Co otrzymujemy wraz z nową platformą Intela (procesory + układy logiki)?
- większą wydajność i energooszczędność (22-nanometrowy proces technologiczny)
- szereg technologii usprawniających pracę dysków oraz aktualizacje (Smart Response, Smart Connect i Rapid Start)
- wydajniejszą i bardziej nowoczesną zintegrowaną grafikę (obsługa DX11, OpenCL 1.1 oraz OpenGL 3.1)
- ulepszone technologie związane z przetwarzaniem i przesyłaniem treści multimedialnych (QuickSync, Insider, Wireless Display, InThru 3D i HD Video Conferencing)
- obsługa HDMI 1.4a i trzech niezależnych wyświetlaczy
- ulepszone technologie zarządzania sprzętem i bezpieczeństwa (m.in. 2012 vPro)
- nowoczesne wersje interfejsów PCIe (3.0), SATA III, USB 3.0 (kontroler zintegrowany z chipsetem) i wsparcie dla wielu technologii bezprzewodowych
Co ze starymi chipsetami? Obsługę Ivy (pod warunkiem aktualizacji BIOS/EFI) zapewnią chipsety H61, H67, P67 i Z68. Takiej możliwości zabraknie przy użyciu Q65, Q67 i B65.
Jakie wrażenie zrobił na nas flagowy model trzeciej generacji procesorów Core? Wiele spośród informacji dotyczących nowych procesorów dawno wyciekło już do sieci. Wiadomo było, czego się mniej więcej spodziewać, więc wielkich zaskoczeń nie ma. Pomimo tego, że zgodnie z zapowiedziami Ivy Bridge mają bardziej wydajną grafikę, są nieco wydajniejsze, bardziej energooszczędne i wyposażone w kilka nowych "ficzerów", zawsze pozostaje pewien niedosyt. Czy posiadacze topowych modeli Sandy Bridge mają powód, żeby wymienić swoje procesory na Ivy Bridge? Na pewno nie, jeśli istotna jest dla nich przede wszystkim kwestia wydajności rdzeni procesora. Ta zmieniła się (na korzyść) w dość niewielkim stopniu. Jeśli jednak zamierzają wykorzystywać zintegrowaną grafikę, czy korzystać z nowości, które przynosi nowa platforma Intela, mogą na poważnie pomyśleć o nowych układach. Nie bez znaczenia jest też kwestia energooszczędności nowego procesora - zwłaszcza pod obciążeniem.
Osoby, które miały nadzieję, że 22-nanometrowy proces produkcyjny przyniesie przełom w podkręcaniu zapewne są nieco zawiedzione. Przypominamy jednak, że testowaliśmy próbki inżynieryjne, a nie sklepowe wersje procesorów, więc w tej kwestii również może sie dużo zmienić. Jeśli chodzi o zintegrowaną grafikę, to Intel HD 4000 w niektórych przypadkach potrafi dogonić topowe Llano, ale w innych pozostaje w tyle (wydajność DX11). Tymczasem na horyzoncie majaczą już AMD Trinity. Na pewno jednak dla wielu osób takie możliwości "integry", jakie oferuje Intel, będą w zupełności wystarczające.
Core i7 3770K to bez dwóch zdań bardzo dobry układ, ale z pewnością nie jest przełomowy. Intel ulepszył architekturę Sandy Bridge i dokonał kilku istotnych modyfikacji. W tym segmencie i w tej cenie (miejmy nadzieję, że podatek od nowości nie okaże się zbyt wysoki) nic lepszego na rynku nie znajdziecie.
Ocena: Intel Core i7 3770K | |||
plusy: • bardzo dobry stosunek ceny do możliwości • 22-nm i tranzystory TriGate • świetna wydajność w średnim segmencie • kontroler PCIe 3.0 • szybsza zintegrowana grafika • energooszczędność | |||
minusy: • wysokie temperatury rdzeni procesora przy podkręcaniu | |||
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 1300 zł | |||
Komentarze
223Ale wrażenie i tak lepsze niż po październikowym "debiucie" bulldozera. Oj, AMD poprzedniej poprzeczki nie przeskoczyła , ma zaległość bo nie pokonali SB, a teraz mają pokonać IB. Ciężko będzie dla AMD...
po cholere dodają grafikę, skoro do gier i tak sie nie nadaje. Mogliby dac taką grafike tylko do mobilnych i slabszych modeli.
Po 2. dlaczego użyliście HD 6970 zamiast 7970/
Po 3. dlaczego takie chłodzenie, skoro zazwyczaj stosujecie Noctua DH-14?!
Mam nadzieję, że w krótkim czasie będą testy mobo i GPU różnych producentów na i7 3770K zarówno z podkręconym jak i w normalnych taktowaniach (standardowych i turbo).
