD - odwzorowanie Adobe RGB po kalibracji
Raporty z badania odwzorowania kolorów po kalibracji i profilowaniu - od lewej kolejno względem sRGB, DCI-P3 oraz Adobe RGB.

iiyama G-Master GB2790QSU Gold Phoenix może pochwalić się certyfikatem HDR400

W kwestii podświetlenia już w zasadzie zdradziliśmy, że maksymalnie oferuje ono niespełna 500 nit jasności, co jest wyśmienitym wynikiem dla tej klasy monitora. Za generowanie podświetlenia odpowiadają tutaj listwy W-LED, umieszczone w krawędziach monitora, których działanie udało się iiyamie bardzo dobrze zrównoważyć. Wahania jasności na przestrzeni całego panelu są bardzo małe (poniżej 5%), podobnie jak różnice w temperaturze barwowej.

iiyama G-Master GB2790QSU -
Raporty z weryfikacji delta E równomierności podświetlenia.

iiyama G-Master GB2790QSU -
Raporty z weryfikacji delta C równomierności podświetlenia.

Po aktywowaniu HDR monitor potrafi nawet nieco wspomniane 500 nit przekroczyć, ale realnie nie jest to sprzęt, który pozwoli cieszyć się HDR w pełnej krasie (brakuje tu chociażby strefowego wygaszania podświetlenia). Dobrze jednak mieć taki zapas jasności na potrzeby działania funkcji MBR. Podświetlenie w naszym modelu nie wykazywało również żadnych problemów z wyciekaniem, ale tu należy pamiętać, że ta kwestia będzie się różnić w zależności od konkretnego egzemplarza.

iiyama G-Master GB2790QSU - wyciekanie podświetlenia
Lekkie rozjaśnienie lewego górnego narożnika jest widoczne dla kamery, ale gołym okiem nie było dostrzegalne.

Pobór energii utrzymany w zdrowej normie

Ostatnie pomiary dotyczyły jak zwykle zużycia energii, co w dzisiejszych czasach jest dosyć istotnym zagadnieniem. Monitor w spoczynku zadowalał się mniej niż 0,5 W, ale już podczas pracy biurowej przekraczał 30 W (250 nit i 60 Hz). Chcąc wykorzystać jego pełen potencjał w grach, przy 100% jasności i 240 Hz odświeżania, należy liczyć się z poborem na poziomie 45 W.

Czy iiyama G-Master GB2790QSU Gold Phoenix w 2023 roku to nadal tak dobry monitor?

Testy dosyć jednoznacznie potwierdzają opinię naszych czytelników – iiyama zdołała przygotować bardzo dobrze zbalansowany pod każdym względem produkt. Najbardziej zadowoleni będą gracze sceny e-sportowej, chcący wykorzystać potencjał mocniejszych kart graficznych (nie oszukujmy się – do stabilnych 240 FPS w 1440p nie wystarczy karta ze średniej półki), ale również pozostali gracze powinni rozważyć ten właśnie monitor, jeżeli szukają czegoś za około 2000 zł. Tyle bowiem teraz kosztuje testowany przez nas model.

iiyama G-Master GB2790QSU - z profilu
Matowa powłoka monitora w połączeniu z wysoką jasnością dobrze radzi sobie nawet w warunkach studyjnych.

A na czym dokładnie polega ten wyśmienity balans? Otóż dostajemy obecnie najrozsądniejszą (w kwestii stosunku jakości do obciążenia sprzętu) rozdzielczość 2560x1440 px, odświeżanie 240 Hz (które jest w zasadzie ostatnim, które jeszcze nie zahacza o placebo w przypadku większości graczy) oraz przekątną 27” (która pozwala dostrzec więcej detali, ale nadal też ogarnąć cały ekran bez ruszania głową). Do tego nie bez znaczenia jest niski czas reakcji pikseli, niski input lag oraz szerokie pokrycie gamutów kolorów. Przyznacie, że trudno o lepiej zbalansowaną jednostkę.

iiyama G-Master GB2790QSU Gold Phoenix powtarza sukces mniejszego brata (GB2590HSU Gold Phoenix) i realnie stanowi jedną z najciekawszych propozycji dla wymagających graczy

Gdybyśmy mieli wskazać jakieś słabsze strony tego modelu, to z pewnością byłoby to sterowanie OSD oraz brak wsparcia dla HDMI 2.1 (aby na nim również można było wykorzystać pełen potencjał monitora). Zdziwiło nas również zablokowanie edycji predefiniowanych profili obrazu, ale to w sumie niewielki problem, skoro można tworzyć własne profile. Nieco też zabrakło funkcji gamingowych OSD (licznik Hz, celownik, dodatkowe zegary). Realnie niewiele mamy iiyamie w tym modelu do zarzucenia, przez co nawet dosyć wysoka cena nam szczególnie nie przeszkadza.

iiyama G-Master GB2790QSU - prezentacja
Brak ostentacyjnych zdobień jest w tym przypadku tak samo wadą, jak i zaletą – a o gustach się nie dyskutuje.

Słowem podsumowania zatem – monitor iiyama G-Master GB2790QSU Gold Phoenix stanowczo polecamy graczom, którzy chcą łączyć granie w gry kompetytywne na najwyższym poziomie, z ogrywaniem po godzinach w ramach relaksu gier dla pojedynczego gracza, ciesząc się atrakcyjnymi kolorami i „prawie HDR”. W cenie 2249 zł to ciągle bardzo dobra propozycja, choć znacząco bardziej podobał nam się w grudniu, gdy był dostępny poniżej 2000 zł (lub nawet za 1800 zł w okolicy czarnego piątku!).

Opinia o iiyama G-Master GB2790QSU-B1 Gold Phoenix

Plusy
  • Bardzo szybka matryca Fast IPS (240 Hz, <3 ms GTG)
  • dobrze dobrana przekątna (27”) do rozdzielczości (1440p),
  • tryb MBR z czasem reakcji poniżej 1 ms,
  • niski input lag,
  • wsparcie dla FreeSync i G-Sync Compatible,
  • ~90% pokrycia DCI-P3,
  • wysoka jasność (500 nit) i dobra równomierność podświetlenia,
  • wysoki poziom ergonomii,
  • hub USB 3.1.
Minusy
  • Kalibracja fabryczna mogłaby być lepsza,
  • brak HDMI 2.1,
  • brak funkcji gamingowych w OSD,
  • sterowanie OSD za pomocą przycisków.

Nasza ocena monitora iiyama G-Master GB2790QSU Gold Phoenix:

96% 4.8/5

  • Wyróżnienie "Super Produkt" - benchmark.pl
  • Wyróżnienie "Super Wydajność" - benchmark.pl

Artykuł powstał we współpracy z firmą iiyama, która dostarczyła monitor na czas testów.

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    rambosz
    0
    Ciekawe czy piszczy jak to iiiiiiiiyama
    • avatar
      kalus23
      0
      Właśnie się zastanawiałem nad jakimś monitorem z HDMI 2.1 dla syna do jego pojoku pod xboxa + PC i chyba znalazłem ;) Dzięki za fajną reckę
      • avatar
        guru800
        0
        Właśnie kupiłem ten monitor. Mogę prosić o radę, jak skalibrować żeby wykorzystać jego potencjał?

        Witaj!

        Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
        Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

        Połącz konto już teraz.

        Zaloguj przez 1Login