Acer Predator X35 - Obsługa menu OSD
Panel sterowania OSD umieszczono z tyłu. Składa się on z 4 przycisków oraz „gałki”. Przycisk na samej górze, nieco oddalony od reszty, służy do włączania i wyłączania monitora. Wszystkie pozostałe przyciski oraz „gałka” wywołują menu szybkiego dostępu, z którego można następnie przejść do pełnego OSD.
Duży plus dla Acera, że menu obsługuje polski język, choć domyślnie ustawiony jest angielski. Na pierwszej stronie mamy dostęp do ustawień samego wyświetlacza. Z istotnych do omówienia funkcji trzeba wskazać SDR Variable Backlight – funkcja ta pozwala na aktywowanie zmiennego podświetlenia przy wyświetlaniu obrazów SDR (czyli nie HDR) – poprawia to znacznie kontrast obrazu, jednak powoduje występowanie tzw. Efektu Halo – widać go, gdy na ciemnym tle poruszamy kursorem. Oczywiście kursor jest mniejszy od pojedynczej strefy podświetlenia, więc monitor rozświetla spory obszar wokół niego. Niestety trudno spodziewać się innego efektu, mając 512 stref podświetlenia oraz blisko 5 milionów pikseli do podświetlania :)
Kolejna zakładka poświęcona jest ustawieniom kolorów. Regulować możemy odchylenie wartości gamma w zakresie +/- 0,6, a także przełączać predefiniowane profile kolorów (zimne, normalne, ciepłe oraz z redukcją niebieskiego), a poza tym ręcznie regulować natężenie składowych barw. Aby uzyskać pełen potencjał testowanego monitora, należy skorzystać z modelu YCbCr. Będzie to możliwe, gdy pozostawimy wyłączone 3 funkcje (widoczne na poniższym zdjęciu), dotyczące modelu przestrzeni kolorów. Dzięki temu przestrzeń ta nie przekroczy sztucznie gamutu sRGB. Niestety tu od razu zdradzimy, że Acer średnio z tym ograniczaniem sobie poradził, gdyż po aktywowaniu tej funkcji gamut został obcięty do około 86% pokrycia sRGB, co sprowadza jakość wyświetlania kolorów do poziomu monitorów 10x tańszych.
Zakładka audio jest równie rozbudowana i warta uwagi, co wcześniej opisane głośniki.
Kolejne menu dotyczy „grania” – pod tą kategorią ukryto ustawienia, które mogą się faktycznie przydać graczom. Pierwsze z nich wpływa na czas reakcji matrycy – producent obiecuje, że w ustawieniu ekstremalnym będą to 2 ms z szarego do szarego koloru. Funkcja Over Clock pozwala aktywować wyższe, niż natywne odświeżanie – w naszym przypadku działało to bez zarzutu. Nie powstały żadne artefakty obrazu. Ostatecznie można też sobie nieco pomóc w grach, które nie posiadają celownika albo mają skromny celownik i samemu umieścić na środku ekranu jeden z dostępnych wzorów.
Następnie mamy ustawienia samego OSD – to tutaj właśnie możemy zmienić język, ustawić czas automatycznego znikania, ale również aktywować wyświetlanie aktualnego odświeżania – w połączeniu z funkcją G-Sync może nam to służyć za miernik FPS w grach :)
Ustawienia systemowe kryją kilka ciekawych rzeczy – przede wszystkim tutaj można regulować podświetlenie z tyłu monitora. Możemy tu także przypisać do każdego z dwóch menu szybkiego dostępu jedną z następujących funkcji: względna wartość gamma, tryb, jasność, kontrast, niebieskie światło, Over Driver oraz głośność. Możemy też wybrać, czy monitor ma automatycznie rozciągać obraz tak, aby zająć jak największą powierzchnię matrycy bez zniekształcania proporcji, czy też ma wyświetlić piksele 1:1 (w takim przypadku np. rozdzielczość FHD to okienko o rozmiarze około 20,5” na środku ekranu).
Ostatnia zakładka pozwala zapisywać większość powyższych ustawień do jednego z 3 profili, do których następnie mamy szybki dostęp.
W każdej chwili możemy też sprawdzić, w jakim trybie obecnie pracuje monitor, wybierając przyciskiem ikonę „i”. Tutaj też ukryto funkcję resetowania monitora do ustawień fabrycznych – przyznamy, że dłuższą chwilę tej funkcji szukaliśmy dosłownie w każdym innym miejscu…
Ostatecznie mamy też wybór profilu – dostępne są 3 wcześniej przygotowane, ale też w pełni modyfikowalne profile G1, G2 i G3. Poza tym mamy już nieedytowalne profile typowych zastosowań oraz dostęp do ostatniej niezapisanej konfiguracji („użytkownik”).
Nie mogło też zabraknąć menu przełączania między wejściami sygnału – nawet jeżeli do wyboru są tylko dwa.
Warto tu nadmienić, że aktywowanie trybu HDR dezaktywuje większość ustawień obrazu i kolorów dostępnych w OSD. A na koniec jeszcze wspomnimy, że Acer udostępnia do pobrania aplikację Acer Display Widget, która pozwala na sterowanie OSD z poziomu Windows – tzn. w aplikacji można wprowadzać zmiany, na jakie pozwala OSD. Niestety na tę chwilę monitor ten nie jest rozpoznawany przez ową aplikację. Mamy nadzieję, że wraz z premierą na naszym rynku, sytuacja ta się zmieni.
To co jednak działa w przypadku tej aplikacji, to dzielenie obrazu na strefy (gdyż jest to w zasadzie całkowicie uniwersalne narzędzie). Funkcja ta naprawdę się przydaje przy pracy biurowej na monitorze o proporcjach 21:9. Realnie jednak może się przydać nawet graczom – możemy np. wybrać, aby gra była wyświetlana w oknie 16:9 (czyli w rozdzielczości 2560x1440), a obok mamy przestrzeń na pomocniczy ekran, np. do obsługi streamowania albo do oglądania śmiesznych kotków w Internecie.
To już w zasadzie wszystko w kwestii ustawień monitora. Zapraszamy na kolejną stronę, gdzie przedstawimy przetestowane możliwości tego potwora.