Serwisy społecznościowe bez wątpienia są znane każdemu. Czasem, nawet nie rejestrując się korzystamy z ich zasobów. Częściej jednak robimy to w pełni świadomie i tworzymy swoje konta, by poznawać nowe osoby i utrzymywać kontakt z aktualnymi znajomymi.
Wszystkie portale możemy podzielić z różnych względów na wiele kategorii. Najliczniejszą jest oczywiście ta, która zawiera typowe serwisy, w których zbieramy znajomych, wstawiamy zdjęcia, piszemy na forach, wysyłamy prywatne wiadomości. To uogólnienie jest jednak trochę nieobiektywne, ponieważ każdy serwis ma to coś, co wyróżnia go wśród konkurencji.
Facebook ma interesującą platformę programistyczną, Nasza-Klasa bazę naszych dawnych szkół, do których możemy dołączać, Sympatia pozwala znaleźć drugą połówkę, a MySpace jest idealny do promowania młodych talentów.
Poza klasycznymi serwisami znaleźć możemy i takie, które chociaż mocniej odstają od ustalonych zasad, to nadal zachowują naczelną zasadę: pozwalać na kontakt z innymi użytkownikami.
W taki sposób powstały przeznaczone dla profesjonalistów Profeo i Goldenline oraz skupiające w swoich szeregach fotografów DeviantART, Fotka czy Fotosik. Nie można zapomnieć o ulubionym miejscu mini-blogerów, czyli Twitterze i Blipie. A ponieważ każdy z nas lubi się rozerwać, to chętnie zaglądamy na YouTube, JoeMonster czy Wrzutę. Oczywiście nie zabrakło też miejsca dla konsolowców lubujących się w grze z przyjaciółmi, z serwisami Xbox Live i PlayStation Network na czele.
Serwisy społecznościowe mają również swoje wady. Jedna z nich wynika po części z ich własnego sukcesu. Większy ruch na stronie wymaga większych i lepszych serwerów, które do tanich nie należą. Finansowanie ich wymaga zwiększenia ilości reklam, lub wprowadzenia dodatkowych funkcji dostępnych dopiero po wykupieniu abonamentu.
Wiele osób twierdzi też, że tego typu serwisy to wylęgarnia wszystkiego rodzaju negatywnych zachowań. Chodzi tu głównie o młodych użytkowników, którzy często stosują tak zwany nowoczesny język internetowy. Wiele osób, w tym mnie, mocno to irytuje.
Jednak pomijając ten fakt trudno się nie zgodzić, że portale społecznościowe to miejsca niezwykłe. Strony czerpiące pełnymi garściami z Web 2.0, dzięki całemu wachlarzowi funkcji umożliwiają kontakt z przyjaciółmi, poznawanie nowych osób, dzielenie się swoimi dziełami, poszukiwanie pracy, odnawianie dawnych znajomości czy po prostu zapewniają dobrą zabawę.
Na zakończenie powiem więc tylko: do zobaczenia w sieci!
Komentarze
29Gratulacje Damian.
Od siebie poleciłbym jeszcze Xfire dla pecetowych graczy. Trochę leciwy serwis, ale ma własny bardzo dobry program, m.in. pomagający robić screeny i filmiki z gier :)
Skoro jest XLive, to wg mnie Steam też powinien być.
Spędzam tam więcej czasu ze znajomymi niż na facebooku :)
nasza klasa - największe zbiorowisko pokemonów i dzieci NEO
oczywiście artykuł swietny i przejrzysty:D 5/5
Z resztą jest ich pełno.
TheSpeed, i tak świetny artykuł.
Nieładnie :)
Ale ogólnie tekst jest OK, podoba mi się.