Jeśli chcemy podejść do sprawy profesjonalnie i utrzymać kontrolę nad tym, jakie pliki przechowujemy w pamięci smartfona, najlepszym wyjściem jest skorzystanie z programu do synchronizacji oferowanego przez producenta. Pozwoli on zautomatyzować cały proces.
Bywa jednak tak, że chcemy wrzucić po prostu na komórkę parę albumów, posłuchać ich w drodze do pracy lub szkoły, a potem zastąpić je nową porcją muzyki. W takim przypadku najszybszym i najłatwiejszym sposobem będzie zwyczajne, ręczne skopiowanie katalogów z dysku HDD do pamięci telefonu.
Zanim jednak będziemy w stanie przesłać cokolwiek w sposób manualny, musimy wybrać odpowiedni typ połączenia komputera ze smartfonem. Interesuje nas Napęd dyskowy (Disk drive), który w innych telefonach może nosić nazwę np. Połączenie USB, Połączenie przez USB lub podobną.
Android zapyta o pożądany typ połączenia tuż po włożeniu wtyczki micro USB do odpowiedniego portu w telefonie i komputerze, po czym pamięć telefonu pojawi się w Windows w postaci nowego dysku.
Proces przesyłu muzyki wygląda identycznie jak w przypadku kopiowania zwykłych plików z jednego katalogu do drugiego. W tym celu udajemy się do katalogu zawierającego muzykę, którą chcemy skopiować i zaznaczamy cały album (lub tylko wybrane utwory), klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję Kopiuj.
Następnie przechodzimy do dysku symbolizującego kartę microSD lub pamięć wewnętrzną smartfona.
Teoretycznie już teraz możemy wklejać muzykę, ale w celu utrzymania porządku tworzymy najpierw katalog Muzyka, pod warunkiem oczywiście, że takowy nie istnieje już w pamięci.
Po wejściu w katalog możemy wkleić skopiowaną wcześniej muzykę.
Aby jej posłuchać wyłączamy napęd dyskowy w smartfonie lub po prostu odłączamy kabel USB – pamięć wewnętrzna zostanie z powrotem zainstalowana w Androidzie i przeskanowana w poszukiwaniu multimediów.