W pierwszej części przygotowaliśmy porady przede wszystkim dla początkujących użytkowników, którzy dopiero kupili telefon z Androidem.
Jeśli uświadomimy sobie, że system Android ma dopiero parę lat, jego potężny sukces w branży elektronicznych urządzeń mobilnych jest naprawdę zaskakujący. Oparty na jądrze Linuksa OS tworzony jest przez organizację Open Handset Alliance składającą się z 84 firm, na czele których stoi Google.
W ciągu tych kilku lat Android rozrósł się znacząco i stał się dojrzałą, zaawansowaną i nowoczesną platformą działającą na pokładzie wielu różnorodnych urządzeń od tanich, budżetowych smartfonów począwszy, a na drogich, funkcjonalnych tabletach skończywszy. Jest to system stworzony specjalnie z myślą o obsłudze dotykowej, ale występuje też w sprzęcie wykorzystującym sprzętową klawiaturę i dającym możliwość obsługi za pomocą myszki – przykładem może być tablet Asus Eee Pad Slider.
Pierwsze wydania systemu nie były zbyt skomplikowane i nie oferowały rozbudowanej funkcjonalności ze względu na wyraźne ograniczenia mocy obliczeniowej ówczesnych smartfonów. Dzisiejsze konstrukcje to już prawdziwe komputery, które mieszczą się na dłoni.
Najnowsze modele mają dwu-, a nawet czterordzeniowe procesory zintegrowane z bardzo oszczędnymi, ale wydajnymi układami graficznymi i taką ilością pamięci RAM, której jeszcze kilka lat temu nie powstydziłby się laptop czy „pecet” działający na Windows XP.
Nic więc dziwnego, że Android w większości przypadków zainstalowany jest z pakietem biurowym, odtwarzaczem filmów HD, szeregiem komunikatorów i aplikacji społecznościowych, nawigacją GPS, radiem FM, odtwarzaczem YouTube, klientem pocztowym, przeglądarką WWW i wieloma innymi programami narzędziowymi oraz grami.
Z całą pewnością niektóre osoby chcące przesiąść się ze zwyczajnego telefonu służącego do SMS-owania i wykonywania połączeń telefonicznych na nowoczesnego i wydajnego smartfona, mogą czuć się przytłoczone ilością nowinek i zagubione w nowym interfejsie. Dlatego specjalnie z myślą o was stworzyliśmy poradnik, który ma na celu ułatwić wykonanie niektórych czynności krok po kroku. Obejmuje on zarówno najprostszą konfigurację, jak i tą bardziej zaawansowaną.
W poradniku posłużyliśmy się dwoma znakomitymi urządzeniami reprezentującymi smartfony – HTC EVO 3D oraz tablety – Asus Eee Pad Slider (Android Honeycomb). Naturalnie po premierze smartfona Samsung Galaxy Nexus wraz z systemem Android 4.0 Ice Cream Sandwich doczekaliśmy się w końcu małej rewolucji, która polega między innymi na połączeniu funkcjonalności dotychczasowych odmian Androida w jednym i tym samym systemie.
Od teraz tablety i smartfony korzystać będą s tego samego OS-a, który jest przy okazji naprawdę nowoczesnym i udanym systemem mobilnym. Dlaczego więc pominęliśmy go w aktualnym poradniku? Odpowiedź jest prosta – Android 4.0 nie osiągnął jeszcze odpowiedniego stopnia popularności, ale gdy tylko tak się stanie, z całą pewnością opracujemy odrębny poradnik poświęcony wyłącznie jemu.
Dodatkowo pragniemy zwrócić uwagę na to, że w poradach dotyczących systemu Gingerbread używaliśmy smartfona z nakładką HTC Sense UI, która poszerza i zmienia domyślną funkcjonalność interfejsu Androida, lecz jest to jedna z najpopularniejszych nakładek graficznych, zaraz obok samsungowego TouchWiza. Wykonanie niektórych kroków może więc różnić się w przypadku korzystania z odmiennych urządzeń.
System Android - porady:
- Jak dodać konto Google?
- Jak dodać konto pocztowe?
- Jak skonfigurować ustawienia poczty?
- Jak pobierać aplikacje z Android Market?
- Jak instalować aplikacje firm trzecich?
- Jak usuwać aplikacje?
- Jak na stałe wyłączyć łączność 3G?
- Jak przełączać się pomiędzy trybami 2G i 3G?
- Jak bezprzewodowo współdzielić internet?
- Jak dzielić się łączem Wi-Fi bez konieczności podawania hasła?
- Jak przeprowadzić backup danych?
- Jak przywrócić ustawienia fabryczne?
- Jak używać i skąd pobierać widżety?
- Jak zorganizować ekran główny?
- Jak ustawić animowaną tapetę i czy warto to robić?
- Jaka powinna być rozdzielczość tapet systemu Android?
- Gdzie znaleźć listę ostatnio zainstalowanych programów?
- Jak dodać kontakt?
- Jak dodać zdjęcie do kontaktu?
- Jak przeprowadzić aktualizację systemu?
- Jak używać wyszukiwarki za pomocą komend głosowych?
- Jak korzystać z Facebooka na telefonie z Androidem?
- Jak przeprowadzić backup SMS-ów na Gmaila?
- Jak synchronizować Androida z Windows?
- Jak skopiować muzykę z dysku do telefonu z Androidem?