Pojawienie się procesorów Ryzen trzeciej generacji to jedno z najbardziej wyczekiwanych, sprzętowych wydarzeń tego roku. I wiecie co? Teraz możemy śmiało powiedzieć, że warto było czekać. AMD zaserwowało nam naprawdę solidną premierę, która może jeszcze bardziej namieszać na rynku komputerów PC.
Jednostki bazują na nowej mikroarchitekturze Zen 2 i są produkowane w niższym procesie technologicznym. Zmiany przełożyły się nie tylko na wyższą wydajność (również jednego wątku, czyli tam gdzie poprzednie jednostki dawały ciała), ale też poprawę efektywności energetycznej. Mało tego, zastosowanie budowy chipletowej pozwoliło pokonać ograniczenia konstrukcyjne i wydać nie tylko 4-, 6- i 8-rdzeniowe, ale też 12- i 16-rdzeniowe modele dla mainstreamowej platformy AM4.
Słabszy z testowanych modeli – 8-rdzeniowy/16-wątkowy Ryzen 7 3700X oferuje bardzo dobrą wydajność w zastosowaniach procesorowych. Pod tym kątem bez problemu pokonuje nie tylko Core i7-9700K, ale często dorównuje lub pokonuje dużo droższego Core i9-9900K. Układ bez problemu poradzi sobie więc np. z edycją wideo i zdjęć czy renderowaniem grafiki. W grach przy rozdzielczości 1080p wypada ciut słabiej od konkurencyjnego modelu Intela, ale po przełączeniu na 1440p czy 4K różnica właściwie powinna się zatrzeć.
Dodatkowym atutem jednostki jest stosunkowo niski pobór mocy i przyzwoite temperatura pracy (przy standardowych zegarach do chłodzenia bez problemu można wykorzystać cooler dodawany w zestawie). Zwolennicy podkręcenia nie będą jednak zadowoleni, bo procesor cechuje się skromnym potencjałem na przetaktowanie – przy zwiększeniu częstotliwości do 4300 MHz uzyskaliśmy jakieś 6% poprawy wydajności. Przy takim scenariuszu konieczne jest jednak dokupienie lepszego coolera i pogodzenie się z wyraźnie wyższym zapotrzebowaniem na energię elektryczną.
Sporym zaskoczeniem okazał się 12-rdzeniowy/24-wątkowy Ryzen 9 3900X. Procesor nie tylko oferuje świetną wydajność w zastosowaniach wielowątkowych (do tej pory takie osiągi były dostępne tylko dla drogich, high-endowych platform), ale też bardzo dobrze radzi sobie w zastosowaniach wykorzystujących potencjał tylko jednego rdzenia. Jeżeli chodzi o gry, może być ciut słabszy względem konkurencyjnego Core i9-9900K, ale w wyższych rozdzielczościach lub przy połączeniu kilku monitorów właściwie nie powinniśmy zauważyć różnicy.
Warto jednak pamiętać, że Ryzen 9 3900X nie należy do najchłodniejszych procesorów (przy tej specyfikacji nie jest to specjalnym zaskoczeniem). Dołączany cooler Wraith Prism RGB LED jest ładny, ale zbytnio sobie nie radzi z okiełznaniem układu. Polecamy więc wymianę chłodzenia na wydajniejszą konstrukcję, aczkolwiek i tak nie powinniście się spodziewać dobrego potencjału na OC – nam udało się „wycisnąć” 4300 MHz na wszystkich rdzeniach, co przełożyło się na jakieś 6% poprawy wydajności kosztem sporego wzrostu poboru mocy.
Ryzen 7 3700X ma u nas kosztować około 1480 złotych, natomiast Ryzen 9 3900X już około 2300 złotych. Może nie są to aż tak atrakcyjne ceny, jak modeli z poprzedniej generacji po przecenach, ale i tak propozycja AMD wydaje się lepsza od konkurencji. Szczególnie ciekawie wypada tutaj 12-rdzeniowy model, który jest zauważalnie tańszy od Threadripperów i może więc być ciekawą alternatywą do budowy stacji roboczych.
Za wyborem modeli AMD przemawia również lepsze bezpieczeństwo, a także funkcjonalność samej platformy AM4. Nowe procesory da się zamontować na płytach głównych B450 lub X470 (a często też B350 i X370), dzięki czemu mogą zainteresować osoby modernizujące komputer ze starszym układem z serii Ryzen 3 lub Ryzen 5. Przy wyborze nowej płyty z chipsetem X570 dochodzi wsparcie dla magistrali PCI-Express 4.0 (obecnie trudno będzie wykorzystać jej potencjał, ale z biegiem czasu sytuacja może się zmienić). Niestety, nowe płyty będą też wyraźnie droższe.
