• benchmark.pl
  • Gry
  • O ocenach Cyberpunk 2077 jeszcze słów kilka - dlaczego recenzja była taka surowa
O ocenach Cyberpunk 2077 jeszcze słów kilka - dlaczego recenzja była taka surowa
Gry

O ocenach Cyberpunk 2077 jeszcze słów kilka - dlaczego recenzja była taka surowa

przeczytasz w 9 min.

Cyberpunk 2077 wylądował dziesiątego grudnia i nagle świat stanął w ogniu. Społeczność graczy ruszyła na barykady, a pod naszą recenzją ukazały się dziesiątki komentarzy z wątpliwościami, zastrzeżeniami, zarzutami… Dziś na nie odpowiadamy, choć zdania o Cyberpunku nie zmienimy.

Jakie wątpliwości w Waszych komentarzach pojawiały się najczęściej?

  • Czemu pomstujemy na wersję konsolową, zamiast skupić się na pecetowej?
  • Czego się spodziewaliśmy po wersji na stare konsole i czemu jesteśmy rozczarowani?
  • Dlaczego uważamy Cyberpunk 2077 za mniej oryginalny od Wiedźmina?
  • O co nam chodzi z przekombinowanym drzewkiem rozwoju?
  • Dlaczego nie podoba nam się mechanika strzelania, model jazdy i udźwiękowienie?
  • Czy aby na pewno mamy równo pod sufitem?;)

Nad ranem przyszedł do mnie Johnny Silverhand, spojrzał na moją zaspaną twarz zza swoich słynnych lustrzanek i powiedział głosem Żebrowskiego: Wstawaj, Samuraju, mamy komentarze do poczytania.

Świt wstaje nad Night City i naszą recenzją Cyberpunk 2077

W poniedziałek wieczorem, kiedy już nasza recenzja Cyberpunk 2077 ujrzała światło dzienne, zasnąłem snem sprawiedliwego. Ale już nad ranem przyszedł do mnie Johnny Silverhand, spojrzał na moją zaspaną twarz zza swoich słynnych lustrzanek i powiedział głosem Żebrowskiego: „Wstawaj, Samuraju, mamy komentarze do poczytania”.

No i faktycznie, sprezentowaliście nam nie lada lekturę! Zarówno na Facebooku, jak i na portalu obrodziło najróżniejszymi wpisami. Czytało się je naprawdę ciekawie, bo okazało się, że nasza recenzja tego od dawna wyczekiwanego RPGa wzbudziła w Was spore emocje i równie duże wątpliwości.

Pytaliście o to, czemu tuż po premierze PlayStation 5 i Xbox Series X wciąż patrzymy na dzieło CD Projekt RED przez pryzmat poprzedniej generacji oraz dlaczego wystawiliśmy mu tak niską ocenę. Zastanawiało Was też, czemu uznaliśmy Cyberpunka za mniej oryginalnego od Wiedźmina 3, co nam nie pasuje w drzewku rozwoju bohatera, dlaczego narzekamy na mechanikę strzelania, model jazdy i udźwiękowienie. No, trochę tych zastrzeżeń i znaków zapytania się pojawiło.

Dlatego właśnie zdecydowałem się odpowiedzieć na te wszystkie wątpliwości w swego rodzaju postscriptum do recenzji. Zdania o Cyberpunk 2077, zwłaszcza na konsole, nie zmienię, ale może rozjaśnię kilka kwestii, które najczęściej powracały w Waszych komentarzach.

Night City, rocznik 2013

Zacznę od tych nieszczęsnych konsol, bo w końcu to one zaważyły na mojej ocenie Cyberpunka. Jednak zanim to zrobię, przypomnę, że nasza recenzja zawierała w sobie dwie opinie i dwie oceny. Wersja na PlayStation 4 zyskała ogólną ocenę 2,5/5, a pecetowa 4/5

Najwięcej Waszych komentarzy odnosiło się do części poświęconej ocenie wersji konsolowej. No bo jak to tak? Taka świetna gra, a tu tylko 2,5? I dlaczego rozpatrywać tytuł z 2020 roku na podstawie tego, jak chodzi na sprzęcie z 2013? A tak w ogóle to czego można się było spodziewać? Przecież równie dobrze można by odpalić Cyberpunka 2077 na pececie sprzed siedmiu lat i też narzekać, że słabo śmiga i jeszcze gorzej wygląda!

OK, ale jednak w przypadku konsol to nie to samo. W „Pleju” nikt nie wymieni podzespołów (chyba, że Sony wprowadzając nową wersję), a producent wydając grę na tę platformę niejako gwarantuje, że będzie ona grywalna. Czy Cyberpunk taki jest? Ledwo, ledwo…

I na tę ułomność Cyberpunka 2077 w wersji konsolowej składają się dwie rzeczy. Po pierwsze masa błędów, po drugie grafika i płynność rozgrywki. Zacznę od tej drugiej kwestii.

Cyberpunk 2077 - grafika na PS4

Oczywiście, tak jak trafnie zauważacie, nie można oczekiwać, że superprodukcja z 2020 roku będzie na konsolach poprzedniej generacji wyglądać tak dobrze, jak na pecetach. Co do tego, pełna zgoda i wcale tego nie oczekiwaliśmy. Problem z tym, że Cyberpunk 2077 wygląda i chodzi wyjątkowo źle. Ba! Dużo gorzej niż tytuły konkurencji. Na pececie gra zostawia daleko za sobą peleton konkurencji – w tej kwestii też się nie sprzeczamy z nikim - ale na konsoli ona sama ciągnie się w ogonie. Nawet nie dotrzymuje kroku innym, ale po prostu zostaje w tyle.

