• benchmark.pl
  • Komputery
  • Trzy lata temu mogłeś złożyć komputer do grania w Full HD za cenę obecnej karty graficznej
Trzy lata temu mogłeś złożyć komputer do grania w Full HD za cenę obecnej karty graficznej
Komputery

Trzy lata temu mogłeś złożyć komputer do grania w Full HD za cenę obecnej karty graficznej

przeczytasz w 5 min.

Cel - budujemy nowoczesny zestaw PC do grania, ale ma to być prawdziwy gamingowy sprzęt, który będzie optymalny do komfortowej rozgrywki w rozdzielczości Full HD. Składamy zarówno podzespoły, jak i dobieramy monitor.

Ile kosztuje komputer gamingowy? Umówmy się, że nie jest to najlepszy okres do składania komputera. W 2018 roku gdy chcieliśmy złożyć PC do grania w Full HD, to za ponad 3500 złotych mogliśmy zostać posiadaczami komputera z kartą graficzną GeForce GTX 1060 lub Radeon RX 580 oraz procesorem AMD Ryzen 2600. Zaznaczamy, że mówimy tu o kompletnej platformie z obudową, zasilaczem i monitorem. Trzy lata później za taką kwotę... kupimy zaledwie nowoczesną kartę graficzną przeznaczonej do rozgrywki w Full HD. A i to, jak będziemy mieć szczęście.

Albo więc nastawimy się na spory wydatek, albo też będziemy posiłkować się innymi rozwiązaniami - np. kupując starsze i używane karty graficzne, bądź wręcz sięgając po zintegrowane grafiki, jak choćby te w testowanym przez nas procesorze AMD Ryzen 7 5700G. Załóżmy jednak, że chcemy złożyć nowy komputer do grania w Full HD oparty na nowoczesnych podzespołach. Ile to będzie nas kosztować?

Warto również zauważyć, że w ciągu kilku lat zmieniły się oczekiwania graczy. Owszem, wielu z nas chce nadal grać w rozdzielczości Full HD, ale już nie w 60, ale w 120, czy 144 klatkach na sekundę - oczywiście razem z odpowiednim monitorem.

Ile kosztuje komputer do gier?

Optymalny komputer do gier - tzn. o idealnym stosunku ceny do wydajności i spełniający wszystkie określone wymagania to raczej ideał do którego należy dążyć zgodnie z własnymi potrzebami. Nie ma jednej idealnej konfiguracji, która sprostałaby wymaganiom wszystkich. Tym niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować stworzyć taki przykładowy komputer - pozwalający na komfortową rozgrywkę w rozdzielczości Full HD, bez poświęcania jakości ustawień graficznych nawet w najbardziej wymagających grach.

Założenia są proste - chcemy zbudować przykładową konfigurację, nie najtańszą, ale taką która zadowoli wymagającego gracza, który chce grać w rozdzielczości Full HD (nawet przy większej ilości klatek na sekundę), lub w niektórych przypadkach w QHD. Innymi słowy wymagające gry mają działać płynnie przy najwyższych lub wysokich ustawieniach graficznych. 

Podzespoły: karta graficzna

Gigabyte Radeon RX 6600 XT Gaming OC PRO 8G

Mała uwaga - ceny kart graficznych zmieniają się tak dynamiczne, że podane przez nas kwoty po tygodniu mogą okazać się już nieaktualne. Gwoli przypomnienia - w 2018 roku za Radeona RX 580 lub GeForce GTX 1060 płaciliśmy ponad 1000 złotych. Jeśli zamierzamy sięgnąć po najnowsze rozwiązania, to obecnie najmniej wydajnymi (a więc najtańszymi) modelami opartymi na AMD Navi 2 i NVIDIA Ampere są:

Każda z wymienionych tu kart obsługuje sprzętowy ray-tracing, ale modele z tego segmentu nie imponują wydajnością w tych zastosowaniach. GeForce RTX 3060 ma aż 12 GB pamięci graficznej (pozostałe 8 GB), ale jest równocześnie najmniej wydajną kartą z tej trójki.

