Plextor M6 Pro z pewnością zalicza się do udanych modeli. Konstrukcyjnie przypomina on swojego poprzednika, ale wprowadzone zmiany zaowocowały zauważalną poprawą wydajności (choć i tak stała ona na najwyższym poziomie). Nośnik świetnie sobie radzi w realnych zastosowaniach i przy operacjach na mniejszych próbkach, a to właśnie te scenariusze są najważniejsze z punktu widzenia użytkownika komputera. Gorzej natomiast wypada w testach typowo syntetycznych, ale tak naprawdę nie ma to większego znaczenia, bo nie przekładają się one na realną wydajność dysku.
Nie da się ukryć, że trochę zawiedliśmy się na technologii PlexTurbo – jednej z kluczowych funkcjonalności serii M6 Pro. O ile w testach syntetycznych wydajność nośnika wzrosła nawet kilkukrotnie, to w teście sprawdzającym potencjał dysku w realnych zastosowaniach, zysk z jej zastosowania był praktycznie zerowy – niezależnie czy użyliśmy platformy z mniej pojemną i wolniejszą pamięcią DDR3 czy też pojemniejszą i wydajniejszą DDR4.
Plextor M6 Pro 256 GB kosztuje około 680 złotych – jest to zatem jeden z najdroższych dysków o takiej pojemności (biorąc pod uwagę modele z segmentu konsumenckiego, które są powszechnie dostępne w sprzedaży). W tej cenie otrzymujemy jednak bardzo dobrą wydajność i 5-letnią gwarancję producenta (co ważne, nie jest ona ograniczona współczynnikiem TBW – ilością zapisanych danych). Nie bez znaczenia jest też bogate wyposażenie. Jeżeli zatem zależy Wam na nośniku z wyższej półki, a kwestia ceny jest mniej istotna, na pewno warto zastanowić się nad tą propozycją.
Ocena | |
Wydajność - odczyt: | super |
Wydajność - zapis: | dobry plus |
Jakość wykonania: | super |
Opłacalność: | zadowalający plus |
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 680 zł | |
Komentarze
16Sam dysk jest ok, jak poprzednia seria, jednak poza funkcjami służącymi lepszej ochronie komórek pamięci i pewnej poprawie operacji z małymi plikami to reszta w zasadzie bez zmian (bo jak widać technologia przyspieszająca napęd z pomocą RAM robiona tylko pod benchmarki).
Sam używam 2 SSD i rozmawiam na ten temat z kumplami i wyciągam wniosek taki, że w zasadzie dla przeciętnego użytkownika w domu, czy w firmie żywotność pamięci w SSD jest zadziwiająco duża nawet w najtańszych modelach i te wszystkie nowe pomysły ochronne są potrzebne głównie osobom zapisującym naprawdę duże ilości danych (z założenia dyski takie jak ten Plextor nie są przewidziane do pracy w serwerach, itp.).
W związku z zapowiadanyym spadkiem cen długa 5 letnia gwarancja też nie powinna wpłynąć na cenę - oczekiwałbym raczej by cena z długą gwarancją nie była wyższa, modele ze standardową powinny być tańsze niż dotychczas.
W sumie widać jak producenci sztucznie, w oderwaniu od kosztów, trzymają ceny SSD na wysokim poziomie - pezecież SSD to już dawno nie jest produkt niszowy i producenci na pewno odczuwają efekt skali, a nowe modele nie są projektowane od nowa tylko pojawiają sie w nich po trochu nowe usprawnienia co nie generuje jakichś wielkich kosztów badań.
,..szału nie ma,nic nowego,a już na pewno nic lepszego niż to co oferuje jedyny właściwy producent najlepszych na rynku.Na to klienci się także znajdą,każdy towar ma swojego kupca.
http://www.thessdreview.com/our-reviews/corsair-neutron-xt-ssd-review-240gb-new-phison-controller-creates-top-tier-contender/3/