Jeśli ktoś się spodziewał wielkiego przyrostu wydajności to chyba się nie interesował doniesieniami nt. Ivy Bridge.
A jeśli chodzi o godzinę dodania artykułu to najwidoczniej takie było embargo wystosowane przez Intela. Cieszmy się, że nie było później.
W nowych prockach na duży minus temperatury po oc.
stary w nowej oprawie i tyle, co do prockow to juz pewnie wszystko co mozna osiagnac, tylko wsadzic mozna grafe ktora jest jak dzazga w penisie i inne bzdety, ciekawe jaka bedzie ostateczna cena za i7
Ja się natomiast dowiedziałem z tego artu. 2 bardzo istotnych rzeczy.
Po pierwsze nie muszę zmieniać platformy bo mój 3-letni Phenom II x4 955 @3,7 Ghz (analogiczny zegar do modelu PII 970) nadal daje rade :)
Po drugie spokojnie mogę kupić grafikę na poziomie Radeona 6970/7870/7950 lub GTX560ti/570/580 bez obawy o wyrzucenie pieniędzy w błoto bo nie rozwiną skrzydeł :)
Dawno na rynku podzespołów PC nie było takiego przestoju. 3-letni komp spokojnie radzi sobie z każdą grą :)
Może haswell coś zmieni??
Naprawdę spodziewaliście się mega skoku w stosunku do SB?!
Mniejszy wymiar technologiczny a pobór prądu zbliżony do Sandy. Coś tu nie gra, na początku myślałem że to przez wyższe wartości zegara Ivy bridge ale jak wiadomo nie to jest powodem.
Problemy z OC? Czy to możliwe że Ivy produkowane w 22nm procesie grzeją się aż tak bardzo że z trudem można przekroczyć 4.5GHz na niereferencyjnym chłodzeniu? Dla mnie to wręcz porażka. Tyle to robią przeciętne 2500K i 2600K.
Do samego artykułu to mam wrażenie że jest to tekst posklejany na szybko z kawałków różnych autorów.
Słaby wstęp, brak szerszego tekstu o architekturze samego procesora, raz wykresy benchmarkowe raz chyba od Intela. Takie to nijakie i bez składu.
Coś się Benchmark.pl tym razem nie postarał. Tak samo z resztą Intel...
• bardzo dobry stosunek ceny do możliwości
zerknijmy na stronę: HD 4000 vs Llano
600pln kontra 1300pln faktycznie bardzo dobry stosunek, że też sam tego nie zauważyłem.
Jeśli ktoś już kupił dobry procesor Sandy Bridge, to nie opłaca mu sie wymieniać.
BTW fakt, że Intel potrafi zrobić super wydajne procesory nie jest dobrą wiadomością do klientów, ponieważ jak na razie mamy monopol.
10 % to mało, a myślałem, że będą bardziej wydajne. Ale przynajmniej pobór mocy trochę mniejszy i wydajniejszy układ graficzny.
Kto czeka na Haswell?Bo ja tak.
mi też sie wydaje ze wszystko zwalnia tempo
teraz czas na APU i AMD da rade w tym segmencie
ktoś pisał komu komp na APU?
dla mojej córki do szkoły?
dla rodziców ?
nie wszyscy kupuja kompa do 3dmarkow
przesiadka z LGA775 na Ivy ma sens to każdy tempak wie
jak czytam ze przesiadka z SB na IB nie ma sensu to widać poziom intelektualny czytelnikow,przecież oczywiste jest ze przyrost bedzie marny
Niby nic takiego, ale intel mimo iz robi wydajne procesory to dopoki sie nie dogadaja z jakims producentem grafiki (wiadomo ze z AMD im sie nie uda wiec zostaje tylko nvidia) to lepiej niech sie skupia nad doskonaleniem swoich procesorow a nie na kombinowaniu z ukladami graficznymi.
Czy jest mozliwe przetestowanie konfiguracji B75+I7 3770 pod katem podkrecania. Jesli ktos w tym momencie robi wielkie oczy to niech czyta dalej.
Otoz w przypadku procka SB I7 2600 podkrecanie bylo mozliwe maksymalnie o 500MHz jedynie przez zmiane mnoznikow trybu TURBO. Ta mozliwosc oferowaly takze budzetowe chipsety H61 tylko zeby nie bylo tak rozowo NIE WSZYSTKICH PRODUCENTOW. Otoz taki Gigabyte stosowna opcje w biosie mial, a z kolei ASUS juz nie.
Procek I7 3770 jest troche tanszy od wersji K, a plyta B75 nawet sporo tansza od Z77, jednak jezeli przyjac slabe mozliwosci podkrecania ze wzgledu na temperatury te 500MHz wydaje sie SWIETNYM ROZWIAZANIEM jesli chodzi o koszty. Innymi slowy taka konfiguracja mialaby spore szanse zawojowac rynek.