Olbrzymią zaletą kart GeForce jest wsparcie technologii DLSS, która przyśpiesza działanie gier przy niewielkim spadku jakości obrazu. Wprawdzie AMD zaprezentowała już konkurencyjną technologię FidelityFX Super Resolution (FSR), jednak jako, że jest to rozwiązanie nowe to nie znajdziemy go w dużej ilości gier. Z bardziej znanych tytułów obsługą FSR może pochwalić się choćby Resident Evil Village, a w przyszłości również Far Cry 6.

Radeony obsługują technologię supersynchronizacji FreeSync, a na rynku znajdziemy dużo tanich monitorów wyposażonych w tą technologię. Do karty GeForce nie dobierzemy taniego monitora z konkurencyjną technologią G-Sync, gdyż są one najzwyczajniej na świecie drogie. Po co w ogóle nam supersynchronizacja? Dzięki tym technologiom obraz w grach będzie jeszcze bardziej płynny. O i ile w przypadku monitorów G-Sync musimy sporo dopłacić za tę technologię, to w przypadku monitorów FreeSync otrzymujemy supersynchronizację bez dodatkowych kosztów.

Ceny są wariackie, ale warto zauważyć, że karty te sprawdzą się nawet w rozdzielczości 2560 x 1440, chociaż najbardziej wymagające gry jak Cyberpunk 2077 nie zapewnią już odpowiedniej płynności w takiej rozdzielczości i przy maksymalnych ustawieniach (bez ray-tracingu).

Co robić, jak żyć? Jeśli ceny nowoczesnych kart są dla Ciebie zbyt wysokie możesz poczekać na tańsze modele, jak GeForce RTX 3050, czy Radeona RX 6500. Jeśli nie chcesz czekać, pozostają Ci starsze, bądź używane modele. Możesz również zerknąć na nasze 5 sposobów na to, jak sobie radzić, kiedy nie możesz kupić nowej karty graficznej.

Podzespoły: procesor

Intel Core i5 10400F - wersja bez zintegrowanej grafiki

Na rynku procesorów zaszła ciekawa rotacja, bowiem w mniej wydajnym segmencie to Intel ma ciekawiej wycenione jednostki. Można postawić na na dobre procesory ze średniego segmentu, albo nieco słabszy i starszy model Core i5 Intela, który jednak całkiem dobrze sprawdzi się w grach. A mówimy konkretnie o:

Jeśli mamy przeznaczony na procesor nieco większy budżet, warto sięgnąć po Ryzen 5 5600X lub Core i5-11600K. W cenie około 750 złotych nieco starszy Intel Core i5 10400F to wciąż dobry wybór, chociaż należy pamiętać, że nie umożliwia on podkręcania. Polecamy oczywiście rzut okiem do naszego topu najlepszych procesorów do gier.

Podzespoły: płyta główna

ASUS TUF Gaming B550M-Plus (Wi-Fi) obok pudełka

W przypadku nowych Ryzenów warto sięgnąć po płytę ze średniego segmentu z chipsetem B550, ale w przypadku Rocket Lake (Core 11-tej generacji) sytuacja nieco się komplikuje. Tańsze płyty B560/H570 umożliwiają tylko podkręcanie pamięci RAM, a jeśli chcemy podkręcić sam procesor pozostają nam droższe płyty Z590. W przypadku Intel Comet Lake można śmiało sięgnąć po starsze płyty serii 4xx. Nie warto wybierać najtańszych płyt z danym chipsetem, bowiem często producenci stosuje tam cięcia budżetowe, jak choćby słabsza sekcja zasilania.

  • MSI B560M PRO-VDH WIFI - około 600 złotych
  • ASUS TUF Gaming B550M-PLUS (WI-FI) - około 700 złotych
  • MSI Z590-A PRO - około 900 złotych

Koniecznie zobaczcie nasze zestawienia polecanych płyt dla procesórów AMD oraz najlepszych płyt dla procesorów Intel.

    Podzespoły: pamięć RAM

    Crucial Ballistix 2666 MHz

    Tutaj nie ma nad czym główkować. Wybieramy zestaw 2 x 8 GB o taktowaniu od 3200 do 3600 MHz - w tym segmencie będzie to w zupełności wystarczające.