Nie dalej jak miesiąc temu mieliśmy premierę Watch Dogs Legion, które też trafiło na niefortunny okres między jedną a drugą generacją konsol. Tylko, że ta produkcja wygląda całkiem nieźle i na pecetach, i na konsolach poprzedniej generacji (mimo, że na tych ostatnich, rzecz jasna, trochę ubożej). Nie mamy tu jednak takiej przepaści, jak w przypadku Cyberpunk 2077.

Przypomnijmy, że ten ostatni tytuł zyskuje na jakości (w wersji konsolowej) tylko, kiedy wyłączyć w nim część opcji, takich jak HDR, efekt ziarna, aberracja chromatyczna, czy też rozmycie w ruchu. I nie chodzi tylko o płynność rozgrywki, ale też o samą estetykę. Lepiej by było gdyby jednak włączanie efektów graficznych poprawiało wrażenia, a nie ich wyłączanie, nieprawdaż?

Cyberpunk 2077 - nomad

Kolejna rzecz, której nie sposób pominąć, to dynamiczna rozdzielczość. Sama w sobie nie jest niczym strasznym, ale w przypadku konsolowej wersji Cyberpunka jest, niestety, mocno widoczna. Na bazowym PS4 waha się od 900p do 720p, a na PS4 Pro osiąga od 972p do 1188p (tak podaje Digital Foundry, ale gołym okiem też da się to zauważyć). No, sami przyznacie, szału nie ma. A wszystko to razem sprawia, że gra wygląda po prostu jak wielkie zamazane byle co. No, dobrze – mówicie, - ale dlaczego zajmować się Cyberpunkiem w kontekście przeterminowanego sprzętu? Ano dlatego, że on wcale nie jest tak przeterminowany. 

Możemy, oczywiście, mówić o tym, że gracze powinni się przesiąść na wypasione kompy, że mogliby już dawno zaopatrzyć się w PlayStation 5 (jak gdyby to było takie proste), ale rzeczywistość jest inna. Wciąż przytłaczająca część graczy korzysta z konsol poprzedniej generacji, a REDzi opatrując swoją grę logo na niebieskim czy zielonym tle obiecują, że doświadczenie będzie niezłe. No więc… nie jest.

Nie można przejść nad tym do porządku dziennego, bo w końcu wiele, wiele osób zdecyduje się na zakup wersji właśnie ze znaczkiem PS4 lub Xbox One (przypomnijmy, że droższej od wersji pecetowej). I nie wszyscy też są growymi maniakami, którzy śledzą uparcie najnowsze trendy i szybciutko aktualizują swój sprzęt, żeby przypadkiem nie zostać za innymi w wielkim sprzętowym wyścigu.

Są przecież gracze, którzy kupili sobie konsole – nie znają jej parametrów, nie interesuje ich to, - a kupili ją po to, żeby nie zawracać sobie głowy „minimalnymi wymaganiami”, tylko po prostu wsadzić płytę do pudła i grać. Oni zawierzają producentowi, wydadzą te ciężko zarobione dwie i pół stówy z hakiem (pełna kwota za marnie wyglądającą i jeszcze gorzej działającą grę) i będą pewnie mocno rozczarowani, kiedy sięgną po Cyberpunk 2077. To spora grupa odbiorców i nie można jej ignorować.

Cyberpunk 2077 - dziewczyna w samochodzie

Zauważacie w swoich komentarzach, że CD Projekt RED popełnił w zasadzie jeden błąd. Nie powinien był w ogóle zawracać sobie głowy konsolami poprzedniej generacji. Oj, tak, pod tym mogę się z czystym sumieniem podpisać! Tylko, że REDzi tak nie postąpili. 

Taki Demon’s Souls nie ma problemu z wydajnością PS4, bo… nigdy na tę platformę nie wyszedł! Tymczasem Cyberpunk 2077, być może z chęci zysku, może z powodu presji inwestorów albo przeszacowania własnych możliwości, został wydany na PlayStation 4 i Xbox One. Stało się i teraz REDzi muszą zmierzyć się z konsekwencjami tego.

Sprawę, oczywiście, pogrzebała też liczba błędów w wersji konsolowej. Nie będę się nad nimi rozwodził, bo już dość zostało o tym powiedziane. Dodam tylko, że chciałoby się oddzielić ziarno od plew i powiedzieć: tu jest dobrze, a to tylko błąd, zignorujmy go. Niestety, tego się zrobić nie da, bo wszelkiej maści mankamentów jest zbyt wiele i zlewają się ze z tymi wartościowymi elementami gry w jednego paskudnego Cyberbuga.

Cyberpunk 2077 - bugi i niedoróbki

Geralt z Los Santos

No, właśnie, to jak to jest z tą oryginalnością Cyberpunka? Czemu Wiedźmin 3: Dziki Gon mnie zachwycał, a nowe dzieło REDów nie (w każdym razie nie nowym podejściem do rozgrywki)? Przywykliśmy przecież do tego, że inni producenci korzystają z wypracowanych przez siebie rozwiązań i nadbudowują na nie kolejne części swoich flagowych tytułów – faktycznie, seria Assassin’s Creed jest najlepszym tego przykładem. Jakoś u Ubisoftu nam to tak bardzo nie przeszkadza, a u REDów już tak.

Być może chodziło o kwestię oczekiwań – wszak zapowiadano prawdziwą rewolucję. Nie będę się zupełnie od tego odcinał, bo przecież trudno, żebym nie wieszał poprzeczki wyżej czy niżej dla spodziewanej gry. Tym niemniej nie chodzi tylko o to.

Wiedźmin 3 zawierał w sobie mnóstwo elementów, których nigdy wcześniej nie widziałem. Na pewno nigdy przedtem nie miałem do czynienia z tak żywym światem, w którym chłop potrafił wyskoczyć ni z tego, ni z owego na drogę i rozpocząć mini-zadanie. A i same misje wyrastały jedna z drugiej i po chwili człowiek już nie pamiętał, czy ta notatka, którą znalazł w skrzyni była związana z wątkiem głównym, pobocznym czy jakimś kontraktem. Wszystko to po prostu zlewało się w jedną cudownie opowiadaną historię.