Chcialem zwrocic uwage ze zeby podkrecic procka musieliscie zwiekszyc napiecie o ponad 20%, zwiekszylo to prady uplywowe ktore w tak niskim procesie sa coraz powazniejsza kwestia i wygenerowalo temperature. Istnieje duza szansa ze podkrecanie przy pomocy mnoznikow TURBO nie wymaga podniesienia napiecia co zachowalowy energooszczednosc takiego rozwiazania.
Czy redkacja pokusi sie o takie testy?
p.s. dodawanie obslugi DX11 do Intel HD i chwalenie sie jego obsluga to smiech na sali :)
Nowy krok w przyszłość
Zieloni jaskiniowcy nadal dłubią swoje toporne kloce :)
Zaskakujace natomiast sa te temperatury. Widac tranzystory TriGate maja niekorzystna ceche jaka jest podnoszenie parametru Rthjc ukladu. Dla niewtajemniczonych jest to rezystancja termiczna zlacze-obudowa. Przez to krzem osiaga wieksze temperatury, cieplo ma utrudniona droge do radiatora. A jak wiadomo cieplo to wrog OC, nie zdadza sie tu wymyslne uklady chlodzace, ktore przeciez odbieraja cieplo z obudowy a nie z krzemu bezposrednio.
wiadome, że między SB a IB nie ma wiekszej roznicy :) a chcialbym zobaczyc czy oplaca sie przejscie dwie generacje do przodu :)
W zasdzie już obecnie przy takiej integrze sens tracą grfiki w lpkach - oczywiście nie ma co się łudzić na HD4000 o takiej wydajności w laptopie.
Sklepy muszą wziąć pod uwagę iż wiele osób będzie czekało na zakup nowych komputerów dopóki nie pojawią się nowe podzespoły z IB.
Mam takie pytanko:)
Chciałbym zainwestować w nowe core i5 3570K i mam kartę graficzną Ati Radeon HD 6870 HIS Turbo i tu jest moje pytanie czy warto?, bo aktualnie posiadam Core2duo e7600^^
Tak czy siak, moze nie zawodzi (ja nie spodziewalem sie cudow po Ivy), widac architektura sandy jest wystarczajaca jak narazie i nie ma co narzekac.
Overclocking nie rozczarowal mnie - wrecz spodziewalem sie ze nie bedzie tu szału. Mysle ze TriGate nie bedzie predko oferowac mozliwosci OC takich jak przy SB, ale jak taki Ivy pojdzie nawet na 4.4Ghz to i tak bedzie dobrze.
Niektórzy pewnie zwrócą uwagę na brak chociażby vPro w wersji "K". Trochę szkoda, że płacąc więcej masz mniej.
Dlaczego właśnie te gry. Wiedźmin rozumie, ale mafia 2 ?
Wolał bym SKYRIM a nie coś, co jest rozj..... po 10 godzinach , strata pieniędzy na taką grę chyba że pirat wtedy ok. Test gier jest mało czytelny lepsze by były dwie osobne tabele rozdzielczości. Widzę że w teście gier amd tragicznie nie ostaje - co jest nieprawdą bo amd jest tragiczne i domyślam się sprytnej manipulacji osoby testującej. Szkoda że jako sklep cena nowości będzie jedna jedną z najwyszych i na ag... bedzie dużo taniej dlaczego benchmark ma tak gigantyczne marże. Bądźmy ludźmi.
Mam na myśli cpu + normalna wydajna karta grafiki, a i zamiast albo najlepiej z nią powinien być gtx 680. Jest trochę manipulacji po względem growym.
Choć przyznać muszę, że nowa integra faktycznie daje radę, ale mimo wszystko nawet w tej kwestii AMD ma przewagę w postaci możliwości OC integry. Sam swoje HD6410 mam na stałe podkręcone ze standardowych 600MHz do 750MHz i da się to odczuć, nie wspominając o mocniejszych układach pokroju HD6550D.
Gdyby ktoś jednak chciał sprzedać SB to na pewno wiele nie straci - skoro IB dużo lepsze nie jest od SB a kosztuje podobnie to SB będzie trzymać cenę.
To że grafa jest mocniejsza to wszyscy wiemy, skoro dołożyli procesorów, to wydajność raczej nie spadła !
gdzie się podziały temperatury 2600 k podczas obciążenia na nominalnych i OC
Co z tego że konkuruje z Llano jak cenę ma 2.5 większą?
(http://www.purepc.pl/procesory/ivy_bridge_tajemnica_wysokich_temperatur_wyjasniona
Nieładnie Intel
(..)