    • Pamięć RAM DDR4 2 x 8 GB 3200-3600 MHz - ceny zaczynają się od 300-350 złotych

    Podzespoły: nośnik danych

    SSD M.2 Kingston KC2500 o pojemności 1 TB

    Ceny nośników SSD są dziś całkiem przyzwoite i można śmiało zaopatrzeć się w SSD o pojemności 1 TB w wersji PCI-E/NVMe. Tańsze modele SSD NVMe nie będą oferować oszałamiających osiągów, ale i tak będą szybsze od standardowych modeli SATA.

    • Kingston A2000 M.2 Pci-e NVMe 1TB - około 450 złotych

    Peryferia: monitor

    AOC G2590VXQ

    Tutaj panuje duża dowolność i każdy może dobrać monitor wedle własnych potrzeb - np. jeśli zależy Ci na dużej płynności rozgrywki w strzelaninach online sięgnij po monitor o odświeżaniu od 120 Hz wzwyż. Użytkownicy kart Radeon powinni zwrócić uwagę na obecność technologii FreeSync. Karty graficzne które obecnie producenci pozycjonują do rozdzielczości Full HD umożliwiają również w większości przypadków rozgrywkę w rozdzielczości (W)QHD.

    • AOC 24B2XD (75 Hz IPS) - około 600 złotych
    • iiyama G-Master G2466HSU-B1 Red Eagle (165 Hz VA FreeSync) - około 900 złotych

    Pozostało nam jeszcze wybrać obudowę i zasilacz - ponownie sięgneliśmy po sprawdzone podzespoły w niewygórowanych cenach.

    Całość (bez klawiatury, myszki i systemu operacyjnego) - cena

    • karta graficzna Radeon RX 6600 XT / GeForce RTX 3060 - 3700 złotych
    • procesor Ryzen 5 5600X / Intel Core i5-11600K - 1300 złotych
    • płyta główna ASUS TUF Gaming B550M-PLUS (WI-FI) / MSI B560M PRO-VDH WIFI - 700 złotych
    • Pamięć RAM DDR4 2 x 8 GB 3600 MHz - 350 złotych
    • SSD Kingston A2000 M.2 PCI-E NVMe 1TB - 450 złotych
    • obudowa SilentiumPC Ventum VT2 TG ARGB - 200 złotych
    • zasilacz be quiet! Pure Power 11 600W CM - 400 złotych
    • monitor AOC 24B2XD (75 Hz IPS) - 600 złotych

    Ile kosztuje komputer gamingowy?

    W sumie 7700 zł (za zestaw z monitorem) lub 7100 zł (bez monitora). A to nie żaden wydajnościowy potwór - komputer jest nowoczesny, ale oparty na podzespołach ze średniego segmentu. To naprawdę ciężkie czasy dla osób chcących samodzielnie złożyć komputer i faktycznie czasem bardziej opłacalne jest rozejrzenie się za gotowymi zestawami.

    Prawie połowę ceny całego zestawu stanowi karta graficzna (!). Nawet wcale nie takie niskie ceny procesorów nie wpływają tak znacząco na końcową kwotę. Pamiętajcie również, że w naszym przykładowym komputerze wykorzystaliśmy procesory i karty graficzne najnowszej generacji - wybierając starsze lub używane podzespoły możemy znacząco obniżyć cenę.

    Testy wydajnościowe

    Zobacz jak proponowane karty graficzne radzą sobie w grach:

    Horizon: Zero Dawn – 1920 x 1080
    [kl./s.] najwyższa jakość

    Gigabyte GeForce RTX 3060 Ti 121
    91
    Gigabyte Radeon RX 6600 XT PRO OC 104
    81
    GeForce RTX 3060 99
    76
      średnie klatki na sekundę
     minimalne klatki na sekundę

    AC: Valhalla – 1920 x 1080
    [kl./s.] ultra wysokie

    Gigabyte Radeon RX 6600 XT PRO OC 83
    61
    Gigabyte GeForce RTX 3060 Ti 75
    56
    GeForce RTX 3060 65
    49
      średnie klatki na sekundę
     minimalne klatki na sekundę

    WD: Legion – 1920 x 1080
    [kl./s.] tekstury HD, ultra

    Gigabyte GeForce RTX 3060 Ti 79
    65
    Gigabyte Radeon RX 6600 XT PRO OC 70
    56
    GeForce RTX 3060 65
    53
      średnie klatki na sekundę
     minimalne klatki na sekundę