Cyberpunk 2077 - przeciwnicy

Cyberpunk 2077 też stara się to wszystko robić, ale po pierwsze trochę za dużo powtarza z Wieśka, bo oto znów mamy łudząco podobne do poprzedniej produkcji CD Projekt RED kontrakty, ponownie znaleziona w kuferku notatka (czyli tutaj: „drzazga” wygrzebana z ciała gangstera) prowadzi do zatopionego skarbu (tutaj: porzuconej pod wodą furgonetki). Wszystko to już było, a na domiar złego nie zawsze dopasowano to do futurystycznego uniwersum.

Po drugie Cyberpunk 2077 często jednak brodzi po płyciźnie, tam gdzie Wiesiek schodził na nieznane głębie rozgrywki. Zadania, owszem, wiążą się ze sobą, ale nie rozwidlają się, nie wyrastają z siebie, nie przeplatają się tak, jak w przygodach Geralta.
Wiedźmin 3 oferował też niewidzianą dotąd swobodę w wyborach i dialogowych, i fabularnych. Cyberpunk 2077 też to robi, niekiedy świetnie, ale zaskakująco często odstaje od przygód Białego Wilka sprzed pięciu lat. 

Najlepszym tego przykładem jest licznik czasu przy udzielanych odpowiedziach. W Wieśku wiedziałem, że opatrzony nim wybór zaważy na dalszych losach łowcy potworów, w Cyberpunku mam często wrażenie, że to tylko cwana sztuczka, żebym nie odkładał pada na bok.

Cyberpunk 2077 - Night City

Wreszcie po trzecie, Night City, jakkolwiek bardzo złożone i wciągające, nie jest tak żywe jak Novigrad czy Touissant. Czemu tak się stało? Głównie chodzi o zachowania NPC-ów. Jest ich dużo więcej, niż w Wieśku (nawet na przetrzebionych wersjach konsolowych), ale rzadko chce się słuchać co mają do powiedzenia, bo to po prostu… niezbyt ciekawi ludzie (i w dodatku też mało inteligentni).

Co więcej, zabrakło dla nich obiecywanego cyklu dzień-noc, który z pewnością dodałby ikry temu światu. Znów wspomnę Watch Dogs Legion (nie dlatego, żebym uważał to za Bóg wie jakie arcydzieło, ale akurat w tym aspekcie stanowi dobry punkt odniesienia), które zapewniło każdej postaci niezależnej osobny plan dnia. CD Projekt RED nie zadbał o to. Wprawdzie to też byłaby mechanika już wtórna, ale przynajmniej na czasie.

No właśnie, bo o nieubłaganie tykający zegar to wszystko się rozbija. Pamiętajmy, że Wiedźmin 3 wychodził w roku 2015, a więc w tym samym czasie, co Rise of the Tomb Raider, Fallout 4 czy Bloodborne. Oryginalność w tamtym okresie znaczyła trochę co innego niż teraz. Trudno, żeby motywy z Wieśka (od tamtej pory przez wielu zapożyczane i przemielone) wciąż mnie zachwycały innowacyjnością.

Powtórzę też, że reszta z elementów wprowadzonych w Cyberpunk 2077 również oryginalnością nie grzeszy. Chciałbym powiedzieć, że taka drobnostka jak odpisywanie na smsy otrzymywane od postaci niezależnych, jest czymś, czego wcześniej nie widziałem, ale w serii GTA były podobne rozwiązania. Genitalia w kreatorze postaci? Conan Exiles też już tym brylował. Jak w starym dowcipie – nie dość, że nieświeże, to jeszcze takie małe porcje.

Cyberpunk 2077 - mapa świata

Można by jeszcze pokusić się o stwierdzenie, że postać Johnny’ego Silverhanda to pewne novum, bo jaką znamy drugą grę, w której głównemu bohaterowi nieprzerwanie towarzyszy dowcipna i czasem złośliwa „zjawa”?... A Arkham Knight? Nie pamiętacie? No więc i ten kawałek został skądś przekalkowany.

Natomiast muszę w tym miejscu bardzo wyraźnie podkreślić, że tym, czym CD Projekt RED na pewno deklasuje konkurencję, jest scenariusz. Jeżeli więc same dialogi i historię oceniamy w kategoriach oryginalności, to jak najbardziej w tej kategorii można u REDów doszukać się iskry geniuszu. Żeby nie powiedzieć płomienia.

Cyberpunk 2077 - Johnny Silverhand

Spadaj na drzewko, recenzencie!

Na koniec wejdę jeszcze trochę w szczegóły, a więc spróbuję odpowiedzieć na parę Waszych zastrzeżeń, co do mojej oceny drzewka umiejętności i paru innych, bardziej konkretnych aspektów Cyberpunk 2077. Zastanawiacie się, czemu uznałem drzewko rozwoju postaci za przekombinowane, skoro w erpegach przecież o to chodzi, żeby dobieranie statystyk dla naszego bohatera było jak najbardziej skomplikowane. 

Owszem, skomplikowane, ale nie chaotyczne, słabo objaśnione i miejscami nieciekawe. A niestety, takie to drzewko jest w Cyberpunk 2077. I nie chodzi o to, że tej gry trzeba się nauczyć, ale o to, że trudno to zrobić (ze względu na niejasne informacje i mało intuicyjne pogrupowanie zdolności), a poza tym trochę się tego robić nie chce. Są bowiem takie drzewka, w których dla odblokowania naprawdę ciekawych atutów, musimy przebrnąć przez zdolności dosyć bezużyteczne, które w dodatku są tylko luźno związane z celem ewolucji V, jaki sobie wyznaczyliśmy.

