Dodawanie nowych widżetów to prosta czynność, która pozwoli szybko poszerzyć funkcjonalność pulpitów. Tacy producenci jak np. HTC, Samsung czy LG dysponują własnymi, rozbudowanymi nakładkami graficznymi i nieco odmienną procedurą dodawania widżetów. W testowym HTC EVO 3D wygląda to następująco:
Przytrzymujemy palec na pustym obszarze pulpitu przez około sekundę, po czym wyświetla się menu personalizacji, w którym klikamy Widżety.
Nowy ekran stanowi listę typowych widżetów systemowych, wśród których z pewnością znajdziemy coś ciekawego. Dotknięcie elementu spowoduje jego dodanie do pulpitu w pierwszym wolnym miejscu (niekiedy widżety mają kilka wersji różniących się wielkością).
Niektóre interfejsy pozwalają na zmianę wielkości widżetów, które już ulokowane są na pulpicie. Taką funkcjonalnością pochwalić się może np. Samsung Galaxy R wyposażony w TouchWiz 4.0.
Jeśli widżety systemowe nie spełniają naszych oczekiwań, przeszukać możemy kolekcję widżetów HTC (dostępna naturalnie tylko w telefonach z interfejsem Sense UI). Wybór jest bardzo duży. W szczególności polecić można małe, kwadratowe widżety odpowiedzialne za szybką aktywację pakietowej wymiany danych przez sieć komórkową oraz aktywację Wi-Fi, HotSpot, GPS, Bluetooth, trybu samolotowego itp.
Pobieranie nowych widzetów również nie powinno sprawiać problemu. Skorzystać możemy np. z HTC Hub, jednak tutaj wybór jest bardzo skromny. Innym, zdecydowanie bogatszym źródłem jest naturalnie Android Market – jego zasoby są nieprzebrane.