    Cyberpunk 2077 – 1920 x 1080
    [kl./s.] ultra

    Gigabyte GeForce RTX 3060 Ti 70
    58
    Gigabyte Radeon RX 6600 XT PRO OC 59
    48
    GeForce RTX 3060 55
    46
      średnie klatki na sekundę
     minimalne klatki na sekundę

    Jak widać każda z tych kart oferuje bardzo dobrą wydajność w Full HD, ale jeśli marzyły się wam stałe 120/144 klatki na sekundę, to w wielu przypadkach będziecie musieli zejść z maksymalnych ustawień graficznych, a w niektórych będzie to raczej nieosiągalne (np. Cyberpunk 2077). Ratunkiem mogą okazać się wspomniane technologie NVIDIA DLSS oraz AMD FSR.

    A jakie Wy macie pomysły na komputery do grania w Full HD? Dajcie znać w komentarzach!

    Komentarze

    31
    Zaloguj się, aby skomentować
    avatar
    Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
    • avatar
      tumoris
      9
      Trzeba być niezłym świrem, żeby wydać na kartę tyle co kiedyś kosztował cały komputer z tej półki. Ludziom się kompletnie poprzewracało, za niedługo będą płacić 1000zł za nasrane na tacce
      • avatar
        bullseye
        7
        Sprzęt komputerowy był strasznie tani i nie mieli za bardzo sposobu by go wywindować ale przyszedł zbawienny COVID i wreszcie była idealna wymówka czemu musieli podnieść ceny kart itp i nie macie co nawet się łudzić że kiedyś będzie dużo taniej, owszem marketing zadba o to by ceny spadły by znowu umyć ręce że są tacy dobrzy i że po kryzysie obniżają ale takich cen jak w 2018r nigdy nie zobaczymy już.

        Obstawiam że jak minie czas kiedy trzeba się nachapać, to karty pokroju RTX3060 będą w cenie 1200-1400zł, RTX3070 ~1700-19000zl, 3080 2200-2300, 3090 2800zł. I takie ceny zostaną z nami na długo, czyli ponad 40% zawyżone względem tego co mieliśmy.