Grając w Cyberpunk 2077 odnoszę wrażenie, że więcej energii poświęcam zrozumieniu danego drzewka, niż CD Projekt RED przeznaczył na jego zaprojektowanie.

Męczące jest też rozwijane poszczególnych zdolności poprzez korzystanie z nich w świecie gry, bo za każdy poziom dostajemy jakiś tam bonus, ale trzeba by siedzieć z otwartym poradnikiem na kolanach, żeby zapamiętać, co nam wpadnie po zhakowaniu kolejnych kilkudziesięciu urządzeń.

Krótko mówiąc, przejrzystość, a złożoność to nie to samo. Złożoność musi też być bardzo precyzyjnie przemyślana. A grając w Cyberpunk 2077 odnoszę wrażenie, że więcej energii poświęcam zrozumieniu danego drzewka, niż CD Projekt RED przeznaczył na jego zaprojektowanie.

Cyberpunk 2077 - drzewko atutów

Kolejne kwestie, które pojawiały się w Waszych komentarzach to mechanika strzelania i model jazdy. Niestety, najtrudniej tutaj o jakieś obiektywne wyznaczniki, bo ocena tych elementów zawsze będzie czysto subiektywna. Jeśli chodzi o broń palną, jej „feeling” zdecydowanie nie powalił mnie na kolana, a odrzut i celowanie to co najwyżej rzeczy zrobione przyzwoicie. 

Model jazdy, w moim odczuciu, działa z kolei nie najgorzej, ale też nie jest to najwyższa półka. Natomiast dużo więcej problemów nastręczają kolizje, bo tutaj zaczyna się festiwal blokowania się auta, zahaczania zderzakiem, które powoduje zatrzymanie pojazdu, czy mało realistycznego taranowania przez innych. Część z tych mankamentów może być wynikiem błędów, ale znowu – nie sposób oddzielić ziarna od plew.

Warto też wspomnieć o ruchu drogowym jako całości. Niestety, Cyberpunkowi kierowcy są bardzo „niedzielni” i flegmatyczni. Ani specjalnie nie reagują na to, co się dokoła nich dzieje (nawet kiedy ktoś wyrzuca ich z auta), ani nie są w stanie wyminąć przeszkody na drodze. Czasem zostawiałem auto na środku szosy, a kiedy wracałem do niego po wykonaniu zadania, orientowałem się, że utworzył się mały korek, bo nikt nie kwapił się, żeby pojechać drugim puściutkim pasem. Można by zresztą takich przykładów przytoczyć więcej...

Co do dźwięku, natomiast, bo o niego też pytaliście, zdecydowałem się na dosyć niską ocenę, nie dlatego, że nie podobają mi się hity Samuraia z Chippin’ In na czele (wprost przeciwnie!). Znów bardziej chodziło mi o kwestie techniczne, a więc zanikanie dźwięku wystrzałów, rozjeżdżanie się głosu z obrazem czy jakieś przypadkowe huki, trzaski i zgrzyty, których do niczego nie szło przypiąć, a skutecznie burzyły nastrój. Broń Boże, nie miałem na myśli muzyki czy dubbingu, bo one są re-we-la-cyj-ne!

Cyberpunk 2077 - w drodze

Night City jeszcze długo nie zaśnie

Nie liczę na to, że te wyjaśnienia, których udzieliłem, zakończą dyskusję, która toczy się w growym świecie, również na naszym portalu i na profilu facebookowym. Ba, nawet nie mogą, bo wiele jeszcze jest do powiedzenia, a poza tym liczymy też na to, że CD Projekt RED słucha i za jakiś czas przekuje te nasze uwagi w czyny łatając swoją grę. Nie gaśnie w nas nadzieja na to, że Cyberpunk 2077 za te kilka tygodni czy miesięcy zabłyśnie należnym mu blaskiem.

Tak, tak, zabłyśnie, bo nie wątpimy w to, że w nowej produkcji REDów jest olbrzymi, ale to olbrzymi potencjał, który może zostać z niej wykrzesany. I chyba właśnie dlatego wciąż jeszcze mówimy i piszemy o Cyberpunku 2077. Nie możemy odżałować, że na pierwszy plan wyszła ciemna strona tej produkcji i przesłoniła sobą tę jasność, która z większym lub mniejszym sukcesem próbuje się wydobyć z głębin.

Bo na razie, cytując klasyka: ciemność, widzę ciemność. I jeśli CD Projekt RED nie postawi na nogi Cyberpunka 2077, to może powinien pomyśleć nad zmianą nazwy studia na Trauma Team. W każdym razie ja się obawiam, czy po mojej przygodzie z ich nowym tytułem nie pozostanie mi uraz psychiczny na lata.

Cyberpunk 2077 - Trauma Team

Oto co jeszcze może Cię zainteresować:

Komentarze

47
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    jedrula-93
    21
    Wasza recenzja byla ostra bo taka powinna byc , wykonaliscie kawal dobrej roboty oceniajac te gre w odpowiedni sposob nie patrzac przez pryzmat " Polskosci " gry. No bo jak juz cos jest polskie to trzeba wychwalac ile sie i udawac ze nic sie nie stalo prawda ? Gra zostala pojechana bo na to zasluguje i tyle. Gra okraszona takim hypem , taka kampania reklamowa i hucznymi zapowiedziami i co ? I niestety zamach na portfele graczy. Jedyna linia obrony cp2077 to dobrze zarysowane postacie , dialogi i dobra fabula. Bugi sobie odpuscmy bo po kilku patchach sie zapomni , to domena duzych gier niestety. Prawdziwy problem to brak sztucznej inteligencji , duze kolorowe miasto ze sztucznymi granicami rodem z gta 3 , w dodatku brak zycia w night city , slaby model jazdy , reklamowane elementy jak hakowanie i wszczepy prawie nie istnieja i nie daja rady. . . To nie jest tak ze ta gra jest zupelnie zla i do dupy ale z pewnoscia nie byla warta calej atmosfery przed premiera i nie jest warta 220zl. Z calym szacunkiem dla cdp ale sorry. . .
    Gra i ambicje przerosly ich wielokrotnie, Wypuscic 1 gre jednoczesnie na tyle platform ? Nawet Rockstar sie nie podejmuje czegos takiego tylko wydaje na raty a z wersji na stare konsole powinni sobie zdecydowanie odpuscic bo nikt mi nie powie ze w pewnym momencie wcale sie nie zorientowali ze te sprzety sa juz o wiele za slabe. Niestety sami sobie nasikali w buty i teraz musza wycisnac mocz ze skarpety wlasnymi rekoma , ciekawe tylko czy dadza rade
    • avatar
      zeniu
      17
      Wasza recenzja była uczciwa, inni recenzenci walili 9/10 nie patrząc na oczywiste minusy.
      • avatar
        kitamo
        9
        Nie bardzo rozumiem po co powstal ten obszerny artykul.
        Zrobiliscie recenzje cyberpunka to po co sie z niej tlumaczyc?
        uwazam ze recenzja byla akurat prawidlowa i wlasciwie to zgadzam sie z nią w 100% ale jak to z recenzjami bywa to jest przeciez subiektywna ocena gry i tyle a z bycia subiektywnym nie nalezy sie tłumaczyc.
        • avatar
          szymcio30
          8
          Zgadzam sie w 100% Sam uważam, ze nie powinni robić tej gry na stare konsole, ale przeciez tworzyli ja kilka lat a wtedy PS5 nie było. Z reszta z PC jest lepiej, ale tez nie różowo. Idiotyczne błędy tez się zdarzają, efekty RT zrobione na sile zbijające najlepsze GPU na rynku. Mamy ogromna gre która udaje, ze żyje własnym kolorowym światem, a w obecnej postaci od strony technicznej jest rozczarowaniem. Mógłbym wybaczyć wiele, ale doczytujące się cienie na metr przed danym obiektem to ręce opadają. A wszystko okraszone spadkami poniżej 50fps w 4K RT ULTRA DLSS oraz RTX 3080
          • avatar
            Vassago
            8
            Sony właśnie całkowicie usunęło Cyperpunka ze sklepu na swoje konsole, to jest mega wtopa dla tej gry. Nawet zbugowany Fallout 76 był ciągle dostępny. CDPR dali dupy, ciężko będzie odzyskać zaufanie wielu graczy.
            • avatar
              Sanctrum
              5
              Słabe są te wszystkie recenzje na sieci, ta także. Albo za mocno jadą po grze albo za mocno wychwalają. I ankieta powyżej też jest do kitu bo nie w tym jest problem.

              To jaki jest problem z tą grą? A taki, że to INNA gra niż przez ten cały czas REDzi wszystkim łopatami wkładali do głowy. I tylko tyle lub aż tyle. Gdyby REDzi nie faszerowali całego świata fałszywą reklamą to problemu by nie było. Gra jest jak dla mnie po prostu NIEMIŁOSIERNIE pocięta przez księgowych i złe zarządzanie projektem... I z pierwotnych zapowiedzi i komunikatów została tylko 1/3.

              Policja miała żyć własnym inteligentnym życiem, miało się dać ją nawet przekupić... a co mamy? Mamy policjantów debili pojawiających się w ścianach, w kiblach i od razu do nas walących seriami, czyli AI rodem z Serious Sam. Miały być wybory dialogowe i różne ścieżki fabuły... a w rzeczywistości jest z tym zdecydowanie gorzej niż w arcydziele jakim jest Wiedźmin 3 i niewiele wyborów dialogowych cokolwiek zmienia. No i na końcu... to 2077 rok, cyberpunk widoczny wszędzie. 1 godzinę można spędzić na początku gry aby dostosować sobie wygląd własnej postaci... I na co to? Skoro w grze już później NIC z wyglądem twarzy i sylwetki itd. nie można zrobić.

              Gdyby nie "zakłamanie zarządu" jakie wyszło na jaw po premierze to grę można by cenić wyżej... dać większy margines zaufania. Oczywiście na stare konsole to nie miało prawa być wydane... ale mnie chodzi NIE o technikalia... tylko , że REDzi po prostu tą grę za mocno WYKASTRWALI z tego co sami wcześniej ogłaszali z fanfarami. I TYLE. Gdyby uczciwie powiedzieli... tego a tego nie będzie... to spokojnie jest to gra na ocenę 5+.
              • avatar
                Ciekawski_
                3
                Moim zdaniem jednym z pierwotnych błędów był pomysł kreatora postaci. To się nigdy nie sprawdza w grze gdzie fabuła i charakter bohatera ma duże znaczenie. Postać główna po prostu musi być nijaka skoro mamy tak dużą swobodę przy jej kreowaniu. Wiedźmin jest tutaj doskonałym przykładem, że lepiej takiej swobody nie dawać. Wiedźmina uwielbiali wszyscy. Ja osobiście znam więcej kobiet fanek Geralda niż facetów. A facetom na pewno ta postać nie przeszkadzała, bo fajnie wyrzynał przeciwników :)
                Takie podejście już na starcie podłożyło mnóstwo kłód pod nogi twórcom. Wielu recenzentów podkreślało, że główna postać to jeden z najsłabszych elementów tej gry. Co więcej problemy z NPC to też częściowo pokłosie takiej nijakiej postaci głównej. Bo jak mają się odnosić do kogoś kto może być dowolna postacią? Bardzo trudno takie elementy dopracować bo tu się pojawia problem rodem z kombinatoryki. Nie jest realnie możliwe stworzenie 100% spójnej fabuły i interakcji w takiej sytuacji. To zawsze będą jakieś półśrodki kamuflujące nierozwiązywalny problem.
                • avatar
                  Mario2k
                  2
                  Cyberpunk po dopieszczeniu paru detali i naprawieniu błędów może być grą spokojnie 9/10 rzecz jasna wersja PC obecnie 7,5/10 . Mimo tylu drobnych błędów zagrywam się w nią na maksa 50godzin gry za mną 80% misji pobocznych i dopiero 45% gry . Wca le się nie spieszę z ukończeniem jak co niektórzy przechodząc grę w 20godz
                  • avatar
                    hexon6
                    1
                    Według mnie Dying Light był dużo ciekawszą i lepszą grą od Cyberpunk 2077. Czekam co pokaże Techland, jeśli chodzi o Dying Light 2. Mam nadzieję, że podniosą poprzeczkę jeszcze wyżej.
                    • avatar
                      zambrotta
                      1
                      Pierwszy raz widzę tłumaczenie się z recenzji. Jest to dla mnie zwyczajnie śmieszne. Trzeba się najpierw zastanowić, pisząc tekst.