Trzecia generacja Ryzenów oferuje dużo lepszą wydajność w programach i tylko trochę słabsze osiągi w grach, a ponadto wyróżnia się bardziej funkcjonalną i rozwojową platformą. Dla większości osób składających wydajne komputery będzie to po prostu lepszy wybór
Nowe Ryzeny z pewnością znajdą spore grono zainteresowanych i umocnią pozycję producenta na rynku komputerów PC. Mało tego, pozwolą mu też odpowiednio zarobić, co powinno przyczynić się do opracowania w przyszłości jeszcze lepszych jednostek. Intel powinien więc obudzić się ze snu i wziąć się ostro do roboty, bo jeżeli tak dalej pójdzie odświeżenie mikroarchitektury Skylake (z 2015 roku!) i doklejenie kolejnych dwóch rdzeni po prostu może okazać się niewystarczające.
AMD Ryzen 7 3700X - ocena :
- bardzo dobra wydajność w zastosowaniach wielowątkowych
- dobra wydajność w zastosowaniach 1-wątkowych
- wsparcie dla PCI-Express 4.0
- kompatybilność z platformą AM4
- niski pobór energii elektrycznej w stosunku do wydajności
- poprawione bezpieczeństwo (brak podatności na popularne ataki)
- atrakcyjna cena na tle konkurenta
- wydajność w grach gorsza od konkurenta
- niewielki potencjał na podkręcanie
AMD Ryzen 9 3900X - ocena :
- świetna wydajność w zastosowaniach wielowątkowych
- bardzo dobra wydajność w zastosowaniach 1-wątkowych
- wsparcie dla PCI-Express 4.0
- kompatybilność z platformą AM4
- poprawione bezpieczeństwo (brak podatności na popularne ataki)
- opłacalna propozycja dla osób poszukujacych wydajnego, wielowątkowego CPU
- wydajność w grach gorsza od konkurenta
- bardzo wysokie temperatury
- niewielki potencjał na podkręcanie
Komentarze
75Co do procesorów to myślę że Ryzen 9 3900X jest najbardziej opłacalną opcją.
Wstawcie chociaz uzytkownikom mozliwosc wyboru wygladu strony (i se zrobcie wtedy spojrzenie na liczbe wejsc, moze to wam da do myslenia).
Komentarze nie zapisują się, pojawiają i znikaja. Totalna klapa.
Serio ludzie musza wam pokazac spadkiem odwiedzin ze popelniliscie blad?
Ale należą się brawa dla AMD bo zrównują się w wielu zastosowaniach z intelem.
Tylko teraz pytanie jak to będzie z cenami procesorow AMD i plyt glownych bo czuje że będzie drogo.
Gdyby jeszcze nie koniecznosc posiadania szybszych pamieci to pewnie wiele osob by sie przesiadlo ale znow ceny pamięci bardzo ładnie spadły wiec tez nie jest zle.
Bardzo fajna jednostka. Oj wydajna w różnych zastosowaniach, zaraz ktoś będzie sapał ale gry... akurat gry to 10% mojego użytkowania z kompa. Ale nawet jeśli już jesteśmy przy grach to 10 fps czy drop o 15 z zachowaniem super płynności ponad 100/60 fps nie stanowi mi przeszkodę aby cieszyć się dobrą zabawą.
Bardzo ciekawy proc. Już nawet patrzyłem ile muszę wyłożyć na upgrade CPU/MOB/RAM/2xM.2
A wszystko to na "podstawce" od gigaFAILA X570 AORUS XTREME ale ta cena... 3500 zł!? (sic!) To drobna przesada. Mimo że mobas jest ciekawie "obdarzony" to nijak się ma do poprzednich modeli, gdzie cena tej wersji nawet dla X399 wynosi 2 tysie.
Poczekam na więcej testów i zastosowania różnych kości pamięci. Kolejnych łatkach dla gier i Windy i odkrytych dziurach :) A w międzyczasie może zrobią coś z ceną tej płyty.
https://www.xanxogaming.com/reviews/amd-ryzen-9-3900x-review-english-dethroning-the-intel-core-i9-9900k/#Product_launch_problems_AGESA_Code_and_WHEA_PCI_Express_errors_on_NVIDIA_GeForce_cards
Może nawet nie zdała sobie sprawy z jego istnienia?
"Warto wspomnieć, że procesory na bazie mikroarchitektury Zen 2 nie są niepodatne"
Ryzen 9 3900X vs i9-9900K - Clock For Clock
https://www.youtube.com/watch?v=RmxkpTtwx1k
Super widać czy zapewnienia AMD o podniesieniu wydajności jajka nie minęły się z prawdą (jest tam również 3700X, 2700X i 1700X).