        Ale winni w sporej części jesteśmy my gracze, dawali płatne DLC to łykaliśmy i teraz mamy je jako nieodłączny element do dojenia, braliśmy pre-ordery by ogrywać betę przez 2 lata po wydaniu gry i dalej to mamy, braliśmy karty graficzne w cenach x3 to teraz będziemy mieli droższe,
        • avatar
          marioking
          6
          To nie covid jest głównym winnym a kryptowaluty.... pojedyncza poważna kopalnia pochłania 500.000 karta graficznych!!!! 500K!!!!!!! to przed krypto tyle rocznie moze sprzedawalo sie w polsce grafik! mowimy takich pokroju high-end! Reszta popłuczyny covidu... pamieci... ssd drozej przed drenowanie rynku z komponentów na potrzeby miningu!
          • avatar
            Wujek Ze
            2
            ja mam pytanko, co to za pamięci w tym zestawie i z jakiej ultra promocji w tesco za 350 ziko te badziewie :D
            • avatar
              kitamo
              2
              A ja się cieszę że istnieje takie cos jak integra bo dzieki temu nie trzeba za komputer placic takich cen.
              W cenie karty graficznej mozna dzis kupic sobie prawie obie konsole i tez grac.
              • avatar
                pawel11
                2
                gdyby kryptowaluty dało się kopać samą obudową to pewnie mielibyśmy zalew obudów za 1000 i więcej złotych (tak, wiem, że są takie obudowy ale wtedy tyle kosztowałyby zwykłe blacho-puszkowce) , jak nie karty to dyski, jak nie dyski to karty i tak wkoło wszystko drożeje. Głupiego Ryzena 3200G kupowałem swego czasu za 300zł a teraz prawie 700 i jeszcze czasowo niedostępny... Wszyscy rozkładają ręce i mówią bo to Covid, bo to górnicy.... A mój kolega rzucił ostatnio (wnerwiony na cenę kart graficznych) że jak tak dalej pójdzie to w Battlefielda nie będzie grał tylko pojedzie na paintballa. Raz w miesiącu bieganie i tak wyjdzie taniej niż kupno karty lub modernizacja zestawu na nową platformę....
                • avatar
                  bahus_pl
                  1
                  Ano porobiło się. Sam na szczęście w grudniu składałem moją maszynę z Ryzenem 5900X i RTX'em 3080 TUF... i myślałem że 4300zł za TUF'a 3080 OC to dużo. Okazało się że może być więcej. Dobrze że teścia też namówiłem na upgrade i 1 stycznia złożyłem zamówienie. Udało mi się jeszcze RTX'a 2070 SUPER od MSI wyhaczyć w Media Expert za 2400zł... Patrząc na to co się wyprawia to lekko 1,5 roku na ustabilizowanie dostaw części itp i kolejne 1,5 roku na powrót do normalnych cen... o ile wybije się do nogi scalperów.
                  • avatar
                    gromzjasnegonieba
                    1
                    wtedy kupilem vega56 za 1000zl a niedawno sprzedalem za 2500zl. Aby bylo ciekawiej to za ta kase kupilem rtx2060 + 16GB ram jeszcze w tym samym tygodniu.
                    • avatar
                      wojtek_pl
                      1
                      Nie trzeba od razu kupować najlepszej karty graficznej. Wystarczy gtx 1660 albo coś koło tego. Innymi słowy komputer do grania w full HD można złożyć za połowę kwoty wymienionej w artykule.
                      • avatar
                        hovzi
                        1
                        Pomimo, że ceny może trochę spadły, to nadal trzeba być lekkomyślnym żeby za tyle samą grafikę kupić XD
                        • avatar
                          Joker212
                          1
                          Dlatego nie ma sensu skladac komputera. Sam zawsze gralem tylko na PC a teraz sie wypialem i kupilem Series X i gry plywaja pieknie za o wiele mniejszy pieniadz. A co do tego, ze ludzie sie godza na wszystko jest prosty przyklad gier na steam - kiedys gry byly pudelkowe na PC i mozna je bylo odsprzedawac. Potem sie pojawil steam i ludzie sie irytowali, ze musza instalowac jakis program by grac w kupiona na plycie gre. Ale sie zgadzali. I co? Teraz na PC jak juz kupisz gre to dupa - nie odsprzedasz. Biorac pod uwage stosunek ceny do wydajnosci oraz mozliwosci odsprzedawania gier i kupowanie z rynku wtornego jedyny sens ma zakup konsoli.
                          • avatar
                            serek25
                            1
                            Ceny kart graficznych są jeszcze za niskie. A skąd ten wniosek? Bo pomimo tego całego ględzenia o drożyźnie i tak sprzedają się w zatrważających ilościach.
                            • avatar
                              Mordziaty79
                              -2
                              i7 11700k, 32 GB RAM HyberX 3000 Mhz Płyta Z590 UD, RTX 3060 Aorus 12 GB, dysk 1TR, Zasilacz Gigabyte P650B 80+ bronze, obudowa Volcano Amirani ARGB, Windows 10 pro. To kupiłem 3 miesiące temu za 6900, teraz kosztuje 7150. To tyle z waszego składania.
                              • avatar
                                -4
                                Ale te monitory to takie wybrałeś nie za szybkie :P W zestawie za 7000 zł już bym pokusił się o coś, co pozwoli wykorzystać potencjał takiej maszyny (zwłaszcza jeśli uda się dorwać RTX 3060 Ti) i zaoferuje też nieco więcej kolorów. Myślę, że 2000 zł to rozsądna kwota za monitor w takim przypadku - można upolować 27-32" QHD 165 Hz z blisko 90%+ DCI-P3 (chyba takiego Gigabyte G32QC testowałem, ale są też LG 27" z NanoIPS). Zwłaszcza że taki monitor zwykle przeżyje nie tylko ten pierwszy, ale często też kolejny zestaw, więc nie warto na nim aż tak oszczędzać.
                                • avatar
                                  greghostor
                                  0
                                  Niesamowite

                                  Witaj!

                                  Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                                  Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                                  Połącz konto już teraz.

                                  Zaloguj przez 1Login