                      Sprawa jest banalnie prosta - zbyt wysokie oczekiwania graczy, którzy oczekiwali, że będzie to nie wiadomo co. Jak czytam te recenzje, gdzie w zasadzie zarzuty sprowadzają się do tego, że świat jest zbyt ubogi i nie w pełni interaktywny, to chce mi się śmiać. Czego Wy się spodziewaliście? Że jak występuje Keanu, to będzie jak w Matrixie? No nie będzie. To jeszcze nie ten czas.

                      Porównywanie z Wiedźminem najbardziej śmieszy. Zupełnie inne uniwersum i inne zasady, inny styl gry. Podejrzewam, że po prostu ludzie, którym bardzo odpowiada klimat Fantasy, nie bardzo czują się w SF, stąd są trochę zagubieni.

                      Gra jest absolutnym fenomenem i przełomem! Masa recenzji negatywnych bierze się tylko i wyłącznie z tego, że w uwagi na jej wyjątkową popularność, sięgnęli po nią ludzie, którzy nie grali nigdy, albo grali w inne gatunki gier. Oni nie wiedzą, że błędy w grach tego typu to jest normalka. Moim zdaniem nadmuchane oczekiwania i recenzje ludzi, którzy dawno w nic nie grali - wyłączne powody tego zamieszania.

                      Ale powiem Wam, to zamieszanie sprawia, że gra osiągnie w ogóle nieznane jeszcze poziomy popularności. Już się nie mogę doczekać tych wszystkich dodatków. Popularność w ogóle przerosła oczekiwania wszystkich. W sklepie CDPR już prawie wyczerpane są gadżety związane z grą pomimo zaporowych cen. Z tego co widzę gra ma już zaprzysiężonych fanów. Tej kuli już nic nie powstrzyma.

                      A recenzje takie jak tego gościa. Cóż... Nie wiem, kiedyś teksty były pisane jakoś tak... profesjonalnie.

                      Teraz komuś coś się wydaje i pisze, bo nie podoba się, bo coś. Kiedyś w pismach o grach pracowali poważni, profesjonalni redaktorzy, którzy nie robili nic tylko grali i pisali. Teraz mam wrażenie, poziom tekstów na tych portalach jest taki jak poziom postów, które ludzie piszą na fejsbuku, Ot, coś mi się wydaje, to napiszę. W złą stronę to idzie...
                      • avatar
                        Markus1
                        1
                        Kto miał zarobić zarobił, na kursie akcji..
                        Ja tam poczekam, i kupię wersję PC za 70 zł.
                        • avatar
                          Anrzej ZGA
                          1
                          pozytywna recenzja byłaby co najmniej nieuczciwa, widać że cd projekt niema programistów tylko grafików, którzy jako jedyni stanęli na wysokości zadania, po za tym wszystko zawiodło: scenariusz, AI, muzyka, to wszystko bez klimatu, bez charakteru, programiści to jakaś porażka, zapisu gry nie potrafią dobrze zrobić, wszystkie glicze to ich wina, jakie oni mieli podejście do tematu, zachowania wieśniaków i płotki z wiedźmina skopiowali centralnie metodą kopiuj wklej do cyberpunka, dopisali trochę jakiegoś nowego ai, które chyba wszyscy widzieli jak działa i jeszcze się wiesza ;/ mieli na to wiele lat nie zrobili prawie nic i teraz dopiero będą naprawiać ?
                          • avatar
                            HolyCrom
                            0
                            Nie rozumiem dlaczego nie można korzystać z dobrych rozwiązań, z rozwiązań które się podobają, to raz. Bardzo nie rozumiem takiego amerykańskiego podejścia, "upraszczajmy bo ludzie są głupi". Mnogość opcji to duży plus a nie minus. to dwa. Chyba system ARCADE byłby lepszy. Od razu wiadomo co po kolei robić, łatwo ogarnąć o co chodzi... To by może podpasowało recenzentowi. No troszkę idę w skrajność, ale to samo robi właśnie recenzent.
                            • avatar
                              DrzewusPoland
                              0
                              to jest trochę tak jak z filmem rejestrowanym w 4K !!! Na prośbę klienta nagranym na DVD (tak żeby działał i dało się oglądać). Okazuje się że na DVD nie da sie już tego oglądać... dlaczego? Bo jakość nie jest satysfakcjonująca. I nie jest to absolutnie wina operatora czy montażysty. Po prostu DVD jako stary sprzęt uruchomiony zostaje okazjonalnie a technologia poszła na tyle do przodu że inaczej już nie będzie. Reasumując... CD Projekt RED wyprodukował grę pod najnowszą technologię zgodnie z oczekiwaniami. Po czym następuje kastracja produktu do starszych urządzeń... Wszyscy są zdziwieni i zaskoczeni że to nie jest to co otrzymywali na filmach itp. A to jest niemożliwe !!! Oczywiście ograniczą tę grę bardziej i z pewnością będzie działać płynniej ale jaki jest tego sens??? Sam scenariusz gry jest ok i chodzi głównie o bugi !!! A to się nie zmieni na tyle by spełnić oczekiwania graczy starszych konsol... Na pewno sytuacja poprawi się z XBOX X i nową PS. Pozdrawiam
                              • avatar
                                mgkiler
                                -1
                                Przecież Dying Light to gra Techlandu, a nie CD-Projektu. Poprawcie Sondę
                                • avatar
                                  Dzentel
                                  -3
                                  Pfff... Gra dramat. Mamy 2020 rok. Masa miejsc do których nie można wejść. Nie pamiętam takich np. W skyrimie czy w Morrowind... Npc puste jak dzban... Gra pusta jak wydmuszka... Niby 18+ ale zapomnieli że gracze 18+ za dużo w życiu widzieli aby takie guano robiło wrażenie. A gdzie klimat bladerunnera sugerowany pierwszym trailerem?? Włączyłem wczoraj skyrima i byłem zachwycony NPC I otwartością świata.
                                  • avatar
                                    Zero-Cool
                                    -5
                                    Znowu przestałem czytać po jednym stwierdzeniu:

                                    "Wiedźmin 3 zawierał w sobie mnóstwo elementów, których nigdy wcześniej nie widziałem. Na pewno nigdy przedtem nie miałem do czynienia z tak żywym światem, w którym chłop potrafił wyskoczyć ni z tego, ni z owego na drogę i rozpocząć mini-zadanie. A i same misje wyrastały jedna z drugiej i po chwili człowiek już nie pamiętał, czy ta notatka, którą znalazł w skrzyni była związana z wątkiem głównym, pobocznym czy jakimś kontraktem. Wszystko to po prostu zlewało się w jedną cudownie opowiadaną historię."

                                    Zagraj kiedyś w The Elder Scrolls, (najlepiej Morrowind) to wiesiek przy tym będzie wyglądał co najmniej słabo :D
                                    • avatar
                                      DelianoCarl
                                      -10
                                      Najpierw napisać recenzję, a potem się z niej tłumaczyć... dowód na to, że recenzja była chujowa i tyle w temacie. W wielu aspektach nadal się z Wami nie zgadzam bo szukacie problemów i mankamentów na siłę.
                                      • avatar
                                        ryhley
                                        0
                                        Opcje odpowiedzi są mocno tendencyjne.. Cdprojekt musi poprawić błędy jak najszybciej, i iść do przodu. Ta gra to super Promocja polskiego IT
                                        • avatar
                                          gromzjasnegonieba
                                          0
                                          Gra powinna byc zoptymalizowana tylko dla ps4pro i XoneX. Te konsolki sa 3 krotnie szybsze od podstawowych wersji. Wydaje mi sie ze to moze byc tez przyczyna.
                                          • avatar
                                            Konto usunięte
                                            0
                                            Trzeba cisnąć ostro zwłaszcza jak w tym roku ciągle nieustannie spam cyberpunk gdzie nie wejdziesz
                                            • avatar
                                              Offka
                                              0
                                              "Męczące jest też rozwijane poszczególnych zdolności poprzez korzystanie z nich w świecie gry, bo za każdy poziom dostajemy jakiś tam bonus, ale trzeba by siedzieć z otwartym poradnikiem na kolanach, żeby zapamiętać, co nam wpadnie po zhakowaniu kolejnych kilkudziesięciu urządzeń."

                                              Drogi Recenzencie, a po co Ci tutaj poradnik, skoro wystarczy jedynie grać, podobnie jak w GTA V. Im częściej coś wykonujesz, tym więcej bonusów Ci wpadnie. Jak już bardzo chcesz wiedzieć, co Ci wpadło, to zaglądasz do drzewka. To są bonusy związane z danym stylem gry lub zwykłe atuty. I tyle, żadnej filozofii w tym nie ma wielkiej. Same drzewka rozwoju są pogrupowane logicznie i jest tego sporo. Ale dziwi mnie zdanie o przebrnięciu przez jakieś marne, zbędne perki, skoro możliwość odblokowania perka zależy od poziomu. Widać to nawet na screenie, czerwone perki są dostępne. Można zwyczajnie poczekać na wyższy poziom i zainwestować w to, o co nam chodzi. Mam nadzieję, że Redzi, jeśli to wszystko przetrwają, nie wezmą sobie do serca tych opinii o zbyt skomplikowanym drzewku i w następnej grze nie zaczną na siłę wszystkiego upraszczać.
                                              Z surowością ocen co do sytuacji na konsole się jednak zgodzę, to nie powinno mieć miejsca.
                                              Tyle że podobną surowość należy wykazywać też wobec marnych portów na PC (takim na początku było RDR2, rozdźwięk ocen na PC miedzy graczami, a profesjonalistami jest tu porażający zresztą). Wobec CP77 należy być surowym, wobec R* już niekoniecznie? ;)
                                              • avatar
                                                kkastr
                                                0
                                                To chyba wszystko przez nadmuchaną promocję i przesadnie rozbudowane oczekiwania. Mój brat gra sobie na PS4 (nie pro), bez żadnych dramatycznych problemów. Czasem jakaś tekstura wgra się trochę później niż powinna i co z tego? Nie mogliśmy zauważyć istotnych różnic w jakości obrazu i rozgrywki pomiędzy PS4 a PC z 5700XT. Różne śmieszne błędy i niedoróbki są takie same (fruwające obiekty itp). Gra jest ewidentnie niedopracowana technicznie, ale zarówno na PS4 jak i PC gra się generalnie tak samo.
                                                • avatar
                                                  idoru
                                                  0
                                                  Ale o co chodzi? Wypuszczono półprodukt i trzeba to piętnować. My powinniśmy głosować portfelami, że nie chcemy robić darmowych beta testów.
                                                  Od zawsze dziwił mnie pęd ludzi do posiadania czegoś na premierę. To nawet nie wyjątkowość i elitarność - bo takich "szcześliwców" jest tysiące jeśli nie miliony. Dla mnie to owczy pęd, nakręcony hypem marketingowym i kwintesencja cywilizacji "MIEĆ". Jestem graczem od lat. Gram niemal co dzień, ale ani nie jest to moja główną aktywność poza praca, ani główne hobby.
                                                  Niestety ten szał udzielił się także wydawcom - celującym w Black Fridaye/Cyber Monadaye i świeta. Ale, ale - kolejne okazje wszak za rok. Czekaliśmy 8 lat, mogliśmy poczekać 9.
                                                  Więcej ludzi będzie mieć RTX 3000 i next geny...
                                                  PS. Recenzje powinny być w głównej mierze obiektywne. Osobiste wrażenia autora - jako niezmiernie ważne - powinny być dodatkiem, a nie motywem przewodnim. To trudna sztuka i wymaga nie lada warsztatu - bo subiektywizm ocen jest naszą podstawową cechą. Dlatego recenzja odcięta od fanbojstwa, narodowej dumy i cyberzainteresowań - nie wymaga tłumaczeń.
                                                  CDP - zarobił na naszą wyrozumiałość, ale to nie znaczy że ma g..wno mamy mówić czekolada.
                                                  Niech popracują, użyją Wiedźmińskiej alchemii i dokonają transmutacji - jak "g" przemienią choćby w chleb ze śmietana i z cukrem, to nie będę szukał trzonka od kilofa w celu wymierzenia sprawiedliwosci, ale podreptam do sklepu po swoją kopię, tak jak zrobiłem to w przypadku W1, W2 i W3. A jak nie, to sprzedam akcje, które kupiłem aby wspierać młodą firmę w produkcji pierwszej wiedźmińskiej gry. I tak nie stracę ;-)
                                                  • avatar
                                                    Barubar24
                                                    0
                                                    Generalnie mogli sobie odpuścić np. PS4 - ktoś by rzekł ... no ale trudno przejść koło rynku ze 114 mln sprzedanych konsol PS4, podczas gdy nowych konsol jest jak na lekarstwo.
                                                    • avatar
                                                      Mandalorian
                                                      0
                                                      Co Twoim zdaniem powinien był zrobić CD Projekt RED, żeby uniknąć blamażu?

                                                      Odpowiedź: NIC. To sony musi klepnąć grę na swoją konsolę, to sony pozwoliło by CP2077 był dostępny na PS4. Sony dopuściło CP do sprzedaży? To znaczy, że spełnia ICH standardy.
                                                      • avatar
                                                        piotr.potulski
                                                        0
                                                        Patrząc na to w jakim tempie poprawiają bugi, to zwyczajnie poślizgnęli się przy ostatniej fazie projektu, w dodatku kilkukrotnie. Rozsądniej byłoby wydać zrobić grę na starcie coś o 30% mniejszego, ale za to wyższej jakości dorzucając resztę treści w kolejnych DLC (nie ważne w tej chwili czy płatnych). To co najbardziej przeszkadza, to duża liczba drobnych błędów, których naprawa nie powinna trwać dłużej niż jeden dzień pracy pojedynczego programisty / level designera i parę grubszych do naprawy rzeczy, które są wykorzystywane w całej grze: ruch uliczny, zachowania NPC, upierdliwe podnoszenie przedmiotów. jest też trochę problemów z mechaniką gry - ekonomia, rozwój postaci, zachowanie policji gdzie próbowano zerżnąć coś z NFS, ale się rozmyślono. Niestety, ale CDP wydał zaledwie kilka gier, a doświadczenie pozwalające odgadnąć gdzie jest projekt przychodzi z czasem. Przy prawie nieograniczonym czasie na produkcję i gigantycznym budżecie to nie powinno się zdarzyć. Ale grę ratuje scenariusz, dialogi, klimat. Jeżeli naprawią najbardziej wkurzające rzeczy, to będzie dobrze.
                                                        • avatar
                                                          Juaninator
                                                          0
                                                          Jako konsumenci pozwalamy na takie niedoróbki gier i później mamy opłakane premiery. Teraz nie odbiło się to tylko na konsumentach, ale na producencie. Także będzie miał może chwilę refleksji. Szkoda bo to polski producent i życzę im jak najlepiej.
                                                          • avatar
                                                            reqoil
                                                            0
                                                            Można jechać i hejtować na fali nastrojów, ale tyle sił i uwagi włożone w tak długi tekst, a screenów przestawiających problemy to jakoś tak mało. Nie komentuje już nawet tego że recenzję już była na tym portalu. Żadnej analizy, ani słowa o tym dlaczego się tak stało. Kompletnie nic nie wnoszący tekst pełen chwytliwych nagłówków.
                                                            • avatar
                                                              Mario2k
                                                              0
                                                              Ta gra potrzebuje wielu poprawek ,jak się CDPR weźmie do uczciwej pracy to w 3 dużych patchach do końca roku 2021 powinni grę doprowadzić do należytego stanu ,
                                                              A.I przeciwników , pieszych i pojazdów do wymiany !!

                                                              Witaj!

                                                              Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                                                              Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                                                              Połącz konto już teraz.

                                                              Zaloguj przez 1Login